bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-02-2010, 04:39   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart Dini yaşamak istiyorum, ancak bu gücü kendimde bulamıyorum" diyenlere cevap

Dini yaşamak istiyorum ancak bu gücü kendimde bulamıyorum" diyenlere cevap

Bunu söyleyen insan da aslında bilmektedir ki; gerçeği değil kendi bencil istek ve tutkularının kendisine gösterdiği bir kaçış yöntemini öne sürmektedir. Çünkü din insanların güç yetiremeyeceği bir hayat tarzı değildir. Dini yaşamak istiyorum, ancak bu gücü kendimde bulamıyorum" diyenlere cevap insanları Kendisi'ne kulluk etmeleri için yaratmıştır. İnsanın asıl görevi budur ve yaratılışı da bunu gerektirir. Kuran'da insanın Dini yaşamak istiyorum, ancak bu gücü kendimde bulamıyorum" diyenlere cevap'a kul olmak üzere yaratılmış olduğu şöyle bildirilir.

Ben cinleri ve insanları yalnızca Bana ibadet etsinler diye yarattım. (Zariyat Suresi 56)

"Ben dini yaşayacak güce sahip değilim" demek samimiyetsiz bir kaçış yönteminden başka bir şey değildir. Çünkü Dini yaşamak istiyorum, ancak bu gücü kendimde bulamıyorum" diyenlere cevap insana gücünün yeteceğinden daha fazla bir zorluk yüklemez. Bu konuyla ilgili ayetler şöyledir:

Hiç kimseye güç yetireceğinden fazlasını yüklemeyiz; elimizde hakkı söylemekte olan bir kitap vardır ve onlar hiçbir haksızlığa uğratılmazlar. Hayır onların kalpleri bundan dolayı bir gaflet içindedir. Üstelik onların bunun dışında yapmakta oldukları (birtakım şeyler) vardır; onlar bunun için çalışmaktadırlar." (Müminun Suresi 62-63)

"İman edenler ve salih amellerde bulunanlar -ki Biz hiç kimseye güç yetireceğinden fazlasını yüklemeyiz- onlar da cennetin ashabı (halkı)dırlar. Onda sonsuz olarak kalacaklardır." (Araf Suresi 42)

Buna karşın kişi İslam ahlakını yaşamakta zorlanıyorsa bunun nedeni halk arasında yaygın olan ve hurafelerle karışmış durumdaki geleneksel din anlayışını gerçek İslam sanmasıdır. Oysa bu geleneksel din anlayışının temelini oluşturan hurafelerin ve anlamsız kuralların hiçbiri İslam'ın aslında yoktur. İslam "Allah adına gerektiği gibi cehd edin (çaba harcayın). O sizleri seçmiş ve din konusunda size bir güçlük yüklememiştir atanız İbrahim'in dini(nde olduğu gibi)..." (Hac Suresi 78) ayetinde vurgulandığı gibi iman eden bir insan için "hiçbir güçlük" taşımamaktadır. Dinin fiziksel olarak insana zor gelecek bir anlayışı da yoktur. Tüm ibadetler son derece kolaydır. İnsanı ferahlatan Dini yaşamak istiyorum, ancak bu gücü kendimde bulamıyorum" diyenlere cevap'ın Kuran'da bildirdiği sınırlar içinde çok özgür bırakan bir yapısı vardır. Peygamberin vasıflarından biri "müminlerin ağır yüklerini üzerlerindeki zincirleri indirmek"tir (Araf Suresi 157).

Dolayısıyla insanın "ben dini yaşayamam o güce sahip değilim" demesinin bir anlamı yoktur. Buna rağmen yine de aynı mantığı öne sürenler varsa bunun tek bir açıklaması vardır: Bu kişi sahtekar bir tavır göstermekte ve kendi bencil tutkularını tatmin edebilmek amacıyla Kuran ahlakından kaçışına bahane bulmaya çalışmaktadır. Kuran'da "kalbinde hastalık bulunan" kimselerin bazı zorluk anlarında kaçabilmek için müminlere karşı bu tür bahaneler öne sürdüklerine dikkat çekilir.

"Benim Müslüman olmamı Dini yaşamak istiyorum, ancak bu gücü kendimde bulamıyorum" diyenlere cevap istememiş beni böyle yaratmış" gibi mantıklarla benzer sahtekarlıklara yönelenlerin durumu da aşağıdaki ayette açıklanır:

Şirk koşanlar diyecekler ki: "Allah dileseydi ne biz şirk koşardık ne atalarımız ve hiçbir şeyi de haram kılmazdık." Onlardan öncekiler de Bizim zorlu-azabımızı tadıncaya kadar böyle yalanladılar. De ki: "Sizin yanınızda bize çıkarabileceğiniz bir ilim mi var? Siz ancak zanna uymaktasınız ve siz ancak "zan ve tahminle yalan söylersiniz." (Enam Suresi 148)

Bu tür yöntemler kullanan samimiyetsiz ikiyüzü kişilerin en büyük hatası da Dini yaşamak istiyorum, ancak bu gücü kendimde bulamıyorum" diyenlere cevap'ı ve müminleri kandırabileceklerini sanmalarıdır. Oysa ne "sinelerin özünde saklı olan bilen" (Fatır Suresi 38) Dini yaşamak istiyorum, ancak bu gücü kendimde bulamıyorum" diyenlere cevap ne de O'nun Katından kendilerine "doğruyu yanlıştan ayıran bir nur ve anlayış" (Enfal Suresi 29) verilmiş olan müminleri aldatamazlar.


Mahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
elif (04-02-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dini yaşamak istiyorum, ancak bu gücü kendimde bulamıyorum" diyenlere cevap

Dini yaşamak istiyorum, ancak bu gücü kendimde bulamıyorum" diyenlere cevap konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dini yaşamak, dini yasamak, islami yasamak istiyorum, islami iyi yasamak istiyorum,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
bulamıyorum fadiş Prenses Cafe 6 24-04-2009 11:22
Bu SaaTTeN SONRa "DÖN"mÜ..??"HoŞÇaKaL" Mı..?? DeMeLiYim..?? bayrak_007 Resimli Şiirler 1 05-12-2008 02:37
"Allah beni unuttu", "Burası Allah’ın unuttuğu yer!" gibi ifadeleri kullanmak doğru m elif Dini Bilgiler 0 15-07-2008 05:13

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats