bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-07-2008, 10:17   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Putlar niye Cehenneme gidecek

Putlar niye Cehenneme gidecek
Sual:
Aşağıdaki ilk âyette Hıristiyanların İsa'yı Rab olarak kabul ettikleri açıkça belirtilmektedir. İkinci âyet ise tapılanların da Cehennemde ebedi olarak kalacakları ifade olunur. Bu anlatımla Kur’an tapılan konumunda olmasından dolayı Siz ve Allah'ın dışında taptığınız şeyler Cehennem yakıtısınız diyerek İsa'yı da farkında olmadan Cehenneme koymuyor mu?
Onlar Allah'ı bırakıp hahamlarını papazlarını ve Meryem oğlu Mesih'i rableri olarak kabul ettiler. Oysa tek Tanrı'dan başkasına kulluk etmemekle emrolunmuşlardı. Ondan başka tanrı yoktur. Allah koştukları eşlerden münezzehtir.(Tevbe 31)
Siz ve taptıklarınız Cehennemin yakıtısınız; oraya gireceksiniz. Eğer onlar ilâh olsalardı oraya girmezlerdi. Hepsi [tapanlar da tapılanlar da] orada temelli kalacaktır. (Enbiya 9899)
CEVAP
Bu Arapça’yı iyi bilmemekten kaynaklanan bir sorudur. Arapça'da hayvan ve cansızlara hitap şekli farklıdır. Âyet-i kerimede "ve ma ta'büdüne" deniyor. "ma" edatı Arapça’da akılsızlar için kullanılır yani; taptığınız putlar demektir. Burada "ve men ta'büdüne" denmiyor öyle denseydi böyle bir sual sorulabilirdi. Burada akıllılar için kullanılan "men" edatı kullanılmadığı için Hıristiyanların taptıkları İsa aleyhisselam yahut bazı Yahudilerin taptıkları Üzeyir aleyhisselam veya melekler anlaşılamaz.(İmam-ı Kurtubi)

Yine ateist soruyor:
Sual: Puta taşa heykele tapılıyor. Tapanların cezalandırılmasının mantığı var ama tapılanın bunda ne suçu var ki onlar da Cehenneme atılıyor?
CEVAP
Cehenneme atılan putlar taşlar ceza için atılmıyor. Tapana ceza olması için atılıyor. Bunlar ceza için yakıt oluyor. İmam-ı Kurtubi hazretleri buyuruyor ki:
İnsana sevdiği değer verdiği taptığı şey tarafından ceza görmek daha ağır gelir. Puta tapmalarının boşa gittiğini görmek özellikle taptığıyla azap edilmesi ona daha çok acı verir. Ne kadar güçlü ateş ki taşlar bile yakıt hâline geliyor. (El-Câmiu lî Ahkâm’il-Kur’ân)

Taş put yakıt olduğu gibi kâfir olan insan daha kolay yanar o da yakıt olur. İki âyet-i kerime meali şöyledir:
(Yoldan çıkanlar
[kâfirler] Cehenneme odun olmuştur.) [Cin 15] (Kâfirler Cehennemin ateşini kuvvetlendireceklerdir.)

(Kendinizi ve ailenizi yakıtı insan ve taş olan ateşten koruyun.)
[Tahrim 6] (Bu âyet-i kerimede de Cehennemin yakıtının taş ve insan olduğu bildiriliyor.)

Onun için hikmet ehli (Cehennemde ateş yok herkes ateşini [yakıtını] kendi götürür) diyor.

Bir kimse putu sevip ona taptığı için put ona Cehennemde azap edecektir. Sevdiğimiz malların zekatını vermezsek o mallar ahirette ceza için yakıt olacaklardır.

Bir âyet-i kerime meali şöyledir:
(Altın ve gümüşü [malı parayı] biriktirip Allah yolunda harcamayanlara [zekatını vermeyenlere] çok acı azabı müjdele! [Zekatı verilmeyen mallar] paralar Cehennem ateşinde kızdırılıp sahiplerinin alınlarına böğürlerine sırtlarına [mühür basar gibi] basılacaktır. Bu kendiniz için biriktirdiğiniz servettir. Biriktirdiklerinizi [azabını] tadın denilecektir.) [Tevbe 34 35] (Parantez içindekiler tefsirlerdeki açıklamalardır.)

İbni Mace’nin bildirdiği hadis-i şerifte Peygamber efendimiz (Zekatı verilmeyen mallar yılan olup sahibinin boynuna dolanır) buyurduktan sonra şu mealdeki âyet-i kerimeyi okudu:
(Allah’ın ihsan ettiği mallarda cimrilik edenler [o malların zekatını vermeyenler] iyi ettiklerini [zengin kalacaklarını] sanıyorlar. Halbuki kendilerine kötülük etmiş oluyorlar o mallar Cehennemde [yılan şeklinde] boyunlarına dolanacak [onları sokacak].) [Âl-i İmrân 180]

Âyetlerde çelişki arayan ateist bu gerçekler karşısında tevbe etmezse ay güneş kâinat tesadüfen yaratılmamışsa bunların bir yaratıcısı varsa [ki inkârı mümkün değil] artık Cehennemde çekeceği azabı düşünmelidir. Bir şeyin kendi kendine mükemmel bir hâle gelmesine mesela güneşin hiç ısısısın azalıp çoğalmamasına hep belli eksenlerde dönmesine bir tesadüf demek kadar ahmaklık olur mu? Acaba ateist bunları anlar mı? Kâinatta hiçbir şeyin tesadüf olmadığını görür mü? Kendine acı gel iman et desek acaba işitir mi? Küfründe inat ederse işitmez. Çünkü bir âyet-i kerime meali şöyledir:
(Onların kalbleri var ama anlamazlar; gözleri var görmezler; kulakları var işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibidir hatta daha da aşağıdır.) [Araf 179


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Putlar niye Cehenneme gidecek

Putlar niye Cehenneme gidecek konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: arafa kimler gidecek,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Takıntılar hayatınızı cehenneme çevirmesin Forum Ana Psikoloji 0 05-03-2008 03:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats