bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-07-2008, 11:24   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kur’an-ı kerimle ilgili çeşitli sorular

Kur’an-ı kerimle ilgili çeşitli sorular
Sual: Kur’an Kadir gecesi mi indi yoksa Berat gecesi mi?
CEVAP
Tefsirlerdeki bilginin özeti şöyledir:
Levh-il mahfuza inişi Berat gecesinde oluyor dünya semasına indirilmesi ise Kadir gecesinde oluyor. İlk inişi Kadir gecesinde olmuştur. 23 senede indi. Bir âyet meali:
(Apaçık olan Kitaba and olsun ki biz onu [Kur’anı] mübarek bir gecede indirdik. Her hikmetli iş o mübarek gecede ayırt edilir.) [Duhan 3-4]

Bu âyetin açıklamasında buyuruluyor ki:
Kur’an-ı kerim Levh-il mahfuza bu gece indirildi.
Dünya semasına indirilmesi ise Kadir gecesinde oldu. Bir âyet meali şöyledir:
(Biz onu [Kur'anı] Kadir gecesinde indirdik.) [Kadr 1]

Sual: Mucize mahluk olur. Kur'an mahluk değilken nasıl mucizedir?
CEVAP
Kur'an-ı kerim istisna olarak mahluk olmayan mucizedir.

Sual:
Kur'anda Fatiha suresinden sonra âmin diye bir kelime yok. Âmin diyenler Kur'ana kelime ilave etmiş olmuyorlar mı? Bu yanlışlığın sebebi nedir?
CEVAP
Ortada bir yanlışlık var. Bu yanlışlık yalnız Kur'an diyerek hadis-i şerifleri inkâr edenlerdedir. Kur'an-ı kerimden hangi şeyi anlayabiliriz ki? Mesela namazı bozan şeyler Kur'anda yazıyor mu? Namazın farzları ve nasıl kılınacağı var mı? Namazın sünnetleri mekruhları ve vacibleri Kur'anda yazar mı? Namazın kaç rekat kılınması gerektiği yazılı mı? Bunları ve her şeyi Allahü teâlâ Peygamber efendimize bildirmiştir O da bize bildiriyor. Peygamber efendimiz Fatiha'dan sonra âmin demek gerekir buyuruyor. Âmin demek sünnettir. Esas yanlışlık Kur'an meali okuyup da Kur'anda âmin kelimesi yok demektir. Her Müslümanın fıkıh kitabı okuması lazımdır. En güzel en faydalı fıkıh kitabı ise Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye’dir.

Sual: Nahl suresinin (Allah bilemeyeceğiniz daha nice şeyler yaratır) mealindeki 8. âyetindeki "Bilemeyeceğiniz şeyler"den maksat nedir?
CEVAP
"Bilemeyeceğiniz şey"
buyuruluyor. Bilebilseydik öyle buyurulmazdı. Ancak tahminler yapılmaktadır. "Bilemeyeceğimiz şeyleri" bazı müfessirler "Acayip garaib" diye tefsir etmişlerdir. Bugün ilk hatıra gelen şeyler füze TV bilgisayar ve diğer teknik cihazlar olabilir. Daha başka şeyler de bulunacak demektir. (Tibyan)

Sual:
Bazı kitap satıcıları Mushafları aşağı yerlere koyuyorlar. Bu saygısızlık değil mi?
CEVAP
Kitap satıcılarının öyle yapmaları Kur’an-ı kerime hürmetsizlik olur. Kur’an-ı kerim öğretilmesine okunmasına sebep olmak niyetiyle kitapçıların Kur’an-ı kerimi bastırıp Mushaf olarak satmaları caiz ve sevap olur. Aldığı satış parası helal olur; fakat böyle niyetin alameti vardır ki mal oluş fiyatına yakın az bir kârla satmalıdır. Geçimi başka kitaplardan sağlanıyorsa Mushaf’ı kârsız satmalıdır.

Sual: Kur'an-ı kerimi yattığımız odada başucumuza asıyor bu şekilde yatıyoruz. Ayrıca bu odada ve diğer odalarda dini levhalar da var. Bunun mahzuru var mı?
CEVAP
Yatak odasında Mushaf (Kur’an-ı kerim) ve dini levha bulunmasının mahzuru olmaz.

Sual:
Kur’an-ı kerimin mealini okumak hatim yerine geçer mi?
CEVAP
Hatim yerine geçmez.

Sual: Mealden dinimi öğrenmeye çalışıyorum uygun mu?
CEVAP
Uygun değil. Mealden tefsirden din öğrenilmez. Ehl-i sünnet âlimlerinin kıymetli kitaplarından hazırlanan ilmihallerden öğrenmeli. Bunun için size Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye kitabını tavsiye ederiz. Bu kıymetli eseri [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak İçin Tıklayın...] adresinden de okuyabilirsiniz.

Sual: Ayrıca bir Kur’an-ı kerim ihtiyacım var hangisini önerirsiniz? Mealli olması uygun mu?
CEVAP
Mealli olması uygun değil. En iyi hangisini okuyorsanız onu alın.

Sual: Mushaf satıcıları küçük Kur'an büyük Kur'an diyorlar. Mushafa Kur'an demek caiz mi?
CEVAP
Kur’an Allah sözü demektir. Mushaf Allah’ın sözlerinin yazıldığı kitap demektir. Büyük Kur'an küçük Kur'an eski Kur'an yeni Kur'an olmaz. Yani Allah’ın sözlerinin büyüğü küçüğü eskisi yenisi olmaz. Ama Mushafın yenisi eskisi küçüğü büyüğü olur. Kur'an mahluk değildir fakat Mushaf kağıt olarak mahluktur. Mahluk yaratılmış demektir.

Sual:
Arabada torpido gözünde fermuarlı kılıf içinde Kur’an-ı kerim bulunduruyorum gözdeki diğer eşyaların üzerinde duruyor ancak arabada daha yüksekte bir yerde tutma imkanım da yok. Torpido gözü bel hizasında duruyor böyle bulundurmamız uygun mu?
CEVAP
Uygundur.

Sual:
Deri kaplı fermuarlı küçük Mushafla helaya girmek caiz mi?
CEVAP
Evet caizdir.

Sual:
Mushafı yükseğe açık olarak koymak caiz mi?
CEVAP
Evet.

Sual:
Hafız idim. Boş zamanım olursa hıfzımı takviye edeyim mi?
CEVAP
Evet.

Sual:
Mushafın kenarına İslam harfleriyle yazı caiz mi?
CEVAP
Evet.

Sual:
İçinde Mushaf bulunan çantayı dizden aşağıda taşımak caiz mi?
CEVAP
Hayır.

Sual:
Çok küçük Mushaflar var. Bunları kolye olarak kullanmak günah mıdır?
CEVAP
Kur'an-ı kerimi okunamayacak kadar küçük harflerle yazmak böyle küçük Mushafı almak günahtır. Allahü teâlâ Kur'an-ı kerimi okumak dinlemek emirlerini öğrenip yapmak için gönderdi. Kur'an-ı kerimi okunamayacak kadar küçük yazmak ona hakaret etmek olur. Halife Hazret-i Ömer böyle küçük yazan birisini cezalandırmıştır. (Halebi)

Böyle Mushafları almak taşımak hıristiyanların putları gibi altın veya gümüş mahfaza içinde boyna takmak faydasız ve günahtır.

Sual: Namazda okunan Kur’an mı yoksa dışında okunan mı daha sevaptır?
CEVAP
Namazda okunan daha sevaptır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Namazda okunan Kur'an namaz dışında okunan Kur'andan daha sevaptır.) [Cami'ussagir şerhi]

Sual: Kur'anın ikinci suresine Bekara denmesinin sebebi nedir?
CEVAP
Bekara
sığır inek manasındadır.
Musa aleyhisselamzamanında Beni İsrail’den bir genç kendisinden başka mirasçısı bulunmadığı halde malına tamah ederek zengin amcasını öldürür. Ölüsünü de gizlice başka bir köye bırakır. Ertesi günü Hazret-i Musa’ya gidip zengin şahsı bu köylülerin öldürdüğünü söylerler. Onlar da kendilerinin öldürmediğini söyleyince Cenab-ı Hak bir inek kesip bir parçası ile ölüye vurulursa ölü dirilip katilin kim olduğunu söyleyeceğini Hazret-i Musa’ya bildirir.

Kavmi böyle bir şeyin olamayacağını zannederek Hazret-i Musa’ya (Sen bizimle alay mı ediyorsun?) derler. O da bir Peygamberin alay etmeyeceğini söyler ve (Cahillikten Allah’a sığınırım) buyurur.

Hazret-i Musa’ya kesilecek ineğin vasfını sorarlar. O da bildirir. Değeri üç altın etmesine rağmen istenilen vasıflar bu inekte bulunduğu için derisi dolu altın verilerek ineği satın alıp keserler.

Kesilen ineğin bir parçasını ölüye vurunca ölü dirilip (Beni öldüren yeğenimdir) der ve tekrar ölür. Köylüler katili yakalayıp öldürürler. Böylece iki köy arasındaki çekişme de sona erer. Bu husus Bekara suresinin 67-73. âyet-i kerimlerinde bildirilmektedir.

Son âyet-i kerimenin devamında mealen (İşte Allah ölüleri böyle diriltir düşünüp de gerçeği anlamınız için size [kudretini peygamberine verdiği mucizeleri] gösterir) buyurulmaktadır.

Firavunlar devrindeki Mısır’da sığır mukaddes bir hayvandı. Şimdi Hindistan’da olduğu gibi ineğe tapılırdı. Allah’tan başka şeylere tapınılmayacağını göstermek ve böyle bâtıl inançları yıkmak gayesiyle bildirilen mucize gösterilmiştir.

Bekara
suresinde Hakla bâtıl anlatılmaktadır. Öküzle sürülen saban toprağı yarıp ikiye ayırdığı gibi Hakkı bâtıldan ayırması bakımından da bu sureye Bekara ismi verildiği bildirilmiştir.

Sual: Bizim camiye birisi gizlice gelip Mushaflardaki Tevbe suresinin son iki âyetini karalıyor. Oraya da bu Kur’andan değil diyor. Bunu kimler yapabilir ki?
CEVAP
Resulüm yani peygamberim diyen Reshat Khalife isimli Mısırlı birisi 19 sayısının katlarına uymuyor diye o iki âyeti inkâr ediyor. Bu inkârıyla ya (Kur’anı biz indirdik onu değişmekten biz koruyacağız) mealindeki âyet-i kerimeyi de kabul etmemiş oluyor veya kabul ediyorsa Allahü teâlânın Kur’an-ı kerimi koruyacağına güvenmemiş oluyor. Bu sapık adama inanan ahmağın birisi onu karalamış olabilir.

Sual:
Çok yıpranmış yırtılmış Mushafı yakmak caiz midir?
CEVAP
Eskimiş istifade edilmez hâle gelmiş Mushafı çürüyüp toprak oluncaya kadar açılmayacağı emin olan yerdeki toprağa gömmek gerekir. Böyle bir yer bulunamazsa yakıp külünü gömmek veya külünü denize ırmağa atmak caizdir.

Sual:
Mushaf arasına çiçek koymak caiz midir?
CEVAP
Mushaf arasına çiçek koymak caizdir hürmetsizlik sayılmaz.

Sual: Kur’an yazılı CD’leri Kur’an öğrenmek için hazırlanan CD’leri veya Mushafları kâr kazanmak için satmak caiz mi?
CEVAP
Bunları satmak Kur'an-ı kerim öğretilmesine okunmasına sebep olmak niyeti ile olursa caiz ve sevab olur fakat böyle niyetin alameti bunları maliyetine yakın çok az bir kârla satmaktır. Başka geliri de varsa Mushafı kârsız satmalıdır. Kâğıt işçilik ücreti ve masraflarını almak caizdir. (S. Ebediyye)

Sual: Bilimde dinozorlardan ve buzul çağıyla birlikte soylarının tükenmesinden bahsediliyor. Kur'anda böyle bir şeyden bahsediliyor mu?
CEVAP
Kur’an-ı kerim tarihten biyolojiden teknolojiden tıptan kısmen bahsetse de o tarih coğrafya tıp veya biyoloji kitabı değildir. Bunlardan detaylı şekilde bahsetmez. Herkesin Âdem aleyhisselamdan geldiğini bildirir o kadar.


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kur’an-ı kerimle ilgili çeşitli sorular

Kur’an-ı kerimle ilgili çeşitli sorular konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Saç Hakkında Sorular ve Cevaplar Bkmlyz Saç Bakımı 1 25-04-2016 05:19
Suna Dumankaya'dan çeşitli bakım tarifleri Bkmlyz Göğüs Sağlığı ve Bakımı 0 06-07-2008 01:00
Saçlarınız için Çeşitli Maskeler Bkmlyz Saç Maskeleri 0 28-06-2008 08:19
Dünyanın Çeşitli Ülkelerinden Camii Resimleri CooLKadin Dini Resimler 65 04-06-2008 11:00
İngiliz Kralına Verilen Zİngiliz Kralı VIII. Edward İstanbul’a Atatürk’ü ziyareiyafet Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 0 17-05-2008 05:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats