bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-07-2013, 03:21   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bir insanı müslümanlığa ikna etmek

Bir insanı müslümanlığa ikna etmek- müslümanlığa ikna etmek- islama ikna etmek

Kur’an bu soruya çok kısa ancak derin manası olan bir sure (İhlas Suresi) ile cevap verir. Bu sureyle Allah insanlar arasındaki çok yaygın bir yanlışı düzeltmeyi murat ettiği gibi Müslümanları da Hıristiyanların düştüğü hataya düşmekten muhafaza ediyor. İhlas suresinde Allah yukarıdaki sorumuza mealen şöyle cevap verir:

“De ki Allah birdir. O Samed’dir. Doğurmamıştır ve doğurulmamıştır. O’nun hiçbir dengi yoktur.”(İhlas Suresi 112/1-4)

Birinci ayet Allah’ın bir olduğunu ve birden fazla olmadığını söyleyerek her türlü şirki reddediyor. İkinci ayet O’nun hiçbir şeye muhtaç olmadığını ancak her şeyin her an O’na muhtaç olduğunu ifade ediyor. Üçüncü ayet teslis inancının yanlış olduğunu doğan ve doğuran bir şeyin ilah olamayacağını belirtiyor.(1) Dördüncü ayet O’nun yaratıcı olarak bütün yaratıklardan farklı olduğunu ifade ederek O’nu herhangi bir şeye benzetmenin doğru olmadığını söylüyor.

Kur’an her an yaratma halinde olan ve Kayyum isminin tecellisiyle kâinatı an be an varlık aleminde tutup devam ettiren aktif bir yaratıcıdan bahsediyor. Kainatı saat gibi kurup kendi haline bıraktığını iddia eden deistlere cevap verircesine Kur’an şöyle diyor:

“Göklerde ve yerde bulunan herkes O’ndan ister. O ise her an yaratma halindedir.” (Rahman Suresi 55/29)

Ayet ilginç bir şekilde bütün mahlûkatın her an Allah’tan ihtiyaçlarının giderilmesini talep ettiğini ve Allah’ın da bu isteğe cevap verdiğini söylüyor. Ayeti sondan başa okuduğumuzda ise sürekli yaratma olmasaydı varlıkların dua etmesinin bir anlamı kalmazdı manası çıkıyor. Yaratılan kainatın her an Kayyum ismiyle varlık aleminde tutulduğunu şu ayetler haber veriyor:

“Allah kendisinden başka ilâh olmayan daima diri ve yarattıklarını koruyup idare edendir.” (Bakara Suresi 2/255 ve Âli İmran Suresi 3/2).


“Allah kainat’ı neden yarattı?” “Varlığını bize bildiren deliller nelerdir?


Bir Hadis-i Kudsi’de Allah şöyle buyuruyor:

“Ben gizli bir hazineydim. Bilinmek tanınmak istedim; bundan dolayı da beni tanımaları gizli güzellik ve mükemmelliğimi bilmeleri için varlıkları yarattım.”(2)

Bu ifadeye göre Rabbimiz kendini bize bildirmek ve tanıttırmak için bizi ve içinde bulunduğumuz kâinatı yaratmış. O halde sonsuz kudret sahibi olan Rabbimiz her türlü yolla kendini bize tanıttırarak yaratılış gayesini yerine getirmiş olmalı.

Beni üç hafta öncesinde hiç biriniz tanımıyordunuz. Şimdi kısmen tanıyorsunuz. Sizinle yüz yüze görüşüp sözlerimle kendimi anlatmak yerine başka iki yolla da kendimi tanıtabilirdim. Birincisi size bir elçi vasıtasıyla bir mektup göndererek kendimden bahsedebilirdim. İkincisi hiç kimsenin taklit edemeyeceği eserlerimi size göstererek kendimi tanıtabilirdim. Sizler de eserlerime bakarak ne tür maharetlere sahip biri olduğumu öğrenebilirdiniz. Teşbihte hata olmaz aynen bu misaldeki gibi Rabbimiz de hem peygamberler vasıtasıyla göndermiş olduğu mesajlarla (ilahi kitaplarla) hem de kâinatta her an cereyan eden sonsuz icraatlarıyla (kâinat kitabıyla) kendini bize tanıtıyor. Hz. Muhammed’in (a.s.m.) şahsında tüm insanlığa gönderilen ilk emrin “oku” olması da bu sırdandır.

Aklı başında bir insan ilahi kelam olan “Kur’an-ı Kerim’i” ve kâinat kitabı olan “Kitab-ı Kebir’i” okuyarak Rabbini tanıyabilir. Bu anlamda Hz. Muhammed (a.s.m.) Rabbimizi bize bildiren iki kitaptaki ayetleri ders veren bir öğretmen ve bir rehberdir.


Kâinatta gördüklerimiz doğal yasalara göre işleyen doğal kuvvetlerin etkileşimiyle oluşan nesnelerdir. Kâinatta her şeyin Allah’ın eseri olduğunu nereden biliyoruz?


Her şeyin Allah’ı gösterdiğini görmek için seküler bilimin bize taktığı “tabiat ve tesadüf gözlüğünü” çıkarmamız gerekir. Onun yerine her şeyin hakikatini gösteren “iman gözlüğünü” takmamız lazım. Determinist bilim her şeyi sebep-sonuç ilişkisi içinde açıklayarak sıradanlaştırıyor. Kur’an ise görünürdeki sebepler perdesini aralayarak her şeyin harikulade olduğunu gösteriyor. Einstein’ın ifade ettiği gibi “Hayatınızı yalnızca iki şekilde yaşayabilirsiniz; birincisi her şeyin sıradan olduğunu düşünerek; ikincisi her şeyin olağanüstü veya mucize olduğunu görerek.” Kur’an bize ikinci yolu gösteriyor. İçinde yaşadığımız alemde “her şey”in harikulade ve mucize olduğunu söylüyor. Bu sırdandır ki Kur’an ısrarla “Düşünmez misiniz!” “Akletmez misiniz!” “Akıl sahipleri için şüphesiz bunda ibretler vardır!” manasındaki ayetlerle(3) insanı kâinattaki mucizeleri görmeye teşvik eder.
Not) “Yazar Dr. Furkan Aydıner’ in ateist bazı gruplara Allah’ı anlatırken tutmuş olduğu görüşme notlarını içeren kitabından özetlenmiştir.”


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bir insanı müslümanlığa ikna etmek

Bir insanı müslümanlığa ikna etmek konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bir insanı müslümanlığa ikna etmek, müslümanlığa nasıl ikna edilir, muslumanliga ikna, islama ikna etmek, insanlari muslumanliganasil ikna edebiliriz, tebcil etmek nedir, ali imran suresi ikna konusu, beni islama ikna et, insanı islamdan ikna etmek, islama ikna etme, müslümanlığa ikna etmek, http wwwbakimliyizcom dini bilgiler 127988 bir insani muslumanliga ikna etmekhtml, muslumabliga ikna edici, insani ikna eden ayetler, birini muslumanliga ikna etmenin yolu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tebcil Etmek Ne Demektir-Tebcil Etmek Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 01-06-2013 03:21
Abbasiler Döneminde Müslümanlığa Geçişin Nedenleri Nedir elif Soru Cevap 0 06-04-2013 05:23
yeni eve taşınma konusunda eşimi ikna edemiyorum Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 04-09-2012 11:47
Bir Kocanin ikna Mektubu Olmaz Boyle Birsey.. mormavi Komik Resimler 1 14-09-2009 09:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:24 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats