bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-07-2008, 11:29   #1 (permalink)
 
gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart islam da köpeğin yeri

kardeşler evinizin önündemahallenizde ve çevrenizde köpek bulundurmayınız bazı istisnalar hariç müslüman köpek besliyemezmahallesinde sokağında ve yaşadığı her ortamda köpek olamaz. müslüman mahallesinde çevresinde köpek olamaz size bazı hadislerle örnek vereceğim .Kütüb-ü Sitte - Hadisler 3400 : 3454 - İbnu Ömer radıy[IMG]file:///D:/DOCUME%7E1/Admin/Local%20Settings/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]u anhümâ anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vessselâm buyurdular ki: "Av ve çoban köpeği dışında köpek besleyenin ecrinden her gün iki kıratlık eksilme olur." (Sâlim der ki: "Ebu Hüıeyre (bu hadisi rivâyet ederken): "... Veya ziraat köpeği '' derdi) çünkü o ziraat sahibi idi.

Kütüb-ü Sitte - Hadisler 3400 : "Sürü veya av veya ziraat köpeği dışında bir köpek besleyen kimsenin ecrinden her gün bir kırat eksilir."
Kütüb-ü Sitte - Hadisler 3400 : 3496 - Hz. Ebu Hüreyre radıy[IMG]file:///D:/DOCUME%7E1/Admin/Local%20Settings/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]u anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Bir kaba köpek banmışsa onun temizlenmesi yedi kere su ile yıkanmasına bağlıdır hatta bunların ilki toprakla olmalıdır."

Kütüb-ü Sitte - Hadisler 4900 : 4914 - İbnu Ömer radıy[IMG]file:///D:/DOCUME%7E1/Admin/Local%20Settings/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]u anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm av veya koyun veya çoban köpeği hariç diğer bütün köpek lerin öldürülmesini emretti."

Kütüb-ü Sitte - Hadisler 4900 : "Biz Medine ve civarına gider tek köpek bırakmaz hepsini öldürürdük. Hakkat biz çölden gelmiş kadına refakat eden arkadaş köpeği bile öldürürdük."

Kütüb-ü Sitte - Hadisler 5100 : 5148 - Ebu Cuheyfe radıy[IMG]file:///D:/DOCUME%7E1/Admin/Local%20Settings/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]u anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm kan mukabilinde alınan semenden köpek semeninden fuhuş kazancından men etti. Dövme yapanı dövme yaptıranı faiz yiyeni faiz yedireni ve musavvirleri lanetledi."

Kütüb-ü Sitte - Hadisler 6200 : 6237 - Hz. Ebu Hureyre ve Abdullah İbnu Muğaffel radıy[IMG]file:///D:/DOCUME%7E1/Admin/Local%20Settings/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]u anhuma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam "(Namaz kılanın önünden geçen) kadın köpek ve eşek namazı keser" buyurdular."

Kütüb-ü Sitte - Hadisler 6200 : 6238 - Hasen el-Urani anlatıyor: "Hz. İbnu Abbas radıy[IMG]file:///D:/DOCUME%7E1/Admin/Local%20Settings/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]u anhüma'nın yanında namazı kesen şeyler mevzubahis edilmiş bu meyanda köpek eşek ve kadın da sayılmıştı. Şunu söyledi: "Oğlak hakkında ne dersiniz? Aleyhissalatu vesselam bir gün namaz kılıyordu önünden bir oğlak geçecekti Reslullah ondan evvel davranarak ileri geçip kıble duvarı ile arasını kapattı ve geçmesine mani oldu."

Kütüb-ü Sitte - Hadisler 6800 : 6876 - Ebu Sa'id radıy[IMG]file:///D:/DOCUME%7E1/Admin/Local%20Settings/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]u anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselam buyurdular ki: "İhramlı yılanı akrebi saldırgan yırtıcı hayvanı kelb-i aküru (saldırgan köpek kurt aslan kaplan vs.) fasıkcık fareyi öldürebilir (bunları öldürdüğü için fidye ödemez)."
[IMG]file:///D:/DOCUME%7E1/Admin/Local%20Settings/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]


gizem isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 10-04-2012, 09:26   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Yüce dinimiz İslam kainatta her şeyin bir denge ile yaratıldığını bildirir. Kainattaki tüm varlıklarda görülen denge Allah’ın varlığının birer işareti ve belgesidir. Kainattaki ekolojik dengeyi sağlayan en önemli unsurlarından birisi de hayvanlardır. Kuran-Kerim ekolojik sistemin önemli üyeleri olan hayvanları “ümmet” olarak isimlendirmektedir.

En’am Süresinin 38. Ayetinde; “Yeryüzünde yürüyen hayvanlar ve (gökyüzünde) iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi ancak sizin gibi ümmettir. Biz o kitapta hiç bir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet (hepsi) toplanıp Rablerinin huzuruna getirilecekler” buyrulmaktadır.

Bu Ayeti Kerimede yeryüzündeki bütün canlıların insanlar gibi birer tür oldukları tek hücrelilerden omurgalılara sürüngenlerden ayaklarıyla yürüyenlere ve kanatlarıyla uçanlara kadar bütün canlıların müstakil birer varlık oldukları bildirilmektedir.

Allah’ın yarattığı her şey güzeldir ve O’nun engin sevgisiyle yaratılmıştır. Bu gerçek Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde ifadesini bulmuştur: “O ki yarattığı her şeyi güzel yaratmıştır”.(1) “Hayvanları da O yaratmıştır”.(2)

Canlı cansız yaratılmışların tamamı kendi lisanı halleriyle Allah’ı tesbih etmektedir. Cum’a Suresinin birinci Ayet-i Kerimesinde şöyle denilmektedir: “Yedi gök yer ve bunlarda bulunan her şey (herkes) O’nu tesbih eder. Göklerde ve yerde olanların hepsi mülkün sahibi eksiklikten münezzeh aziz ve hakim olan Allah’ı tesbih eder.” Yaratılmışların en şereflisi ve en üstünü olan insandan beklenen de Allah’ı tesbih eden her varlığa şefkat ve merhametle muamele etmektir.

Resulullah (SAV) sadece insanlara değil bütün canlılara karşı merhametli olunmasını istemiştir. Bir hadis-i şerifte: “Merhametli olanlara Rahman olan Allah merhamet eder. Yerde olanlara da merhametli olun ki gökte olanlar (melekler) de size rahmet merhamet etsin”.(3) Hadiste geçen “yerde olanlara” ifadesinin içine her çeşit canlı girmektedir.

Hz. Peygamberin bu nasihatinin tarih boyunca Müslümanlar üzerinde çok etkili olduğu görülmektedir. Hz. Muhammed (SAV)’den aldıkları bu öğütle hareket eden Müslümanlar bütün canlılara merhamet ve hoşgörü ile bakmışlardır. Bu merhamet sevgi ve hoşgörü medeniyetinden hayvanlar da nasibini almışlardır.

Büyük gönül insanı ve halk şairi Yunus Emre’nin “yaratılanı sev yaratandan ötürü” şeklindeki sözü atalarımızın kendi çevrelerine ve bu çevrede yaşayan her türlü canlıya karşı takındıkları tutumu çok özlü olarak dile getirmektedir.

Atalarımız hayvanlara karşı olan sevgi ve merhametlerini hayvan hastaneleri kuş evleri kuş hastaneleri ve hayvanları korumaya yönelik çeşitli vakıflar kurarak göstermişlerdir.

Hayvanlara iyi davranmanın cennete girmeye sebep olacağını bildiren Peygamberimiz sahabîlere şu olayı nakleder: “Yolda gitmekte olan birisinin susuzluğu artar. Hemen bir kuyuya inip suyundan içer. Kuyudan çıkınca susuzluktan dilini çıkarıp soluyan ve rutubetli toprak yalayan bir köpekle karşılaşır. Adam kendi kendine: “bu hayvan da benim gibi susamış” deyip kuyuya tekrar iner. Ayakkabısına su doldurur ve ağzıyla tutarak yukarıya çıkar köpeği sular. İşte Allah bu kulunu övmüş ve günahlarını bağışlamıştır”. Bunun üzerine sahabîler: “Hayvanları sulamakla bize de sevap var mıdır?” diye sordular. Resulullah (SAV): “Yaşamakta olan her canlıyı sulamakta sevap vardır” buyurmuştur.(4)

Hayvanlara kötü davranmanın insanı cehenneme götüreceğini bildiren Hz. Peygamber (SAV): “bir kadın bağlayıp yemek vermediği ve yer haşerelerinin yemesi için serbest bırakmadığı kedi yüzünden cehenneme girdi” buyurmuştur.

İslam dini insana işkence yapmayı yasakladığı gibi hayvanlara da eziyet etmeyi ve işkence yapmayı yasaklamıştır. Sevgili Peygamberimiz “Cenab-ı Hakkın haksız olarak bir serçeyi öldürenden kıyamet gününde hesap soracağını”(5) bildirmiş; “kuşların yuvalarının bozulmamasını yumurta ve yavrularının alınmamasını”(6) emretmiştir.

Ömer b. Abdulaziz hilafeti döneminde Valilerine gönderdiği mektuplardan birinde atların boş yere koşturulup eziyet edilmemesini bu şekildeki tatbikata kesinlikle mani olunmasını atlara ağır gemlerin takılmamasını ve altında demir bulunan yularla eziyet verilmemesini istemiştir. Ömer b. Abdulaziz’in bu talimatı hayvan haklarını koruma altına alınması bakımından son derece önemli tarihi bir örnektir.

Osmanlıların örfi hukukunda da hayvan haklarının korunduğu ve ihlal edenlere cezalar verildiğine dair bilgilere sahibiz.

Netice itibarıyla İslam hayvanların sevilmesi fıtrî yapılarına uygun işlerde çalıştırılması kaldırabilecekleri kadar yük vurulması yiyeceklerinin zamanında verilmesi dövülmemeleri hasta oldukları zaman tedavi ettirilmelerini emretmektedir.


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


islam da köpeğin yeri

islam da köpeğin yeri konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: islamda köpek, islam dininde köpek, islamda kopek, köpek ve islam, dinimizde köpeğin yeri, islam ve köpek, islamda köpegin yeri, köpek islam, dinimizde köpegin yeri, islamda köpeğin yeri, islam da köpek, islamda köpekler, islam dininde köpeğin yeri, islamda kopegin yeri, köpeğin dinimizdeki yeri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Islam Uzerine Genel Kultur gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 10:01
çocuklarda Ahlak Gelişiminde Diisiplinin Yeri mine ulas Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 30-05-2008 04:48
meyvelerin diyetteki yeri ve onemi Seray Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 2 28-05-2008 01:57
İslamiyette Cinselliğin Yeri Bkmlyz Dini Bilgiler 1 24-04-2008 04:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats