bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-07-2013, 03:37   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bir müslümanın diğer müslüman üzerindeki hakları nelerdir

Bir müslümanın diğer müslüman üzerindeki hakları nelerdir


Konuyla ilgili bazı ayetler ve açıklamaları:

1. “Kim Allah’ın hürmet edilmesini emrettiği şeylere saygıda bulunursa bu kendisi için Rabbi nezdinde mutlaka hayırlıdır.” (Hac sûresi 22/30)

Allah’ın hürmet edilmesini emrettiği şeyler O’nun Kur’an’da bildirdiği ahkâmı emirleri ve yasaklarıdır. Özellikle bu âyetle kastedilen ise hac esnasında riâyet edilmesi gereken esaslardır. Bunların her biri farz vâcip ve sünnet cinsinden olabilir. Bu esasları bilip öğrenerek gereğini yerine getirenler ve bu davranışlarını Allah’a saygı olarak yapanlar âhiret hayatında bunun karşılığını görürler. Bu karşılık ise hayırdan ibarettir.

2. “Kim Allah’ın işaretlerine saygı gösterirse şüphesiz bu kalblerin takvâsındandır.” (Hac sûresi 22/32)

Allah’ın işaretlerinden maksat dininin alâmetleri özellikle bu âyette haccın farzları hacda kesilen kurbanlar hac farizasında hürmet gösterilmesi gereken mekânlardır. Bunlar Allah’ın işaretleri ve saygı gösterilmesini istediği esaslardır. Bu saygı ise kalblerin takvâsı sebebiyledir. Çünkü takvâ Allah’a karşı saygı ve hürmet öncelikle kalble ilgili bir iş olup tezâhürleri yaşayışımıza akseden uygulamalardır. Her türlü iyiliğin ve kötülüğün kaynağı öncelikle kalbdir.

3. “Mü’minlere şefkat ve tevazu kanadını indir.” (Hicr sûresi 15/88)

Âyet-i kerîmenin baş tarafının anlamı şöyledir: “Sakın onlardan bazı şahıslara verdiğimiz dünya malına göz dikme onlardan dolayı üzülme.” Dünya malı bazı insanlar için bir övünme ve gurur vesilesidir. Oysa bu son derece yanlış bir yöneliştir. Çünkü dünya malı geçici olup insana bir şeref ve üstünlük kazandırmaz. Mü’minlere karşı şefkatli ve merhametli olmak mütevazi davranmak Allah’ın Peygamber Efendimiz (sav)’e talimatıdır. Mü’minlerin de kendi aralarında birbirlerine karşı aynı şekilde şefkatli merhametli ve tevazu sahibi olmaları istenilmiştir. Kur’an ve Sünnet inananları sürekli olarak buna teşvik eder.

4. “Kim bir cana kıymamış ya da yeryüzünde bozgunculuk yapmamış olan bir canı öldürürse sanki bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de onu yaşatırsa bütün insanları yaşatmış gibi olur.” (Mâide sûresi 5/32)

Haksız yere bir insanı öldüren kimse bir insanın en kutsal hakkı olan hayat hakkını tanımamış kan dökmenin haramlığını kişilerin can dokunulmazlığını gözetmemiş olur. Böylece haksız yere kan dökülmesine yol açmış kötü bir çığır açmış ve yeni kanlar dökülmesine zemin hazırlamış başkalarına bu yönde cesaret vermiş sayılır. Bundan dolayı bir kimseyi haksız yere öldüren Allah’ın gazabına ve en büyük cezaya hak kazanır; kendisine hayat hakkı tanınmaz ve öldürülmesi vâcip olur. Böyle hareket edilmediği takdirde toplumda kan davaları yaygınlaşır herkes kendi hakkını alma peşinde koşar. Bunun neticesinde cemiyetler büyük bir fitneye sürüklenir öldürmeler ve intikam alma yolları yaygınlaşmış olur. Böyle bir yolun açılması toplumları ardı arkası kesilmeyen karışıklıklara anarşiye sürükler.

Kim bir insanı yaşatır affetmek veya öldürülmesine mani olmak ya da onu ölümden kurtarmak suretiyle hayatını devam ettirmesine sebeb olursa sanki bütün insanları yaşatmış gibi olur. Bunun içindir ki İslâm dini insan hayatına çok büyük bir değer verir ve bu yönde bütün çarelere başvurur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bir müslümanın diğer müslüman üzerindeki hakları nelerdir

Bir müslümanın diğer müslüman üzerindeki hakları nelerdir konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: müslümanın müslüman üzerindeki vacip olan hakkı nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kadının kocası üzerindeki hakları nelerdir elif Dini Bilgiler 0 18-07-2013 03:25
Öğrenci Hakları Nelerdir-Öğrenci Hakları Hakkında bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 02-06-2013 03:49
Tüketici Hakları Nelerdir-Tüketici Hakları Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 02-06-2013 03:48
İşçi Hakları Nelerdir-İşçi Hakları Hakkında Bilgi elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 02-06-2013 03:46
Coğrafyanın Yararlandığı Diğer Bilimler Nelerdir? elif Coğrafya 0 04-02-2011 06:08

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats