bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-07-2008, 10:02   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İnsanın yaratılışı

İnsanın yaratılışı

Ateistler kendi aralarında âyetlerde çelişki aramışlar. Bazı âyetlerin çelişkili olduğunu iddia ediyorlar. Ateist postuna bürünen misyoner diyor ki:
Sual:
İnsanın yaratılışı Kur’anda çamurdan topraktan sudan falan denilerek on çeşit farklı ifade vardır. Bunlar çelişki değil mi? İşte âyetler:

1-
Döllenmiş Yumurta
O insanı alekadan yarattı. (Alak 2) [Aleka’yı embriyo döllenmiş yumurta veya kan pıhtısı olarak tercüme edenler oluyor.]

2- Nutfeden
O insan [rahme] akıtılan meninin içinden bir nutfe [sperm] değil miydi? (Kıyamet 37)Rahimlere atılan meniden insanı yaratan siz misiniz yoksa biz mi? (Vakıa 58-59)
O insanı bir damla nutfeden [spermden] yarattı. (Nahl 4)
Biz insanı katışık bir nutfeden [sperm ile ovumun birleşmesinden] yarattık. (İnsan 2)

3- Sudan
Her canlı şeyi sudan yarattığımızı görüp düşünmediler mi? (Enbiya 30)
Allah her dabbeyi [her hayvanı her canlıyı] sudan yarattı. (Nur 45)
Sudan bir insan yaratıp onu nesep ve sıhriyete dönüştüren Odur. (Furkan 54)

4- Topraktan
Allah nezdinde İsa'nın durumu Âdem'in durumu gibidir. Allah onu topraktan yarattı. Sonra ona ol dedi ve oluverdi. (Al-i İmran 59)
Sizi topraktan yaratması Onun [varlığının] delillerindendir. (Rum 20)O sizi yerden [topraktan] yarattı. Ve sizi o yerde yaşattı. (Hud 61)
Sizi yerden [toprakta] yarattık; yine sizi o yere [toprağa] döndüreceğiz. (Taha 55)

5- Balçıktan
Biz insanı kuru çamurdan şekillenmiş balçıktan yarattık. (Hicr 26)
O sizi çamurdan yarattı. (Enam 2)
Biz insanı süzme çamurdan yarattık. (Müminun 12)
O insanı pişmiş [tuğla gibi] bir balçıktan yarattı. (Rahman 14)

6- Toprak ve Meni
Allah sizi topraktan sonra meniden yarattı. (Fatır 1)
Yarattığı her şeyi güzel yaratan ve insanı yaratmaya bir çamurdan başlayan Odur.
Sonra onun zürriyetini değersiz hakir bir sudan [meniden spermden] üretti.(Secde 78)

7- Topraktan nutfeden alekadan
Ey insanlar eğer öldükten sonra dirilmekten şüpheniz varsa [bilin ki] biz sizi topraktan sonra nutfeden [spermden] sonra alekadan [embriyodan] sonra yapısı belli belirsiz bir et parçasından yarattık.(Hac 5)
Sizi topraktan sonra nutfeden sonra alekadan [embriyodan] yarattı.(Mümin 67)Allah sizi topraktan sonra nutfeden [spermden] yarattı. (Fatır 11)

8- Aşamalardan geçerek
Sizi merhalelerden [aşamalardan] geçirerek O yarattı.(Nuh 14)

9-
Tek nefisten
O sizi bir tek nefisten [Âdem’den] yarattı. (Enam 98 Zümer 6)
Sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. (Hücurat 13)

10- Yoktan yarattı
İnsan düşünmez mi ki o hiçbir şey değil iken biz onu yoktan yarattık. (Meryem 67)
CEVAP
Ateist bunları meallere bakarak yazmış. Halbuki bu ilim işidir. Arapça’nın inceliklerini ve tefsir ilmini bilmek ve Resulullah efendimizin bu âyetleri nasıl açıkladığına vakıf olmak gerekir. Her zaman yazıyoruz meallerden din öğrenilmez. Tıp kitabı okumakla doktor olup ameliyat yapılmaz. Anayasa kitabını okuyan hukukçu olamaz Anayasayı da anlayamaz. Yüzme bilmeyen birinin eline bir tahta verip okyanusun ortasına bırakarak tarif edildiği gibi sen burada yüzmeyi öğren denmez. Mealden dinin hükümleri öğrenilmez.

Türkçe’de olduğu gibi her dilde deyimler vardır. Manası ile söylenen farklı olur. Mesela bir kimseye gözümden düştün veya gözüme girdin denilse göz ile hiç alakası olmadığını Türkçe bilen herkes bilir. Birine gözüme girdin seni çok sevdim yanımda çok itibarın var seni takdir ediyorum dense bunlar birbirinden farklı şeyler değildir. Farklı kelimeler kullanmakla başka şeyler söylenmiş olmuyor.

Şimdi maddeler halinde açıklayalım:
1- Bu âyette insanın alekadan yaratıldığı bildiriliyor. Aleka = Embriyo erkekten gelen sperm [meni] ve dişiden gelen ovumun [yumurtanın] birleşmesiyle yani döllenme ile oluşan organize yapıdır. Embriyo zamanla cenin ve çocuk oluyor.

2-
Burada insanın spermden meydana geldiği söyleniyor. Herkes bilir ki başlangıç olarak elbette çocuk spermden meydana geliyor. İnsan suresinin ikinci âyetinde ise biraz daha açıklamalıdır. Katışık nutfe deniyor. Yani erkekten gelen spermin ve kadından gelen ovumun birleşmesiyle meydana geliyor deniyor. Bunun çelişki neresindedir?

3-
Her canlının sudan yaratıldığı bildiriliyor. Sperm de içi hücre dolu bir sudur. Yine insanın meniden geldiği bildiriliyor.

4-
Burada ilk insanı yani Âdem aleyhisselamı topraktan yarattığı bildiriliyor. Sonraki insanların oluşumu ile bunun ne ilgisi vardır ki çelişki olsun.

5-
Bu maddede de insanın çamurdan yaratıldığı bildiriliyor. Çamur sulandırılmış toprak demektir. Hadis-i şerifte açıklandığına göre Allahü teâlâ dünyanın her yerinden alınan toprağın çamur haline getirilmesini emrediyor bu çamur iyice yoğruluyor. Bu çamurdan bir insan heykeli meydana getiriliyor. Güneşte kalarak pişmiş tuğla gibi oluyor. Sonra Allahü teâlâ bu heykele can veriyor ve Âdem aleyhisselam meydana geliyor. İlk insanın topraktan veya çamurdan yaratıldı denmesinde bir çelişki yoktur.

6-
Burada ilk insanın topraktan çamurdan meydana geldiğini sonrakilerin ise meni vasıtası ile ürediği bildiriliyor. Diğerleri ile çelişkili bir durum yoktur.

7-
Burada ise öteki âyetlerin bir nevi açıklaması yapılıyor. İnsan önce topraktan meydana geldi. Sonraki insanlar da sperm vasıtası ile çoğaldı. Sperm de kadında meni ile aleka halini sonra cenin halini aldığı bildiriliyor. Yani çocuğun meydana geldiği devreler anlatılıyor. Burada da hiç çelişki yok.

8-
Bu âyette de yedinci maddedeki durum açıklanıyor. İnsanın belli devreler aşamalar halinde meydana geldiği açıklanıyor.

9-
Burada da bütün insanların tek kişiden Hazret-i Âdem’den geldiği bildiriliyor. İkinci âyette de Hazret-i Havva validemizle Hazret-i Âdem’den geldiği bildiriliyor. Bu ikisi farklı bir şey değildir.

10-
Bu son maddede ise ortada hiçbir şey yokken ilk insan topraktan sonrakiler de meni vasıtası ile yaratılmış oluyor. Bu on maddenin hiç biri diğeriyle çelişkili değildir.

Netice:
1- Allahü teâlâ her şeyi yoktan yarattı. Yani Onun yaratmasından sonra var oldular.
2- Hazret-i Âdemi topraktan yarattı. Ondan Havva validemizi yarattı.
3- Bu ikisinden diğer insanları [sperm ovum vasıtasıyla] yarattı.
4- Bunları ve yaratmasındaki aşamaları âyetlerinde bildirdi.

Aslında âyetlerde çelişki olmadığını ateist kılığına giren misyonerler de pek iyi biliyorlar. Maksatları çamur at izi kalır düşüncesiyle müslümanların zihinlerini karıştırmaya çalışıyorlar. Fen bilgisini iyi bilen müslüman bunların tuzağına düşmez.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İnsanın yaratılışı

İnsanın yaratılışı konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: insanın yaratılışı ile ilgili hadisi şerifler, insanın yaratılışı ile ilgili hadisler, insanın yaratılışı ile ilgili ayetler, yaratılış ile ilgili hadisler, insanın yaratılışı hadisler, insanın yaratılışıyla ilgili hadisler, insanın yaratılışıyla ilgili ayetler, embriyo ile ilgili ayetler, insanın yaratılışı ile ilgili ayet, insanın yaratılışıyla ilgili hadis, insan yaratılışı ile ilgili ayetler, insanın yaratılışıyla ilgili sohbetler, yaratilis ile ilgili hadisler, insanın yaratılışı ile ilgili hadis, insanyaratılısı ile ilgili hadislergörseller,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Erdemli İnsanın 9 Düşüncesi CooLKadin Kişisel Gelişim 4 14-05-2009 11:34
Peygamber Efendimizin Alemin Yaratılışı ile İlgili Hadis'i Şerifleri VuSLaT Dua, Ayet, Hadis 0 06-05-2008 04:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats