bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-07-2013, 03:31   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Zekatın geçerlilik şartları

Zekatın geçerlilik şartları-zekatın gecerlilik şartları nelerdir

Yüce dinimiz o kadar güzeldir ki bize buyurduğu yapmamızı ve yapmamamızı emrettiği herşeyi mutlaka bir güzellik insanı hayrete düşüren bir mükemmellik vardır. Dinimizin bu güzel özelliklerinden birisi hiç kuşkusuz zekattır. Zekat İslamın müslümanlardan istediği mal ile yapılan ibadetlerindendir. Ve islam toplumu içerisinde sosyal adaleti sağlamak için mükemmel bir araçtır. Zekat kabaca söylersek zengin müslümanların mallarının kırkta birini fakir müslümanlara vermesidir. Böyle olmakla beraber zengin müslümanlar sahip oldukları herşeyin zekatını vermek zorunda değildirler. Çünkü bazı mallar zekata tabi olmakla beraber bazıları değildir. Yani bazı malların zekatı verilmez. İşte bizde bu yazımızda hangi malların zekata tabi hangilerinin olmadığına değinmek istedik.
Zekât “artma çoğalma ve temizlik” anlamına gelir. Zekât nisabı ve harcama yeri dinen belirlenmiş olan malın belli bir miktarının ibadet niyetiyle gerekli yerlere verilmesidir. Hicretin ikinci yılı Ramazan ayından hemen sonra farz kılınan zekât Kur’an sünnet ve icmâ ile sabittir. Pek çok âyette “Namazı dosdoğru kılın zekâtı da hakkıyla verin” buyurulur. Aynı şekilde Kur’an-ı Kerim’de cennetle müjdelenen muttakilerin özelliklerinden birinin de zekât vermek olduğu beyan edilir.
Bir kimsenin zekat vermesi için Müslüman büluğ çağına ermiş akli dengesinin yerinde ve zengin olması gerekir. Borcundan ve temel ihtiyaçlarından fazla nisap miktarı mala sahip olan kimse İslam’a göre zengin sayılır. Nisap altında 85 gram gümüşte 595 gram devede 5 sığırda 30 koyunda 40 adettir. Ticaret eşyası gelirler ve nakit paraların nisabı da günümüzde altının nisabına göre belirlenebilir. Temel ihtiyaçların toplumun ortak değerlerine ve toplumdaki asgari geçim ve hayat standartlarına göre belirlenmesi gerekir. Günümüz şartlarında temel ihtiyaçlar ya da zekata tâbî olmayan mallar nelerdir kısaca özetlemeye çalışalım:
  • Kişinin oturduğu ev ve her çeşit ev eşyası.
  • Kışlık ve yazlık giyecekler.
  • Kişi ve aile fertleri için gerekli bir yıllık gıda maddeleri.
  • Elinde borcuna karşılık tuttuğu mal.
  • Binek hayvanı veya araç.
  • Sanat ve meslek aletleri.
  • İlim için edinilen kitaplar.
Ödünç alınmış para elinde bulunan kendi malından çıkıldığında nisap miktarının altına inerse zekat vermesi gerekmez. Devlet tarafından istenmesi mümkün olan borçlar da nisap miktarının altına düşürürse yine zekat gerekmez. Elde ulunmayıp ele geçeceği umulmayan malın zekatı yoktur. İnkar edilen gasp edilen kaybolan açık araziye gömülüp yeri unutulan devletçe el konulan mallar da zekata tâbî değildir. Ancak evin herhangi bir yerine saklanıp yeri unutulan malların bulunduğu takdirde geriye dönük olarak zekatını vermek gerekir. Satın alındığı halde henüz teslim alınmamış malın zekatı verilir. Çek senet veya kuvvetli şahitlik ile ispatı mümkün olan borç paralar ile ticaret mallarının bedelleri olan alacaklar tahsil edilmemiş bile olsa nisaba dahil edilir ve tamamen tahsil edildiğinde eğer ödenmemişse geçmiş yıllara ait zekatlarını da vermek gerekir. Ticaret için olmayan bir malın bedelinden örneğin bir evin kirasından veya ihtiyaç için kullanılan bir eşyanın satışından kaynaklanan alacakların geçmiş senelere ait zekatlarını ödemek gerekmez. Alacak tahsil edilir ve diğer şartlar gerçekleşirse zekatlarının verilmesi gerekir.
Zekat verilecek malın artma ve çoğalma özelliğine sahip ve üzerinden bir yıl geçmiş olması gerekir. Bir kimse hangi ayda nisap miktarını aşan bir mala sahip olmuşsa o aydan itibaren bir yıl geçtikten sonra zekatını vermelidir. Yıl içinde ilave edilen mal aynı cinstense yıl sonunda toplam üzerinden verilir ayrı cinsten ise o zaman yıl içindeki ilave malın zekatı ilave edildiği tarihten bir yıl sonra verilir. Zekatın iki önemli geçerlilik şartı vardır. Bunlardan birisi niyettir. Zira zekat bir ibadettir ve ibadetlerde niyet şarttır. Niyet zekat hissesi ayrılırken veya ödenirken yapılabilir. Dağıtımdan sonra yapılan niyet geçerli olmaz. Bir kimse fakirde olan alacağını zekatına mahsuben bağışlarsa bu zekat yerine geçmez. Yine bir alacak diğer bir fakire zekat olarak verilemez. Yani bir fakire “filan kimsede olan alacağımı sana zekat olarak veriyorum” denilemez. Zekat vekil aracılığı ile ödenebilir. Mal fakire verilirken bunun zekat olduğunu söylemek de şart değildir. Zekat almaya ehil olmayan kimselere verilen mesela zor durumda olmayan zenginlere veya onların küçük çocuklarına verilen mallar zekat yerine geçmez.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Zekatın geçerlilik şartları

Zekatın geçerlilik şartları konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: zekatın geçerlilik şartları, zekatın sıhhat şartları, geriye dönük zekat, zekatın geçerlilik şartarından değildir, zekatın geçerlilik şartı, zekatin sihhat sartlari dinimizcom, zekatin sıhhat sartlari nelerdir, zekatın geçerlilik şartları kısaca, zekatın geçerliliği, zekatin geçerlilik şartları nelerdir, zekatın geçerlilikşartları nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İslamiyetin şartları nelerdir elif Dini Bilgiler 0 27-07-2013 01:39
Namazın Şartları - Namazın Şartları Nelerdir? elif Soru Cevap 0 09-03-2013 01:45
İslamın Şartları Nelerdir? elif Soru Cevap 0 22-02-2013 07:14
Ehliyet Alma Şartları elif Soru Cevap 0 15-02-2013 03:19
Fitre kimlere verilir, kimlere verilmez, zekatın hükümleri fitrede de geçerli mi? Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 05:14

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats