bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-01-2010, 12:22   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart İslam'da Burçlar ve Fal

İslam'da Burçlar ve Fal

Burçlar insan hayatına tesir eder mi? Burçlara inanmak insanı dinden çıkarır mı? Allah Kur'an'da aya güneşe yıldızlara dahası gökyüzüne oldukça dikkat çekiyor. Bunu burçlarla izah edebilirmiyiz? Astroloji neden bir sektör halini aldı? İslam alimlerinden astrolojiyle ilgilenenler varmı? Burçlar ne zamandan beri astrolojik anlamda hayatımıza girmiştir? Astroloji ile Astronomi arasında ne fark var? Bir insanın bütün özellikleri burçların tarif ettiği özelliklere uyar mı?

Burç; berec kökünden gelen ve lugatte " Güzel olmak örtülerinden sıyrılmak yükselerek görünür olmak" manalarında kullanılan Arapça bir isimdir. Gökteki burçların yükselmeleri görünür olmaları veya açığa çıkmalarından ötürü bu adı aldıkları gibi kale bedenleri üzerinde bir kısmı duvarların dışına taşacak şekilde inşa edilen savunma kuleleri de aynı sebeplerden burç diye adlandırılmışlarıdır
İnsanlar arasında fal diye nitelendirilen ve bazen burç bazen de yıldız falı olarak bilinen inanışları konu edinir astroloji. Bu uğraşı çesitli gök cisimlerinin bazı özelliklerinin yer yüzündeki olayların hayır ve şer niteliği kazanmasına ve insanın geleceğine etkilerini konu alır.
Astroloji aslında insanların doğumlarıyla başlayan ve bir ömür boyu süren davranış ve ahlak kurallarının binlerce yıllık bir deneme yanılma yoluyla tesbit edilmesi ve yeni verilerle desteklenerek piyasaya sürülmesinin adıdır. Bir insanı yüzde yüz bütün özellikleriyle anlatıyor demek oldukça güçtür. Zira bir insanı bütün varlığı ve yönleriyle ele alıp tanımak oldukça zordur. Yüce kudret bütün insanların parmak uçlarına ayrı ayrı imza basarak müthiş bir farklılık ve zenginlik ortaya koymuşken aynı burçtan olan veya belli tarihlerde dünyaya gelmiş insanların psikolojik yapılarının ortaya bir karbon kağıdı konulmuş gibi hep aynı özelliklerde olmasını neden istesin?

Kur'an'da kainatın muhteşem düzenine güneş ay ve yıldızlara sürekli dikkat çekilmiş ise de bunlar da dahil yeryüzündeki bütün varlıkların Allah'ın emrine râm oldukları yaratıcı etkileyici ve yönlendirici bir güçlerinin bulunmadığı her şeyin Allah'ın sevk ve idaresinde olduğu sıklıkla vurgulanmıştır. İslamın özünü teşkil eden tevhid inancı geleceğin mutlak gayb olup Allah'tan başka kimsenin gaybı bilemiyeceği insanın kendi geleceğini kaza ve kader çerçevesinde kendisinin çizeceği ilkesi de yıldız ve burç falına itbar etmeyi onlara bir anlam ve ümit yüklemeyi reddeder.

Geleceği (gaybı) Allah'tan başka hiç kimse bilemez. "De ki: göklerde ve yerde gaybı Allah'tan başka bilen yoktur." (en-Neml 27/65). "Gaybın anahtarları onun katındadır. Onları ancak O bilir" (el-En'âm 6/59). Bu ve benzeri ayetler gaybı Allah'tan başka kimsenin bilmediğine delâlet etmektedir


Fal lügatta; "uğurlu saymak" anlamındadır. Terim olarak "çeşitli usullerle bilinmeyenden ve gelecekten haber verme ve kişilik okuma sanatı"dır. Burç falı ise "insanları doğdukları burçlara göre gruplayarak geleceğini okumaya kaderine dair konuşmaya" denir. Gelecek zamanda vukû bulacak olayları haber vererek gayb* sırlarını bildiğini iddia edene falcı denir. Falcılık* çok eski devirlerden beri bazı insanlar tarafından revaçta olan bir husustur. Özellikle daralan insanlar için gelecekten haber verme işi son derece caziptir. Geleceğin kesif karanlıkları içinde saklanan mukadderatı görmeğe beşer zekâsı yetmediğinden mukadderatın tayini için insanlar böyle bir takım hurâfe ve boş vasıtalardan yardım isteyegelmişlerdir. Yirminci asrın sonlarında özellikle ekonomik yönden gelişmiş milletlerin insanları arasında da kehânete inananlar ve kehâneti sanat edinenler az değildir. Bizde de kendini aydın sanan bir takım gazete mensupları her gün yıldız falı hurâfesiyle insanların kaderi hakkında bir takım yorumlar yapmaktadırlar ki bunlar hiç bir ilmî dayanağa sahip değildir. Ayrıca bu asılsız yorumlar okuyucuların ruhî dengelerine olumsuz yönde etki yapmaktadır. Bu bir atma saçma ve aldatmadan ibarettir.

Falcılık İslâm'da kesinlikle yasak edilmiştir. Gayb'dan verdiği haber konusunda kâhini tasdik etmek küfürdür. (Sâdeddîn et-Taftâzânî Kelâm İlmi ve İslâm Akâidi (Şerhu'l-Akâid) Terc Süleyman Uludağ İstanbul 1980 353). Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: "Bir kimse gider de verdiği haber konusunda kâhini tasdik ederse Allah'ın Muhammed'e indirdiğini inkâr etmiş olur." (Tirmizî Tahâret102; İbn Mâce Tahâret 122; Ahmed İbn Hanbel II 408).

Ey iman edenler içki kumar dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bun(lar)dan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz. (MAİDE SURESİ / 90 )

İslâm âlimleri sâbiîler gibi tesiri yalnız yıldızlardan bilerek onlardan bir takım hükümler çıkarmaya kalkışmanın küfür ve şirk olduğunda ittifak etmişlerdir. (Elmalılı M. Hamdi Yazır Hak Dini Kur'an Dili VII 5207).

Bunun yanında insanın girişeceği önemli bir iş için istihâre* yapması meşrûdur sünnettir. Bunun İslam'da yasak edilen falcılık ve kehânetle hiç bir ilgisi yoktur.


Mahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İslam'da Burçlar ve Fal

İslam'da Burçlar ve Fal konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kuranda burçlar, dini fal, dini fallar, kuranda burclar, dini burclar, dini burçlar, kurandaki burçlar, kuranda burç varmı, burclar kuranda geciyormu, dini anlamda burçlar, kuranda burç, kuranda burçlar ve özellikleri, kuranda burçlar varmı, kuranda burçlar var mı, burçlar dini,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İslam'da Evlilik ve Cinsel Hayat Mahperver Dini Bilgiler 0 25-01-2010 02:22
burçlar ve korkuları Jülyet Burçlar, Tarot ve Astroloji 2 06-12-2009 11:25
entel burçlar Jülyet Burçlar, Tarot ve Astroloji 0 12-09-2009 09:11
Burclar ve Zeka... mormavi Burçlar, Tarot ve Astroloji 1 16-08-2009 02:58
İslam'da Resim daywest Dini Bilgiler 0 24-05-2009 07:08

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats