bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 29-03-2014, 11:00   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dinimizde bebek yapmak

Dinimizde bebek yapmak - Dinen çocuk yapmak - Dinimizde çocuk yapmanın adabıİslâm toplumunun güçlü olmasına önem veren dinimiz çocuk ve neslin çoğalmasını benimsemiş ve bunu teşvik etmiştir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.): "Çok doğuran sevimli kadınla evlenin zira ben (kıyamet gününde) sayınızın çokluğuyla (diğer) ümmetlere iftihar ederim" (Ahmed b. Hanbel I 412). buyurmuştur.

Enes b. Mâlik'in hanımı ümmü Süleym'in Rasûlullah (s.a.s.)'a "Ya Rasûlallah! Enes senin hizmetkârındır onun için Allah'a dua et." demesi üzerine Rasûlullah (s.a.s.) "Ey Allah'ım onun malını ve çocuklarını çoğalt ve ona verdiklerine bereket koy" şeklinde dua etmiştir.

Ayrıca çocuk bir evin neşesi anne ve babanın teselli kaynağıdır. Çocuğu olmayan bir aile geleceğine umutla bakıp şevkle çalışamaz. Nitekim Hz. Zekeriyya (a.s.) neslinin devamı için Allah (c.c.)'a şu duada bulunmuştur:

"Doğrusu ben arkamdan iş başına geçecek olanlardan endişe ediyorum. Karım da kısırdır. Tarafından bana bir veli (oğul) ver ki bana varis olsun. Rabbim onu rızana lâyık kıl!" (Meryem 19/5-6)

Çocuk sahibi olmanın diğer iyi bir yönü de şudur ki: Çocuklara hizmet etmek ve onların rızkının peşinde koşmak İslâm nazarında ibadet sayılmıştır. Peygamberimiz şu hadis-i şeritleriyle bu durumu çok güzel bir şekilde ifade etmektedir: "Bir kimsenin harcadığı en faziletli dinar çoluğuna çocuğuna ve Allah yolunda hayvanına harcadığı dinar bir de yine Allah yolunda arkadaşına sarfettiği dinardır. " (Müslim Zekât 38) "Muhakkak ki çoluk çocuğuna harcadığın bir şey sadakadır" (Müslim Vasiyyet 8)

İnsan öldükten sonra geride bıraktığı salih çocuklarının iyi amellerinden de faydalanır. Peygamberimiz bu hususta şöyle buyurmaktadır: "Dört kişi var ki öldükten sonra sevapları (kesilmez) devam eder: Allah yolunda kendini vakfetmiş olarak nöbet tutarken ölen kişi; ilim öğreten bir kişi (ilminden faydalanıldıkça sevabı devam eder) ölmeyen bir sadaka (hayır) icra eden kişi (sadakası devam etıikçe sevabı da devam eder); kendisine dua edecek salih bir çocuk bırakan kişi" (Ahmed b. Hanbel V 268)

Çocuk rızkı ile beraber doğar. Müşrikler buna inanmadığı için cahiliyye devrinde bazı Araplar fakirlik korkusuyla ve çocuklarını besleyememe endişesiyle çocuklarının olmasını istemiyorlar ve doğanları da hemen öldürüyorlardı. Tıpkı asrımızda aynı zihniyete sahip insanlar olduğu gibi. Ancak Cenâb-ı Allah herkesin rızkını tekeffül ettiğini beyan ederek onların bu çirkin düşünce ve hareketlerini yasaklamış ve bundan dolayı onları şiddetle kınamıştır: "Geçim korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Biz onların da sizin de rızkınızı veririz. Onları öldürmek gerçekten büyük bir suçtur." (el-İsrâ 17/31); "Bilgisizlikleri yüzünden beyinsizce çocuklarını öldürenler ve Allah'ın kendilerine verdiği rızkı Allah'a iftira ederek (kadınlara) haram kılanlar muhakkak ki ziyana uğramışlardır. Onlar gerçekten sapmışlardır. Ve doğru yolu bulacak da değillerdir" (el-En'am 6/140).

Çocuk insanı daha fazla çalışmaya sevkeder. Çocuk sahibi bir kişi çocuklarını en iyi bir şekilde geçindirmek için daha fazla gayret sarfetmeye çalışır; dolayısıyle tembellikten de kurtulmuş olur. Bu durum devlet için de söz konusudur.

İslâm'da çocuk sahibi olma ve neslin devamını sağlama ibadet kabul edilmiştir. Bu önemine binâen ona herhangi bir sebeple zarar verme rahme düşmüş çocuğu düşürme zâyi etme; doğan bir çocuğu öldürme gibi kabul edilmiştir. Özellikle anne karnında şekillenmiş uzuvları belirmiş çocuğun düşürülmesi haramdır: Çünkü Rasûlullah (s.a.s.) kadınlardan bey'at alırken onlara: "Çocuklarını her hangi bir şekilde öldürmemeleri" şartını koşmuştur. Bu şart çok önemlidir. Çocuk doğmadan evvel ananın tasarrufu altındadır. Ama doğduktan sonra artık ana değil baba çocuğundân sorumludur. Öyle ise "çocuklarını herhangi bir sebeple öldürmeme" şartı rahimlerde bulunan ve henüz cenin olan çocukları öldürmeme şartıdır.

"Ey Peygamber inanmış kadınlar sana gelip Allah'a hiç bir şeyi ortak koşmamaları hırsızlık etmemeleri zina etmemeleri çocuklarını öldürmemeleri elleri ile ayakları arasında bir iftira uydurup gelmemeleri iyi bir işte sana karşı gelmemeleri hususunda sana bey'at ederlerse onlardan bey'atlarını al ve onlar için Allah'tan mağfiret dile..." (el-Mümtehine 60/12).

Çocuk istemenin faziletli oluşu onu İslâmî bir terbiye ile yetiştirmeye bağlıdır. Aksi takdirde çocuk gerek anne ve babası ve gerek toptum için faydalı olmaktan ziyade zararlı bir unsur olur. Bu nedenle çocuk terbiyesi de en az çocuk sahibi olmak kadar önemlidir. Dolayısıyla çocuk terbiyesine son derece önem vermek; onu İslâm'ın öngördüğü şekilde ve yaşta ibadete alıştırmak ona dürüstlüğü öğretmek; onunla iyi ve yumuşak muamele edip başkalarına karşı davranışlarına dikkat etmek; onu görgü kurallarına cömertliğe ve tutumluluğa alıştırmak hülâsâ onu İslâm'ın ahlâk ve prensipleri üzerinde yetiştirmek gerekir.

Abdülkerim ÜNALAN


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dinimizde bebek yapmak

Dinimizde bebek yapmak konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dinimizce çoçuk yapmak için en uygun zaman, islamda çoçuk yapmak için en uygun günler, dinen çoçuk yapmak, islamda bebek yapmak, dinen çoçuk yapmak için en uygun günler, islamda çoçuk yapmak için en uygun zaman, dinimizde bebek yapmak, dinimizde bebek yapma, dinimizde çocuk yapmak, dinimizde cocuk yapmak, islamda çocuk yapmak, dinimizce cocuk yapmak, dinimizce çoçuk yapmak, islamda cocuk yapmak, dinen cocuk yapmak,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bebek yapmak için çok seks yapmak şart mı? Bkmlyz Gebelik 1 20-04-2012 02:24
Anlatımlı bebek yeleği yapmak.. daywest Bebek Dünyası 2 03-01-2011 03:21
Dinimizde Yas Tutmak... mormavi Dini Bilgiler 0 03-06-2010 06:11
Bebek Yapmak İçin Ne Kadar Vaktim Kaldı? daywest Gebelik 0 23-02-2010 01:08
Evde Bebek Maması Yapmak - Kuru Meyveli Buğday Maması Bkmlyz Bebek Besinleri 0 11-09-2008 09:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats