bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-02-2010, 03:34   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart Başkalarının eksiklikleri karşısında nasıl hareket etmeliyiz?

Başkalarının eksiklikleri karşısında nasıl hareket etmeliyiz?

Soru: Başkalarının eksiklikleri karşısında nasıl hareket etmeliyiz?
Cevap: Öncelikle temel bir düsturumuz olan “nefsimizin savcısı başkasının avukatı olma” disiplinini hatırdan çıkarmamamız gerekir. Yani içimizde en ufak bir görünüp bilinme arzu ve temayülü karşısında hemen harekete geçmeli tevsi-i tahkikatta bulunmalı ve gereğini yapmalıyız. Ancak başkalarının tavır ve davranışlarını tecessüs etme süzüp değerlendirme gibi bir vazifemizin olmadığını da unutmamalıyız. Evet başkaları hakkında suç dosyaları oluşturmak bize ait bir iş değildir. Biz yanımızda yerden yere vurulan hakkında su-i zan edilen ve hatta yüz tane suçuna rastladığımız kimselerle karşılaştığımızda dahi bunların hepsini unutmuş olarak onlarla münasebetimizi sürdürürüz/sürdürmemiz gerekir. Ancak her ne kadar genel üslubumuz itibarıyla başkaları hakkında tecessüste bulunma ve bir savcı gibi davranma vazifemiz olmasa da eğer bir arkadaşımızın şöyle-böyle vücudunda bir sivilce çıkmış veya çiçek ya da kızamık gibi bir rahatsızlığa maruz kalmışsa yani rahatsızlığı her halinden görünüyorsa böyle bir insanın tedaviye ihtiyacı olduğunu da göz ardı edemeyiz. Bu durum karşısında eğer söylediklerimizin müessir olabileceği ve o kardeşimizin maruz kaldığı hastalıktan sıyrılmasına bir vesile teşkil edeceğini düşünüyorsak uygun bir üslupla ona yardımcı olmaya çalışırız. Şayet bizim ikazda bulunmamıza bu durumla ilgilenmemize tepkisi olacaksa o zaman da başkasını devreye sokar ve iyileşmesi adına ne söylenmesi gerekiyorsa onları bir başkası vasıtasıyla ifade etme gayretinde bulunuruz. Çünkü bazen bize karşı bir hazımsızlık hissi varsa diyeceğimiz çok güzel şeyler bile reaksiyona sebebiyet verebilir ve karşı tarafta temerrüt duygusunu tetikler. Dolayısıyla böyle nazik bir konuda bir insanı fasit bir daire içine veya yanlış bir kulvara itmeme adına ille de ben söyleyeceğim dememeli Üstad Hazretleri’nin İhlas Risalesi’nde ifade buyurduğu gibi başkasına söyletmek hoşumuza gitmelidir. Eğer önemli olan husus hastalık sahibinin maruz kaldığı problemden sıyrılıp kurtulmasıysa o zaman kime karşı tepki olmayacaksa o konuşturulmalıdır.
Bu konuda dikkat edilecek önemli diğer bir husus da samimi olduğumuz yakın arkadaşlarımızdan bir-iki insanla eğri-büğrü yamuk-yumuk halimizi onların tembihiyle görme adına karşılıklı bir akitte bulunmamızdır. Yani bu kişilerle aramızda öyle bir kardeşlik tesis edeceğiz ki Kur’an ve Sünnet zaviyesinden gördükleri eksiklerimizi eğri büğrü yanlarımızı rahatlıkla bize söyleyip ikazda bulunabilecekler. Mesela namaz bir mü’minin hayatındaki en ehemmiyetli en ciddi bir iştir. Kur’an-ı Mu’cizü’l-Beyan buyuruyor ki:
“ قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ هُمْ فِي صَلاَتِهِمْ خَاشِعُونَ
Şüphesiz namazı huşû içinde edâ edenler kurtuldu.” (Mü’minun Suresi 23/1-2) Her şeyden mefhûm-u muhalif çıkarmak doğru olmasa da -zira onun kendine göre bir kısım şartları ve kaideleri vardır- bu âyetin mefhûm-u muhalifi alınacak olursa şunu söyleyebiliriz: Namazını hudû ve huşû ile kalb havasının esinti ve feveranlarına kalbte oluşan heyecanlara göre edâ etmeyenler kurtulamazlar. Evet namaz derin bir konsantre ile kulluğa kilitlenmeyi iç-dış bütünlüğüyle Allah’a teveccühte bulunmayı ve onun her bir rüknünü edâ ederken saniye ve saliseleri vicdanında duyarak yaşayarak ikame etmeyi iktiza eder. Yani namaz insanın kalb vicdan ve hisleriyle onunla bütünleşmesini gerektirir. Bu yönüyle namazın gaflete tahammülü yoktur. İşte benim mukavelede bulunduğum sözleştiğim arkadaşım namazımı bu derinlikleriyle ikame etmediğimi gördüğünde beni uyarmalı ve “Allah aşkına senin konumunda bulunan bir insanın namazı böyle mi olmalı! Millet sizin gibi insanların namazına bakıp ona göre hareket ediyor. Eğer insanlar sizin bu namazınıza bakıp “namaz böyle de kılınırmış” der ve namazlarını verip veriştirirlerse ötede hâlimiz nice olur!” demelidir.
Bu arada şunu du ifade edeyim ki bir mukavele yapmış birbirimize söz vermiş olsak da yine de ikaz ve tembihte bulunurken denge çok iyi korunmalı hissiyat tahrik edilip tepkiye sebebiyet verecek davranışlara girilmemelidir. Çünkü insan tabiatında yanlışlarının söylenmesine karşı bir tepki hissi vardır. Bu sebeple yapılacak tembihler yumuşak söz yumuşak üslup ve yumuşak bir edâ ile yapılmalıdır.
Hâsılı nâm nişan şöhret unvan paye makam mansıp vs. bunların hepsi öldürücü birer tehlikeli virüstür. AIDS’den daha tehlikeli olan bu hastalıklar günümüzde salgın hastalık gibi yayılmıştır. AIDS sadece insanın cismaniyetine karşı bir tehlike oluşturmasına mukabil bunlar insanın ruhî ve kalbî hayatına karşı birer tehdit unsurudur. Eğer vefa ve şefkat hissimiz varsa ne pahasına olursa olsun bu tür virüslere maruz kalmış insanların elinden tutup onları kurtarma gayreti mü’min olmamızın bir gereğidir.


Mahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Başkalarının eksiklikleri karşısında nasıl hareket etmeliyiz?

Başkalarının eksiklikleri karşısında nasıl hareket etmeliyiz? konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kendinizi başkalarının anlattığı kadar mı tanıyorsunuz? Bkmlyz Anketler 2 25-11-2008 01:52
Varikosel ameliyatı sperm eksiklikleri üzerine olumlu etki yapar mı? elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 08:55
Bebeğinizi TV Karşısında Beslemeyin Bkmlyz Gebelik 0 17-04-2008 01:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats