bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-07-2013, 05:06   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Vadeli hesap haram mı

Vadeli hesap haram mı -vadeli hesap günahmı

Artma çoğalma şişme gelişme ve yetişme mübadeleli akitlerde taraflardan birinin hakkı kabul edilen ve akit sırasında şart koşulan karşılıksız fazlalık anlamında bir İslâm hukuku terimi. "Ribâ" kelimesi arapça mastar olup sözcüğün kökeninde "mutlak çoğalma" anlamı vardır.

Cins ve miktarı bir olan iki şey biri diğeriyle mübadele edildiğinde bir taraf için kabul edilen malın fazlasına riba veya faiz denir (İbnül-Hümâm Fethul-Kadîr V 277). Ayarları aynı olan 100 gr. altını peşin veya vadeli yüzyirmi gr. altınla mübadele etmek gibi... Böyle bir işlemde 100 gr. altın veren aynı miktarda altın alma hakkına sahip olur. Burada 100 gr. altın ana para (re'sül-mal) 20 gr. fazlalık ise ribâ adını alır (Elmalılı Hak Dini Kur'ân Dili II 952 953).
Riba sözcüğü yerine Türkçede daha çok "faiz" terimi kullanılır. Faiz; taşan taşkın dolu ödünç verilen para için alınan kâr gibi anlamlara gelir. Elmalılı Hamdi Yazır ribâ ile faizin aynı anlama geldiğini belirtirken şöyle der: "Ribâ; sözlükte ziyâdelenmek fazlalanmak anlamına mastar olup faiz dediğimiz özel fazlalığın adı olmuştur... Câhiliyye devrinde asıl borca "re'sül-mâl" ziyadesine ise "ribâ" adı verilirdi. Bugünkü faiz işlemleri nitelik bakımından câhiliyye devrinin bu âdetinden başka bir şey değildir. Zaman zaman faiz miktarının ve şekillerinin azalması veya çoğalması muâmelenin niteliğini değiştirmez. İşte cahilî Arap örfünde ribâ tam anlamıyla günümüzdeki nükudun (nakit paraların) faizi veya nemâsı tabir olunan fazlasıdır. Karzdan (ödünç para) başka borçlar da (düyün) tatbiki dahi böyledir. Şüphe yok ki sözlükte bunun en uygun ismi ribâ ziyade artık olması gerekir. Buna faiz veya nemâ tabirinin kullanılması "Alım-satım ancak ribâ gibidir" (el-Bakara 2/275) âyetinin delâletiyle alım satım ve ticarete benzetilerek yanlış bir kullanmadır (Elmalılı a.g.e. II 952 953).
Bir şeyin nitelikleri değişmedikçe adının değişmesi hükmünün değişmesini gerektirmez. Buna göre ribanın hükümleri aynı hukukî özellikleri taşıyan faize de uygulanır. Bu icâre akdine kira akdi demek gibidir ki her ikisi de aynı anlama gelen sözlerdir.
İslâmiyet toplumla ilgili sosyal ve ekonomik problemleri çözerken tedric prensibine uymuştur. Faizcilik Arapların özellikle yüksek tabakalarının yararlandıkları önemli bir kazanç yolu idi. Bunu bir hamlede kaldırmak uygun değildi. Bu yüzden içkinin yasaklanışında olduğu gibi ribânın yasaklanışı da belli merhaleler geçirmiştir.
Ebû Hureyre'den Hz. Peygamber'in şöyle dediği nakledilmiştir: "Mirac gecesi karınları evler gibi (büyük) olan bir topluluğun yanına geldim. Onların karınlarında dışarıdan görünen yılanlar vardı. Cebrâil (a.s)'e bunların kimler olduğunu sorduğumda; Bunlar faiz yiyenlerdir" cevabını verdi” (İbn Mâce Ticârât 58; Ahmed b. Hanbel Müsned II 353 363). Mirac olayı 621 m. yıllarında Mekke'de vuku bulduğuna göre faizin ileride yasaklanabileceğine daha o günden işaret edilmiş olmaktadır. Yine Mekke'de inen bir âyette fâizin malı arttırmayacağı bildirilmiştir (er-Rum 30/39). Medine'de inen bir âyette ise Tevrat'ta yahudilere faizin yasaklandığı ancak bu yasağa uymadıkları için kendilerine helal kılınan bazı temiz ve güzel şeylerin haram kılındığı belirtilmiştir (en-Nisa 4/160161). Şu âyetle ise kısmî yasaklama getirilmiştir:
"Ey iman edenler ribayı öyle kat kat arttırılmış olarak yemeyin" (Âlu İmran 3/130). Burada fâhiş ribâ adı verilen mürekkeb fâiz kastedilmiştir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Vadeli hesap haram mı

Vadeli hesap haram mı konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: vadeli hesap günahmı, vadeli hesap haram mı, vadeli hesap harammıdır, vadeli hesap gunahmi, vadeli hesap harammı, vadeli hesap açmak günah mı, vadeli hesap harammi, vadeli hesap gunah mi, vadeli hesap günah mıdır, vadeli hesap haram, dinimizde vadeli hesap günah mi, vadeli hesap faiz midir, vadeli hesap günahmıdır, vadeli hesap haram mi, vadeli hesap dinen gunahmi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kadın sesi haram mıdır elif Dini Bilgiler 0 21-07-2013 03:42
Büyü Yapmak Haram mıdır? elif Soru Cevap 0 31-03-2013 07:28
Banka Hesap Durum Belgesi - Banka Hesap Durumu elif Soru Cevap 0 15-02-2013 12:21
Haram para ile iftar verilir mi? Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 04:05
Hesap Makinasını kim bulmuştur? Hesap Makinasının İcadı Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 02-04-2010 02:14

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats