bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-04-2014, 10:43   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Göz zinasıyla ilgili hadisler

Göz zinasıyla ilgili hadisler - Göz zinası hakkında ayetler - Göz zinası ile ilgili vaazlar2:7 - Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözlerinin üzerinde bir de perde vardır. Ve büyük azab onlaradır.

2:20 - O şimşek nerdeyse gözlerini (n nûrunu) kapıverecek. Önlerini aydınlattımı ışığında yürürler karanlık üzerlerine çöktümü de dikilip kalırlar. Allah dilemiş olsaydı işitmelerini görmelerini de alıverirdi. Şüphesiz Allah her şeye kâdirdir.

2:50 - Hani bir zamanlar sizin için denizi yarıp sizi kurtardık da Firavun'un adamlarını suda boğduk siz de bakıp duruyordunuz.

5:83 - Peygamber'e indirilen (Kur'ân)i dinledikleri zaman onun hak olduğunu öğrendiklerinden dolayı gözlerinin yaşla dolup taştığını görürsün. Onlar: " Ey Rabb'imiz iman ettik bizi de şahitlerden yaz" derler.

6:103 - Gözler onu göremez O ise bütün gözleri görür; O lütuf sahibidir her şeyden haberlidir.

6:110 - Biz onların kalblerini ve gözlerini çeviririz de onlar ilkin iman etmedikleri gibi gene de iman etmezler. Biz de onları taşkınlıkları içerisinde kör ve şaşkın bırakırız.

7:47 - Gözleri cehennemlikler tarafına çevrilince de :"Rabbimiz! Bizi zalim toplulukla beraber eyleme!" derler.

7:116 - Musa "Siz atın" dedi. Atacaklarını atınca herkesin gözünü büyülediler ve onları dehşete düşürdüler. Doğrusu büyük bir sihir gösterdiler.

7:179 - Andolsun ki cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Onların kalbleri vardır fakat onunla gerçeği anlamazlar. Gözleri vardır fakat onlarla görmezler. Kulakları vardır fakat onlarla işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibidirler. Hatta daha da aşağıdırlar. Bunlar da gafillerin ta kendileridir.

8:44 - Ve işte onlarla karşılaştığınız vakit onları sizin gözünüze az gösteriyordu sizi de onların gözlerinde azaltıyordu. Çünkü Allah o mukadder olan işi yerine getirecekti. Bütün işler Allah'a döndürülür.

9:92 - Kendilerini bindirip savaşa gönderesin diye gönüllü olarak sana geldiklerinde "Sizi bindirecek birşey bulamıyorum." dediğin zaman bu uğurda harcayacakları birşey bulamadıklarından dolayı üzülüp gözlerinden yaş döke döke geri dönüp gidenlere de bir günah yoktur.

10:31 - De ki "size gökten ve yerden kim rızık veriyor? O kulaklara ve gözlere hükmeden kim? Ölüden diriyi diriden ölüyü çıkaran kim? İşleri idare eden kim?" Hemen "Allah'dır" diyecekler. De ki "O halde Allah'a karşı gelmekten sakınmaz mısınız?"

11:28 - Nuh dedi ki; "Ey kavmim! Peki şu söyleyeceğime ne diyeceksiniz? Ben Rabbimden apaçık bir delil üzere isem ve O bana kendi tarafından bir rahmet bahşetmişse size de onu görecek göz verilmemişse biz istemediğiniz halde onu size zorla mı kabul ettireceğiz?"

11:31 - Ben size "Allah'ın hazineleri benim yanımdadır." demiyorum ki. Ben size "Ben bir meleğim." de demiyorum. O sizin kendinize göre hor gördükleriniz hakkında "Allah onlara hiçbir hayır vermez." de demiyorum. Onların içlerindeki niyeti en iyi Allah bilir. (Bu söylediklerimin aksini iddia etseydim) asıl o zaman zalimlerden olurdum.

12:84 - Ve onlardan yüz çevirdi de: "Ey Yusuf'un ateşi yetti artık yetti!" dedi. Ve üzüntüden gözlerine ak düştü. Artık yutkunuyor da yutkunuyordu.

12:93 - Alın şu gömleğimi götürün de babamın yüzüne sürün gözü açılır. Ve bütün ailenizle toplanıp bana gelin."

12:96 - Fakat ne zaman ki gerçekten müjdeci geldi gömleği Yakub'un yüzüne koydu hemen gözü açıldı. "Ben size demedim mi ben Allah'dan sizin bilmediklerinizi bilirim." dedi.

14:42 - Ey Peygamber! Sakın zalimlerin yaptıklarından Allah'ın gâfil olduğunu sanma! Ancak Allah onların cezalarını gözlerin dışa fırlayacağı güne erteler.

14:43 - O gün başlarını dikerek koşacaklar gözleri kendilerine bile dönmeyecek ve gönülleri bomboş kalacaktır.

15:15 - "Gözlerimiz perdelendi daha doğrusu bize büyü yapılmıştır" derler.

16:108 - Bunlar o kimselerdir ki; Allah kalblerini kulaklarını ve gözlerini mühürlemiştir. Ve onlar gafillerin ta kendileridir.

18:28 - Nefsince de sabah akşam rızasını isteyerek Rablerine yalvaranlarla beraber candan sabret. Sen dünya hayatının süsünü isteyerek onlardan gözlerini ayırma. Kalbini bizi anmaktan gafil kıldığımız nefsinin kötü arzusuna uymuş ve işi hep aşırılık olan kimseye uyma.

18:101 - Onlar ki beni hatırlatan âyetlerimden gözleri bir örtü içindeydi. İşitmeye de tahammül edemiyorlardı.

21:97 - Ve gerçek vaad yaklaştığında işte o zaman kâfir olanların gözleri beleriverir. "Eyvah bizlere! Doğrusu biz bundan gaflet içindeydik hayır biz zalim kimselerdik." derler.

22:46 - Yeryüzünde dolaşmıyorlar mı ki olanları akledecek kalbleri işitecek kulakları olsun. Gerçek şudur ki gözler kör olmaz fakat asıl göğüslerin içindeki kalpler kör olur.

23:78 - Halbuki sizin için o kulağı o gözleri ve o gönülleri yaratan O'dur. Ne de az şükrediyorsunuz!

24:30 - (Resulüm!) Mümin erkeklere gözlerini (harama) dikmemelerini ırzlarını da korumalarını söyle. Çünkü bu kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah onların yapmakta olduklarından haberdardır.

24:31 - Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları babaları kocalarının babaları kendi oğulları kocalarının oğulları erkek kardeşleri erkek kardeşlerinin oğulları kız kardeşlerinin oğulları kendi kadınları (mümin kadınlar) ellerinin altında bulunan (köleleri) erkeklerden kadına ihtiyacı kalmamış (cinsî güçten düşmüş) hizmetçiler yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

24:37 - Birtakım insanlar (Allahı tesbih ederler) ki ne ticaret ne de alış veriş onları Allah'ı anmaktan namaz kılmaktan ve zekat vermekten alıkoymaz. Onlar kalplerin ve gözlerin allak bullak olduğu bir günden korkarlar.

24:43 - Görmez misin ki Allah bulutları (dilediği yere) sürüklüyor; sonra onları biraraya getirip üstüste yığıyor. İşte görüyorsun ki bunlar arasında yağmur çıkıyor. O gökten sanki oradaki dağlardan da dolu indirir. Artık onu dilediğine isabet ettirir; dilediğinden de onu uzak tutar; bu bulutlardan çıkan şimşeğin parıltısı nerdeyse gözleri alır!

27:13 - Bu şekilde âyetlerimiz onların gözleri önüne serilince "Bu apaçık bir sihirdir" dediler.

32:9 - Sonra onu düzenli bir şekle sokup içine kendi ruhundan üfürdü. Ve sizin için kulaklar gözler ve gönüller var etti. Siz pek az şükrediyorsunuz!

33:10 - O zaman onlar hem üstünüzden gelmişlerdi hem aşağı tarafınızdan ve o vakit gözler kaymış yürekler gırtlaklara dayanmıştı. Siz Allah'a türlü türlü zanlarda bulunuyordunuz.

33:19 - Size karşı kıskançlık ediyorlardı. Derken o korku hali gelince gördün onları ki ölümden baygınlık sarmış kimse gibi gözleri dönerek sana bakıyorlardı. O korku gidince size keskin keskin diller sıyırdılar. Onlar hayra karşı kıskançlık ediyorlardı. İşte bunlar iman etmediler de Allah amellerini boşa çıkardı. Bu Allah'a göre önemsizdir.

36:66 - Hem dileseydik gözlerini üzerinden silme kör ediverirdik de yola dökülürlerdi. Fakat nereden görecekler?

38:63 - "Onları eğlence yerine tutmuştuk ha! Yoksa bu gözler onlardan kaydı mı?"

40:19 - Allah gözlerin hain bakışını da bilir gönüllerin gizlediğini de.

43:71 - Onların etrafında yiyecek ve içecekler altın tepsiler ve kadehlerle dolaştırılır. Orada canların çektiği ve gözlerin hoşlandığı herşey vardır. Siz orada ebedi olarak kalacaksınız.

45:23 - (Ey Muhammed!) Hevâ ve hevesini kendine ilâh edinen Allah'ın kendi ilmi dahilinde saptırdığı kulağını ve kalbini mühürleyip gözüne perde çektiği kimseyi görüyor musun? Şimdi onu Allah'tan başka kim hidâyete erdirebilir? Hala düşünmez misiniz?

54:7 - Gözleri düşkün düşkün (zelil ve hakir) kabirlerinden çıkarlar sanki yayılan çekirgeler gibidirler.

54:37 - Onun konuklarından murad almaya kalkıştılar. Biz de gözlerini siliverdik. "Haydi azabımı ve uyarılarımı tadın!" (dedik).

67:3 - O yedi göğü birbiri üzerine yarattı. Rahmân'ın yaratmasında bir aykırılık uygunsuzluk görmezsin. Gözünü döndür de bak bir bozukluk görüyor musun?

67:4 - Sonra gözünü tekrar tekrar döndür (bak). Göz (aradığı bozukluğu bulmaktan) âciz ve bitkin halde sana dönecektir.

67:23 - De ki: "Sizi yaratan size kulaklar gözler ve gönüller veren O'dur. Ne kadar az şükrediyorsunuz!"

68:43 - Gözleri düşük bir halde kendilerini bir zillet kaplar. Oysa onlar sapasağlam iken de secdeye davet ediliyorlardı.

68:51 - O kafirler Kur'ân'ı işittikleri zaman neredeyse seni gözleri ile devireceklerdi. Bir de durmuşlar "o bir deli" diyorlar.

70:44 - Gözleri düşük kendilerini bir alçaklık saracak da saracak. İşte onlara vaad edilen gün o gündür.

79:9 - Gözler kalkmaz saygıdan.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Göz zinasıyla ilgili hadisler

Göz zinasıyla ilgili hadisler konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: goz zinasiyla ilgili hadisler, göz zinasıyla ilgili hadisler, göz zinası ile ilgili ayetler, kuskunlukle ilgili hadisler, zinayla ilgili kisa ayetler, küskünlükle ilgili ayet ve hadisler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
israfla ilgili farklı hadisler beyzanur öksüz Soru Cevap 1 01-12-2013 05:05
Küskünlükle ilgili hadisler elif Dini Bilgiler 0 22-07-2013 04:03
Vesvese ile ilgili hadisler elif Dini Bilgiler 0 21-07-2013 03:23
din ile ilgili hadisler? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 23-11-2012 11:17
kıyametle ilgili hadisler Bkmlyz Dua, Ayet, Hadis 0 28-05-2008 09:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats