bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 31-12-2009, 12:57   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart Karabasan nedir?

Karabasan (Sleep Paralaysis)

Karabasan Uyku felcidir. Derin uyku ve uyku uyuşukluğunun anormal bir şeklidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Hasta birkaç dakika hareket edemez. Umûmiyetle uykuya dalarken veya uykudan kalkarken bu uykulu hâli ile birtakım sesler duyduğunu veya şekiller gördüğünü sanır. Kestirme yaparken veya uykuya başlarken... Bu durum başka sebeplerle de ortaya çıkabilir. Ses duyma ve şekil görmeler aynı anda olabilir.
Böyle olmasaydı biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde hareket edemez ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz.
Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır. Çok basit açıklamak gerekirse "Uykudan uyandığın anda beyin uyanıyor; ama vücut uyanmıyor..." İkisi arasında bir bağlantı vardır. Vücut bu sinyali alıp gerçekleştiremiyor hemen. Bu genelde stresten yorgunluktan vs. olarak açıklanıyor.
Fizyolojik olarak REM atonia olarak da bilinen REM uykusu sırasında oluşan normal felç ile yakından ilgilidir. Buna göre bazı bilim adamları ve fizikçiler bunun uyku döngüsünün "doğal" bir etkisi olduğuna inanır. Uyku felci beyin REM durumundan tamamen uyanık duruma geçse de beden felcinin devam etmesi durumunda oluşur. Bu durum kişinin bilincinin tamamen açık olmasına rağmen hareket edememesine sebep olur. Ayrıca bu durum ile birlikte hypnagogic halisünasyonlar olabilir.
Rüyada gördüğümüz aktivitelerin fizyolojik etkisi tıpkı günlük hayatta açık bilinçle yaşadıklarımızın aynısıdır. Rüyamızda koşmak şarkı söylemek kaçmak aktivitelerinde bulunuyorsak beyinden kaslara bu fonksiyonlar için emirler gider. REM uykusu sırasında oluşan bu hareket emirlerini "Locus Coeruleus" noktası durdurur. Bu nedenle kişi hareket etmek istediği halde hareket edemez. Uyku esnasında kişileri korumaya yönelik oluşmuş bu güvenlik sistemi özellikle heyecanlı rüyalarda kişiye felç olmuşluk duygusu verir. İnsan rüyasında da kaçmak istediği halde kaçamadığı koşmak istediği halde koşamadığı rüyalar görür. Bu felç olmuşluk hissi korkunç rüyalarda kabusa dönüşür ve abartılı korku tepkileri (hızlı kalp çarpıntısı ter içinde kalmak ağız kuruluğu vb.) hissederek uyanan kabus sahipleri KARABASAN sanrısı ile kalkarlar.
Çoğu zaman uyku felcine uğraya kişi tarafından bunun bir rüya sebebiyle oluştuğuna inanılır. Bu yüzden insanların hareket etmek istese de hareket edemediği rüya sayısı bu kadar fazladır. Uyku felcinin sebep olduğu halisünasyonlar bazen durumun normal bir rüya olarak algılanmasına bazen de oda içerisinde hayali şeyler görülmesine sebep olur .
Karabasanın insanın uyanışı esnasında fiziksel eterik ve astral bedeninin aynı zamanda bir araya gelmediklerini ve birinin dışarıdayken (tam olarak bedene girmemiş halde) diğerinin bedene dönmüş olduğunu biliyorum. Odayı hisseder görürsünüz hatta dokunduğunuzu da hissedersiniz yatakta olduğunuzu da... Fakat bağırsanız sesiniz çıkmazçünkü astral bedeninizle bağırıyorsunuz fiziksel bedeninize aynı uyarıyı gönderemiyorsunuz. Aynı şekilde bu sebepten ötürü fiziksel bedeninizi hareket ettiremezsiniz.
Karabasanın iki temel nedeni var:
 1. Kan dolaşımındaki düzensizlikler.
 2. 2-Psikolojik gerginlikler.
Eski bir Avrupa şampiyonu güreşçi bu durumun sebebini şöyle açıklıyor: "İnsanın gece yatış pozisyonu önemli. Sırtüstü yatarsan vücuttaki kan dolaşımı çok kısa süren bir an ayni seviyede kalır veya durur. Bu anda vücut bahsedilen sıkıntıları yaşar. Ama sen bu durumdayken ufak bir hareket yapsan -bir parmak bile oynatsan mesela- kan yeniden vücutta dolaşmaya başlar ve sıkıntı dağılır."
Bu anlattığımız olayın bilimsel adı "Rapid Eye Movement"tir (REM). İnsanın uykusu birkaç evreden oluşur. REM döneminde hızlı göz hareketleri vardır ve beyin aktivasyonu durur. Ama bazı insanlarda beyin aktivasyonu zaman zaman ya da sürekli durmaz. Vücudu kontrol edemezsiniz; ama bilinçli ya da bilinçsiz çevreyi görebilirsiniz. Bu korkutucu bir durum. Çocukluktan beri "karabasan karabasan" diye anlatılan hikâyeler bilinçaltında daha da büyük korkular yaratıyor. Bir daha yaşarsanız bilinciniz yerinizde ise bu bir sağlık problemi ve uyanmalıyım diye düşünün ve odaklanın. Uyanacaksınız.
Karabasan'ın Belirtileri

Uyku felcinin başlıca belirtisi uyanma öncesi veya uyuma öncesi görülen kısmı veya geçici iskelet kası felcidir. Diğer bir deyişle bir kişinin uykuya dalarken veya uyanırken hareket edememesi veya konuşamaması hissidir. Uyku felci ile birlikte hypnagogic halisünasyonlar olabilir. Bu halisünasyonlar işitsel dokunsal ve/veya görsel olabilir. Uyku felci kişi tekrar REM uykusuna dönmeden önce veya tamamen uyanmadan önce birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir. Çok uç durumlarda 4-5 saat sürdüğü de bilinmektedir:
 1. Uyumaya başladıktan birkaç saat sonra çığlık atmaya ve ağlamaya başlayabilirsiniz.
 2. Kalbiniz çarpıntınız ve soluk alıp vermeniz sıklaşır.
 3. İnsanlar sizi gördüklerinde rahat olmadığınızı fark ederler.
 4. Rüyayı kesinlikle hatırlamazsınız.
 5. Başkaları size bahsetmedikçe olayı hiç hatırlayamazsınız.
Karabasan'ın Olası Sebepleri

Uyku felci rüya gören bir kişinin rüyasında yaptığı hareketleri aynen yapmasını engellemek için REM uykusu süresince oluşur. Uyku felcinin fizyolojisi hakkında çok az şey bilinir. Bununla birlikte uyku felcinin beynin pons bölgesindeki motor nöronların post-sinaptik inhibisyonu ile bağlantılı olduğu önerilmektedir. Özellikle düşük seviye melatonin kasların uyarılmasını engelleyecek şekilde sinirlerdeki depolarizasyon akımı durdurabilir ve rüyada yaşanan fiilin gerçekte yaşanmamasını sağlayabilir (mesela rüyasında koştuğunu gören bir kişinin gerçekte koşmasını engellemek gibi).
Ayrıca bu düzensizliği yaşayanlar ve narkolepsiden muzdarip olanlar arasında belirgin bir ilişki vardır. Fakat değişik çalışmalar çoğu insanın hayatlarında en az bir kez uyku felci yaşadığını göstermektedir.
Bazıları değişik faktörlerin uyku felci ve halüsinasyonların yaşanma olasılığını arttırdığını rapor etmişlerdir. Bunlar:
 1. Sırt üstü yatmak
 2. Düzensiz uyuma saatleri; şekerlemeler çok veya az uyumak
 3. Fazla stres
 4. Ani çevre/yaşam tarzı değişiklikleri
 5. Olaydan hemen önce görülen berrak rüya. Ayrıca berrak rüya durumuna girebilmek için kullanılan bilinçli indüksiyon yaygın bir yöntemdir. WILD olarak da bilinir.
 6. Yapay uyku yardımcıları ve antihistaminler.
Cinlerle İlgisi Var mı?

İslam dinine göre ‘karabasan' yada halk dilinde olduğu gibi ‘ağır basma' diye adlandırılan bu olay cinlere bağlanır. Beşer (İnsan) soyu dışında en açık şekilde Kuran-ı Kerim'de tarifi yapılan bir diğer canlı da cinlerdir. Bir tür ateşten yaratıldığı ve insan gibi kendi amelinden sorumlu olduğu bilinir. İslam toplumunda karabasandan muzdarip insanlar hocalara götürülür muskalar taşır yada yatağının altına yerleştirilen makas bıçak gibi metal kesicilerle bu kâbustan kurtulmaya çalışır.
Peki karabasan gerçekten de cinlerin insanlara yaşattığı bir tür uyku işkencesi midir?
Karabasan olayı ve lohusalık halinde gelen hadiseler Anadolu'nun her tarafında görülen mevcut olaylarındandır. Genellikle zemher ayında doğu bölgelerimizde “cingoloz” dediğimiz olay da bunlardan bir tanesidir. Yani uyku/uyanıklık arasında genelde kıllı-mıllı siyah goril gibi bir ağırlığın üzerinize oturduğunu eliyle kolunuza bastırdığını konuşamaz durma geldiğinizi dilinizin kilitlendiğini hareket sahanızın tamamen kısıtlandığını görürsünüz. Daha sonra bu halden çıkınca dersiniz ki; “Ben böyle bir şey yaşadım…”

Veyahut geceleyin uyurken aniden bir ses duyarsınız; sizi dışarıya çağırır. Sanki uyurgezer gibi hareket edersiniz (peşinden) gidersiniz. Kendinin “cingoloz” olduğunu söyler veya sizin yakınınız şeklinde de gelebilir sizi herhangi bir yere götürebilir. Bu tip olaylar da var.

Bir de albastı olayı dediğimiz loğusa bayanlarda olan bir hadise: Sanki çocuğunu götürüyormuş gibi; rahatsızlandırmalar beşiğin yerini yatağını değiştirir gibi görüntülerle başlayan bir “hastalık” türü de var.

Şimdi bu “ağırbasan” halleri ne zaman olur? Ağırbasan albasan albastı dediğimiz bu olaylar genelde vücut yorgunken ya zihinsel ya da bedenen bir yorgunluk hissi(nden sonra başlar.) Örneğin; bir yolculuğa çıktınız dönüşte bayağı bir yoruldunuz ve metruk bir yerde yalnız” kalıyorsunuz. İşte o anda siz vücudunuz bünyeniz uygun ise (bu herkeste olmayabilir) bir “menfez” açabilirsiniz. Bir de bakarsınız ki üstünüze bir ağırlık gelir gözleriniz yavaş yavaş kapanır üzerinize korkunç bir ağırlık iner. Sesiniz soluğunuz kesilir ve yanınızda biri varsa bağıramazsınız sesinizi ona duyuramazsınız. Bazıları da kendi ruhsal güçleriyle bir dua okur bir Ayete'l-Kürsi okuyabilir veya bütün gücüyle “Allah!” diyerek o halden çıkabilir.

Karabasan olayı diğer dinlerde de vardır. Belki onlar da Hz.İsa'dan ve kendi dinlerinden bir yardım talebinde bulunmak suretiyle birdenbire ruhsal bir güçle bu durumdan çıkan insanlar olduğunu görüyoruz.

Demek ki burada olan hadise vücutta bir “menfez”in açılmasıdır. Genelde bedensel ve zihinsel yorgunluk bu duruma yol açıyor.
Menfez Açıklığı Nedir?

Vücuttaki menfezler genelde –nasıl ki insan vücudunda “akupunktur noktaları” gibi açıklıklar var ise bunları gösteriyoruz. Diyoruz ki hücreler arasında sinir sistemindeki bazı nöronlar içerisinde belli aralıklar vardır. Bu aralıklar vücudun herhangi bir kesiminde olabilir. Gözlerde –bir hassasiyet olarak- ellerde alında boyunda göğüste veya ayaklarda olabilir. Bunlar ancak denemeler sonunda bulunabilir; çünkü her insanın yapısı değişiktir ve biyolojik değişikliğine göre de görünmeyen bazı “şua”lar giriyor. İşte biz bunlara “menfez” diyoruz. Yani sizin manyetik şuaları aldığınız vücuttaki kilit noktalarıdır. Bunun haritasını da çıkarıyoruz. Diyoruz ki şu şu şu noktalar sizde biyolojik enerjinin girmesine neden oluyor ve bunlara “menfez” ya da “koridor” diyoruz.
Bu durumda bizim kültürüm etkisiyle görülen halüsinasyonların İslam dininin etkisiyle cinleri çağrıştıran kedi yada insan benzeri garip görünüşlü semboller olması da kaçınılmazdır. Mesela Alman kültüründe karabasana ‘Hexendrücken' (cadı basması) denir. Ortaçağ kültüründen kaynaklanan cadı figürü ön plandadır. Ruhun arınma evreleriyle çok ilgili olan Budizm etkisiyle Hindistan'da bu olay ruhun erdeme ulaşırken kötü Hindu şeytanı Rakshasan tarafından engellenme çabası şeklinde yorumlanır. Rusya'da uyku felcine domovoi adındaki ev ruhunun yol açtığı inancı hakimdir; domovoi kötü giden bir evlilik yada ihanet gibi bir nedenden dolayı ev halkını cezalandırdığı düşünülür.

Karabasan vakasına benzer uyku felci yaşayan Amerikalıların ise diğer ülkeler kadar belirgin kültürel bir altyapıları olmaması sebebiyle açıklamaları daha farklıdır: Uzaylıların kaçırması vakası. ABD'de binlerce insan gece uyurken uzaylılar tarafından kaçırıldığını esir edildiğini yada ziyaret edildiğini bildirmiştir. Çoğunun açıklaması uyku felci durumunda yaşananlarla aynı özellikler göstermiştir: Hareket edememe uyanık olduğu halde konuşamama üzerinde bir ağırlık hissetme vs.
Peki Karabasan'dan Nasıl Kurtulunur?

1. Öncelikle bir hekime danışmalı..
2. Karabasan görmekten korktuğunuz gece sırtüstü yatmamalı.
3. Yatağın üzerinde yada yerde ekmek kırıntısı falan varsa temizlemeli.
4. Yatarken yatağa abdestli girmeli Euzü Besmele okuyarak sağ yanı üzerine kıbleye karşı yatıp sağ avucu sağ yanağın altına koymalıdır. Âyet-el Kürsi 3 İhlas sonra Fatiha ve 1er defa iki kul euzüyü okumalıdır. Sonra 3 defa (Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illahü) okuyup üçüncüsüne (el-hayyelkayyume ve etubü ileyh) ilave etmelidir. Daha sonra da 10 kere (La havle vela kuvvete illa billah) okuyup onuncusuna (hil aliyyil azim ellezi la ilahe illahü) ilave etmelidir! Li ilafi'yi [Kureyş suresini] gece yatarken 11 defa okumalı. Aşağıdaki hadis-i şeriflerde bildirilen duaları okumalıdır:
('Bismillâhillezi lâ yedurru ma'asmihi şey'ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi'ul alim' duasını sabah 3 kere okuyana akşama kadar akşam okuyana da sabaha kadar hiç bela gelmez.) [İbni Mace]
('Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri mâ haleka' duasını okuyana o yerden kalkıncaya kadar hiçbir şey zarar veremez.) [Müslim]
5. Cevşen duasını okumak ve üzerinizde cevşen duasını bulundurmalı. Korku gibi şeylerden korunmak için dua etmek ve âyet ile hadis gibi şeyleri yazıp taşımak dinen caizdir. Abdullah bin Ömer Peygamberden (sav) şöyle rivayet etmiştir: "Sizden biriniz uykuda korkarsa şöyle desin: Allah'ın gazab ve azabından ve kullarının şerrinden şeytanların vesvesesinden ve yanıma gelmelerinden eksikliği olmayan Allah'ın sözlerine sığınırım" O zaman hiçbir şey ona zarar vermez. Abdullah bin Amr onları temyiz çağına gelen çocuklarına öğretir temyiz çağına gelmeyen çocukları için yazıp onların boynuna asardı (Ebu Davııd Nesâî Tirmizî). Ancak bunları istismar edip sanat haline getiren ve saf kadınlarla teşriki mesai edip onlarla haşr ve neşir olmak kesinlikle haramdır. (Günümüz meselelerine Fetvalar – 2 Yasin Yayınevi s: 258 )
6. Fatiha Nas Felak İhlas surelerini okumalı.
7. 7 defa Ayete'l Kürsi'yi okuyup sağa sola arkaya öne alta ve üste üfleyip yedincisini üflemeden uyumalı
8. 33 defa Sübhanellah 33 defa Elhamdülillah ve 34 defa Allahü ekber diyerek uyumalı
9. Abdest alıp 2 rekat namaz kılıp abdestli yatmalı.

Kaynaklar

Çeşitli sitelerden derlenmiştir.Konu elif tarafından (19-01-2010 Saat 04:15 ) değiştirilmiştir..
Mahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Caramiom (19-01-2010)

Alt 19-01-2010, 03:07   #2 (permalink)
 
Caramiom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

saolsun bana daha gelmedi:)


Caramiom isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-01-2010, 03:36   #3 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

Gelmesin insallah hic tavsiye etmiyorum canisi:)


Mahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Caramiom (22-01-2010)
Alt 20-01-2010, 03:18   #4 (permalink)
 
adore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

evet kötü bir durum.başıma gelmişti ve çok sıkıcı ve rahatsız edici bir olay.
daha sonradan duydum sırt üstü yatınca neden olduğunu. bu karabasan denilen cinlerin avuçiçleri delikmiş ve insanın yüzünü kapatırlarmış elleriyle. ondan zor nefes alıp ölecekmiş gibi olurmuşuz.
sırtüstü uyumayı severdim rahat nefes aldığım için fakat bunu duyduktan sonra öyle uyuyamıyorum malesef.
dua okumadan uyumamak gerek evet.
çok stresli bir günse rahatlatıcı bitkilerden çay içip öyle uyumakta faydalı olabilir belki


adore isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 20-01-2010, 01:02   #5 (permalink)
Avatar Yok
 
StandartMahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 22-01-2010, 12:35   #6 (permalink)
 
Caramiom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

benimde annemden hiç gitmiyo kanka oldular valla :)))


Caramiom isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Karabasan nedir?

Karabasan nedir? konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: albasan nedir, ağırbasan nedir, sırt üstü yatınca kabus görmek, lohusalıkta karabasan, sırt üstü yatınca neden kabus görürüz, agirbasan, agirbasan nedir, al basan nedir, sırt üstü yatınca neden kabus görülür, sırt üstü uyurken kabus görmek, lohusalıkta kabus, sırt üstü yatınca karabasan, lohusalık karabasanı, karabasan ayet, albasan nedır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dilin İşlevi Nedir?-Toplumdaki Önemi Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 29-11-2012 06:12
Karabasan vena Sağlığımız 0 04-05-2009 01:05

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats