bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 30-07-2013, 04:22   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sıfatı selbiyye nedir

Sıfatı selbiyye nedir


Yüce Allah'ın zâtına ve varlığına yakışmayan o yüce zât hakkında mümteni' (imkansız) olan vasıflar. Zaten "selbetmek"; kaldırmak uzaklaştırmak tenzih etmek anlamındadır. İşte bu sebeble Yüce Allah'ın zâtî ve sübûtî sıfatlarının zıdlarına "sıfât-ı selbiyye" denmiştir ki; bunlar Yüce Allah'ın zâtına mümteni' olan yaraşmayan sıfatlardır. Başka bir deyişle Cenab-ı Hakk bu çeşit zıt sıfatlarla yaratıklara mahsus olan bu olumsuz özelliklerle muttasıf değildir. Bu yüzden sıfât-ı selbiyye denmiştir ki; şayet böyle bir sıfat verilmemesi düşünülmüş ise bu vasıf O'ndan selbedilsin yani bu özellik O'nun Yüce zâtından kaldırılsın. İşte bunun için sıfât-ı selbiyyeye "Tenzihât" da denir. Bunun anlamı "bütün bu olumsuz özelliklerden noksanlık ve eksikliklerden Yüce Allah "berîdir uzaktır" demektir.
Sıfât-ı selbiyye veya Yüce Allah'ın zâtından selbedilen hususlar sıfât-ı zâtiyye ve sıfât-ı sübûtiyye başlıkları altında sayılan on dört sıfatın zıdlarıdır. Bunlar şunlardır:
1. Adem (yokluk); 2. Hudûs (sonradan varolmak öncesinde yokluk bulunmak); 3. Fenâ (varlığının sonu olmak belli bir süre sonra yok olup gitmek); 4. Teaddüt (birden fazla olmak eşi ortağı yardımcıları olmak); 5. Müşâbehet (sonradan yaratılmış bir şeye benzemek benzeri ve dengi olmak); 6. Başkasına muhtaç olmak kendi kendine var olamamak; 7. Ölü veya cansız olmak; 8. Câhil (bilgisiz ilimsiz) olmak; 9. İradesiz olmak bir şeyi bir başka şeye tercih edememek; 10. Âciz (gücü yetmez) olmak; 11. Görmemek kör olmak; 12. İşitmemek sağır olmak;13. Konuşamamak dilsiz olmak;14. Yaratmamak hiç bir şeyi var edip icad edememek.
Görüldüğü gibi bu selbî sıfatları "Yüce Allah şu değildir bu değildir" şeklinde daha da çoğaltmak mümkündür. Zira bu tarzda bazı hususları Cenab-ı Hakk'tan selbetmekle (kaldırmakla) O'nun Zâtına ve vâcib olan sıfatlarına hiç bir şekilde zarar gelmez. Bununla beraber sıfatlar hususunda İslâm âlimleri şu tarzda ittifak etmişlerdir:
Şayet isim ve sıfat tesbit etmeye dinen izin verilmiş ise yani Kur'ân ve Hadislerde bu sıfat ve isimlere açıkça işaret eden lafızlar var ise; Yüce Allah'a isim ve sıfat tesbit etmek câizdir. Şayet bu konuda bir yasaklama varsa yani isim ve sıfat tesbit etmeyi yasaklayan bir âyet veya hadis varsa; Cenab-ı Hakk için isim ve sıfat tesbit etmek câiz değildir. Eğer ne izin ne de yasaklama hususunda bir âyet veya hadis yoksa; değişik görüşler ileri sürülmüş ise de kabule şâyan olan görüşe göre isim ve sıfat verilmesine müsaade edilmemiştir.
İşte sıfât-ı selbiyye denilen bu olumsuz özellikler Yüce Allahın zâtından kaldırıldığı için "tenzihât" olarak değerlendirilmiş ve sıfat olarak kabul edilmemiştir. Zira Cenab-ı Hakk akıl ve hayâle gelen ve gelebilecek olan her türlü eksikliklerden ve noksanlıklardan münezzeh bütün kemâl (yetkin) sıfatlarla ve özelliklerle muttasıftır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sıfatı selbiyye nedir

Sıfatı selbiyye nedir konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İnterfaz nedir?-Kromatid nedir?-Profaz nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 28-05-2013 01:00
Yoğuşma nedir?-Kaynaşma nedir?-Buharlaşma nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 15-04-2013 09:49
Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 08:21
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats