bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-06-2009, 08:24   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart HZ zekeriya ve HZ yusufun dualari

HZ. ZEKERİYA'NIN DUALARI
HZ zekeriya ve HZ yusufun dualariKuran'ın üç ayrı suresinde Hz. Zekeriya'nın dualarından bahsedilir. Yaşı ilerlemişolan Hz. Zekeriya kendi ardından kavmi içinde imanı ayakta tutması için Allah'tan bir varis istemiştir. Kendisi çocuk sahibi olmak için oldukça yaşlı karısı ise kısır olduğu için varisi yoktur ve Allah'a duada bulunmuştur:
Hani o Rabbine gizlice seslendiği zaman; Demişti ki: “Rabbim şüphesiz benim kemiklerim gevşedi ve baş yaşlılık aleviyle tutuştu; ben sana dua etmekle mutsuz olmadım. Doğrusu ben arkamdan gelecek yakınlarım adına korkuya kapıldım benim karım da bir kısır (kadın)dır. Artık bana Kendi Katından bir yardımcı armağan et. Bana mirasçı olsun. Yakup oğullarına da mirasçı olsun. Rabbim onu razı olunan kıl.” (Meryem Suresi 3-6)

Orada Zekeriya Rabbine dua etti: “Rabbim bana Katından tertemiz bir soy armağan et. Doğrusu Sen duaları işitensin” dedi. (Al-i İmran Suresi 38)

Zekeriya da; hani Rabbine çağrıda bulunmuştu: “Rabbim beni yalnız başıma bırakma Sen mirasçıların en hayırlısısın.” (Enbiya Suresi 89)
Ayette Hz. Zekeriya'nın Allah'a gizlice seslendiği bildirilmektedir. Bu samimiyetin en büyük göstergelerinden biridir. Nitekim Allah Kendisine bu tür bir samimiyet içinde çağrıda bulunan Hz. Zekeriya'nın duasını kabul etmiştir:
Onun duasına icabet ettik kendisine Yahya’yı armağan ettik eşini de doğurmaya elverişli kıldık. Gerçekten onlar hayırlarda yarışırlardı umarak ve korkarak Bize dua ederlerdi. Bize derin saygı gösterirlerdi. (Enbiya Suresi 90)

(Allah buyurdu:) “Ey Zekeriya şüphesiz Biz seni adı Yahya olan bir çocukla müjdelemekteyiz; Biz bundan önce ona hiçbir adaşkılmamışız.” (Meryem Suresi 7)

O mihrapta namaz kılarken melekler ona seslendi: “Allah sana Yahya’yı müjdeler. O Allah’tan olan bir kelimeyi (İsa’yı) doğrulayan efendi iffetli ve salihlerden bir peygamberdir.” (Al-i İmran Suresi 39)
Ayetlerin devamında bildirildiğine göre Hz. Zekeriya Allah'ın duasına karşılık ileri yaşına rağmen kendisine bir erkek evlat bağışlamasına şaşırır. Kendisine müjdeyi ileten melek ise O'na Allah'ın kudretini hatırlatır:
Dedi ki: "Rabbim karım kısır (bir kadın) iken benim nasıl oğlum olabilir? Ben de yaşlılığın son basamağındayım." (Ona gelen melek:) "İşte böyle" dedi. "Rabbin dedi ki: - Bu Benim için kolaydır daha önce sen hiçbir şey değil iken seni yaratmıştım." (Meryem Suresi 8-9)
Önceki bölümlerde Allah'ın samimi kullarının dualarına onlar için en hayırlı olacak şekilde icabet ettiğini belirtmiştik. Ve Allah'ın içten çağrıda bulunan inananların tek dostu ve yardımcısı olduğunu da bildirmiştik. Allah çocuk sahibi olması imkansız gibi görünen Hz. Zekeriya'ya da samimi duasına icabet ederek salih bir oğul armağan etmiştir.
HZ. YUNUS'UN DUALARI
HZ zekeriya ve HZ yusufun dualariKuran'da Hz. Yunus'tan şöyle söz edilir:
Şüphesiz Yunus da gönderilmiş(elçi)lerdendi. Hani o dolu bir gemiye kaçmıştı. Böylece kur'aya katılmıştı da kaybedenlerden olmuştu. Derken onu balık yutmuştu oysa o kınanmıştı. (Saffat Suresi 139-142)
Hz. Yunus peygamber olarak gönderildiği kavmini terk etmişti. Yukarıdaki ayetlerde görüldüğü gibi binmiş olduğu gemide yolcular arasında kura çekilmiş ve kura sonucunda onun denize atılmasına karar verilmişti. Yine Kuran’da bildirildiğine göre denize atılan Hz. Yunus dev bir balık tarafından yutulmuştur.
Balığın karnında iken pişmanlık duyan Hz. Yunus Allah’a şöyle dua etmiştir:
Senden başka ilah yoktur Sen Yücesin gerçekten ben zulmedenlerden oldum. (Enbiya Suresi 87)
Allah ise Hz. Yunus'un samimi duasına karşılık onu mucizevi bir biçimde kurtarmıştır:
Bunun üzerine duasına icabet ettik ve onu üzüntüden kurtardık. İşte Biz iman edenleri böyle kurtarırız. (Enbiya Suresi 88)
Hz. Yunus'u Allah daha sonra da itaatli bir kavmin başına geçirmiştir:
"Onu yüzbin veya (sayısı) daha da artan (bir topluluk)a (Peygamber olarak) gönderdik. Sonunda ona iman ettiler Biz de onları bir süreye kadar yararlandırdık." (Saffat Suresi 147-148)
Daha önceki bölümlerde Allah'ın bir duayı kabul ederken bunu belli sebeplere bağladığını ancak dilerse sebepsiz de istenilen şeyi gerçekleştirebileceğini ve bunun göklerin ve yerin Rabbi olan Allah için son derece kolay olduğunu söylemiştik. Allah Hz. Yunus'un duasını kabul ederken de her türlü zor görünen şartı ortadan kaldırmışve Hz. Yunus'u balığın karnından kurtarmıştır. Bu insanın hiçbir zaman Allah'ın rahmetinden umut kesmemesi ve hep O'na dua etmesi gerektiğinin çarpıcı delillerinden biridir. İnsan Rabbimize içten yöneldiği müddetçe kesin bir karşılık görecektir.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


HZ zekeriya ve HZ yusufun dualari

HZ zekeriya ve HZ yusufun dualari konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hazreti yusufun balı, hazreti yusuf balığı, hz yusufun balık içindeyken, hz yusuf ve balık, hz yusufun balıgın, hzyunus ile hzzekeriyanın, hz yusufun balı, hz yusuf balık, hz yusuf un duası, hz yusufun balık karnındaki duası, hz yakupun bebek duasi, hz yusufun balığın karnındaki ettiği dua, erkek evlat duasıhz yahya, hzyakupun kuyuya atılan oğlu kimdir, hazreti yusufun erkek cocuk duasi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
HZ isanin dualari mormavi Dini Bilgiler 0 25-06-2009 08:22
Zekeriya Serter Biyografi-Zekeriya Serter Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 01-07-2008 11:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:24 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats