bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-02-2010, 03:18   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. .

Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. .

Hayatın gayesi Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . yaratılışın mânâsı silinmiş Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . yok olmuştu. Herşey mânâsız başıboşluk ve hüzün örtülerine bürünmüştü.

Ruhlar birşey bekliyor Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . bir nurun zulmet perdesini yırtmasını içten içe hissediyordu.

O vahşet devrinde kâinat ufkundan bir güneş doğdu. Bu güneş âhirzaman Peygamberi Hz. Muhammmed Aleyhissalâtü Vesselam idi. Tarihin seyrinihayatın akışını değiştiren bu eşsiz olaydünyayı yerinden sarsan değişimlerin en büyüğü idi.

İşte insanlığın akıl ve kalbinde düğümlenen "Necisinnereden geliyorsun Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . nereye gidiyorsun?" sorularını Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . düğümlerini çözüp kâinatın Sahibini ilân ve ispat edecek bir zatın teşrifi sadece insanların ruh ve kalbinde değil Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . diğer varlıklardahattâ cansız eşyada bile yansımasını bulacaktı.

Doğudan batıya bütün âlemin nurlara büründüğüİlâhi değişimin tecelli ettiği o gece neler oldu neler?

Yahudi ileri gelenleri ve âlimleri kitaplarında daha önce rastladıkları işaret ve müjdelerin açığa çıktığını gördüler. Kimsenin haberi olmadan en önce onlar bu müjdeyi verdiler.

O gece Yahudi âlimleri semâya bakıp "Bu yıldızın doğduğu gece Ahmed doğmuştur" dediler.(1)

Bîr Yahudi İleri geleni Mekke'de Peygamberimizin doğduğu gece Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . içlerinde Hişam ve Velid bin Muğire Utbe bin Rabia gibi Kureyş ileri gelenlerinin bulunduğu bir toplantıda Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. .
- "Bu gece sizlerden birinin çocuğu oldu mu?" diye sordu.

- "Bilmiyoruz" diye cevap verdiler.

Yahudi Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . "Vallahi sizin bu ihmalinizden iğreniyorum!

"Bakın Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . ey Kureyş topluluğu Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . size ne söylüyorumiyi dinleyin. Bu gece Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . bu ümmetin en son peygamberi Ahmed doğdu. Eğer yanlışım varsaFilistin'in kudsiyetini inkâr etmiş olayım. Evet Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . onun iki küreği arasında kırmızımtıraküzerinde tüyler bulunan bir ben var" dedi.

Toplantıda bulunanlar Yahudinin sözünden hayrete düştüler ve dağıldılar. Her birisi evlerine döndüğünde bu durumu ev halkına anlattılar. "Bu gece Abdülmuttalib'in oğlu Abdullah'ın bir oğlu doğdu. Adını Muhammed koydular." haberini aldılar.

Ertesi gün Yahudiye vardılar:
"Bahsettiğin çocuğun bizim aramızda dünyaya geldiğini duydun mu?" dediler.

Yahudi "Onun doğumu benim size haber verdiğimden önce midir Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . sonra mıdır?" dedi.

Onlar Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . "Öncedir ve ismi Ahmed'dir" dediler. Yahudi Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . "Beni ona götürün" dedi.

Yahudi ile beraber kalkıp Hz. Âmine'nin evine gittiler Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . içeri girdiler.

Pegamberimizi Yahudinin yanına çıkardılar. Yahudi Peygamberimizin sırtındaki beni görünce Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . üzerine baygınlık geldi Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . fenalaştı. Kendine gelip ayıldığı sırada Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. .

"Ne oldu sana Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . yazıklar olsun" dediler.

Yahudi Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . "Artık İsrailoğullarndan peygamberlik gitti. Ellerinden kitap da gitti. Artık Yahudi âlimlerinin kıymet ve itibarları da kalmadı. Araplar peygamberleriyle kurtuluşa ereceklerdir.

"Ey Kureyş topluluğu Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . ferahladınız mı? Vallahi size Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . doğudan batıya kadar ulaşacak bir güç Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . kuvvet ve bir üstünlük verilecektir" dedi.(2)

Kâinatın Efendisini dünyaya getiren bahtiyar annenin henüz dünyaya gelmeden görüp gördükleri çok manalıydı..

Peygamber Efendimize hamileyken rüyasında Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . "Sen Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . insanların en hayırlısına ve bu ümmetin efendisine hamile oldun. Onu dünyaya getirdiğin zaman 'Her hasetçinin şerrinden koruması için bir ve tek olana sığınırım' de Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . sonra ona Ahmed yahut Muhammed ismini ver."

Yine kendisinden çıkan bir nurun aydınlığında bütün doğuyu ve batiyi Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . Şam ve Busra saray ve çarşılarını Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . hattâ Busra'daki develerin uzanan boyunlarını gördüğünü Abdülmüttalib'e anlatmıştı.(3)

Aynı gece Hz. Âmine'nin yanında bulunan Osman ibn Âs'ın annesinin gördükleri de şöyle:

"O gece evin içi nurla doldu Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . yıldızların sanki üzerimize dökülecekmiş gibi sarktıklarını gördük."

Evet bu ulvî anı dile getiren Mevlid'in yazarı Süleyman Çelebi bütün bu hakikatleri şu beytiyle şiirleştirmiştir:

"Hem Muhammed gelmesi oldu yakin
Çok alâmetler belürdi gelmedin"

Rabiülevvel ayının 12. Pazartesi gecesi Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . yapılan hesaplamalara göre Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . Miladi takvime göre 20 Nisan'a denk gelen gece idi.

Dünyayı şereflendiren iki Cihan Serverinin üzerini o günün bir âdeti olarak bir çanakla kapattılar.

Araplara göre o zaman Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . gece doğan çocuğun üzerine bir çanak koymak ve gündüz olmadan ona bakmamak âdetti. Fakat bir de baktılar ki. Peygamber Efendimizin üzerine konulan çanak yarılarak ikiye ayrılmış Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . Efendimiz gözlerini gökyüzüne dikmiş Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . başparmağını emiyordu.(5)

Evet Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . bu işaret her türlü küfrün Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . zulmün Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . şirkin ve her türlü bâtıl inanç ve âdetlerin parçalanıp yok olması Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . imanın Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . nurun ve hidâyetin kâinatı aydınlatması için gönderilmiş bir Peygamber idi.

Aynı gece Kabe'de tapılmakta olan cansız putların çoğunun başaşağı devrildiği görüldü.

Aynı gece Kisra sarayının beşik gibi sallanıp on dört balkonunun parçalanıp yerlere düştüğü öğrenildi.

Sava'da mukaddes tanınan gölün suyunun çekilip gittiği görüldü.

Bin senedir yakılan ve söndürülmeyen mecusi ateşinin sönüverdiği müşahede edildi.

Bütün bunlar işaret ve alamettir ki Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . yeni dünyaya gelen zat ateşe tapmayı Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . puta tapmayı kaldırıp Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . Fars saltanatını parçala***** Allah'ın izni olmadan kutsal tanınan şeylerin kutsallığını ortadan kaldıracaktır.(6)

İşte bu geceye Veladet-i Nebi gecesi diyor ve onun bütün kalbimizle Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . ruhumuzla her sene yeniden yâd edip kutluyoruz. Bütün kâinatla bu geceyi karşıla***** onun âleme teşrifine kıyam ediyoruz.
Getirdiği ebedi nura Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . açtığı saadet caddesine ve sünnet-i seniyyesine yeniden sımsıkı sarılmak ve Mevlid Kandilini vesile ederek ona yeniden biatimizi Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . bağlılığımızı tazelemek ne yüce bir şeref ve ne büyük bir saadettir.

Yüce Rabbim bizleri sevgili Resulünün şefaatine nail eylesin.


Hayırlı Kandillere. .


Mahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, Mahperver adlı üyemize teşekkür etti.
adore (25-02-2010), mormavi (25-02-2010)

Alt 25-02-2010, 03:34   #2 (permalink)
 
adore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

İşte bu geceye Veladet-i Nebi gecesi diyor ve onun bütün kalbimizle Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . ruhumuzla her sene yeniden yâd edip kutluyoruz. Bütün kâinatla bu geceyi karşıla***** onun âleme teşrifine kıyam ediyoruz.
Getirdiği ebedi nura Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . açtığı saadet caddesine ve sünnet-i seniyyesine yeniden sımsıkı sarılmak ve Mevlid Kandilini vesile ederek ona yeniden biatimizi Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . bağlılığımızı tazelemek ne yüce bir şeref ve ne büyük bir saadettir.

Yüce Rabbim bizleri sevgili Resulünün şefaatine nail eylesin.


Hayırlı Kandillere. .


HAYIRLI KANDİLLER TÜM KARDEŞLERİME


adore isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 25-02-2010, 05:43   #3 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

Hayirli kandiller canim


Mahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. .

Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili. . konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mevlid Kandiliniz Mubarek Olsun RabiaA Dini Bilgiler 5 25-02-2010 02:39
Yarın yani 8 mart mevlit kandili nurküllü Kutlamalar 4 08-03-2009 09:47
M. Kemal için yazılan mevlid elif İlahiler 0 14-07-2008 01:24
Gülşen Kutlu Biyografi-Gülşen Kutlu Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 04:59
Ayla Kutlu Biyografi-Ayla Kutlu Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 30-06-2008 12:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats