bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-08-2010, 11:37   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hoş geldin ey 11 ayın sultanı


HOŞ GELDİN EY 11 AYIN SULTANI

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan on bir ayın sultanı ve ayların en faziletlisidir. Zira bu ayda Kur’an nazil olmaya başlamış ve ay boyunca oruç tutmak farz kılınmıştır.
Ramazan kelimesi “kızgın taş” manasına gelen “Ramid” kelimesinden türemiştir. Nasıl ki kızgın taş etrafındakini yakıp yok ederse Ramazan da kulların günahlarını yakıp mahvettiği için bu aya bu ismin verildiğini söyleyenler olmuştur. Bazıları ise Ramazan kelimesinin “yağan yağmur” manasına gelen “ramid” kelimesinden türetildiğini ve nasıl ki yağmurun yağması neticesinde yeryüzünün temizlenmesi gibi Ramazan ayında da günahların temizlenmesi sebebiyle bu aya bu ismin verildiğini söylemişlerdir.nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 09-08-2010, 11:45   #2 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Hoşgeldin Şehri Ramazan Ey 11 ayın sultanı hoşgeldinHoş geldin ey 11 ayın sultanıThis image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x546 and weights 49KB. Hoş geldin ey 11 ayın sultanı

Hoşgeldin ya şehr-i ramazan
Hoşgeldin ey ayların sultanı günlerin ve gecelerin padişahı ramazan

İradeleri merhametle eğiten ve özgürleştiren oruç ibadetinin yerine getirildiği evrensel mesajını anlamak ve içselleştirmek üzere Kur`an-ı Kerim`in daha çok okunduğu insani ve ahlaki erdemlerin daha güçlü bir şekilde hayata yansıdığı sosyal yardımlaşmanın ve paylaşmanın arttığı birlik ve beraberlik ruhunun canlandığı müstesna bir zaman dilimi olan ramazan ayına erişmenin mutluluğunu yaşamaktayız


Maddi ve manevi sayısız güzelliklerin yaşandığı ramazan ayı; eskimez öğüt ve çağrısıyla her dönem insanlığı aydınlatan rehberliğiyle insanlığı mutluluğa ve huzura götüren taşıdığı değer ve anlamlar getirdiği ahlak ve erdem ilkeleriyle daima taze ve yeni kalan Kur’an’ın indirildiği bir aydır.


Ramazan İslam’ın rahmetle yoğrulmuş adaletini bilgi ve hikmetle bütünleşmiş ahlakını bütün insanlığa gösteren Allah Rasulü’nün “İnanarak ve karşılığını yalnız Allah'tan umarak ramazan orucunu tutan kişinin geçmiş günahları bağışlanır" müjdesinin gerçekleşeceği rahmet ve bağışlanma ayıdır.

Ramazan dünyanın sayısız nimetleri içinde Allah’ın lütfuna mazhar olan insanın belli bir süre zarfında bunlardan kendini uzak tutarak bir bakıma nimetin kadrini daha yakından bildiği nimete ulaşamayan insanların halini anladığı ve paylaşmayı öğrendiği oruç ayıdır.


Baştan sona bir feyz rahmet ve bereket mevsimi olan bu günlerde iradeleri güçlendiren oruç cömertliği ikramı ve paylaşmayı öğreten iftar ibadetin neşe ve coşkusunu bütün topluma yayan teravih hayır ve bereketin ne olduğunu gösteren sahur bütün bu yüksek değerlerin manevi dünyamızı kuşattığı Kadir Gecesi akıl ve gönülleri manevi bir atmosferde zirveye taşıyan ve dinî duygunun kolektif olarak paylaşılmasını sağlayan hatim ve mukabeleler toplumun sosyal yaralarını saran zekât ve fitreler toplumun birlik ve beraberliğini pekiştiren bayram ile ramazan ayı ferdi hayatta dindarlığın sosyal hayatta dayanışma ve kaynaşmanın yoğun olarak yaşanmasına ve Müslümanlar olarak arınma ve yenilenme bilincimizin tazelenmesine vesile olur.

Asırlardır din ile bağını koparmadan sürdüren ve onu hayatına rehber edinen milletimiz ramazan ayının esenliğini insanlığı mutluluğa erdiren manevi atmosferini nefislerinde ailelerinde ve toplumlarında yaşamış ve yaşatmış sevinçleri ve üzüntülerini birlikte paylaşmış sofralarını ve gönüllerini muhtaçlara açmış ramazan ayını sadece dinî değil sosyal ve kültürel hayatları için de canlı bir dönem haline getirmişlerdir.


Fert ve toplum olarak merhamete sevgi ve saygıya ve birbirimizi anlamaya muhtaç olduğumuz günümüzde ramazan ayının insanların yalnız kendi dünyalarında kendi hanelerinde kendi sofralarında yaşadıkları bir neşe olarak kalmaması güzelliklerin yoksullarla yetimlerle kimsesizlerle ve yüreği yaralı insanlarla paylaşıldığı bir ay olması dileğiyle


HarikaBirForum ailesi olarak ramazan ayınızı tebrik ediyor ülkemiz ve bütün insanlık için hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.


Allah CC. şimdiden tutmuş olduğumuz oruçlarımızı kılınan namazlarımızı Teravihlerimizi yapılan hayır ve hasenatlarımızı okunan Kur'an ve Hatimlerimizi kabul ve makbul eylesin...

Sevgili kardeşlerim unutulmamalıdır ki Oruç bedene sıhhat verir. insanları kötülüklerden men eder.


Ramazan nefsin terbiye ayıdır. bu ayda kötülüklerin yerini iyilikler alır. insanlar ibadetlerini manevi olarak içten ve samimi duygularla yerine getirir.. ne mutlu bu huzuru saadeti yaşayanlara...


Allah nicelerini yaşatsın cümlemize.....


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 09-08-2010, 11:46   #3 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

İFTAR

Allah rızası için farz veya nafile oruç tutan bir Müslüman’ın güneşin ufukta kaybolmasından sonra bir şey yiyerek veya içerek orucunu açmasına denilmektedir. Dinimiz iftar etmeye iftar vermeye ve iftar vaktine büyük bir kıymet vermektedir. Nitekim Efendimiz (SAS)“Bir kimse Ramazan ayında bir oruçluya iftar verirse günahları af olur. Cenab-ı Hak onu cehennem ateşinden azat eder. O oruçlunun sevabı kadar ona sevap verilir.” buyurmaktadır.“ Yine Resulullah şöyle der: “İftar zamanında oruçlunun ağız kokusu Allahu Teala’ya her kokudan daha güzel gelir.” “Her iftar vaktinde Allah tarafından (cehennemden) azat edilen kimseler bulunur. Bu (Ramazan’ın) her gecesinde olur.”

Oruç tutmak üzere gecenin son altıda birinde yenen yemeğe denilir ki bu vakit takvimlerimizde imsak vakti olarak belirtilmiştir.

Fıtr sözlükte “orucu açmak” fıtra da “yaratılış” anlamına gelir. Türkçemizde fitre şeklinde söylenen “fıtır sadakası” Ramazan Bayramı’na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velayetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadettir.
İtikaf Ramazan’ın son on gününü camide veya başka bir ibadet mahallinde inzivaya çekilerek devamlı ibadetle meşgul olmak demektir.

Kur’an’ın indirilmeye başlandığı Ramazan ayı içinde Kur’an-ı Kerim’deki ifadesiyle bin aydan daha hayırlı olan “Kadir Gecesi” vardır. Bu gece Allah’ın müminlere bahşettiği çok yüce bir ikramıdır. Ramazan’ın her gecesinin dolu dolu geçirilmesi için bu gecenin zamanı gizlenmiştir. Ancak Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın son on günü içinde olduğuna dair güçlü işaretler vardır. Nitekim Allah Rasulü de bu son on güne ayrı bir önem atfetmiş ve aile fertlerini de uyandırarak onların ibadetle meşgul olmalarını istemişlerdir. Allah Rasulü’nün şu hadisi ise bu gecenin ehemmiyetini şöyle dile getirmektedir: “Kim (faziletine) inanarak ve (Allah’ın rızasını) umarak Kadir Gecesi’nde (ibadet için) kalkarsa geçmiş günahları bağışlanır.”


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 09-08-2010, 11:48   #4 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bu ayı nasıl ihya edebiliriz?

Kelime-i şehâdet istiğfâr ve zikir cenneti kazanabilmek için bolca amel-i sâlih cehennemden kurtuluş için harâmlardan ve çirkin şeylerden sakınmak imkânlar nispetinde çokça hayır ve hasenatta bulunmak kırık ve mahzûn kalblerin duâsını almak oruçlu bir kimseye iftar ettirmek Efendimiz (sas)’in Ramazan ayında yapılmasını tavsiye ettiği belli başlı işlerdir. Ramazan mü’minlere fazîlet ve olgunluk kazandırabilecek ilâhî bir rahmet mevsimidir. Oruçlu iken ağza bir şey girmemeye dikkat edildiği gibi ağızdan çıkan kelâma da dikkat edilmelidir. Dedikodu ve incitmeden son derece sakınmalı ve orucun fazîletini azaltmamalıdır. Bu ayı sanki son Ramazan’ımız imiş gibi bilmeli her türlü feyzinden istifade de a’zami gayret göstermeliyiz.


Karışıklığa gerek yok

Efendimiz (sas) ümmetine farz olmasından çekindiği için teravihin sekiz rekatini mü’minlerle birlikte kılıyordu. Allah Resulü’nün vefatından sonra Müslümanlar teravih namazını Hz. Ebu Bekir döneminde ve Hz. Ömer’in hilafetinin ilk yıllarında tek başlarına yani cemaat yapmadan kılıyorlardı. Hz. Ömer bir Ramazan gecesi mescidde herkesin dağınık bir vaziyette teravih namazı kıldığını görmüş ve bunun yerine bir imam önderliğinde bu namazın cemaat halinde kılınmasının daha doğru olacağına içtihat etmiştir. Bu amaçla da Übey b. Ka’b’ı teravih imamı olarak tayin etmiş ve teravih namazı yirmi rekat olarak kılınmıştır. Hz. Ömer’in (ra) uygulamasıyla teravih namazının rekat sayısı yirmi olarak yerleşmiş daha sonra da bu uygulama yüzlerce yıl sürerek günümüze kadar gelmiştir. Ramazanlarda teravih namazı kılmak İslâm’ın sembollerinden olmuştur. Teravihle ilgili mü’minleri camiden ve cemaatten soğutmaya yönelik “Ramazanlık” bazı açıklamaların ciddiye alınacak yönü yoktur.

Teravih yirmi rekattir

Teravih namazının yirmi rekat olduğu İslam âlimlerinin büyük çoğunluğu tarafından kabul edilmektedir. Bu görüş konusunda Ebu Hanife İmam Şafii ve Ahmed bin Hanbel (ra) ittifak halindedirler. Allah Resulü (sas) “Kim Ramazan namazını (teravih) inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek kılarsa onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari Salatü’t-Teravih 1; Müslim Salatü’l-Müsafirin 174) buyurarak bu namazı teşvik etmiş ve kendisi de başlangıçta ashabına cemaatle kıldırmış sonraları ise teravih namazı farz kılınabilir ve Müslümanların çoğunluğu da bunu hakkıyla yerine getiremeyebilir endişesinden dolayı tek başına kılmaya devam etmiştir. (Buhari Salatü’t-Teravih 2; Müslim Salatü’l-Müsafirin 178) Efendimiz (sas)’in bundan başka teravih namazını kıldığı ve kıldırdığıyla alakalı değişik rivayetler vardır. Bu rivayetlerde bu namazı kaç rekat kıldığı veya kıldırdığıyla alâkalı herhangi net bir bilgi yoktur. Ramazan ayı Kur’an ibadet tövbe ve istiğfar ayıdır. Bu aya erişme nimetine nail olmuş mü’minler bunun kadrini kıymetini iyi bilmeliler. Bir kudsî hadiste buyuruluyor ki: “Kulum bana nafile ibadetle yaklaşır; ben onun gören gözü tutan eli yürüyen ayağı olurum.”
Onun için sünnet olan teravih namazıyla ilgili çıkarılacak fitnelere itibar etmemek gerekmektedir.

Mükâfatını Allah verecek

Orucun sevabı Cenâb-ı Hakk katında saklıdır. Allah Resulü şöyle buyurur: “Âdemoğlunun her amel ve hareketi kendisine âittir. Oruç ise böyle değil! Çünkü o benim içindir. (Çünkü ben yemem içmem ve bütün beşerî sıfatlardan münezzehim.) Dolayısıyla ben onun mükâfâtını (husûsî bir şekilde) bol bol vereceğim. Oruçlunun sevineceği iki ferâhlık vardır:

1. İftâr ettiği zaman (Cenâb-ı Hakk’ın nimetlerine kavuştuğu için) sevinir.
2. Rabb’ine kavuştuğunda da orucu bereketiyle nâil olduğu yüksek derece için sevinir.” (Buhârî


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 09-08-2010, 02:58   #5 (permalink)
 
incitanesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Çok şükür bir ramazana daha ulaştık Rabbim dolu dolu yaşamayı nasip etsin


incitanesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hoş geldin ey 11 ayın sultanı

Hoş geldin ey 11 ayın sultanı konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: misafir ikram erdem hoşgeldiniz kelimeleriyle bir paragraf, misafir ikram erdem hoşgeldiniz kelimeleriyle ilgili paragraf, misafir ikram erdem hoşgeldiniz kelimelerini kullanarak bir paragraf yazınız, hoşgeldin 11 ayın sultanı, onbir ayın sultanı ile ilgili yazı, onbir ayın sultanı ile ilgili akrostiş, hosgeldin onbir ayin sultani, hosgeldin 12 ayin sultani, onbir ayın sultanı ramazan icin akrostis, 11 ayın sultanı, hosgeldin ey 11 ayin sultani ramazan, 11 ayın sultanı ramazan akrostiş, 11 ayın sultanı ile ilgii gorseller, misafir ikram erdem kelimelerini kullanarak bir paragraf yazınız,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ayın Gizemli Yüzü Bkmlyz Doğa, Manzara Resimleri 0 01-06-2008 02:42
Hoş geldin meryem zehra35 Tanişma Forumu 0 22-05-2008 11:14
Hoş geldin merve2000 zehra35 Tanişma Forumu 0 22-05-2008 01:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats