bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-02-2010, 04:08   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart İnsan Ölünce Neler Oluyor

İnsan Ölünce Neler Oluyor
İlginç Bir yazı Okumanızı Tavsiye ederim..........

Ölüm hala çözülemeyen bir sır...Öldükten sonra insan bedeninde yaşan değişimleri bilim çözdü. Peki ruh? İşte Kur'an da ölümden sonra yaşananlar;
Bedenin Ölümü (Dışarıdan Görünen Ölüm)
Ölüm anında ruh bu dünyadaki insanların içinde yaşadıkları boyuttan ayrılırken geride cansız bedenini bırakır. Deri değiştiren canlılar gibi bu dünyadaki bedenini geride bırakır ve asıl hayatına doğru ilerler.
Ancak geride kalan bedenin karşılaşacakları da ibret vericidir. Özellikle bu bedene hayattayken gereğinden fazla değer verenler için.
Peki öldükten sonra bu bedenin başına neler geleceğini ayrıntılı olarak düşündünüz mü hiç?
Bir gün öleceksiniz. Belki hiç beklenmedik bir şekilde. Ekmek almak için bakkala giderken yolda bir araba kazası geçireceksiniz. Ya da amansız bir hastalık hayatınıza son verecek. Veya bir anda kalbiniz duracak.
Böylece ölümü tatmaya başlayacaksınız.
Bu andan itibaren de bedeninizle hiçbir ilişkiniz kalmayacak. Hayat boyu "ben" dediğiniz ve sahiplendiğiniz o beden sıradan bir et parçası haline gelecek. Ölümünüzle birlikte bedeninizi başka insanlar taşımaya başlayacaklar. Etrafta ağlayanlar "daha dün buradaydı" "dağ gibi adamdı" diyenler olacak. Sonra o bedeni alıp evin bir odasına belki de morga koyacaklar. Orada bir gece bekleyecek. Ertesi gün gömme işlemleri başlayacak. Cansız bedeni alıp gasilhaneye götürecekler. Görevli kaskatı kesilmişolan bedeninizi soğuk suyla yıkayacak. Ancak bu aşamada ölümün izleri de bedende aşikar hale gelecek. Morarmalar başlayacak.
Daha sonra bedeni beyaz bir bezle kefenle saracaklar. Sonra da tahta tabuta koyup üstüne yeşil bir örtü örtecekler. Cenaze arabası gelecek tabutu devralacak. Araba mezarlığa doğru ilerlerken yolda hayat devam edecek. Bazı insanlar cenaze geçiyor diye saygı gösterecek çoğu kendi işine bakacak. Sonra mezarlığa gelinecek. Tabut sizi sevenler ya da seviyor gibi görünenler tarafından ellerde taşınacak. Etrafta muhtemelen yine ağlayanlar sızlananlar olacak. Sonra o kaçınılmaz yere mezara gelinecek. Üstünde sizin isminiz yazılı... Bedeni tabuttan çıkarıp beyaz kefenle birlikte mezarın içine atacaklar. Ve sonra son işyapılacak. Ellerine kürek alanlar beyaz kefenin içindeki bedenin üzerine toprak atmaya başlayacaklar. Kefenin ağzını açıp içine de toprak atacaklar. Ağzınıza burnunuza boğazınıza gözlerinize topraklar dolacak. Topraklar yavaşyavaşkefeni örtecek. Biraz sonra işleri bitecek ve gidecekler. Mezarlık her zamanki derin sessizliğine bürünecek. Gidenler kendi hayatlarına geri dönecekler ama gömülen beden için artık hayatın hiçbir anlamı kalmamışolacak. Dünyadaki hiçbir güzellik hiçbir güzel ev güzel insan güzel manzara artık o beden için bir şey ifade etmeyecek. Bedeniniz hiçbir dostunuzla artık görüşemeyecek. Beden için var olan tek şey artık yalnızca toprak ve onun içindeki bakteri ve kurtlar olacak.
Öldükten Sonra Ne Hale Geleceğinizi Hiç Düşündünüz mü?
Zaten gömülmenizle birlikte bedeniniz hem içten hem de dıştan gelen etkilerle hızlı bir parçalanma sürecine girecek.
Vücutta oksijen kalmayacağından bir süre sonra mikroplar faaliyete geçerek bedene yayılacaklar.
Karında toplanan gazlar cesedi şişirecek ve bu şişlik vücudun her tarafına yayılarak bedeni tanınmaz hale getirecek.
Bundan sonra gazın diyaframa yaptığı basınçtan dolayı ağızdan ve burundan kanlı köpükler gelmeye başlayacak.
Çürüme ilerledikçe kıllar tırnaklar avuç içleri ve tabanlar yerlerinden ayrılacaklar.
Bu dışdeğişmeyle beraber iç organlarda da (akciğer kalp ve karaciğerde) çürüme başlayacak.
En korkunç olay ise bu noktada gerçekleşecek; karın bölgesinde toplanan gazlar deriyi zayıf noktasından patlatacaklar ve bedenden tahammül edilmez derecede pis kokular yayılacak. (Ölü insan kokusu dünyanın en iğrenç kokularındandır.)
Bu süre içinde kafadan başlamak üzere adaleler de yerlerinden ayrılacak.
Cilt ve yumuşak kısımlar tamamen dökülecek ve iskelet gözükmeye başlayacak.
Beyin tamamen çürüyecek ve kil görünümünü alacak kemikler bağlantılarından ayrılacak ve iskelet dağılmaya başlayacak...
Bu olay ceset bir toprak ve kemik yığını haline gelene kadar böylece devam edecek.
"Ben" sandığınız bedeniniz böylelikle korkunç ve iğrenç bir şekilde yok olacak. Geride kalanlar sizden söz ederken topraktaki tüm kurtlar böcekler ve bakteriler sizin etlerinizi kemirecekler.
Eğer bir kaza sonucunda ölür de gömülmezseniz o zaman çok daha feci bir manzara ortaya çıkacak. Bedeniniz sıcak havada açıkta kalmışbir et gibi kurtlanacak birkaç gün içinde bir kurt yumağı haline dönüşecek. Kurtlar son et parçasını da yiyene kadar iskeletin kıvrımları arasında dolaşacaklar.
Böylece "en güzel bir biçimde" yaratılmışolan insan hayatı olabilecek en korkunç biçimde sona erecek.
Peki neden?
İnsan vücudunun öldükten sonra bu hale getirilmesi Allah'ın dilemesiyledir. Ve bunun çok büyük bir hikmeti vardır. İnsan kendisinin aslında bedenden ibaret olmadığını bedeninin yalnızca kendisine giydirilmişgeçici bir kılıf olduğunu bu korkunç sonu görerek anlamalı bedenin ötesinde bir varlığı olduğunu hissetmelidir. İnsan sadece bedenden ibaret olamayacağını bedenin ötesinde onu bir araç olarak kullanan ruhun var olduğunu anlamalıdır.
Allah kendini "et ve kemikten" ibaret sanan insana belki de bunun bir aldanışolduğunu kavratmak için böyle ibret verici bir son hazırlamıştır.
İnsan bedeninin ölümüne bakmalı bu geçici dünyada adeta sonsuza kadar kalacakmışgibi sahiplendiği ve bütün arzularına boyun eğdiği bedeninin akıbeti hakkında düşünmelidir. O beden toprağın altında çürüyecek kurtlanacak ve iskelete dönüşecektir.
DÜNYA HAYATININ GEÇİCİLİĞİ
Hiç düşündünüz mü?
Neden insan sık sık temizlenmek zorundadır? Neden temizliğine bakımına dikkat etmezse vücudu ağzı kokar cildi ve saçı yağlanır? Neden terler ve bu terin kokusu son derece kötüdür?
İnsanın aksine çicekler son derece güzel kokulara sahiptirler. Gül ya da karanfil pis çamurlu bir toprakta yetişmelerine rağmen binlerce yıldır son derece güzel kokarlar. Ama insan biraz dikkat etmediğinde kötü kokmaya başlar ve bunu ancak iyi bir bakımla engelleyebilir.
Neden böyle olduğunu insanın neden bu şekilde bir eksiklikle yaratıldığını hiç düşündünüz mü? Allah'ın neden çiçekleri güzel kokulu yaparken insan bedeninin bu şekilde acizliklerle dolu olduğunu hiç aklınıza getirdiniz mi?
İnsan yalnızca bu saydığımız özelliklerle kalmaz; yorulur acıkır susar canı acır midesi bulanır hastalanır…
İnsanlara bunlar doğal şeylermişgibi gelir ama bu bir aldanıştır. İnsan hiçbir zaman kötü kokmayabilir hiçbir zaman başağrısı çekmeyebilir hiçbir zaman hasta olmayabilirdi. Tüm bu zorluklar "tesadüfen" oluşmuşdeğil özel olarak yaratılmışlardır. Allah insanı belirli bir amaç belirli bir hikmet doğrultusunda bu şekilde yaratmıştır.
Bu amaçlardan biri; insanın aciz bir varlık bir "kul" olduğunu anlamasıdır. Eksiksiz mükemmel olmak Allah'ın vasfıdır O'nun kulu olan insan ise sonsuz derecede ek****** zayıftır ve dolayısıyla O'na sonsuz derecede muhtaçtır. Allah bir ayette konuyu çok hikmetli bir biçimde açıklar:
Ey insanlar siz Allah'a (karşı fakir olan) muhtaçlarsınız; Allah ise Ganiy (hiçbir şeye ihtiyacı olmayan)dır Hamid (övülmeye layık)tır. Dileyecek olsa sizi giderir (yok eder) ve yepyeni bir halk getirir. Bu Allah'a göre güç değildir. (Fatır Suresi 15-17)
İnsanın sahip olduğu kusur ve eksikliklerin başka bir amacı ise bu yurdun geçiciliğini hatırlatmasıdır. Çünkü söz konusu kusur ve eksiklikler bu dünyadaki bedene mahsusturlar. Ahirette cennet ehli yeni bir bedenle eksiksiz ve kusursuz bir şekilde yaratılacaktır. Bu dünyadaki zayıf eksik kusurlu beden müminin gerçek bedeni değildir geçici bir süre içinde kaldığı bir kalıptır.
Bundan dolayıdır ki dünyada kusursuz bir güzellik elde edilemez. Fiziksel yönden en güzel en çekici en kusursuz olduğunu sandığımız bir insan da diğer tüm insanlar gibi fiziksel ihtiyaçlarını gidermekte terlemekte kimi zaman ağzı kokmakta kimi zaman yüzünde sivilce çıkmaktadır. Temiz kalabilmek için sürekli yıkanmak ve bakım yapmak zorundadır. Kimi insanın yüzü güzeldir ama fiziği o kadar düzgün değildir. Bunun tersi de mümkündür. Kimisinin gözü güzel fakat burnu eğri olabilir. Bu özelliklerin sonsuz varyasyonlarını sayabiliriz. Dışgörünüşolarak gerçekten kusursuz gibi görünen bir kimsede de hiç umulmadık bir hastalık rahatsızlık ya da kusur bulunabilir.
Herşeyden önemlisi en mükemmel görünen insan bile mutlaka yaşlanır ve ölür. Beklenmedik bir anda bir kazayla paramparça olabilir. Dünyadaki beden gibi dünyanın bizzat kendisi de eksik kusurlu yetersiz ve geçicidir. Bütün çiçekler mutlaka solar en güzel yiyecekler çürür bozulur kokuşur. Tüm bunlar bu dünyaya mahsus eksik ve kusurlardır. Bizlere tanınan kısa dünya hayatı da taşıdığımız beden de Allah'ın çok kısa bir süre için verdiği geçici emanetlerdir. Sonsuz bir yaşantı ve mükemmel bir yaratılışise yalnızca ahirete mahsustur. Rabbimiz bir ayetinde şöyle buyurur:
Size verilen herhangi bir şey dünya hayatının ****ı (kısa süreli faydalanması)dır. Allah Katında olan ise daha hayırlı ve daha süreklidir. (Bu da) iman edip Rablerine tevekkül edenler içindir. (Şura Suresi 36)
Bir başka ayette dünyanın gerçek mahiyeti şöyle anlatılır:
Bilin ki dünya hayatı ancak bir oyun '(eğlence türünden) tutkulu bir oyalama' bir süs kendi aranızda bir övünme (süresi ve konusu) mal ve çocuklarda bir 'çoğalma-tutkusu'dur. Bir yağmur örneği gibi; onun bitirdiği ekin ekicilerin (veya kafirlerin) hoşuna gitmiştir sonra kuruyuverir bir de bakarsın ki sapsarı kesilmiş sonra o bir çer-çöp oluvermiştir. Ahirette ise şiddetli bir azap; Allah'tan bir mağfiret ve bir hoşnutluk (rıza) vardır. Dünya hayatı aldanışolan bir ****dan başka bir şey değildir. (Hadid Suresi 20)
Kısaca bu dünyada Allah sonsuz kudret ve bilgisinin bir göstergesi olarak birçok güzellik sanat ve harikalık ile çok çeşitli kusur ve eksiklikleri de aynı anda yaratmaktadır. Mükemmellik ve kalıcılık bu dünyanın kanununa aykırıdır. Gelişen teknoloji de dahil olmak üzere insan aklının düşünebileceği hiçbir şey Allah'ın bu kanununu değiştiremeyecektir. Böylece insanlar bir yandan ahireti özleyip ona kavuşmak için çabalamalı ve Allah'a gereken şükür ve takdiri göstermelidirler. Bir yandan da bunların gerçek yerinin bu geçici dünya değil eksik ve kusurlardan arındırılmışve müminler için hazırlanmışebedi cennet hayatı olduğunu anlamalıdırlar. Kuran'da bu gerçek çok açık bir biçimde bildirilir:
Hayır siz dünya hayatını seçip üstün tutuyorsunuz. Ahiret ise daha hayırlı ve daha süreklidir. (A'la Suresi 16-17)
Bir başka ayette ise "gerçekten ahiret yurdu ise asıl hayat odur" (Ankebut Suresi 64) denir. "Asıl hayat"ımız olan ahiret ile geçici bir yurt olan dünya arasında perde kadar ince bir sınır vardır. Ölüm işte bu perdeyi kaldırır. Ölümle birlikte bu dünya ve bedenle olan ilişki kesilecek yepyeni bir yaratılışla sonsuz hayata başlangıç yapılacaktır.
Ölümle birlikte başlayacak olan hayat gerçek hayattır. Eksiklik kusur geçicilik dünyaya ait kanunlardır. Gerçek kanunlar; kusursuzluk ölümsüzlük mükemmellik üzerine kuruludur. Bir başka deyişle normal olan bir çiçeğin hiç solmaması bir insanın hiç kirlenmemesi hiç yaşlanmaması bir meyvenin hiç çürümemesidir. Asıl kanunlar insanın her istediğinin anında gerçekleşmesini insanın hiçbir acı ve hastalık yaşamamasını hiçbir zaman üşümemesini ya da terlememesini gerektirir. Ancak asıl kanunlar asıl hayatta; geçici kanunlar da geçici olan bu dünya hayatındadır.
Asıl kanunların yurdu yani ahiret ise çok yakındır. Allah dilediği an insanın buradaki yaşamına son verip onu ahirete geçirebilir. Bu geçiş bir göz açıp-kapaması kadar çabuk gerçekleşecektir. Rüyadan uyanmak gibi... Ölümle birlikte sona erecek olan dünyanın ahirete göre ne denli kısa olduğu Kuran'da şöyle anlatılır:
Dedi ki: "Yıl sayısı olarak yeryüzünde ne kadar kaldınız?" Dediler ki: "Bir gün ya da bir günün birazı kadar kaldık sayanlara sor." Dedi ki: "Yalnızca az (bir zaman) kaldınız gerçekten bir bilseydiniz" "Bizim sizi boşbir amaç uğruna yarattığımızı ve gerçekten Bize döndürülüp getirilmeyeceğinizi mi sanmıştınız?" (Müminun Suresi 112-115)
Ölümle birlikte rüya sona ermişve gerçek yaşam başlamıştır. Yeryüzünde "bir gün ya da bir günün birazı kadar" hatta "bir göz çarpması" kadar kalmışolan insan yaptıklarının hesabını vermek üzere Allah'ın huzuruna çıkar. Eğer dünyada iken ölümü aklında tutmuş Allah'a kavuşacağının bilincinde olmuşise kurtulmayı umacaktır. Kuran'da "kitabı sağ eline verilen" bu kurtulmuşların şöyle diyeceği haber verilir:
"... Alın kitabımı okuyun. Çünkü ben gerçekten hesabıma kavuşacağımı sanmış(anlamış)tım." (Hakka Suresi 19-20)

__________________


Mahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, Mahperver adlı üyemize teşekkür etti.
Caramiom (14-03-2010), nurküllü (26-02-2010)

Alt 26-02-2010, 01:04   #2 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Allah insanı belirli bir amaç belirli bir hikmet doğrultusunda bu şekilde yaratmıştır.

Ölümle birlikte başlayacak olan hayat gerçek hayattır. Eksiklik kusur geçicilik dünyaya ait kanunlardır.

"Bizim sizi boşbir amaç uğruna yarattığımızı ve gerçekten Bize döndürülüp getirilmeyeceğinizi mi sanmıştınız?

Eğer dünyada iken ölümü aklında tutmuş Allah'a kavuşacağının bilincinde olmuşise kurtulmayı umacaktır.

Mevlam kitabı sağ tarafından verenlerden eylesin cümlemizi...
AMİN....

EMEĞİNE SAĞLIK CANIM ....Çok anlamlı bir yazıydı...Üç günlük ömür için kendimizi paralıyoruz ama sonsuzluk için ne yapıyoruz bu sorgulanır....


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Mahperver  (26-02-2010)

Alt 26-02-2010, 01:08   #3 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

kendimizi bu dünyaya kaptırıyoruz bazen..


Mahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 19-03-2014, 03:08   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Allahrazı olsun kardeşim... Gerçekten güzel olmuş pekçok insan ölümün ve dünya hayatının geçici olduğunun farkında değil.böyle yazılar olduğu sürece umulur ki insan bir nebze olsun kendi iç muhasebesini yapabilir.Allah yardımcımız olsun.


 
Alt 14-06-2014, 03:05   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart Dünya hayatını ihmal etmek veya etmemek

Peki dünyaya gelmemizin amacı nedir? Günahsız gelip günahkar gitmek mi? Gelip geçici olduğumuzu hepimiz biliyoruz ama hiçbir şey amaçsız yaratılmadı. Yaşamak için gayret etmemiz gerekiyor. İslâm ülkelerinin her bakımdan geri kalması terör şiddet cahillik yoksulluk sayısız perişanlıklar hep müslümanlara mı özgü? Kendimiz veya çok sevdiğimiz insanlar hastalandığında çareyi ehli sünnet olmayan bilime sanata insanlığa gönül vermiş ve bu uğurda çaba harcayan her bakımdan bugünkü konforumuzu başta batılı ülkelere borçlu değil miyiz? İnsanlığa hizmet etmek Allaha hizmet etmek değil midir? Öyleyse kimin müslüman olduğu tartışılır. Cennetin güzelliklerin faziletlerinden benzersizliğinden kusursuzluğundan bahsediyoruz nedense dünyadaki güzellikleri yokeden ormanları dereleri kurutan (islâmın simgesi yeşil üstelik) kentleri betonlaştırıp yaşanmaz hale getiren insanı vasıfsız çoğunluk olarak görüp sürü muamelesi yapan saygı duymayan da hep bu zihniyet ne kadar acı! Çok değer verdiğiniz birisine zarar vermek ister misiniz? Öyleyse niçin Allahın malına zarar veriyorsunuz?


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İnsan Ölünce Neler Oluyor

İnsan Ölünce Neler Oluyor konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ölü neden kokar, ölüler neden kokar, ölünce bedene ne olur, ceset neden kokar, ölü nasıl kokar, ölen insanın yüzü neden morarır, ölünün yüzü neden morarır, ölen kişinin sırtı neden morarır, ölen kişi neden morarır, sevenler öbür dünyada kavuşurmu, ölüler neden morarır, insan ölünce ne olur, ölünün yüzünün morarması, insan ölünce neden morarır, ölen insan neden morarır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Biz Uyurken Beynimizde Neler Oluyor mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 30-11-2009 04:38
Uyurken beynimizde neler oluyor? Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 13-01-2009 11:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats