bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-07-2013, 04:31   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Karı koca yanyana namaz kılabilirler mi?

Karı koca yanyana namaz kılabilirler mi?


Peygamber sallalahu aleyhi ve sellem döneminde kadınların erkeklerin arkasında saf yaptıkları Buhari ve Müslim gibi sahih hadis kitaplarında geçmektedir.[1] Bu namazın huşu içinde kılınmasını sağlar. Ama bir kadın bu kurala uymazsa âlimlerin çoğunluğuna (cumhûra) göre kadının namazı bozulmaz. Hanefîlere göre erkeklerle aynı safta duran kadının namazı bozulmasa da erkeklerin namazı bozulur. Onların bu konudaki görüşlerinin özeti şöyledir:
“Bir kadın veya büluğ çağına yaklaşmış olan bir kız çocuğu bir erkeğin önünde veya tam hizasında aynı namazı cemaatle kılsa erkeğin namazı bozulur. Kadınlar erkeklerin safı önünde bir saf teşkil etseler bütün bu erkeklerin namazları bozulur. Erkeklerin arasında üç kadın bulunsa bunların hem sağ ve hem sol yanlarındaki birer erkeğin hem de arka taraflarındaki her saftan üç erkeğin namazları bozulur. Aradaki kadınlar iki olursa yanlarındaki birer erkek ile arka taraflarındaki yalnız iki erkeğin namazı bozulur. Daha arkadakilerin namazlarına bir şey olmaz. Aradaki kadın bir tane olunca sağ ve sol tarafındaki birer erkek ile arka tarafındaki saftan bir erkeğin namazı bozulur başkalarının namazları bozulmaz.”[2]
Hanefilerin görüşleri kendi kitaplarında yer alan şu rivayete dayandırılmaktadır:
“Kadınları Allah’ın koymuş olduğu yere arkaya / arka safa koyunuz.”[3]
Hadis âlimleri bunun Peygamberimizin sözü (merfu’) olarak sabit olmadığını sahabeden Abdullah b. Mes’ud’a ait (mevkûf ) bir söz olduğunu söylemişlerdir. Müslim Ebu Davud Tirmizi ve Nesâî gibi hadis kitaplarında yer alan ikinci dayanakları şöyledir:
“Erkeklerin saflarının en hayırlısı ilk saf en kötüsü ise son saftır. Kadınların saflarının en hayırlısı son saf en kötüsü ise ilk saftır.”[4]
Fakat bu namazın bozulmasından değil faziletten bahsetmektedir. İbn Hacer el-Askalani bunun zorlama bir yorum olduğunu belirtmektedir.[5]
Sonuç olarak kadınlar namaz kılarken erkeklerin arasında değil arkasında saf tutmalıdırlar. Peygamberimizin uygulaması böyledir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:
“Namazlarında huşû içinde olan mü*minler kurtuluşa ermişlerdir.” (Mu’minûn 23/1-2)
Huşû kişinin Allah’ın huzurunda olduğu bilinciyle saygılı olup boyun eğmesidir. Namazda huşûya engel şeylerden uzak durmak gerekir. Bir kadının erkeklerin önünde veya yanında namaza durması hem kendisi hem de erkekler açısından huşûya engel olur.
Namaz kılan doğru yolda olur. Doğru yol şeytanın çalışma sahasıdır. O Allah’tan Kıyâmete kadar yaşama izni alınca şöyle demişti:
“… And olsun insanlar için senin doğru yolunun üstünde oturacağım. Sonra onlara; önlerinden arkalarından sağlarından sollarından sokulacağım. Göreceksin çoğu sana teşekkür etmeyecektir.” (A’raf 7/16-17)
Namaz kılanlar onun verdiği vesveseleri iyi bilirler. Kadın erkeğin önünde veya yanında namaz kılarsa o yeni vesvese imkânları elde eder. Kadında da erkekte de huşu kalmaz.
Son olarak şu ayrıntıya dikkat çekmek isteriz: Sünnete uygun olmayan şey kadınların erkeklerin önünde veya yanlarında namaz kılmalarıdır. Arada bir engel bulunursa kadınlarla erkekler aynı hizada namaz kılabilirler. Yani yan yana kılmakla aynı hizada kılmayı karıştırmamak lazımdır.
Namazı yukarıdaki şartlara uygun kılmazlarsa huşu ortadan kalkar Peygamberimizin uygulamasına ters davranılmış olur ama kadınların da erkeklerin de namazı bozulmaz. Çünkü bunu gösteren bir delil yoktur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Karı koca yanyana namaz kılabilirler mi?

Karı koca yanyana namaz kılabilirler mi? konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kadın kocasının önünde namaz kılabilir mi, kadın eşinin yanında namaz kılabilir mi, kari koca namaz kilabilir mi, kari koca yanyana namaz kilabilirmi, kari koca yan yana namaz kilabilirmi, karı koca yanyana namaz kılabilirmi, kari koca yan yana namaz kilabilir mi, karı koca yan yana namaz, kari koca beraber namaz kilabilir mi, kari kocanin birlikte namaz, karikoca birlikte namaz kilabilir mi, kari kocanin arkasinda namazi ret ederse, kari koca ayni anda namaz kilarsa seytan ma ne olur, kari koca ayni safta namaz kilabilir mi, karı koca birlikte namaz kılmak,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Karı koca diyalogları nimlahza Komik Yazılar 6 17-09-2009 02:03
Karı-Koca Kavgası(Çok komik) mormavi LakLak Bölümü 3 20-05-2009 04:18
Karı koca kavgası.. nurküllü LakLak Bölümü 0 08-05-2009 07:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats