bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-04-2014, 11:34   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hacca gitmenin şartları nelerdir

Hacca gitmenin şartları nelerdir - Haccın kuralları nelerdir - Hac ibadetinin şartları nelerdirHaccın şartları; erkekleri ve kadınları içine alan genel veya yalnız kadınlarla ilgili özel şartlar olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlar tam olarak bulununca hac ve edası farz olur. Aksi halde farz olmaz.

Haccın Genel Şartları

Bunlar; farz oluşunun sıhhatinin veya edasının şartları kabilinden olur. Müslüman akıllı ergin hür ve haccetmeye gücünün yeter olması gibi.

1. Müslüman Olmak: Kâfire hac farz olmaz. İbadeti eda ehliyeti bulunmadığı için onun yapacağı hac geçerli değildir. Münkir hac yapsa sonra İslâm'a girse ona İslâm'ın haccı farz olur. Hanefilere göre kâfir şeriatın furûu ile muhatap olmadığı için haccı terkten dolayı hesaba çekilmez. Çoğunluk hukukçulara göre ise o furû (İslâmî emir ve yasaklar)a muhataptır ve ahirette bunlardan hesaba çekilir.

2. Ergin ve akıllı olmak: Çocuk ve akıl hastaları hacla yükümlü değildir. Çünkü bunlar şer'î hükümlerle yükümlü tutulmamışlardır. Akıl hastasının yapacağı hac veya umre ibadet ehliyeti bulunmadığı için sahih olmaz. Bu ikisi hac yapsa sonra çocuk büluğ çağına ulaşsa akıl hastası iyileşse bunlara hac farz olur. Çocuğun bülûğdan önce yaptığı hac nafile sayılır. Hadiste şöyle buyurulur:

"Üç kişiden kalem kaldırılmıştır:
Uyanıncaya kadar uyuyandan gençlik çağına girinceye kadar çocuktan şifa buluncaya kadar akıl hastasından."


Akıl hastalığı bayılma sarhoşluk ve uyku ihramı ortadan kaldırmaz


3. Hür olmak:
Köle esir ve mahkûma hac farz değildir. Çünkü hac süresi uzun belli bir yolculuğu gerekli kılan ve yolculuğa güç yetirilmesi şart kılınan bir ibadettir: Hürriyetten yoksun olan kimsenin bunu ifa etmesi mümkün olmaz.

4. Vakit: Arafat'ta vakfe ve ziyaret tavafı için belirli vakitlere yetişmedikçe hac farz olmaz. Şu ayetler haccın vakitli bir ibadet olduğunu gösterir:

" Sana yeni doğan ayları (hilaller) sorarlar. De ki: "O insanların faydası için vakit ölçüleridir."

"Hac ayları bilinen aylardır."

Hanefi ve Hanbelîlere göre hac ayları; Şevvâl Zilkâde ve Zilhicce'nin ilk on günüdür. Buna Abadile adıyla anılan (İbn Mes'ud İbn Abbâs İbn Ömer ve İbnü Zübeyr)'den nakledilendir.

"En büyük hac (hacc-ı ekber) günü kurban bayramı günleridir." (Buhârî Hac 33 34 Umre 9; Müslim Hac 123; Nesâî Menâsik 77; Dârimî Menâsik 38; Muvatta ; Hac 63).
hadîsi delil olarak gösterilir.

Bu sürenin dışındaki vakitler farz hac için ihrama girmeyi ve haccın rükünlerini ifaya elverişli değildir. Ancak hac niyetiyle ihrama bu aylardan önce girilse ihram geçerli ve yapılacak hac sahih olur. Delili:

"Hac ve umreyi Allah için tamamlayınız."(Bakara 2/196)

ayetidir. Bu durumda hac ayları girmedikçe hac fiillerinden bir şey yapmak caiz olmaz. Hanefilere göre ihram bir şart olup bunun öne alınması abdestin namaz vaktinden öne alınması gibidir. Çünkü ihram hac yapacak kişinin kendisine bazı şeyleri yasaklaması ve bazı şeyleri de gerekli kılmasıdır. Yine bu ihramı Mîkat'tan önce başlatmak gibi olur. Bununla birlikte hac aylarından önce ihrama girmek mekruhtur. İbn Abbâs'ın (ö. 68/687) naklettiği; "Hac için ancak hac aylarında ihrama girilmesi sünnetlerdendir." hadisi delildir (Buhâri)

Mâlikîlere göre hac ayları tam üç aydır. İhramın vakti Şevvâl'in başından yani Ramazarı bayramının ilk gecesinden itibaren başlar Kurban bayramı sabahı şafak sökünceye kadar devam eder. Bir kimse bayram sabahı şafak sökmezden önce bir an ihramlı olarak Arafat'ta dursa hacca yetişmiş olur. Geride ziyaret tavafı ve sa'y gibi ibadetler kalır


5. Haccı ifaya gücünün yetmesi (istitâa). Bu; beden mal veya yol emniyeti ile ilgili olabilir. Ayette

"Oraya gitmeye gücü yeten herkese Allah için Kâbe yi ziyaret edip haccetmek farzdır." (Âl-i İmrân 3/97)

buyurulur. Ayetteki "hacca yol bulabilen hacca gitmeye gücü yeten" ifadesi Hanefîlere göre "bedenî mâlî ve emniyet" unsurlarını kapsamına alır. Bunlar haccın edasının şartlarını oluşturur.

a. Beden sağlığı ve sağlamlığı. Buna göre; yatalak hasta kör felçli iki ayağı kesik binit üzerinde kendi başına duramayan yaşlı kimse tutuklu bulunan ile zalim yöneticilerin hac için vize vermediği kimseler üzerine hac farz olmaz. Çünkü Allah Teâlâ haccın farz olması için "gücün yetmesi"ni şart koşmuştur. İbn Abbâs "istitâa"yı yol azığı (zâd) ve binit (râhile) olarak tefsir etmiştir. Ayette

"Allah hiçbir kimseye gücünün yeteceğinden fazlasını yüklemez." (Bakara 2/286) buyurulur.

b. Gerekli maddî güce sahip olmak. Bu yolda tüketeceği yiyecek ve oraya varabilmek için bineceği vasıtadan ibarettir. Buna göre bir kimseye haccın farz olabilmesi için hac süresince hem kendisinin hem de bakmakla yükümlü olduğu kimselerin nafakalarını ve nakil vasıtasını temin gücüne sahip olmalıdır. Mekkeliler ve Mekke çevresinde oturanlar için nakil aracına sahip olmak şart değildir; yaya yürüyecek durumda bulunmaları yeterlidir.

c. Yol emniyeti. Haccın farz olması için yol güvenliğinin bulunması şarttır. Bu Ebû Hanife'ye göre vücûbunun bazılarına göre ise edasının şartlarındandır.

Kadın için yol emniyeti; beraberinde neseb veya sihrî (evlilikle doğan hısımlık) hısımlardan fâsık olmayan akıllı ergin veya murâhık (12 yaşla büluğ arası erkek çocuğu) mahrem birisinin veya kocasının bulunmasıyla gerçekleşir. Kadının yanında kocası veya mahrem bir hısımı olmaksızın Mekke'ye üç gün üç gece (sefer mesafesi) ve daha uzak yerden gelerek hac yapması tahrîmen mekruhtur. O mahremsiz hac yaparsa kerâhetle birlikte caiz olur. Mahremin bulunması vücûb şartıdır. Eda şartı diyenler de vardır. Günümüzde yaygın fesat sebebiyle kadın süt erkek kardeşiyle yolculuk yapamaz. Çünkü genç sıhrî hısımlarda olduğu gibi süt hısmıyla başbaşa kalmak (halvet) mekruhtur. Şâfiîler buna "kadının kafilede güvenilir diğer kadınlarla birlikte hac yapabileceği" esasını ilave ederler


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hacca gitmenin şartları nelerdir

Hacca gitmenin şartları nelerdir konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Namazın Şartları - Namazın Şartları Nelerdir? elif Soru Cevap 0 09-03-2013 01:45
İslamın Şartları Nelerdir? elif Soru Cevap 0 22-02-2013 07:14
Osmanlı Padişahlarının Hacca Gitmeme Sebepleri Nelerdir? elif Tarih 0 15-06-2011 06:33
Gitmenin Zamanı Şimdi SÜKÛT Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 0 05-06-2011 10:16
İmanın Şartları Nelerdir? elif Dini Bilgiler 0 15-07-2008 04:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats