bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-07-2008, 10:49   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kur’an-ı kerimin açıklanması

Kur’an-ı kerimin açıklanması
Sual:
Kur’anı herkes anlayamaz diyorsunuz. Halbuki Yusuf suresinin ikinci Fussilet suresinin 44. âyetinde herkesin anlayacağı açıkça bildirilmiyor mu?
CEVAP
Hayır bildirilmiyor. Yusuf suresinin (Anlayabilmeniz için Kur’anı Arapça olarak indirdik) mealindeki ikinci âyet-i kerimesi tefsirlerde özetle şöyle açıklanıyor:
(Kur’an-ı kerimi herhangi bir lisan ile değil en geniş en açık olan Arapça olarak indirdik. Eğer iyi düşünürseniz bu Kitabın ulviyetini kendisinin bir şaheser sözlerinin bütün insanlığa hitap ettiğini görür Müslüman olmayı en büyük bir vazife en yüksek bir saadet telakki edersiniz. Ey Araplar Kur’an-ı kerim sizin dilinizle indi. Edebiyatçıların şairlerin sözlerine benzemediğini gördünüz. Bunun insan sözü olmadığını İlâhi bir kelam olduğunu düşünürseniz anlarsınız.)

Demek ki âyetteki anlamak bunun ilâhi kelam olduğunu anlamaktır. Yoksa ahkâmını anlamak değildir. Eğer öyle olsaydı Allahü teâlâ (Resulüm Kur’anı insanlara açıkla) buyurmazdı. (Nahl 44)

Fussilet suresinin (Eğer biz Kur’anı yabancı bir dil ile gönderseydik “âyetleri tafsilatlı şekilde açıklanmalıydı. Araplar için Arapça olmayan bir kitap mı olur” derlerdi. De ki: O Kur’an inananlar için doğru yolu gösteren bir rehber ve şifadır. İnanmayanların ise kulaklarında bir ağırlık vardır ve Kur’an onlara kapalıdır. Sanki onlara uzak mesafeden bağırılıyor da Kur’anın ne söylediğini anlamıyorlar) mealindeki 44. âyetin açıklaması da şöyledir:
Kur’an-ı kerim [Çince Yunanca Rusça değil de] sizin lisanınızda yani Arapça’dır. Siz Arap olduğunuza göre ifadelerinin vecizliğinden şaheserliğinden bu Kur’anın ilâhi bir kelam olduğunu anlarsınız. Yoksa (Arapça bildiğinize göre Kur’anın hükümlerini de anlarsınız) denmiyor. Âyetin devamında inanmayanların [ve yalnız Kur’an diyen zındıkların] Kur’anı sağırlar gibi duymadıkları ve anlayamadıkları bildiriliyor. Zaten herkes Kur’andaki aynı şeyi doğru olarak anlasaydı 72 sapık fırka meydana çıkmazdı. İmanı farzları ve haramları öğrenmek farzdır. Bunlar ancak fıkıh kitaplarından öğrenilir. Fıkhı müctehid âlimler âyet ve hadislerden çıkarmışlardır. (Hadika)

İmam-ı Şarani hazretleri buyuruyor ki:
Namazların kaç rekat olduğunu bayram ve cenaze namazlarının nasıl kılınacağını zekat nisabını orucun ve haccın farzlarını hukuk bilgilerini Resulullah açıklamasaydı Kur’an-ı kerimden anlamak mümkün değildi. İmran bin Husayn hazretleri (Bize yalnız Kur’andan söyle) diyene (Ey ahmak Kur’andan her şeyi anlamak mümkün mü? Mesela namazların kaç rekat olduğunu bulabilir miyiz?) buyurdu. Hazret-i Ömer’e de (Farzların seferde kaç rekat kılındığını Kur’anda bulamadık) dediler. Cevaben “Biz Kur’anda bulamadığımızı Resulullahtan gördüğümüz gibi yapıyoruz. O seferde dört rekatlık farzları iki rekat olarak kılardı” buyurdu. (Mizan-ül-kübra)

Zaten bizim gibilerin dini öğrenmek için tefsir ve hadis okuması uygun değildir. Çünkü Kur’an ve hadisi yanlış anlamak veya şüphe etmek imanı giderir. Bu inceliği iyi bilen Hazret-i Ebu Bekir buyurdu ki:
(Kur’anı kendi görüşümle tefsire kalkarsam beni hangi yer taşır hangi gök gölgeler.) [Şir’a]

Kur’an-ı kerim hiçbir dile hatta Arapça’ya bile tercüme edilemez. Herhangi bir şiirin bile tam tercümesine imkan yoktur. Ancak izah edilebilir. Kur’an-ı kerimin manası tercümeden anlaşılmaz. Bir âyetin manasını anlamak demek Allahü teâlânın bu âyette ne demek istediğini anlamak demektir. Bu âyetin herhangi bir tercümesini okuyan murad-ı ilahiyi öğrenemez. Tercüme edenin bilgi derecesine göre anlamış olduğunu öğrenir. Hele tercüme eden bid’at ehli ise mana tamamen değişir. Tefsir murad-ı ilahiyi anlamak demektir. Kendi görüşüne göre verilen mana doğru olsa bile meşru yoldan olmadığı için hata olur mana yanlış ise küfür olur. (Berika)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kur’anı kendi görüşü ile açıklayan doğru olsa bile muhakkak hata etmiştir.) [Nesai]

(Kur’ana ehliyeti olmadan mana veren Cehennemde azap görecektir.) [Tirmizi]

(Kur’anı kendi görüşüne göre tefsir eden kâfir olur.) [M. Rabbani]


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kur’an-ı kerimin açıklanması

Kur’an-ı kerimin açıklanması konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Rif’at Bilge Biyografi-Rif’at Bilge Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 01-07-2008 11:05
İngiliz Kralına Verilen Zİngiliz Kralı VIII. Edward İstanbul’a Atatürk’ü ziyareiyafet Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 17-05-2008 05:16
A’dan Z’ye ruj Bkmlyz Rujlar 0 22-03-2008 04:37
L’eau De Minuit Bakimliyiz Parfümler 0 20-03-2008 12:11
L’or Bakimliyiz Parfümler 0 20-03-2008 12:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats