bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-07-2008, 11:03   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Anlamadan Kur'an okumak

Anlamadan Kur'an okumak
Sual:
Anlamadan Kur'an okumak dinlemek ve hafız olmak için ezberlemek faydasızdır. Kur'an yerine meal okumalı diyenler çıkıyor. Doğru mu?
CEVAP
Kur’an-ı kerimi lisanı Arabi olanlar bile anlayamaz. Hatta evliyanın ve ulemanın en büyükleri olan Eshab-ı kiram bile âyetlerin manalarını Resulullah efendimize sual ederlerdi.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Kur’an-ı kerim Allahü teâlânın metin [sağlam] ipidir. Manalarının hepsi anlaşılmaz. Çok okumak ve dinlemekle eskimez.) [İbni Mace]

Kur’an-ı kerimin çok veciz olup bitmez tükenmez manalarının bulunduğu bütün manaları bildirilse bile yazmak için kağıt ve mürekkep bulunamayacağı bizzat Kur’an-ı kerimde bildirilmektedir. Mealen buyuruluyor ki:
(De ki Rabbimin [İlmini hikmetini bildiren hayrete düşüren] sözleri için denizler mürekkep olsa bir o kadar daha deniz ilave edilse denizler tükenir Rabbimin sözleri tükenmez.) [Kehf 109 - Beydavi]

Her Arapça bilenin Kur’an-ı kerimi anlayacağını zannedenin büyük hata içinde olduğu yukarıdaki âyet-i kerime ve hadis-i şeriften anlaşılmaktadır.

İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
(İmam-ı Ahmed bin Hanbel hazretleri Cenab-ı Hakkın (Anlayarak da anlamayarak da Kur’an-ı kerim okuyan benim rızama kavuşur) buyurduğunu bildirmektedir.) [İhya]

Bazıları (Anlamadan Kur'an okumak caiz olmaz) diyebiliyor. İmam-ı Ahmed hazretlerine mi yoksa türedilere mi inanacağız?

İslam âlimlerinin en büyüklerinden Hanbeli mezhebinin reisi imam-ı Ahmed hazretleri böyle buyururken hâlâ herkesin Kur’an-ı kerimi anlayarak okuması gerektiğini söylemek ne büyük gaflettir. Nasıl olup da (Kur'anı anlayamıyorsan ezberleme!) denebiliyor? Halbuki Kur’an-ı kerimi ezberlemek hafız olmak için manasını anlama şartı yoktur. Kur’an-ı kerimi hıfzetmenin sevabı çok büyüktür.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kur’an-ı kerimi okuyun ve onu ezberleyin! Allahü teâlâ içinde Kur’an-ı kerim bulunan kalbe azab etmez.) [Şir’a Şerhi]

(Kur'an hafızları ehl-i Cennetin arifleridir.)
[Ebu Nuaym]

(Hafızasında Kur’an-ı kerimden bir şey bulunmayan harap bir ev gibidir.)
[Tirmizi]

(Kur'anı hıfzeden kimse ölünce Allahü teâlâ toprağa onun etini yememesini emreder. Toprak "Ya Rabbi senin kelamın içinde iken ben onu nasıl yiyebilirim?" diye cevap verir.)
[Deylemi]

Elbette Kur'an hafızlarının haramlardan kaçıp ibadetleri yapması gerekir. Aksi takdirde büyük vebal altına girmiş olurlar. Bazı kimseler de okumasını bilmeyenin evinde Kur’an bulundurmasının uygun olmadığını söylüyorlar. Bunların sözleri de yanlıştır. Çünkü Kur’an-ı kerimi okumasını bilmese de bereketlenmek için evinde mushaf-ı şerif bulundurmak sevaptır. (Hindiyye)

Mealler hatalıdır
Bilindiği gibi mealler değişiktir. Birbirini tutmayan yerleri çoktur. Prof.Dr. M.Sait Yazıcı Diyanet İşleri Başkanı iken açıkladığı gibi meallerde hata olur. Hiç hata olmasa bile meale "Allah kelamı" denmez. Kur’an-ı kerimin başka dillere yapılan çevirmelerine Kur'an denmez. Bunlara Kur’an-ı kerimin meali denir. Bunlar mütehassıs ve halis müslümanlar tarafından hazırlanmış ise Kur’an-ı kerimin manasını anlamak için okunabilir. Buna bir şey denmez. Ancak bunlar Kur'an diye okunamaz. Bunları Kur'an diye okumak sevap olmaz günah olur. İbni Hacer-i Mekki hazretleri buyuruyor ki:
(Kur’an-ı kerim tercümesini Kur’an-ı kerim yerine okumak haramdır.) [Fetava-i fıkhiyye s. 37]

Sual: Bazıları “Anlamadan Kur’an okumanın faydası olmaz insanın namazda okuduğunu anlaması gerekir onun için Kur’anın tercümesini okumalı” diyorlar. Namazda tercümesini okumak caiz midir?
CEVAP
Namazda Kur’anın tercümesini okumalı demek ibadetlerin ne demek olduğunu bilmemektir. Namazı insanın kendisi tertip etmedi. Her ibadetin nasıl yapılacağını Allahü teâlâ Resulüne bildirdi. O da bunları öğrendiği gibi Eshabına bildirdi. Din imamlarımız bunların hepsini Eshab-ı kiramdan öğrenerek bildiriyorlar ki: Namazda okunacak Kur’anın Allah kelamı olması gerekir. Tercümeleri Allah kelamı olmaz. Namaz dışında her Müslüman kendi dili ile de dua edebilir. (Fetava-i fıkhiyye)


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 02-11-2011, 11:54   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face47 Kur'an-ı Kerim Meali Hakkında

Aallahın selamı üzerinize olsun kardeşlerim. kitabımız kur'an-ı kerim tabiki anlamları sonsuz bir kitaptır. Fakat bu anlamları anlamamız mealindede ilk halinden bugüne gelmiş yazı biçimindede mümkün değildir.Bunun için namaz kılarken biz kuran diliyle okursak okuduğumuzdan hiç bir şey anlamıyoruz. Ama mealini okuyacak olursak bize hiç yoktan kabataslak da olsa bilgi verir kuranı kerimdeki ayetler. Hiç yoktan kendi anladığımız kadarıyla kalbimize zuhur eder. Bence okuduğumuzun anlamını bilmeden körü körüne okumak da kesinlikle doğru değildir. Bazı ayetlerde gayet açık ve net anlatılanlar var zaten. her ayetinde anlayamayacağımız şeyler yazmıyor. kuranı kerimin kendi dili tabiki daha önce gelir peygamberimizin dilidir aynı zamanda. fakat meali de bi okadar önemlidir bence ....


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Anlamadan Kur'an okumak

Anlamadan Kur'an okumak konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kuranı türkçe okumak sevap mıdır, türkçe kuran okumak sevap mı, kuran meali okumak sevap mıdır, kuran okumak ne kadar sevap, kuran okumak sevap, kuran mealini okumak sevap mıdır, kuranı anlamadan arapça okumak, anlamını bilmeden kuran okumak sevap mı, arapça öğrenmek sevapmıdır, kurani turkce okumak sevapmidir, arapça kuran okumak sevap mıdır, kuranı anlamadan okumak hatim sayılır mı, sure ezberlemek sevapmidir, kuranı anlamak için arapça öğrenmek şart mı, anlamadan kur an okumak,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats