bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-03-2014, 10:56   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Evliyaların hayatları

Evliyaların hayatları - Evliyaların kısaca hayatları - Evliyalar ve kısa hayatları
Şeyh Hamza El-Kebir Hazretleri

hamzaDoğum tarihi bilinmemektedir. Hıms Vilayeti ’ne bağlı Tedmur denilen yerden gelmiştir. Soyu büyük Sahabi Halid Bin Velid’e (R.A.) dayanır. Babaları Ebu Said-i Mağzuni Hicri 470 Miladi 1077 ile Hicri 561 Miladi 1166 yılları arasında yaşayan Abdülkadir Geylani Hz.’ne muasır olmuş hatta birbirlerine karşılık ders vermişlerdir. Başta İsmail Fakirullah Hz.’nin tespiti olmak üzere tevatürle sabit olan O’nun büyük velayeti ve “Kutb’ul Aktab” makamına ulaşmış Tillo ’nun başta gelen velilerinden biri olmuştur. Tarikatı “Hamzaviyye” tarikatıdır. 12 erkek çocuğu olmuştur. Bunların hepsi velayet makamına müşerref olmuşlardır. Şeyh Hamza El-Kebir Hz. Hicri 669 Miladi 1271 tarihinde vefat etmiştir. Kabri şerifi Tillo ’da kendi adına yaptırılan türbededir.
İsmail Fakirullah Hazretleri

İsmail Fakirullah Hz. Hicri 1067’de Recep Ayı Regaip Kandili ’ne rastlayan Cuma Gecesi dünyaya gelmiştir. Babası Hoca Kasım Efendi’dir. İsmail Fakirullah Hz. çocuk yaşlarında ilim tahsiline başlamış ve hoca oluncaya kadar ilim tahsiline aralıksız devam etmiştir. 24 yaşındayken babasını kaybetmiştir. Bu yaşta evlenerek oturduğu camide müderrislik ve imamlık yapmaya başlamıştır. 30 yaşında annesini kaybettikten sonra züht ve takvasının gereği olarak kendisine bir tarla satın almış bizzat kendi elleriyle asma ağaçları dikmiş ve geçimini sağlamak için çalışmıştır. Tarla ekmiş ekin biçmiştir. 40 yaşına kadar günlerinin çoğunu oruçla geçirmiş orucunu birkaç üzüm tanesi ile açmıştır. 40 gün konuşmadan yeme içmeden kesilip mana âlemine dalmıştır. Kırkıncı gün gözünü açmış bir tas su içmiş ekşi nar aşı isteyip bir parça ekmekle yemiş ve kendine gelmiştir. Bundan sonra yemeğini normal yemeye başlamıştır. Daha sonra 48 yaşında Hacca gitmiştir. İsmail Fakirullah Hz.’nin biri kız olmak üzere 5 çocuğu vardı. İbrahim Hakkı Hz.’nin üstadı olan İsmail Fakirullah Hz.’nin büyük kerametleri olmuştur. Bunlardan bir tanesi de kuyu hadisesidir. İsmail Fakirullah Hz. 48 yaşındayken komşularından biri vefat eder. Onların evlerine taziyeye gider. Taziyede bulunduktan sonra namaz vakti izin alıp eve dönmek isterken avluda bulunan ve içinde su bulunmayan 22 m. derinliğinde bir kuyuya düşer. İsmail Fakirullah Hz.’nin camiye gelmediğini gören cemaat İsmail Fakirullah Hz.’ni aramaya başlar. Nihayet taziye evinden çıkanlar İsmail Fakirullah Hz.’nin kuyudan seslerini işitirler. Bunun üzerine kuyuya biri inerek İsmail Fakirullah Hz.’ni kuyudan çıkarır. Büyük Mürşit kuyusundan çıkarılırken sarığı başında terliği ayağında ve kaşındaki ufak sıyrık haricinde vücudunda herhangi bir yara veya kırık olmadığı halde olup bitenlerden habersiz hala o manevi mecliste içtiği muhabbet ve ilahi aşk şarabının etkisiyle istiğrak halindeydi. Kendisini kuyudan çıkartmak isteyenlere “Beni kendi halime bırakın. Artık benim sizinle işim kalmadı benden uzaklaşınız.” diyerek kendisini Mevla’sıyla ve o manevi mecliste hazır bulunan evliya ruhlarıyla baş başa bırakmalarını ısrarla istemiştir. İsmail Fakirullah Hz. ayıldığında kuyuya düştüğünden haberi olmadığını ancak kuyuda bulunduğu zaman zarfında yüce Allah’ın tecelli sıfatlarıyla müstağrik olduğunu birçok evliyanın ruhlarıyla tanıştığını ifade eder.

İsmail Fakirullah Hz.’nin istiğrak hali 8 yıl boyunca devam etmiştir. 9. yıl istiğrak halinden ayrılıp Cenabı Hak’tan aldığı feyzle insanları hak yoluna irşada başlamıştır. Bir tarafta “Uveysiyye” tarikatının esasları doğrultusunda her kesimden insanları irşat ederken diğer tarafta şer-i ilimler ve müspet ilimlerde dünyaca ünlü meşhur ilim adamları yetiştirmiştir. Hayatını hak yolda insanları irşat etmekle geçiren bu büyük veli Hicri 1146 Miladi 1734 senesinde ruhunu Mevla’sına teslim etmiştir. Kabri Tillo Kabristanlığında kendi ismiyle anılan türbededir. İsmail Fakirullah Hz.’ni vefatından sonra halka tanıtan İbrahim Hakkı Hz.’dir. Her sene binlerce kişi türbesini ziyaret etmektedir.İbrahim Hakkı Hazretleri

İbrahim Hakkı Hz. Miladi 1703 yılında Hicri 1115 Erzurum’a bağlı Hasankale İlçesi’nde dünyaya gelmiştir. Babası Molla Osman bir mürşit aramak maksadıyla Tillo ’ya(Aydınlara) gelmiş burada İsmail Fakirullah Hz.’ni görerek hizmetine girmiştir. Babasının arkasından İbrahim Hakkı da amcası Ali ile birlikte Tillo ‘ya(Aydınlar ‘a) gelmiştir. Okuma çağındayken İsmail Fakirullah Hz. ‘ne öğrenci olup o zamanın şartlarına göre çok ileri seviyede dini ve fenni ilimler öğrenmiştir. Bunun üzerine hem dini ilimlerde hem de fenni ilimlerde üstünlüğü ifade eden “Zülcenaheyn” yani “İki kanatlı” unvanını almıştır.

tilloBu sırada hocası ve şeyhi olan İsmail Fakirullah Hz.’nin tarikatı olan “Uveysiyye” tarikatına katılmıştır. Büyük düşünür İbrahim Hakkı Hz. hadis ve fıkıhta tasavvuf ve edebiyatta psikoloji ve sosyolojide tıp ve astronomide ve pek çok ilim dalında büyük bir kudret ve yetenek göstermiştir. Doğunun yetiştirdiği bu büyük âlim kısa zamanda dünya çapında ün salmıştır. İslam âlemine ve insanlığa bıraktığı değerli eserler onun şahsiyetinin ve ilminin faziletini gösterir. Mürşidi ve hocası İsmail Fakirullah Hz.’nin vefatından sonra irşat ve öğretim görevlerini hocasının oğlu Abdulkadir-i Sani Hz. ile birlikte devralarak hayatı boyunca devam ettirmiştir. İbrahim Hakkı Hz. üç kere Hacca gitmiştir. İlk hac gidişi 1738′de ikincisini 1763′te son haccını da 1767′de yapmıştır. İbrahim Hakkı Hz. 1758′de İstanbul’a gitmiş bu gidişinde saraya özel olarak davet edilmiştir. O zamanın sultanı I. Mahmut tarafından davet edilmesinin sebebi daha önce sultan ile İsmail Fakirullah Hz. arasındaki haberleşme olmuştur. İbrahim Hakkı Hz. sarayda bulunduğu müddetçe zamanının çoğunu saray kütüphanesinde geçirmiştir bir süre sonra yeniden Tillo ‘ya(Aydınlar ‘a) geri dönmüştür. Hicri 1194 Miladi 1780′de 77 yaşında iken Cenabı Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Kendi isteği üzerine Mürşidi İsmail Fakirullah Hz. için daha önce yaptırdığı ve kozmografik bir özelliğe sahip olan türbede mürşidinin ayaklarının ucuna gömülmüştür.
Şeyh Mücahit Hazretleri

mucahidAsıl adı İbrahim olan Şeyh Mücahid Hz. Kutb’ul Aktab Şeyh Hamza El-Kebir Hz.’nin oğludur. Doğum tarihi bilinmeyen Şeyh İbrahim El-Mücahid Hz. Tillo ’da dünyaya gelmiş ve babası gibi velayet makamına yükselmiştir. İbrahim Hakkı Hz. eserlerinde onun çok sayıdaki kerametlerinden bahsetmiştir. Şeyh İbrahim El-Mücahid Hz. Hicri 660 Miladi 1262 senesinde babasından önce Tillo ’da vefat etmiştir. İlçede adına yapılmış olan türbede metfundur. Halen ilçede onun soyundan gelen aileler ve adını taşıyan bir mahalle mevcuttur.Şeyh Sultan Memduh Hazretleri

Asıl adı Mahmut olan Sultan Memduh Hz. Hicri 1174 Miladi 1761 senesinde Zilkade Ayı’nın 20. günü Cumartesi gecesinde Tillo ’da doğmuştur. Önceleri anne ve babasının terbiyesi altında büyüdü. Genç yaşta dedesi İsmail Fakirullah Hz.’nin halifesi olan İbrahim Hakkı Hz.’nin yanında sarf nahiv tefsir hadis ve fıkıh gibi pek çok dini ilimleri okudu Tasavvufi alanda da özellikle büyük dedesi İsmail Fakirullah Hz.’nin marifet ve nurların güzelliğini hikmet ve esrarın kaynaklarını içeren tarikatına bağlı kalıp hizmet etmekle meşgul oldu.

Kısa süre içinde hocaları İbrahim Hakkı Hz.ve aynı zamanda amcası olan Şeyh Mustafa Hz.’nin manevi terbiyesi ile İbrahim Hakkı Hz. tarafından “Memduh” ya ni “Övülmüş” lakabını kazanacağını müjdeledi. İlim irfan ve irşadı sayesinde dünyanın her yerine yayılmış ve kendisini görmek isteyen insanlar her yerden Tillo ‘ya akın etmeye başlamıştır. Tarikatı dedesi Şeyh İsmail Fakirullah Hz.’nin “Uveysiyye” tarikatına dayanır. Sultan Memduh Hz.’nin zevcesi kendisi gibi Velayet Makamı’na yükselmiş olan Zemzem’il-Hassa’dır.

Büyük Veli Sultan Memduh Hz. âlemde elde ettiği kemalat ile 47.000 beyitlik bir divan yazmıştır. Değeri ölçülmeyecek kadar kıymetli olan bu eser tas avvufi olup Arapça Farsça ve Türkçe’dir. Hicri 1263 Miladi 1847 senesinde Dar-ı Fen âdan Dar-ı Bekâya irtihal eden Sultan Memduh Hz.’nin kabri ilçede kendi ismiyle anılan Sultan Memduh Türbesi’ndedir. Türbe Tillo ‘da yüksek bir sırttadır.1830 yılında Sultan Memduh Hz. tarafından oğlu Şeyh Abdurrahman için yaptırılmış kendisi de aynı türbede defnedilmiştir.Zemzem’il Hassa Hazretleri

Doğum tarihi 1765 Vefat tarihi ise 1852 yıllarıdır. Şeyh Mustafa Fani Hz.’nin kızıdır. Sultan Memduh Hz.’nin eşidir. Kendisine has divanı vardır. Yaşan tısı ibadet ve zikir ile geçmiştir. Sultan Memduh Hz. Türbesi’nde metfundur. 1890 yılında Tillo’ya gelen Bediüzzaman Kubbe-i Hasiye denilen bu kubbede tek başına kalarak Kamus-u Okyanus adlı lügati babu’s-sin’e kadar (1.155 sahife) ezberlemiştir. Bu arada kardeşi Mehmet’in getirdiği yemeğin tanelerini karıncalara verip suyuna da ekmeğini batırarak yermiş. “Neden böyle yapıyorsun?” diyenlere Bediüzzaman: “Karıncaların içtimai hayatlarında malikiyet çalışkanlık yardımlaşma ve vazifeşinaslık var. Ben bunu gördüğüm için bunların Cumhuriyetçi oluşlarına mükâfaten kendilerine yardım etmek istiyorum.” diye cevap verir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Evliyaların hayatları

Evliyaların hayatları konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: evliyaların hayatları, evliyaların hayatları kısaca, dını bılgıler evlıyaların hayatları, evliyaların kısa hayatları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ünlü matematikçi bilim adamlarının hayatları ve yaptığı buluşlar ´ λŋтiьioтiף ´ Soru Cevap 44 27-02-2017 05:06
Mevsim değişikliğine bağlı olarak canlıların hayatları nasıl değişir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-03-2013 11:50
Topluma mal olmuş insanların hayatları ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-03-2013 02:44
Ünlü Matematikçi Bilim Adamlarının Hayatları elif Soru Cevap 0 25-03-2013 06:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats