bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-07-2013, 02:00   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Peygamberimizin fiziksel özelliklerini anlatan eserler nedir

Peygamberimizin fiziksel özelliklerini anlatan eserler nedir


Günümüzde insanlar özellikle de gençler birçok insanı kendilerine örnek almakta onların tavır ve konuşmalarına üsluplarına giyim tarzlarına özenmekte onlar gibi olmaya çalışmaktadırlar. Ancak bu insanların büyük bir çoğunluğu doğru yolda olmadığı gibi tavır ve ahlak güzelliğine de sahip değildirler. Bu nedenle insanları doğru olana en güzel ahlak ve tavıra özendirmek önemli bir sorumluluktur. Bir Müslümanın tavrına ve ahlakına özenmesi benzemek için çaba göstermesi gereken kişi Hz. Muhammed (sav)'dir. Allah bu gerçeği bir ayetinde şöyle bildirmektedir:

Andolsun sizin için Allah'ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için Allah'ın Resûlü'nde güzel bir örnek vardır. (Ahzab Suresi 21)

Bu nedenle Hz. Muhammed (sav)'ın güzel vasıflarını tanımak onu örnek almak her Müslüman için bir görevdir.

Kuran ayetlerinin yanı sıra sahabelerden aktarılan açıklamalarda da Peygamberimiz (sav)'le ilgili pek çok bilgi verilmektedir. Peygamberimiz (sav)'in ailesiyle ve çevresindeki müminlerle olan ilişkisi günlük hayatından detaylar dış görünümü görenleri hayran bırakan heybeti (hürmetle beraber şiddetli heyecan hissini veren hali azameti) sevdiği yiyecekler giyimi ve gülüşü gibi pek çok detay İslam alimleri tarafından "şemail" kelimesiyle ifade edilir. Şemail kelimesi "şimal"den türemiştir. Bu kelime "karakter huy hal hareket davranış ve tavır" gibi anlamlar taşır. Şemail kelimesi ilk başlarda daha geniş anlamlar içerse de zaman içinde özelleşmiş ve Peygamber Efendimiz (sav)'in nasıl bir yaşam sürdüğü ile ilgili detayları ve kişisel özelliklerini ifade eden bir terime dönüşmüştür.

Rabbimiz'in alemlere üstün kıldığı bu seçkin kulunun karakterine ve görünüşüne dair aktarılan her bir detay aynı zamanda onun üstün ahlakının da bir yansımasıdır. Peygamber Efendimiz (sav)'in şemailinin anlatıldığı bu yazı dizisinin hazırlanmasındaki amaç ise onun çeşitli kaynaklarda aktarılan güzel özelliklerini inceleyip yaşamından günümüze öğütler çıkarmaktır.

Peygamber Efendimiz (sav)'da Tecelli Eden Yaratılış Güzellikleri

Peygamber Efendimiz (sav)'in Ashabı bu kutlu insanın dış görünümünün güzelliği görenleri hayran bırakan heybetinden nuruna ve duruşundan gülüşüne kadar Allah'ın onda tecelli ettirdiği çeşitli güzellikler hakkında pek çok detay aktarmışlardır. Sayıca oldukça kalabalık olan sahabeler bu güzellikler hakkında birçok farklı detay vermiş Peygamber Efendimiz (sav)'le aynı dönemde yaşamamış olan Müslümanlara Allah'ın Resulünü birçok yönüyle tanıtmışlardır. Bazı sahabeler onu genel özellikleriyle tarif ederken diğerleri uzun ve detaylı anlatımlarda bulunmuşlardır. Bu anlatımlardan bazıları şu şekildedir:

Peygamber Efendimiz (sav)'in dış görünümü ve güzelliği

Sahabeleri Peygamberimiz (sav)'in güzelliğini şöyle anlatıyorlardı:

"Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem çok yakışıklı ve alımlı idi. Mübarek yüzü ayın on dördündeki dolunay gibi parlardı... Burnu gayet güzel idi... Gür sakallı iri gözlü düz yanaklı idi. Ağzı geniş dişleri inci gibi parlaktı... Boynu sanki bir gümüş hüzmesi idi... İki omuzu arası geniş omuz kemik başları kalın idi... (Büyük Hadis Külliyatı Cem'ul-fevaid min Cami'il-usul ve Mecma'iz-zevaid İmam Muhammed Bin Muhammed bin Süleyman er-Rudani 5. cilt İz Yayıncılık s. 31) "

Enes b. Malik (ra) anlatıyor:

"Resulullah Efendimizin boyu; ne çok uzun ne de fazla kısa idi. Teni de ne duru beyaz ne de koyu esmerdi. Saçları ise ne düz ne de kıvırcık idi. Kırk yaşına geldiğinde Allah Teala O'nu peygamber olarak gönderdi. Peygamber olduktan sonra Mekke'de 10 sene Medine'de de 10 yıl kaldı ve 60 yaşlarında vefat etti. Bu fani hayata veda ettiklerinde saçında ve sakalında 20 tel ak saç yoktu (Sünen-i Tirmizi Tercümesi Çeviren: Osman Zeki Mollamehmetoğlu Yunus Emre Yayınevi İstanbul 4.cilt s.201) ."

"Resulullah (sav) beyaz güzel ve mutedil (yavaş ve mülayim itidalli) idiler (Hz. Ebu Tufeyl (ra)G.Ahmed Ziyaüddin Ramuz El Hadis 1. cilt Gonca Yayınevi İstanbul 1997 519/1) ."

Enes b. Malik (ra) anlatıyor:

"Peygamber Efendimiz (sav) orta boylu idi; uzun da değildi kısa da değildi; hoş bir görünüşü vardı. Saçı ise ne kıvırcık ne de düzdü. Mübarek (İlahi hayrın bulunduğu şey bereketlenmiş çoğalmış hayırlı uğurlu) yüzlerinin rengi ise nurani beyazdı (Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed Şemail-i Şerife 2. cilt Hilal Yayınları Ankara 1976 s. 7-8) ."

Bera b. Azib (ra) anlatıyor:

"... Resullullah Efendimizden daha güzel birini görmedim. Omuzlarını döğen saçları vardı. İki omuz arası genişçe idi. Boyu ise ne kısa idi ne de uzundu (Sünen-i Tirmizi Tercümesi Çeviren: Osman Zeki Mollamehmetoğlu Yunus Emre Yayınevi İstanbul IV.cilt s. 210) ."

Hz. Ali'nin torunlarından İbrahim b. Muhammed (ra) rivayet ediyor:

"Dedem Hz. Ali Peygamber Efendimiz (sav)'i anlatırken Onu şöyle tavsif (vasıflandırırdı) ederdi:

Peygamber Efendimiz (sav) ne aşırı derecede uzun ne de kısa idi; O bulunduğu topluluğun orta boylusu idi. Saçları ne kıvırcık ne de dümdüzdü; hafifçe dalgalı idi. Mübarek yüzlerinin rengi kırmızıya çalar şekilde beyaz; gözleri siyah; kirpikleri sık ve uzun; omuz başları iri yapılı idi... O insanların en cömert gönüllüsü en doğru sözlüsü en yumuşak tabiatlısı ve en arkadaş canlısı idi. Kendilerini ansızın görenler O'nun heybeti karşısında çok şiddetli heyecanlanırlar; üstün vasıflarını bilerek sohbetinde bulunanlar ise O'nu herşeyden çok severlerdi. O'nun üstünlüklerini ve güzelliklerini tanıtmaya çalışan kimse; Ben gerek ondan önce gerek ondan sonra onun gibi birisini görmedim demek suretiyle O'nu tanıtma hususundaki aczini ve yetersizliğini itiraf ederdi. Allah'ın salat (dua Peygamberimiz (sav)'e yapılan dua istiğfar rahmet namaz) ve selamı O'nun üzerine olsun (Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed Şemail-i Şerife 1. cilt Hilal Yayınları Ankara1976 s. 18-19) ."

Hz. Hasan (ra) naklediyor:

"Resulullah Efendimiz yaradılıştan heybetli ve muhteşemdi. Mübarek yüzü dolunay halindeki ayın parlaklığı gibi nur saçardı. Orta boyludan uzun ince uzundan kısa idi. Saçları kıvırcık ile düz arası idi; şayet kendiliğinden ikiye ayrılmışlarsa onları başının iki yanına salar değilse ayırmazlardı. Uzattıkları takdirde saçları kulak yumuşaklarını geçerdi. Peygamber Efendimiz (sav)'in rengi ezher'ul-levn (pek beyaz ve parlak renk) idi yani nurani beyazdı. Alnı açıktı. Kaşları; hilal gibi gür ve birbirine yakındı.
Boynu saf mermerden meydana gelen heykellerin boynu gibi gümüş berraklığında idi. Vücudunun bütün azaları birbiri ile uyumlu olup yakışıklı bir yapıya sahipti (Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed Şemail-i Şerife 1. cilt Hilal Yayınları Ankara1976 s. 18-22-23) ..."

Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor:

"Hazreti Peygamber (sav) gümüşten yaratılmış gibi nurlu beyazdı; saçları da hafif dalgalı idi (Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed Şemail-i Şerife 1. cilt Hilal Yayınları Ankara1976 s. 28-29) ."

"Efendimiz (sav) beyaza pembe karışık renkte idi. Gözleri siyah kirpikleri sık ve uzun idi (Hz. Ali (ra) G.Ahmed Ziyaüddin Ramuz El Hadis 2. cilt Gonca Yayınevi İstanbul 1997 s. 519/4) ."

"Allah Resulünün alnı geniş olup hilal kaşlıydı kaşları gürdü. Iki kaşı arası açık olup halis bir gümüş gibiydi. Gözleri pek güzel bebekleri simsiyahtı. Kirpikleri birbirine geçecek şekilde gürdü... Güldüğünde dişleri çakan şimşek gibi parıldardı. Iki dudağı da emsalsiz şekilde güzeldi... Sakalı gürdü. Boynu pek güzeldi ne uzun ne kısaydı. Boynunun güneş ve rüzgar gören kısmı altın alaşımlı gümüş ibrik gibi gümüşün beyazlığı ve altının da kırmızılığını yansıtır şekilde parıldardı... Göğsü genişti göğsünün düzlüğü aynayı beyazlığı da ayı andırırdı... Omuzları genişti... Kol ve pazuları irice idi. Avuçları ipekten daha yumuşaktı (Huccetü'l İslam İmam Gazali İhya'u Ulum'id-din 2. cilt Çeviri: Dr. Sıtkı Gülle Huzur Yayınevi İstanbul 1998 s. 820) ."

Peygamber Efendimiz (sav)'in hicret yolculuğu sırasında çadırını ziyaret ettiği Ümmü Mabed isimli cömertliği iffeti ve cesareti ile tanınan biri Peygamber Efendimiz (sav)'i tanımamıştır. Ancak Peygamberimiz (sav)'i anlatılanlardan tanıyan kocasına onu şöyle tarif etmiştir:

"Aydın yüzlü ve güzel yaradılışlı idi; zayıf ve ince de değildi. Gözlerinin siyahı ve beyazı birbirinden iyice ayrılmıştı. Saçı ile kirpik ve bıyıkları gümrahtı (bol gür). Sesi kalındı. Sustuğu zaman vakarlı (ağırbaşlılık halim ve heybetli oluş) konuştuğu zaman da heybetli idi. Uzaktan bakıldığında insanların en güzeli ve en sevimlisi görünümündeydi; yakından bakıldığında da tatlı ve hoş bir görünüşü vardı. Çok tatlı konuşuyordu. Orta boylu idi; bakan kimse ne kısa ne de uzun olduğunu hissederdi. Üç kişinin arasında en güzel görüneni ve nur yüzlü olanıydı. Arkadaşları ortalarına almış durumda hep onu dinlerler; buyurduğu zaman da hemen buyruğunu yerine getirirlerdi. Konuşması tok ve kararlı idi (İbni Sa'd Tabakat I 230-231; Taberani el-Mu'cem'ül-Kebir IV 49 nu:3605 VII 105 nu:6510; Hakim el-Müstedrek III 9-10; Beyhaki Delail'ün-Nübüvve I) ."

Kendisini görenlerin anlattıklarında da görüldüğü gibi Peygamber Efendimiz (sav) olağanüstü yakışıklı görenlerin nefesini kesecek kadar güzel yüzlü ve güzel endamlı idi. Ayrıca atletik ve son derece etkili bir yapısı vardı ve çok kuvvetli idi.

Peygamberimiz (sav)'in Şemaili

Osmanlı döneminin önemli alimlerinden olan Ahmet Cevdet Paşa Peygamber Efendimiz (sav)'in anlatılan özelliklerini bir özet haline getiren bir çalışma yapmıştır. Bu çalışması Kısas-ı Enbiya adlı eserinin IV. cüzünde "Bazı Evsaf-ı Seniyye-i Muhammediyye" başlığı altında gerçekleşmiştir:

"... Mübarek cismi güzel hep azası mütenasip (uygun aralarında muntazam bir nisbet bulunan) endamı gayet matbu alnı ve göğsü ve iki omuzlarının arası ve avuçları geniş boynu uzun ve mevzun (yakışıklı her bir vasfı ölçülü) ve gümüş gibi saf omuzları ve pazuları ve baldırları iri ve kalın bilekleri uzun parmakları uzunca elleri ve parmakları kalınca idi. Mubarek cildi ise ipekten yumuşak idi.

Kemal-i itidal üzere büyük başlı hilal kaşlı çekme burunlu oval yüzlü idi.
Kirpikleri uzun gözleri kara ve güzel büyücek ve iki kaşının arası açık fakat kaşları birbirine yakın idi

O Nebiyy-i Mücteba (seçilmiş kıymetli peygamber) ezherüllevn (rengi nurlu parlak) idi; yani ne ak ne de kara esmer belki ikisi ortası ve gül gibi kırmızıya mail (benzer) beyaz ve nurani ve berrak olup mübarek yüzünde nur lemean (parlardı) ederdi. Dişleri inci gibi abdar (parlak sağlam vücutlu) ve tabdar (ışıklı parlak büklümlü kıvrımlı) olup söylerken ön dişlerinden nur saçılır; gülerken fem-i saadeti (saadetli ağzı) bir latif (mülayim yumuşak nazik güzel) şimşek gibi ziyalar (ışıklar) saçarak açılır idi...

Alem-i bekaya (geride kalanların dünyasını) rihlet (göçmek ölmek) buyurduklarında saçı sakalı henüz ağarmaya başlamış başında biraz ve sakalında yirmi kadar beyaz var idi.

Havassı (duyular) fevkalade kavi (sağlam kuvvetli) idi. Pek uzaktan işitir ve kimsenin göremeyeceği mesafeden görür idi. Elhasıl (sözün özü) en mükemmel ve müstesna surette yaratılmış bir vücud-ı mes'ud (mutlu vücudu) ve mübarek idi... Onu ansızın gören kimseyi sevgi alırdı ve Onunla ülfet ve musahabet (sohbetler konuşup görüşmeler) eyleyen kimse Ona can ü gönülden aşık ve mühib olurdu. Ehl-i fazl'a (kerem ilim sahibi) derecelerine göre ihtiram (hürmet saygı) eylerdi. Akrabasına dahi pek ziyade (çok bol fazladan) ikram eylerdi. Lakin (ancak) onları kendilerinden efdal (daha faziletli daha layık daha iyi) olanların üzerine takdim etmezdi.

Hizmetkarlarını pek hoş tutardı. Kendisi ne yer ve ne giyerse onlara dahi onu yedirir ve onu giydirir idi.

Sahi (cömert eliaçık herkese iyilik etmek isteyen) ve kerim (herşeyin iyisi faydalısı) şefik (şefkatli esirgeyen merhametli) ve rahim (rahmet edici bağışlayan) şeci (kahraman yiğit) ve halim (yumuşak huylu hoş muamele yapan) idi. Ahd ü va'dinde (söz vermede) sabit kavlinde (sözünde) sadık idi. Elhasıl (neticesi)- hüsn-i ahlakça (ahlak güzelliği) ve akl-ü zekavetçe (keskin anlayışı olan akıl) cümle(bütün tam) nasa (insanlara) faik (üstün üstünde) ve her türlü medh ü senaya (övgüye) layık idi.

Yemede giymede kadar-ı zaruret (yoksulluk derecesinde) ile iktifa (yetinir) ve ziyadesinden (fazlasından) iba eylerdi (çekinirdi) (Ahmed Cevdet Paşa Kısas-ı Enbiya IV. Cüz Kanaat Matbaası İstanbul 1331 s. 364-365) ."

Peygamber Efendimiz (sav)'in nübüvvet (peygamberlik) mührü

Allah Hz. Muhammed (sav)'i alemler üzerine seçmiş ve onun "peygamberlerin sonuncusu" (Ahzab Suresi 40) olduğunu bildirmiştir. Ondan sonra hiçbir peygamber gönderilmeyecektir ve Kuran insanlara hidayet rehberi olarak gönderilen en son kitaptır. Allah Peygamber Efendimiz (sav)'in bu eşsiz özelliğini onun mübarek vücudunda bir izle tecelli ettirmiştir.

İslami kaynaklarda ve rivayetlerde Peygamber Efendimiz (sav)'in kürek kemikleri arasında bulunan bu işarete "nübüvvet mührü" ismi verilir. Peygamberimiz (sav)'in mührüne benzer peygamberlik işaretlerinin diğer peygamberlerde de olduğu ancak Peygamberimiz (sav)'inkinin daha farklı olduğu el-Müstedrek tarafından Vehb b. Münebbih (ra)'den şöyle nakletmiştir:

"... Allah hiçbir peygamber göndermemiştir ki onun sağ elinde Peygamberlik beni (şamet'ün-nübüvve) olmamış olsun. Ancak bizim Peygamberimiz Muhammed Aleyhisselam bunun istisnasını teşkil etmektedir. Zira Onun peygamberlik beni (sağ elinde değil) kürek kemikleri arasındadır. Peygamberimiz (sav) bu durum sorulunca: "Kürek kemiklerim arasında bulunan bu ben benden önceki Peygamberlerin beni gibidir (Tirmizı'nin Şemail isimli kitabının tercümesinden Prof. Dr. Ali Yardım Peygamberimiz (sav)'in Şemaili Damla Yayınevi 3 Baskı İstanbul 1998 s. 73) ..." demiştir."

Cabir b. Semüre (ra) anlatıyor:

"Ben Resulullah Efendimizin kürek kemikleri arasında bulunan nübüvvet mührünü gördüm. O güvercin yumurtası büyüklüğünde kırmızımtırak bir yumru idi (Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed Şemail-i Şerife 1. cilt Hilal Yayınları Ankara1976 s. 36) ."

Hz. Ali'nin torunlarından İbrahim b. Muhammed (ra) naklediyor:

"Dedem Hz. Ali Peygamber Efendimiz (sav)'in vasıflarını anlatırken Resulullah'ın Hilyesi (güzel sıfatlar süs zinet cevher güzel yüz suret görünüş) hakkındaki hadisi bütün uzunluğu ile zikreder ve:

"Kürek kemikleri arasında nübüvvet mührü vardı. Ve O peygamberlerin sonuncusudur" (Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed Şemail-i Şerife 1. cilt Hilal Yayınları Ankara1976 s. 38) derdi.

Ebu Nadre (ra) anlatıyor:

"Ashabdan Ebu Said el-Hudri'ye Resulullah Efendimizin peygamberlik mührünün nasıl bir şey olduğunu sordum. Mübarek sırtlarında gül tomurcuğu gibi bir et parçası olduğunu söyledi (Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed Şemail-i Şerife 1. cilt Hilal Yayınları Ankara1976 s. 42) ."

"İki küreği arasında peygamberlik mührü yer alıyordu. Bu mühür sağ omzuna daha yakındı (Huccetü'l İslam İmam Gazali İhya'u Ulum'id-din 2. cilt Çeviri: Dr. Sıtkı Gülle Huzur Yayınevi İstanbul 1998 s. 820) ."

Muhammed b. Müsenna Muhammed b. Hazm Şu'be Simak (ra)'dan:

"Cabir İbn-i Semure'nin şöyle dediğini duydum: Resulullah (sav)'in sırtında mühür gördüm: güvercin yumurtası gibi idi (Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed Şemail-i Şerife 1. cilt Hilal Yayınları Ankara1976 s. 36) ."

Peygamber Efendimiz (sav)'in Saç Sakal ve Giyim Tarzı Peygamber Efendimiz (sav)'in saçı

Peygamber Efendimiz (sav)'in saçının uzunluğu ile ilgili farklı tarifler vardır. Tarifler arasında böyle bir farklılık olması ise doğaldır çünkü bu bilgileri aktaranlar Peygamber Efendimiz (sav)'i farklı zamanlarda gördükleri için saçının uzunluğu da farklı olmuş olabilir. Ancak bu tariflerden anlaşılan Peygamberimiz (sav) saçını en kısa kulağı hizasında en fazla ise omuzlarına kadar uzatmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Peygamberimizin fiziksel özelliklerini anlatan eserler nedir

Peygamberimizin fiziksel özelliklerini anlatan eserler nedir konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: peygamberimizin fiziki özellikleri ve anlatıldığı eserlere ne nedir, peygamberimizi tarif eden yazı, http wwwbakimliyizcom dini bilgiler 128180 peygamberimizin fiziksel ozelliklerini anlatan eserler nedirhtml, peygamberimizi anlatan yazı, peygamberimizi anlatan kompozisyon, peygamberımızı anlatan ozellıkler, peygamber efendimizin fiziki özellikleri anlatan kitaplara ne denir, fiziksel özellikleri anlatan kompozisyon, peygamberimizin peygamberlik dönemi anlatan uzun bir kompozisyon, fiziksel özelliklerini anlatan kompozisyon, peygamberimizi anlatan kısa yazılar, peygamberimizi tarif eden anlatan yazi, kısası enbiyadan bazı evsaf seniyye, peygamberimizin dış görünüşü ile ilgili eserlere ne, hz muhammedin özelliklerini anlatan eserin adı nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkiye'yi ve özelliklerini anlatan şiir örnekleri Я Soru Cevap 78 19-04-2017 08:54
Peygamberimizin Binek Hayvanının Adı Nedir? elif Soru Cevap 0 12-04-2013 05:26
Fiziksel değişim nedir?-Fiziksel değişime örnekler ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 12:45
Peygamberimizin Ailesinde Sevinç Ve Sıkıntıların Paylaşıldığını Anlatan Örnek elif Soru Cevap 0 25-03-2013 07:56
Peygamberimizin anneanne ve babaannesinin isimleri nedir? Я Soru Cevap 2 15-02-2012 12:42

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats