bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-07-2008, 10:50   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kur’an-ı kerimi nasıl anlarız

Kur’an-ı kerimi nasıl anlarız
Sual:
Kur’an-ı kerimi anlamak için ne yapmalıyız?
CEVAP
Kur’an-ı kerimin hakiki manasını anlamak isteyen bir kimse din âlimlerinin kelam ve fıkıh ve ahlak kitaplarını okumalı. Bu kitapların hepsi Kur’an-ı kerimden ve hadis-i şeriflerden alınmıştır. Kur’an tercümesi diye yazılan kitaplar doğru mana veremez. Okuyanları bunları yazanların düşüncelerine ve maksatlarına esir edip dinden ayrılmalarına sebep olur.

Kur’an-ı kerim hiçbir dile tercüme edilemez. Herhangi bir şiirin bile tam tercümesine imkan yoktur. Ancak izah edilebilir. Kur’an-ı kerimin manası tercümeden anlaşılmaz. Bir âyetin manasını anlamak demek Allahü teâlânın bu âyette ne demek istediğini anlamak demektir. Bu âyetin herhangi bir tercümesini okuyan murad-ı ilahiyi öğrenemez. Tercüme edenin anlamış olduğunu öğrenir. Hiçbir Kur’an tercümesinden din öğrenilemez. Dinini öğrenmesi için bir kimsenin eline en uygun tercümeyi vermek okyanus ortasında bulunan insana bir tahta parçası vermekten daha kötüdür. Çünkü bu tahta parçası ile insan sahile çıkabilir çıkamazsa ölür ve imanlı ise Cennete gider. Fakat tercümeden din öğrenmeye kalkışan imanını kaybedebilir. Yahut denizde yüzenleri görüp de (Yüzmek kolay herkes yüzebilir) sanarak yüzme bilmeyen bir genci okyanusun ortasına atmak Kur’ana mana vermek yanında çok hafif kalır. Çünkü yüzme bilmeyen boğulur; fakat Kur’an-ı kerime yanlış mana veren küfre düşüp Cehenneme gider.

Zaten bizim gibilerin dini öğrenmek için tefsir ve hadis okuması uygun değildir. Çünkü Kur’an ve hadisi yanlış anlamak veya şüphe etmek imanı giderir. Bu inceliği iyi bildiği için Hazret-i Ebu Bekir (Kur’anı kendi görüşümle tefsire kalkarsam beni hangi yer taşır hangi gök gölgeler) buyurdu. (Şir’a)
Muteber tefsir kitaplarını da anlayabilmek için yirmi ana ilmi iyi öğrenmek gerekir. Tefsir ilmini bilmeyenin hadis ve tefsir okumaya kalkışması mide hastasının kuvvetlenmek için baklava börek yemesine benzer. Halbuki bu hastanın önce perhiz yapması sonra kuvvetli yemesi gerekir. Ana ilimleri okumayan din öğrenmek için Kur’an tercümesi tefsir hadis okumaya kalkışırsa bunları yanlış anlayarak dini imanı da kaybeder. Muteber tefsirler bile ehlinden başkasına zararlı olur.

Kur’an-ı kerimi anlamak için Resulullahın açıklamalarını bilmek gerekir. Sünneti de anlamak için Eshab-ı kiramın ve âlimlerin açıklamalarını bilmek gerekir.

Piyasadaki Türkçe tefsirlerde şahsi düşünceler vardır. Okuyana zararı faydasından çoktur. Hele İslam düşmanlarının zındıkların bid’at sahiplerinin Kur’an-ı kerimin manasını bozmak için yaptıkları tefsirler birer zehirdir. Bunları okuyan genç zihinlerde birtakım şüpheler itirazlar hasıl olur.
Kur’anın hakiki tefsirini yapan doğru manasını veren ancak onun muhatabı olan Muhammed aleyhisselam ve Onun hadis-i şerifleridir. Bu hadis-i şerifleri de ancak Eshab-ı kiram ve müctehid imamlar anlayabilmiş Müslümanlar da bu âlimlerin anladıklarına uymuştur. Şu halde Kur’andan ve hadisten ve bunların tercümelerinden din öğrenmek mümkün olmaz. Her Müslüman dinini Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarından hazırlanan ilmihallerden öğrenmelidir.

Bazı sapıklar “Anlamadan Kur’an okumanın faydası olmaz mealini okumalı” diyorlar. İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki: (İmam-ı Ahmed bin Hanbel Allahü teâlânın (Anlayarak da anlamayarak da Kur’an okuyan benim rızama kavuşur) buyurduğunu bildirdi.) [İhya]

Fıkıh ilmi
Sual:
Fıkıh öğrenmek Kur’an meali öğrenmekten daha sevab mı olur?
CEVAP
Fıkıh hayatın can damarıdır. Müslümanın fıkıhsız hayatı olmaz. İmam-ı a’zam hazretleri fıkıh için (lehine ve aleyhine olanı bilmektir) diyor. Kârını zararını bilmeden iş yapana deli denir. Dinde de kârını zararını bilmemek felakettir. Fıkıh bilmeden ibadet yapılamaz iman da korunamaz.

Piyasadaki mealler birbirini tutmaz. En doğru olan mealden bile fıkıh öğrenilmez. Mesela Kur’an-ı kerimde (Namaz kılın) buyurulur ama nasıl namaz kılınacağı namazın farzları namazı bozanlar gibi hususları Kur’an-ı kerimde bulamayız. Kur’an-ı kerimi Peygamber efendimiz hadis-i şerifler ile açıklamıştır. Hadis-i şerifleri de İslam alimleri açıklamıştır. Bunun için Kur'an-ı kerimin hakiki manasını anlamak öğrenmek isteyen bir kimse de meal değil İslam âlimlerinin kelam fıkıh ve ahlak kitaplarını okumalıdır. Bu kitapların hepsi Kur'an-ı kerimden ve hadis-i şeriflerden alınmıştır. Muhammed Hadimi hazretleri buyuruyor ki:Bize tefsir kitaplarına göre amel etmek emredilmedi. Fıkıh kitaplarına tâbi olmamız emredildi. (Berika)


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kur’an-ı kerimi nasıl anlarız

Kur’an-ı kerimi nasıl anlarız konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kuranı nasıl anlarız, kuranı kerimi nasıl anlarız, kurani kerimi nasil anlayabilirim, kurani nasil anlariz, kurani nasil daha iyi anlariz, kuranı kerimi nasıl anlayabiliriz, kuranı nasıl anlayabiliriz, kur an ı nasıl daha iyi anlarız, kurani daha iyi nasil anlayabiliriz, kuranı en iyi nasıl anlarız, kur anı daha iyi nasıl anlarım, kur anı nasıl daha iyi anlarız, kuranı nasıl daha iyi anlarız, kuraniokurkennasilanlayabiliriz, kuranı nasıl anlayabilirim,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kur’an-ı kerimi herkes anlayamaz gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 10:49
Kur’an-ı kerimi tercüme etmek gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 10:47
doğumun başladığını nasıl anlarız Bkmlyz Gebelik 0 30-04-2008 06:51
Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarız? Bkmlyz Gebelik 0 30-04-2008 06:50
Saç Biti Nedir? Nasıl Bulaşır? Bitlendiğimizi Nasıl Anlarız? Bkmlyz Sağlığımız 0 24-04-2008 03:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats