bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-07-2013, 02:05   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ezan ve kamet nedir

Ezan ve kamet nedir -Ezan nedir- kamet nedir


Erkeklerin ister tek başlarına kılsınlar ister edâ isterse kaza kılsınlar ister seferde ve isterse hazarda bulunsunlar farz namazlarını kılarlarken ezan ve kamet (okumaları) müekked sünnet olup kadınlara mekruhtur.[2][2]

Ezan ve Kametin Okunuş Şekli

(Ezan okumak için) Önce dört kere tekbir getirilir (yani "Allâhü ekber" denir) sonunda da iki kere aynı lafizlarla tekbir getirilir. Her iki şahadeti ("Eşhedü en lâ ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden Rasûlullah" cümlelerini) söylerken önce ses*siz bilahare yüksek sesle söylememelidir. Sabah ezanında buna "Hayye ale'l-felah"tan sonra iki kere "es-Salâtü hayrım mine'n-nevm" lafzı ilâve edilir.
Kamet de tıpkı ezan gibidir ancak "Hayye ale'l-felâh"tan son*ra iki kere "Kad kameti's-s al âh" denilir.
Müezzin ezanı ağır ağır kameti ise seri okur. Ezan olduğu bi*linse dahi (meselâ ezanın) Farsça okunması uygun olmaz. En doğrusu da budur.

| Müezzine Müstehab Olan Şeyler

(1) (Ezan okuyan) müezzinin (Rasûlullah'm) sünnetine vâkıf
(2) namaz vakitlerini bilen sâlih (bir kimse) olması
(3) (ezan okurken) abdestli bulunması ve kıbleye dönmesi müstehabdır.
(4) (Sonra müezzinin ezan sırasında parmaklarını kulaklarına koyması;
(5) "Hayye ale's-salâh" derken yüzünü sağa "Hayye ale'l-felâh" der- ken de sola çevirmesi
(6) (ezan minare gibi yerlerde okunuyorsa) şerefede dönmesi;
(7) müstehab olan vakti gözetmekle beraber ezanla kamet arasında namaza devam edenlerin hazırlanmaları için bir miktar beklemesi;1
(8) akşam namazı(nın ezanından sonra) ise üç kısa âyet okuyacak kadar yahut üç adım yürüyecek kadar (ezanla kamet arasında) beklemesi
(9) ezandan sonra: "Ey namaz müdavimleri haydi namaza namaza!" diye seslenerek namazın başladığını ayrıca ilan etmesi dahi müstehabdır.

Ezan ve Kamette Mekruh Olan Şeyler
(1) (Ezanda) telhîn yapmak2
(2) ezan ve kametin abdestsiz okunması;
(3) cünübün
(4) aklı ermeyen çocuğun delinin sarhoşun kadının (isyankâr ve) fâsıkm oturan bir kimsenin ezan okuması (5) ezan ve kamet esnasında konuşulması mekru tur.
Buna Rasûlullah (Aleyhisselâm)'m Bilâl (Radıyallahu anhe söylediği:
«—Bilâl! Ezanla kamet arasında biraz bekle tâ ki abdest alan kimse rahatça abdestini alsın yemeğini yiyenler rahatça yesinler» mealindeki ha-dis-i şerifi delildir. Evet ezan; vaktin girdiğini insanların namaz için temiz*lenip camide hazır bulunmaları gerektiğini bildirmektir. Ezandan sonra he*men kamet okun(up namaza kalkü)sa bu hedefe ulaşılamaz.
Telhîn yâ (ezanın) kelimelerinin değişmesine sebebiyet verecek şekilde tegannî etmek kelimenin harflerini fazlalaştırmak veya eksiltmek yahut da kelimelerin harekelerinde hatâ yapmaktır.
(Ezan ve kamet esnasında konuşulduğunda) kametin değil de eza*nın yeniden okunması müstehabdır. Şehirlerde[3][3] cuma gününün öğlesi için (cumayı kılamayaniarm) ezan ve kamet okumaları mek*ruhtur.

Geçmiş Namazlar İçin Ezan ve Kamet
.
Geçmiş namazlar için hem ezan ve hem de kamet okunur. Birden fazla kılınacak geçmiş namazların[4][4] ilki için dahi (ezan ve kamet okumalıdır). Kaza edilecek geçmiş namazların ilki dışındaki kaza namazlarında eğer aynı yerde kılmacaksa ezam değilse bile kameti terketmek mekruhtur.

Ezanı Duyanın Yapması Gereken Şey

Sünnete uygun olarak okunan ezam[5][5] duyunca (her şeyi bırakıp) susmalı ve (müezzinin) söylediklerini tekrar etmelidir.
"Hayye ale'ssalâh ve hayye ale'l-felâh'larda "Lâ havle ve lâ kuv*vete illâ billah" denilir. Müezzin "es-Salâtü hayrun mine'n-nevm" deyince "Sadakte ve berirte=Haklısm doğru söylüyorsun" yahut "Mâ şâ Allah" demeli ve sonra da şu vesile duasını okumalıdır:
"Allahümme Habbi hâzihıd-davetıt-tâmmeti ve's-salâti'l-kâimeti âti seyyidenâ Muhammedeni'l-vesîlete ve'l-fazîlete ve'b-ashü makâmen Mahmâdeni'llezî va'adtehû.
Manası: "Ey bu tam davetin kılınacak namazın Rabbi olat* Allah'ım! Efendimiz Muhammed'e vesile ve fazilet ver; om va'dettiğin Makam-ı Mahmûd'a ulaştır."


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ezan ve kamet nedir

Ezan ve kamet nedir konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ezan ve kamet nedir, kamet nedir, ezan kamet nedir, ezan ile kamet nedir, ezan ve kamette mekruh olan şeyler, ezan ve kamet lafzi, müezin ve kamet nedir, kamette neden 2 kere allahu ekber denilir, ezan ve kamet hakkında bilgi, qadınlar namazda azan ve kamet okumalıdırlarmı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
ezan ve kamet hakkında bilgi Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 28-11-2012 06:04
Ezan Çiçeği - nurküllü Bahçe Bakımı ve Çiçekler 1 06-05-2011 10:00
Ezan duası nurküllü Duaların Esrarı 1 28-03-2011 03:58
Ezan duâsı nurküllü Duaların Esrarı 2 05-07-2010 11:38
Ezan Çiçeği mormavi Dini Resimler 2 18-08-2009 03:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats