bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 15-07-2008, 06:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gözü haramdan sakınmak nedir?

Gözü haramdan sakınmak
Sual:
Denizde hamamda kaplıcada “Hepimiz erkeğiz veya hepimiz kadınız” diyerek erkek erkeklerin yanında kadın kadınların yanında açık duruyorlar Gözü haramdan sakınmak nedir? Bu günah değil midir?
Nur suresinin (Ey Resulüm müminlere söyle harama bakmasınlar ve avret yerlerini haramdan korusunlar) mealindeki 31 Gözü haramdan sakınmak nedir? âyetinde bildirilen avret yerleri nerelerdir?
CEVAP
Bakılması haram olan yere avret yeri denir Gözü haramdan sakınmak nedir? Hanefi ve Şafii’de erkeğin avret yeri göbek ile diz arasıdır Gözü haramdan sakınmak nedir? Maliki ve Hanbeli’de ise yalnız seveteyn yani sadece ön ve arka kısımdır Gözü haramdan sakınmak nedir? Kadınların birbirlerine avret yeri erkeğin erkeğe avret yeri gibidir Gözü haramdan sakınmak nedir? Müslüman kadının gayri müslim ve fasık kadınlar ile dinsiz amca ve dayının yanında örtünmesi üç mezhepte farz Hanbeli mezhebinde caizdir Gözü haramdan sakınmak nedir? Hanbeli mezhebinin farklı yönü şöyledir:

Erkeğin erkeğe avret yeri diz ile göbek arası değil sadece seveteyn yani iki kaba avret mahallidir Gözü haramdan sakınmak nedir? Kadının kadına avret yeri diğer mezhepler gibi diz ile göbek arasıdır Gözü haramdan sakınmak nedir? Ancak diğer mezheplerden farklı olarak gayri müslim kadınlara da göbek ile diz arası hariç diğer yerlerini göstermesi caizdir Gözü haramdan sakınmak nedir? Diğer üç mezhepte caiz değildir Gözü haramdan sakınmak nedir? Zaruret olunca Hanbeli mezhebi taklit edilerek kapalı kadın açık kadınların yanında başını kollarını açabilir Gözü haramdan sakınmak nedir?

Avret yerini açmak veya başkasının avret yerine bakmak büyük günahtır Gözü haramdan sakınmak nedir? Hamama kaplıcaya denize gidenin diz ile göbek arasını ve dizlerini de örtmesi farzdır Gözü haramdan sakınmak nedir? Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Erkeğin göbek ile dizleri arası avrettir Gözü haramdan sakınmak nedir?) [Ebu Davud]
(Uyluk avret yeridir Gözü haramdan sakınmak nedir?) [Buhari Ebu Davud Tirmizi]

(Avret yerini açmak büyük günahtır Gözü haramdan sakınmak nedir?)
[Hakim]
(Erkek erkeğin; kadın kadının avret yerine bakması helal olmaz Gözü haramdan sakınmak nedir?) [Müslim]

(Evlerin en kötüsü hamamdır Gözü haramdan sakınmak nedir? Orada sesler yükselir avretler açılır Gözü haramdan sakınmak nedir? Tedavi veya kirden temizlenmek için girecek olan örtülü girsin Gözü haramdan sakınmak nedir?)
[Taberani]

(Allahü teâlâya ve ahirete inanan hamama peştamal ile örtülü girsin!)
[Nesai]
(Avret yerini açana ve başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin!) [Beyheki]
(Din kardeşinin avret yerine kasten bakanın kırk gecelik namazı kabul olmaz Gözü haramdan sakınmak nedir?)Gözü haramdan sakınmak nedir? Asakir]

Evde kimse yok iken de çıplak durmak günahtır Gözü haramdan sakınmak nedir? Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Yalnızken de avret yerinizi açmayın! Zira yanınızda hiç ayrılmayanlar [hafaza melekleri] vardır Gözü haramdan sakınmak nedir? Onlardan utanın ve onlara saygılı olun Gözü haramdan sakınmak nedir?) [Eşiat-ül-lemeat]

(Avret yerlerinizi örtün! Yalnız iken de Allahü teâlâdan haya edin!)
[Tirmizi]
(Allahü teâlâ hayayı ve örtünmeyi sever Gözü haramdan sakınmak nedir? Öyle ise yıkanırken avret yerinizi örtün Gözü haramdan sakınmak nedir?) [Ebu Davud]

(Gece guslederken avret yerini açmaktan sakının Gözü haramdan sakınmak nedir? Eğer sakınmayan çıkar da onda delilik alameti görülürse kendisinden başkasını suçlamasın Gözü haramdan sakınmak nedir?)
[Hakim]

Kapalı da olsa kadına şehvetle bakmak günahtır Gözü haramdan sakınmak nedir? Kadının erkeğe bakması da günahtır Gözü haramdan sakınmak nedir? Ümm-i Seleme validemiz anlatır: Resulullahın yanında iken iki gözü de görmeyen İbni Ümmi Mektum izin isteyip içeri girdi Gözü haramdan sakınmak nedir? Resulullah bize (İçeri girin) buyurdu Gözü haramdan sakınmak nedir? (O â’mâ değil mi bizi görmez) dedim Gözü haramdan sakınmak nedir? (O sizi görmüyorsa siz onu görmüyor musunuz?) buyurdu Gözü haramdan sakınmak nedir? (Tirmizi Ebu Davud)


Sual:
Kadın kadına olunca tesettüre ve setr-i avrete dikkat edilmiyor Gözü haramdan sakınmak nedir? Kimisi bunun günah olmadığını zannediyor Gözü haramdan sakınmak nedir? Bunlar günah değil midir? Bir kadın başka kadının nerelerine bakamaz?
CEVAP
İmam-ı Rabbani hazretleri saliha bir hanıma yazdığı mektupta buyuruyor ki:
Kalb göze tâbidir Gözü haramdan sakınmak nedir? Gözler haramdan sakınmazsa kalbi korumak güç olur Gözü haramdan sakınmak nedir? O halde imanı olanların haram işlememesi lazımdır Gözü haramdan sakınmak nedir? Erkeklerin eşcinsel olması haram olduğu gibi kadınların da eşcinsel olması haramdır Gözü haramdan sakınmak nedir? Kadının da herhangi bir kadına şehvet ile dokunması ve bakması haramdır Gözü haramdan sakınmak nedir?
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Kadının kadına yaklaşması [lezbiyenlik safizm] zinadır Gözü haramdan sakınmak nedir?) [Taberani]
(Erkeğin erkeğe kadının kadına yaklaşması zinadır Gözü haramdan sakınmak nedir?) [Beyheki]

(Ahir zamanda eşcinsel üç kısma ayrılır: Bir kısmı konuşmak ve bakmakla diğeri tokalaşmak ve kucaklaşmakla yetinir Gözü haramdan sakınmak nedir? Bir kısmı da bu işi bilfiil yapar Gözü haramdan sakınmak nedir? Allah bunlara lanet etsin! Tevbe edenin tevbesini Allahü teâlâ kabul eder Gözü haramdan sakınmak nedir?)
[Deylemi]

Kadın kadına şehvet ile bakamaz ve dokunamaz; kocasından başkasına erkek ve kadın kim olursa olsun yabancıya süslenemez Gözü haramdan sakınmak nedir?
Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Bir kadın süründüğü kokuyu duyurmak için bir toplumun yanından geçerse o da bakan da [bir nevi] zina işlemiş olur Gözü haramdan sakınmak nedir?) [Nesai]

Erkek ile kadın başka cinsten oldukları için bir araya gelmeleri nispeten güçtür Gözü haramdan sakınmak nedir? Kadının kadına yaklaşması ise daha kolaydır Gözü haramdan sakınmak nedir? Bunun için kadının kadına bakması ve dokunması erkeğin kadına ve kadının erkeğe bakmasından daha kötü olabilir Gözü haramdan sakınmak nedir? Erkeğin erkek için ve kadının kadın için avret yeri diz ile göbek arasıdır Gözü haramdan sakınmak nedir? Bir kadın başka bir kadının göbek ile diz arasına bakamaz Gözü haramdan sakınmak nedir? Zaruretsiz bakarsa haram işlemiş olur Gözü haramdan sakınmak nedir? Kadının yabancı erkek için avret yeri el ve yüzünden başka bütün bedenidir Gözü haramdan sakınmak nedir? Başkasının avret yerine lüzum yokken şehvetsiz de bakmak haramdır Gözü haramdan sakınmak nedir?
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Erkek erkeğin kadın kadının avret yerine bakamaz helal değildir Gözü haramdan sakınmak nedir?) [Abdurrezzak]
(Erkeğin kadına kadının da erkeğe [şehvetle] bakması haramdır Gözü haramdan sakınmak nedir?) [Taberani]Konu elif tarafından (15-07-2008 Saat 07:12 ) değiştirilmiştir..
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gözü haramdan sakınmak nedir?

Gözü haramdan sakınmak nedir? konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: seveteyn nedir, seveteyn,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hollywood'un gözü 'A.R.O.G' da olacak! Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 14-07-2008 12:00
Kazancımıza Karşı Haramdan Nasıl Kurtulabiliriz ? gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 11:35
DHT Nedir ? Bkmlyz Saç Dökülmesi 0 25-06-2008 07:22
Aşkın Gözü Kördür zehra35 Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 0 26-04-2008 05:26
Kış uçukları gözü tehdit ediyor Bakimli Bayan Sağlığımız 0 21-03-2008 11:14

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats