bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-07-2013, 04:33   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Namazdan kendi isteğiyle çıkmak

Namazdan kendi isteğiyle çıkmak- namazdan kendi fiili ile çıkmak

Namazın farzlarından biri de namaz kılan kimsenin namazdan kendi sun'iyle çıkmasıdır. Yâni jıer ne şekilde olursa olsun kendi fiiliy*le çıkmasıdır. Çünkü kendi sun'iyle çıkmak İmâm A'zam'' (Rh.A.) a göre farzdır. İmâmeyn'e göre farz değildir.

İmâmeyn'in delili; bize rivayet edilen İbn-i Mes'ûd' (R.A.) un ha*dîsidir. Bir de namazdan çıkmak namazı bozduğu için namazdan de*ğildir.

İmâm A'zam' (Rh.A.) in delili ise; Şüphesiz namaz için tahrîm (ha*ram kılan şeyler) ve tahlil (helâl kılan şeyler) vardır. - Hac gibi - mu-sallî o namazdan ancak sun'île çıkar. Çünkü diğer namazın edası an*cak bu namazdan çıkmakla mümkün olur. Farza ancak kendisiyle ula*şılan her şey onun gibi farz olur. Zeylaî (Rh.A.) da böyle zikretmiştir.

Ben derim ki musannifin; «Çünkü namazdan çıkmak ilââhır» sö*zünde ihtilâf vardır. Zira bu söz; ancak rükniyyetin yokluğunu ifâde eder. Rükniyyetin yokluğu ise tahrîme gibi olması caiz olduğu için farzıyyete aykırı değildir. Nitekim İmâm A'zam' (Rh.A.) m «Şüphesiz namaz için tanrım ve tahlil vardır» sözüyle istidlali bunu bildirir.

Musannif çıkma şeklini «îmâm ile beraber selâm verir.» sözüyle açıklamıştır. Yâni musallînin selâmı; imâmın selâmıyla birlikte selâm vermesidir. Nitekim tahrîmede (iftitah tekbirinde) olduğu gibi. Bir ri*vayette imâmdan sonra selâm verilir. Nitekim bu husus daha Önce geçti. İmâmeyn'e göre ondan sonra selâm verir. Nitekim tahrîmeyi imâmdan sonra yaptığı gibi.

Musallî sağına ve soluna selâm verir. Yâni iki yanına da;

(Es selâmü aleyküm verah- metüllah) «Selâm ve Allah'ın rahmeti üzerinize olsun.» diye selâm ve*rir. Çünkü Resûlüllah (S.A.V.) : «Sağ yanağının beyazı görününceye kadar yüzünü çevirip sağ tarafına selâm verir ve sol yanağının beyazı görününceye kadar yüzünü çevirip sol tarafına selâm verirdi.»
Namazın sonunda selâm veren kimse «Es selâmü aleyküm» hitâbıyle cemâate ve Hafaza (Koruyucu) Me*leklerine niyet eder. Yâni birinci selâm ile sağ tarafında olan (Müslü*man) erkeklere kadınlara ve Hafaza Melekleri'ne niyet eder. [89] Bir kavle göre : Bizim zamanımızda (selâm veren musallî) kadınlara niyet etmez. Zira onlar çok kere mescidde bulunmazlar. İkinci selâm ile sol tarafında olan erkeklere kadınlara ve Hafaza Meleklerine niyet eder. Çünkü musallî yüzüyle onlara döner ve diliyle onlara hitâb eder. Şu halde onlar için kalbi ile niyet eder. Zira selâm ibâdettir (kurbettir) ve bütün ameller ise niyet ile olur.

Namaz kılan kimse eğer imâmın bir tarafında ise imâmın bulun*duğu tarafa niyet ederek selâm verir. Eğer imâmın hizasında ise selâ*mın ikisinde de imamına niyet eder. Çünkü imâm hâzır olanlardan*dır. Hâzırûn (orada bulunanlar) dan olan ise selâma daha lâyıktır. Çünkü imâm onların namazlarını sıhhat ve fesadı yönünden üzeri*ne almasıyla onlara iyilikte bulunmuştur. Eğer imâm musallînin sağ tarafında ise musallî imâma cemâate ve Hafaza'ya niyet eder. Eğer sol tarafında ise yine böylece imâma cemâate ve Hafaza'ya niyet eder.

Eğer imâmın hizasında ise Ebû Yûsuf (Rh.A.) a göre ilk selâmla imâma niyet eder. Zira iki .taraf çelişmiş olduğundan sağ taraf tercih edilmiştir. İmâm Muhammed' (Rh.A.) e göre -ki bu İmâm Ebû Hanîfe' (Rh.A.) den de rivayet edilmiştir - iki selâmda dahî imâma cemâate ve Hafaza'ya niyet eder. Zira çelişme zamanında birleştirme mümkündür. Tercihe hacet yoktur.

İmâm selâmın ikisinde de cemâate ve Hafaza'ya niyet ederek se*lâm verir. Selâmından maksâd cemâate ve Hafaza'ya hitâbdır.

Tek başına namaz kılan kimse iki selâmda da sadece Hafaza'ya niyet ile selâm verir. Çünkü onunla beraber Hafaza'dan başka kimse yoktur ve gaibe hitâb ise doğru olmaz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Namazdan kendi isteğiyle çıkmak

Namazdan kendi isteğiyle çıkmak konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: namazdan kendi isteğiyle çıkmak, namazdan çıkmak, namazdan kendi fiili ile çıkmak, namazdan çıkma, namazdan cikmak, namazdan kendi sun iyle çikmak nasil olur, namazda kendi istediyle cikmak, suniyle, eselamim aleykümü ve rahmet ula, namazdan çıkmaz, namazda kendi istegiyle cikmak nedir, nnamazda kendi isteginle cikmak nedir, kendi istegiyle namazdan çıkmak, namazda kendi isteğinle çıkma nedir, namazdan çikmak,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Namazdan sonra elle tesbih nasıl çekilir elif Dini Bilgiler 0 27-07-2013 04:01
Namazdan Kurtuluşun Yolu nurküllü Dini Hikayeler 1 26-12-2009 02:02
İmanın zirvesine çıkmak elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 02:55
Kedinizle Yolculuğa Çıkmak Bkmlyz Hayvanlar Alemi Genel 0 16-05-2008 02:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats