bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-09-2010, 02:38   #1 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Soru Kulun Zannı

Kulun Zannı

Allah Kuluna Müjdeler Veriyor
Kıymetli Kardeşlerim… Cenâb-ı Hakk Hadis-i Kutsî’de “Ben kulumun zannı üzereyim.” buyurmaktadır.
Bir kulun hesabı görülüyor. Sonunda cehenneme gitmesine karar veriliyor. Bu kul cehenneme giderken kendi kendine “Ben böyle bilmezdim.” diyerek gidiyor.

Allah Teâlâ bildiği halde meleklere “Ne diyor kulum?...” diye soruyor. Melekler “Ben böyle bilmezdim.” diyor ya Rabbi diyorlar. Kul sözlerinin devamında “Allah (cc) beni cennete götürür zannediyordum şimdi cehenneme gidiyorum günahım ağır geldi.” diyor.

Allah (cc) kuluna “Öyle mi zannederdin.” diye sorduğunda o da “Evet ya Rabbi!” diye cevap veriyor. Rabbimiz (cc) “Öyleyse kulumu cennet-i a’laya götürün. Ben kulumun zannı üzereyim.” buyuruyor.

İstirham ediyorum kötü zan üzere olmayalım. Yani istiğfar ettiğimiz zaman Allah beni affeder diye düşünürsek o zaman Allah (cc) bizi affeder. Öyleyse bu düşünce üzere istiğfarda bulunalım. Bu hadis-i kutsî kurban olduğum Allah’ın kullarına mükâfatıdır. Müjdelemeyelim de korkutalım mı? Herkesin kulağını müjdeyle doyuralım inşallah.

Allah Teâlâ bu hadis-i kutsîde biz kullarına şu müjdeleri veriyor: Kulum dua ettiği zaman kabûlümü umarsa zannettiği gibi kendisine tecelli ederim. Kulum “Allahım! Şu evlatlarımı ıslah et.” derse Ben onun evlatlarını ıslah ederim. Çünkü anne-babanın duası bir peygamberin ümmetine yaptığı dua gibidir.

Kulum “Allah (cc) bana merhamet eder kendisine giden yola muvaffak kılar.” diye umarsa Ben ona yardım eder merhamet eder onu kendi yoluma gitmeye muvaffak ederim. Ona eski kötülüklerini terk ettiririm onun içine kötülüklere karşı nefret veririm diyor. Hayranım bu hadise. Allah buyuruyor çünkü. Ben öyleyimdir. O beni zikredince Ben onunla beraberim. O Beni tek başına zikrederse Ben de onu yalnız zikrederim. Tek başına zikrettiğinde ben de ona “Kulum! Kulum! Affettim kulum!” diye karşılık veririm.

Kendimizi böyle teraziye koyalım. O Beni bir cemaat içinde anarsa Ben de onu onunkinden daha hayırlı bir cemaat içinde anarım. Kulum! Senin zikrinden maksat “Beni cennetine kabul et girdir.” demekse kabul ediyorum sana cennetimi vaad ediyorum. Kulum sadaka verir zekât verir fakirlerin elinden tutar onlara yardım eder. Her nasıl itaatle olursa olsun Bana doğru bir karış gelirse Ben ona bir arşın yaklaşırım. “Neyin yaklaşır ya Rabbi?” Rızam yaklaşır. Râzı olurum o kulumdan.

Bunları hep Hazin Tefsiri’nden aktarıyorum. O her ne zaman ki Bana itaati artırırsa; kaza namazı kuşluk evvâbin teheccüd namazı kılar ibadetlerini zikrini artırırsa Ben de ona verdiğim feyiz ve bolluğu artırırım. Evine bereket geçim veririm. Biz başka başka yerlerde arıyoruz bolluğu. Biz bolluğu; bankada faizde haksızlıkta arıyoruz. Bolluğu evladımıza verdiğimiz sözden dönmede arıyoruz. Hâlbuki bolluk Allah’a itaattedir. O bana bir karış yaklaşırsa Ben ona bir kulaç yaklaşırım. O bana yürüyerek gelirse Ben ona koşarak giderim.” (Buhari Tevhid 50; Müslim Zikr 2 Tirmizi Da’avat 142)
Kulum yürüyerek gelirse ki nereye; İmam Hatip’e camiye Medine’ye Ben de ona koşarak gelirim. Bana yürüyerek ibadete gelirse Benim rızam da ona koşarak gelir. Razıyım Ben senden derim.

Kulum Bana karşı olan vazifelerinde çok dikkat ederse; orucuna teravihine zekâtına görevlerine anasına-babasına saygıya çocuklarının hakkını gözetmeye riâyetkâr olursa Ben de onun üzerine feyiz ve bereketimi döktükçe dökerim. Mevlâ bizleri bu müjdelere nâil olan kullarından eylesin. (Âmin)


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 3 üye, sahranil adlı üyemize teşekkür etti.
mormavi (21-09-2010), nimlahza (21-09-2010), nurküllü (21-09-2010)

Alt 21-09-2010, 02:54   #2 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kulum Bana karşı olan vazifelerinde çok dikkat ederse; orucuna teravihine zekâtına görevlerine anasına-babasına saygıya çocuklarının hakkını gözetmeye riâyetkâr olursa Ben de onun üzerine feyiz ve bereketimi döktükçe dökerim. Mevlâ bizleri bu müjdelere nâil olan kullarından eylesin. (Âmin)


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 21-09-2010, 05:51   #3 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bana yürüyerek ibadete gelirse Benim rızam da ona koşarak gelir. Razıyım Ben senden derim.
Allaha doğru giden kullarında eylesin Mevlam...


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 21-09-2010, 06:54   #4 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

aminnn inşallaaahhh


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 21-09-2010, 10:51   #5 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Rabbim cümlemizi doğru yoldan ayırmasın.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
sahranil (21-09-2010)
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kulun Zannı

Kulun Zannı konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ben kulumun zannı üzereyim hadisi, ben kulum u n zanni uzereyim, allahin kullara zanni uzere tecellisi, rabbimizin ben kulumun zanni uzereyim hadisi kutsi,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats