bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-07-2013, 04:31   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Zekatın kimlere verileceğini bidiren ayet

Zekatın kimlere verileceğini bidiren ayet- zekatın kimlere verileceğini bildiren ayet

Maddeler hâlinde bildirelim:
1- Ana babaya dedeye büyükanneye evlada toruna hanıma ve kâfire zekât verilmez. Fakir olmak şartıyla geline kardeş hala amca dayı teyze gibi akrabaya damada kayınvalideye kayınpedere kayınbiradere üvey çocuğa zekât verilir. Eğer salih iseler yakın akrabaya zekât vermek daha çok sevab olur.

2- Kadın dinen fakir olan kocasına İmameyn’e göre zekât verir. Kocası maddî sıkıntı içinde ise bu kavle uymakta mahzur olmaz.

3- Hayır kurumlarına zekât verilmez. Müctehid imamların hiçbiri (Hayır kurumlarına zekât verilir) dememiş ve bu konuda icma hâsıl olmuştur. Sonra gelen âlimlerin ve hele günümüzdeki türedilerin sözleri icma’ı bozamaz. Demek ki bugün hakiki bir âlim bile çıksa kurumlara zekât verilmesine fetva verse icma’ı bozamayacağı için fetvası geçersiz olur. Zaten hakiki âlim de icma’ı bozucu fetva vermez. Durum böyleyken çeşitli kurumlar zekât fonu diye bankaya bir hesap numarası açıyorlar yahut makbuzla para topluyorlar. Bu yolla verilen paralar zekât yerine geçmez.

Buralara zekât verebilmek için dinin emrine uydurulması gerekir. Dine hizmet eden ilim talebesi yetiştiren yurtlar Kur’an-ı kerim kursları vakıflar ve başka hayır kurumları vardır. Öğrenci yurtlarına veya vakıflara zekât verebilmek için bu kurumların bir yetkilisi bir fakirden vekâlet alır. Fakir kurumdaki yetkili şahsa vekâlet verirken (Benim adıma zekât almaya ve aldığın zekâtı dilediğin yere vermeye seni vekil ettim) der. Yahut sadece (Seni zekât almaya umumi vekil ettim) demesi de kâfidir. O zaman vekil aldığı zekâtı talebelerin veya kurumun ihtiyaçlarına sarf edebilir. Böylece dine uyulmuş zekât da dine uygun olarak verilmiş olur.

4- Hadis-i şerifte (İlim öğrenmekte olanın 40 yıllık nafakası olsa da buna zekât vermek caizdir) buyuruldu. Din bilgilerini öğrenmekte ve öğretmekte olanlar yani işi mesleği bu olanlar dinen zengin olsalar da çalışıp kazanmaya vakitleri olmadığı için zekât alabilirler. (Dürr-ül-muhtar)

5- Babası zenginse küçük çocuğuna zekât verilmez. Babası fakirse fakir olan küçük çocuğa zekât verilir. Deliye de fakirse zekât verilir. Çocuğa deliye verilecek zekât babasına veya velisine yahut vasisine verilir. Zenginin küçük oğluna fakir olsa da zekât verilmez ama zenginin büyük çocuğuna zenginin hanımına veya zenginin babasına fakirseler verilebilir. Burada büyük demek âkıl baliğ olmuş demektir. Küçük ise henüz âkıl baliğ olmayana denir.

6- Peygamber efendimizin soyundan gelen seyyidlere ve şeriflere eskiden zekât verilmezdi. Günümüzde bunlara da zekât verilir. (Dürr-i Yekta)

Zekât verip alırken
Zekât verip alırken şunlara dikkat etmeli:
1- Gayrimüslime zekât da sadaka da verilmez. [Zimmi İslam devleti uyruğunda olan gayrimüslim vatandaş demektir.] Zimmi varken zimmiye zekât hariç fitre kefaret nezir [adak] ve sadaka verilirdi. Bugün dünyada zimmi yoktur.

2- Zekât verilecek kimseyi araştırmak gerekir zan üzerine zekât verilmez. Zengine ana baba evlat gibi yakına veya Müslüman olmayana zekât vermek sahih değildir. Ancak zekât verilecek kimseyi araştırarak zekâtını verdikten sonra bunun zengin veya zekât verilmesi caiz olmayan biri olduğu anlaşılsa zararı olmaz. Yani zekâtı sahihtir. Araştırıp verdiği için tekrar vermesi gerekmez.

3- Zekâtta salih akrabayı tercih etmeli çünkü zekâtı salih olan fakir akrabaya vermek daha sevabdır. Hadis-i şerifte (Fakir akrabası varken başkalarına verilen zekâtı Allahü teâlâ kabul etmez) buyuruldu. Yani zekât borcundan kurtulursa da zekâttan hâsıl olan büyük sevaba kavuşamaz.

4- Fakire verilen altın onu zengin edecek kadar fazla olmamalı. Borçsuz fakire nisap miktarı yani 96 gram altın veya daha çok zekât vermek mekruh olur. 10 gr altın borcu varsa 100 gr altını alması mekruh olmaz.

5- Zekât verirken zekât demek gerekmez hediye dense de caizdir.

6- Bir günlük yiyeceği olanın zekât veya sadaka istemesi haramdır fakat istemeden verilen sadakayı zekâtı alması caizdir. Zekâtı mümkünse salih olan muhtaçlara vermeli.

7- Fakire zekât için altın verip tekrar onu ucuza satın almak mekruhtur.

8- Fakirdeki alacağını zekâta saymak caiz olmaz. Fakirde alacağı olan zengin fakire borç senedini verip (Alacağımı zekât olarak sana verdim. Sen de borcuna karşılık kabul et) dese fakir de kabul etse zengin zekâtını vermiş olmaz çünkü zekât borç senedi vermekle razı olmakla verilmiş olmaz. Ancak mal teslim etmekle verilmiş olur. Bu zenginin zekâtını fakire vermesi fakirin de aldıktan sonra tekrar zengine geri vererek borcunu ödemesi gerekir.

9- Fakirde alacağı olan fakirin borcunu vereceğine güvenemiyorsa güvendiği birini fakire gösterip (Zekâtını almak ve borcunu ödemek için bunu vekil yap) der. Zekâtı bu vekile verir. Vekil de zengine geri vererek fakirin borcunu öder. Böylece hem zekât dine uygun verilmiş hem de fakirin borcu ödenmiş olur. (Dürr-i yekta Mizan-ı kübra)

10- Ev kirasını ödeyemeyen fakir kiracıya mal sahibi kirayı almadan bağışlasa bu para zekât yerine geçmez sadaka olur. (Redd-ül-muhtar)


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Zekatın kimlere verileceğini bidiren ayet

Zekatın kimlere verileceğini bidiren ayet konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: zekatın kimlere verileceğini bildiren ayet, zekatın kimlere verileceğini bildiren ayet meali, zekatın kimlere verileceği ile ilgili sureler, zekat kimlere verilir ile ilgili ayetler, zekat verilecekler ayeti, zekatın kimlere verileceğini anlatan ayet, zekatin kimlere verilecegini bildiren ayet ve sur, zekatin nereye verilecegini anlatan ayet ve meali, zekatin kimlere verilecegini bildiren ayet, zekatı kimlere vereceğimizi anlatan ayet, zekatin kimlre verildigini belirten ayeti yaziniz, zekatınkimlere verilecegiayet, zekat verilecek kimseyi bildiren ayet, zekatın kimlere verileceği ile ilgili ayet, zekatın kimlere verileceği ile ilgili ayetler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Zekatın geçerlilik şartları elif Dini Bilgiler 0 27-07-2013 03:31
Zekat kimlere verilmez elif Dini Bilgiler 0 23-07-2013 03:17
Kurban eti kimlere verilir? elif Soru Cevap 0 12-02-2013 03:07
Sipahi kimlere denir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 2 22-12-2011 08:08
Fitre kimlere verilir, kimlere verilmez, zekatın hükümleri fitrede de geçerli mi? Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 05:14

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats