bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-05-2009, 07:08   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow İslam'da Resim

İslam dini müminlere helal ve haram işleri bildirmiştir. Resim ve heykel meselesindeki İslam dini hükümleri Kur'an ve hadislere dayandırılır.İslam'da Resim
Kuranı Kerim'de Resim Heykel


Kuranı Kerim'de "Ey iman edenler! İçki kumar dikili taşlar fal okları şeytana ait pis işlerdir artık bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz" emri vardır (Maide suresi: 90. ayet). Buradaki içki kumar dikili taşlar fal okları kavramları hamr meysir ensab ezlem'dir. Ayette geçen ensab kelimesinin içeriği olan fal okları bazı İslam alimlerince şöyle yorumlanmıştır:

1. Putperest Arapların üzerlerinde kurban kesip ibadet ettikleri dikili taşlar.
2. İbadet için dikilmiş putlar.
3. Resim tasvir.


Kuranı Kerim'deki bir başka ayet "Ona (Süleyman'a) kalelerden timsallerden büyük havuzlar gibi çanaklar ve sabit kazanlardan dilediğini yaparlardı" ayetidir (Sebe suresi: 13). Bu ayette geçen temasil kelimesi suretler şeklinde açıklanmıştır.Hadislerde Resim Heykel


İslam dininde ikinci kaynak olan hadis biliminde ise aşağıdaki hadislerle konu açıklanmaya çalışılmaktadır:

* Allah'ın yanında azabı en şiddetli olan insanlar tasvircilerdir (Müslim 6:369).

* Şu suretleri yapanlar kıyamet gününde azap görürler ve kendilerine yaptığınız suretlere can verin denilir (Müslim 6:368).

* Her musavvir cehennemdedir. Musavvirin tasvir ettiği her surete kıyamet gününde Allah hayat verir de o canlı suret cehennemde kendini yapana azap eder. Eğer sanatına devam etmek zorunda isen ağaç resmi ve canlı olmayan vucut kısımlarının resmini yap (Müslim 6:370).

* Aişe naklediyor: "Muhammed evinde üzerinde haç bulunan bir şey bırakmazdı onu bozar veya keserdi" (Buhari Mezalim 31; Büyu 102).

* Ebu Hüreyre Rasulullah'tan naklediyor: "Aziz ve celil olan Allah şöyle buyurmuştur: Benim yarattığım gibi yaratmaya savaşan kişiden daha zalim kim vardır? Haydi onlar yoktan bir zerre yaratsınlar yahut bir habbe meydana getirsinler veya bir arpa danesi yaratsınlar" (Müslim 6:372).

* Melekler köpek ve tasvirlerin bulunduğu eve girmez (Müslim 6:358).

* Cebrail Muhammed'in yanına girmek için izin istedi. O da girin buyurdu. Cebrail 'nasıl gireyim evinde birtakım at ve insan şekillerinin üzerinde bulunduğu bir perde asılıdır. Ya bu resimlerin başlarını koparmalısınız yahut bu perdeyi indirip yere sermelisiniz' dedi (Buhari tecrid 6:416).

* Aişe'nin nakışlı örtüsü hakkında Peygamber şöyle buyurdu: "Onu benden uzaklaştır onun resimleri namaz kılarken gözüme çarpıyor" (Buhari Libas:91). Aişe naklediyor: "Muhammed bir seferden geldi. Benim şekilli perdemi yırttı yüzünün rengi değişti ve: Ey Aişe kıyamet gününde insanlar içinde en şiddetli azaplısı Allah'ın yaratmasına benzetmeye çalışan kimselerdir buyurdu. Biz o perdeyi kestik ondan bir iki tane yastık yaptık" (Müslim 6:364-5; Buhari Mezalim:132).

* İçinde suretler bulunan eve melekler girmez (Buhari Libas 91).

* Aişe Peygamber'in bir sefer dönüşü üzerinde suretler bulunan bir perdeyi hemen indirmesini söylediğini nakleder (Müslim 6:363 Ebu Davud Libas:45; Tirmizi Edeb:44).

* Kiliselerdeki tasvirler üzerine Peygamber şöyle buyurdu: Bunlar aziz bir kimse öldüğü zaman hemen onun kabri üzerine bir mescit yaparlar ve o azizin bir resmini mescide korlar. Bunlar Allah yanında halkın en kötüleridir (Buhari tecrid 4:479; Müslim 2:153).

* Bir yerde Peygamber bir konuyu elindeki değnekle kuma şekiller çizerek ashabına anlatmıştır (Buhari Tecrid 12:180 359).İslam Öncesi Resim


Musevilik oyma put yapmayı suretleri ve bunlara tazimi dikili taşları yasaklar (Tevrat tesniye bölümü). Musa'nın emrinin dinlenilmemesi ve altın buzağı yaparak buna tapanlar Kuranı Kerim'de bildirilmektedir (Bakara 52).

Hıristiyanlık İsa Meryem ve havarilerin meleklerin resim ve heykellerini kiliselerde ibadet yerlerinde doğal hale getirdi. 8. yüzyılda Hıristiyanlık içinde heykelleri kırma ve iconoclasm tepkisi meydana gelmiştir.

Doğu dinleri Budizm Çin ve Hint dinlerinde sayısız kutsal resim ve heykeli yapılmıştır.


Resmin Haram Olanları ve Caiz Görülen Resimler


İslam doğuşundan itibaren putları kırmış yıkmıştır. İslam peygamberi Mekke'yi fethettiğinde Kabe içindeki bütün heykel ve resimleri temizlemiştir. Canlı varlıkların resimlerinin yapılması suretler büyük günahtır. Canlı olmayan tabiat resimleri yapılmasına izin verilmiştir. İslam dininde suret işi Allah'ın yaratıcılığını taklit ve puta teşvik temelinde yasaklanmıştır. Bu yüzden üzerinde resim olan eşya resimli kartpostal resimli kâğıt caiz değildir. Oyuncaklar bundan istisnadır. Tapınaklar içinde her türlü resim yasaktır. Hıristiyanlardaki tasvircilik ve Budizm'deki Buda heykelciliği İslam dininde yasaktır.

İslam dini tasvirde heykelde tazime ve tapınmaya götüren her işi yasaklamıştır. Mukaddes kişilerin resimlerinin çizilmesi tasvir edilmesi kesin olarak yasaklanmıştır. İslam güzel ahlaktan ibaret olduğunu bildirmiş ve ahlaksız resimleri açık saçık her türlü baskıyı müstehcen basım ve yayını müstehcen sinema ve filmleri haram kılmıştır.

Bununla birlikte eğitim için çizgiyle anlatımı fotoğrafçılıkta manzara çekimi vesikalık fotoğraf bilimsel ve idari işlerde kullanılan fotoğrafları serbest bırakan görüşler çoğunluktadır.


İbadet Yerlerinde Resim


İslam alimleri mescitlerde ve camilerde tasvir ve yazıların bulunmasını caiz görmemişlerdir. Bu nedenle bütün camilerde Allah Muhammed Ebubekir Ömer Osman Ali hatlı levhalar ve ayet hatlarından başka bir tasvir bulunmaz. Halılar düz veya geometrik desenlidir. Yüzük ve para üzerindeki resimlerin ibadete engel olmadığı üzerinde tasvir bulunan elbiseyle baskılı tişörtle namaz kılmakta sakınca olmadığı belirtilmiştir.


Resimli Eşya


Tıp edebiyat ve eğitim kitaplarında tasvir caizdir. İslam tarihinde Kuranı Kerim ve Peygamber'in hayatı resimli olarak basılmamış minyatür sanatıyla tasvir yapılmış ancak minyatürde bile İslam Peygamberi tasvir edilmemiştir. Hiçbir sinema filminde Peygamber rolü oynanmamıştır. İslam dünyasında sadece İran'da temsili resim gelişmiş Ali tasviri sembolik anlatımı yapılmıştır. Osmanlı sultanları 15. yüzyıldan sonra resimlerini yaptırmışlardır (Fatih Yavuz II. Selim IV. Murad vd).

İslam paraları üzerinde çoğu zaman elhamdülillah Allahüekber bismillah lailaheillallah ibareleri basılmış resim konulmamıştır. İslam sanatı bütün alanlarda estetik doktrinlere yer vermemiş hüvelbaki (baki olan Allah'tır) ilkesince tevhidi öne çıkarmıştır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İslam'da Resim

İslam'da Resim konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: islam dini, kuranıkerimiyırtankadın,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk'ün 2500 Resim İle Yapılmış Tek Resim Bkmlyz M.Kemal Atatürk Fotoğraf Albümü ve Videoları 1 13-08-2012 09:39
Çocuk ve Resim Bkmlyz Çocuk Psikolojisi 1 06-02-2012 09:14
Hayalimdeki resim ... mormavi Resimli Şiirler 0 17-04-2009 05:42
ibretlik resim bayrak_007 Dini Resimler 2 10-10-2008 02:17
Hüsn-i Hat (resim) Bkmlyz Dini Resimler 1 13-07-2008 06:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats