bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-06-2009, 11:11   #1 (permalink)
 
RabiaA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mesaj Kuran-ı Kerimde kapı calmanın adabı nedir?

KAPI ÇALMAK

İçeri girmek için izin istenmesi. İslâm Dini ibadet inanç esaslarının kapsamında olan insanların kendi aralarındaki davranışlarını da ayrıca ele almış İslâm inancına göre kapı çalmanın bir eve girmenin de belirli bir kuralı vardır.

Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulur:

"Ey iman edenler! Kendi evinizden başka evlere sahiplerinden izin aldıkça ve onlara selam vermedikçe girmeyiniz. Eğer iyice düşünürseniz bu sizin için daha hayırlıdır. Eğer o evde kimseyi bulamazsanız size izin verinceye kadar girmeyin. Eğer size geri dönün denilirse dönüp geri dönün. Bu sizin için daha temiz (bir davranış)tır. Allah yaptıklarınızı bilendir" (en-Nûr 24 27 28).

Bir hadis-i Şerifte de "sizden biriniz (başkasının evine girmek isterken) üç defa izin istesin kendisine izin verilmezse geri dönsün" denilmektedir. Buhârî İsti'zan 13; Müslim Âdâb 32 34 35 37; Ebû Dâvud 127 130; Tirmizî İstî'zan 3; İbn Mâce Edep 17).

Yukarıdaki âyet ve hadislerde bir kimsenin evine kesinlikle izinsiz girilemeyeceği açıklanmaktadır. Önce üç kez kapı vurulacak ses verilmezse dönülecektir. Kapı çalan kişinin eve girmesine izin verilmemişse yine dönülecektir. Girmek için ev sahibi rahatsız edilmeyecektir.

Konuya sünnetten şu uygulama örneğini verebiliriz:

Hz. Peygamber bir gün ziyaret amacıyla sa'd b. Ubâde (r.a)'in evine gitmişti. Kapıya geldiklerinde izin istedi ve: "Esselâmü aleyke ve rahmetullah (Allah'ın selamı ve rahmeti üzerine olsun)" dedi.


Sa'd; "Ve aleyke's-selâm ve rahmetüllah" diye cevap verdi fakat sesini Rasûlüllah'a işittirmedi. Hz. Peygamber selamı üç defa tekrar etti. Sa'd da selamları aldı fakat O'na işittermedi. Hz. Peygamber dönüp giderken Sa'd onu izledi ve "Ey Allah'ın Rasûlü anam babam sana feda olsun.

Sen ilk selamı verince ben izin verdim ve selamınıza cevap da verdim fakat duyamayacağınız kadar yavaş konuştum. Çünkü selam rahat ve bereket duanızın çoğalmanızı arzu etmiştim" dedi. Sonra O'nu eve davet etti kuru üzüm ikram etti.

Hz. Peygamber bunlardan yedikten sonra şöyle dua buyurdu: "Yemeğinizi iyi insanlar yesin melekler size salatü selam (dua) etsin ve evinizde oruçlular iftar yapsın" (Ahmed b. Hanbel Müsned III 138). Hz. Peygamber'in ashabından Ebû Musa el-Eş'arî Hz. Ömer'in huzuruna çıkmak için üç defa izin istedi: izin verilmeyince ayrılıp gitti. Hz. Ömer; Abdullah b. Kays'ın izin isteyen sesini işitmiştim. İzin verin gelsin dedi.

Baktılar Ebû Musa gitmişti. Sonra yeniden gelince Hz. Ömer; dönüp gitmesinin sebebini sordu. Ebû Musa şöyle cevap verdi: "Üç defa izin istedim verilmedi. Ben Rasûlüllah (s.a.s)'i şöyle derken işittim: "Sizden biriniz üç defa izin istediği zaman izin verilmezse dönüp gitsin".

Hz. Ömer bu hadis için bir delil getirmesini söyledi. Sonra Ebû Musa ensardan bir topluluğa giderek durumu anlattı. Onlar; "En küçüğümüz sana şahitlik etsin" dediler.

Ebû Sa'id el-Hudrî topluluğun en küçüğü idi. O Ebû Musa ile birlikte Hz. Ömer'in yanına gitti ve O'na Hz. Peygamberin böyle bir uygulaması olduğunu anlattı.

Bunun üzerine Hz. Ömer şöyle dedi: "Demek ki ticaret ve çarşı-pazar işleri beni bu hadisi öğrenmekten alıkoymuştur" (Buhârî İsti'zan 13; Müslim Adâb 37; Ahmed b. Hanbel Müsned III 19 221 IV 393 398 400 403 410 418).

Bir evin kapısını çalıp izin isterken yapılması uygun olan kapının yan tarafına çekilmektir. Dış kapı doğrudan doğruya evin içine açılabilir. Ev içinde başkasının görmesi uygun olmayan bir durum bulunabilir. Bu kuralların amacı; ev sahibinin arzu etmediği bir gizliliğin evin dışına çıkmasını önlemek ve tesettürle ilgili hükümlerin uygulanmasını sağlamaktır.


Hz. Peygamber; bir yere girmek için izin istemenin "görmek ve bakmak"la ilgili bulunduğunu açıkça ifade buyurmuştur (Buhârî isti'zân II Lihas 75; Diyât 23; Müslim Edep 41; Tirmizi İsti'zân 17; Ahmet b. Hanbel V 330 335) izinsiz girilebilecek evler de vardır. İnsan kendi evine izinsiz girebildiği gibi meskün olmayan evlere de girebilir.

Kur'ân-ı Kerim'de şöyle buyurulur: "İçinde eşyanız bulunan boş binalara izinsiz girmenizde bir sakınca yoktur. Allah sizin açığa vurduğunuzu da bilir gizlediğinizi de" (en-Nûr 24/29).

Kapı çalan kişinin kendini tanıtması hem ev sahibi hem de kendisi için yararlıdır.

Ev sahibinin "Kim o?" sözüne karşılık olarak "ben" yahut "benim" denilmesi uygun değildir. Kişi kendisini nasıl daha iyi tanıtacaksa öyle tanıtmalıdır. Bu konuyla ilgili olarak Cabir b. Abdullah şöyle bir olayı anlatmaktadır: "Hz. Peygambere gittim içeri girmek için izin istedim. 'Kim o?' diye sordu. "Ben" dedim. Bunun üzerine Hz. Peygamber: benim böyle dememi yadırgadı. 'Ben ben' dedi (İbn Kesir a.g.e VI s. 38).RabiaA isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, RabiaA adlı üyemize teşekkür etti.
incitanesi (19-06-2009), nurküllü (19-06-2009)

Alt 19-06-2009, 02:07   #2 (permalink)
 
incitanesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Arkadaşlar bu alışkanlığı küçük yaşta kazandırmak lazım çocuklarımıza
Benim üç yaşında kızım var yatak odasının kapısı kapalıyken çalmadan girmez gece olsun gündüz olsun


incitanesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nurküllü (19-06-2009)

Alt 19-06-2009, 08:31   #3 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Emeğine sağlık canım...Zeynep ne güzel canım böyle evlatlar yetiştirmekgüzel yüreğin dert görmesin..Kuran-ı Kerimde kapı calmanın adabı nedir?


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
incitanesi (19-06-2009)
Alt 19-06-2009, 06:01   #4 (permalink)
 
RabiaA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

ALLAH (c.c.) izin verise evladım olduğunda öğreirim bende inşaALLAH... ve o kardeşimize nazar değmesin maşaALLAH SubhanALLAH... :) yorumlar için teşekrler


RabiaA isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nurküllü (20-06-2009)
Alt 20-06-2009, 04:17   #5 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Mevlam hayırlı evlatlar nasip eder inşallah..


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kuran-ı Kerimde kapı calmanın adabı nedir?

Kuran-ı Kerimde kapı calmanın adabı nedir? konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sofra adabı nimlahza Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 10-01-2013 03:31
Kur’an-ı kerimde nesh vardır gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 10:43
Kur’an-ı kerimde sayı yok mu? gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 10:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats