bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-09-2010, 07:18   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kurban etinin pay edilmesi ile ilgili soru ve cevaplar

Kurban etini taksim ederken
Sual:
Bir evde bütün aile fertleri için ortak kurban kesilse kurban eti eve geldikten sonra taksim edilmeden herkes hissesini hediye etse taksime gerek kalır mı?
CEVAP
Böyle yapmak faiz olur haram olur. Her parçanın yanına ayak baş ve deri konursa tartmadan taksim yapılması caiz olur. Mesela 7 ortak varsa dört kişinin hissesine birer ayak konur birinin yanına baş konur birininkine deri konur biri de ötekilerden farklı olur yani boş olur. Eğer ortak dört kişi ise birer ayak koymak da yeterlidir beş kişiyse birine de baş veya deri konur. Veyahut ortakların her biri diğerine mendil defter kalem gibi bir şey verirlerse yine paylaşma sahih olur.

Eğer alırken (Allah rızası için bayram kurbanımı almaya aldırmaya kesmeye kestirmeye ve etini dilediğin şekilde sarf etmeye seni umumi vekil ettim) diyerek birisine umumi vekalet verilseydi hiç dağıtmadan da o vekil etin hepsini eve bırakabilirdi.

Dilenciye et vermek
Sual:
Ortak kurbanın başını veya ciğerini ortaklar dilenciye verse kalanını taksim caiz mi?
CEVAP
Evet caizdir.

Tartmadan kurbanı paylaşmak
Sual:
Kurban eti tartılmadan paylaşılıp her biri diğerine mendil defter kalem gibi bir şey verse paylaşma sahih olur mu?
CEVAP
Evet sahih olur. Yahut yedi kişiden dördüne etle birlikte birer bacak beşinciye etle birlikte derisi altıncıya etle birlikte başı verilirse tartmadan paylaşmak caiz olur. Yedinciye bir şey koymak gerekmez.

Sual: Aynı aileden olan kızı ve torunları 5 kişi kurban için bir sığır satın alıyorlar. Bu kurbana sonradan 7 hisseye tamamlamak için nine ve dedelerini de ortak ediyor fakat onlardan para almıyorlar. Yalnız kestikten sonra pay edip parayı veren kız ve torunları 5 hisse olarak pay ediyorlar. Bu şekilde dede ve ninelerini de kurban sevabından yararlandırdıklarını söylüyorlar. Bu şekilde olan bir kurbanda 7 kişiye paylaştırılması mı gerekir yoksa onların yaptığı gibi 5 pay olarak ayrılabilir mi? Dede ve ninelerinin "kanına kurban" olarak girdiklerini söylüyorlar.
CEVAP
Beşe bölünmez yediye bölünür. Dede ve ninelerinin "kanına kurban" olarak girdiklerini söylemeleri uygun değil. Etlerini almayabilirler ama normal kurbana girerler. Parasını kim verirse versin önemi yok.

Sual: Kurbanlık bir dana aldığımızda bu danadan 4 pay vacib kurbanı 3 pay kurban adağı olacak şekilde paylaşabilir miyiz? Bu şekilde adak ve kurban borçlarımızı ödeyebilir miyiz?
CEVAP
Evet ödemiş olursunuz.

Sual: Ben 3 pay adak 1 pay vacib annem 1 pay vacib kardeşim 1 pay vacib ve hanım 1 pay vacib kurbanımızı almaya karar verdik. Bu kurbanı kesip dağıtırken adak olan kısmını nasıl vacib olan kısmını nasıl ayırmalıyız?
CEVAP
Herkes payını alır. Siz üç pay alacağınıza göre sizinkiler adak ötekiler vacib kurbandır. Siz adakları istediğiniz fakirlere verirsiniz.

Sual:
300 lira ben 900 lira da arkadaş katıp bir inek aldık. Eti para nispetinde mi paylaşmak gerekir?
CEVAP
Evet.

Sual:
Kurbanlık ortak inek alırken arkadaş eşini de kattı. İneğe 1200 lira verdik. 600 lirasını o diğer yarısını da ben verdim. Ancak eti nasıl paylaşılır?
CEVAP
Etin yarısı sizindir. Kalan yarısını da arkadaşınız hanımı ile paylaşır.

Sual:
Kurbanı henüz bölüşmeden bir kısmını tartıp ortaklara vermek caiz mi?
CEVAP
Evet.

Sual:
Birkaç kişi ortak olarak aldığımız ineği kurban ettikten sonra etini tartarak paylaştırmak şart mı? Göz kararı ile paylaşıp helalleşmek kâfi gelir mi?
CEVAP
Hayvan kesilince kurban edilmiş olur. Ancak eti dinimizin bildirdiği şekilde paylaşılmazsa haram işlenmiş olur. Paylaşmadan hediye etmek de caiz olmaz. Tartmadan paylaşılırsa faiz olur. Göz kararı ile paylaşmak kâfi gelmez. “Hakkımı helal ettim veya sana hediye ettim” deseler de caiz olmaz.
Faiz olmaması için eti tartmalı eşit olarak paylaşmalıdır.

Taksimi mümkün olan bir şeyde ortak olanların hisselerini ayırmadan önce hiç kimseye hediye etmeleri de caiz değildir. Her birine et ile birlikte deri veya bacak yahut baş verilirse tartmadan paylaşmak caiz olur. Bunun için deri ortağın birisine bacaklar dört ortağa baş da ortağın birisine verilir. Kuyruk ciğer işkembe böbrek gibi organların hepsi bir kişiye veya hepsine paylaştırılabilir. Yani bunların etten ayrı özelliği yoktur. Yahut her biri diğerlerine bir defter ikincisi bir mendil gibi şey de verirse tartmak gerekmez.

Sual: Kurban etini kavurma yaparak saklamak günah mıdır? Kurban eti üç günden fazla evde bırakılmaz mı?
CEVAP
Kurban etini üç günden fazla saklamanın mahzuru yoktur. Etin üçte birini eve ayırıp üçte birini komşulara gerisini de fakirlere vermek müstehaptır.

Kurban nisabına malik bir kimse geliri ile güç geçiniyorsa etin hepsini kavurma yapıp birkaç ay et parasından biriktirerek gelecek yılın kurban parası olarak saklaması ve böylece kurban kesme sevabından mahrum kalmaması çok iyi olur.

Sual: Kurban bayramında çocuğunu sünnet ettiren kimsenin kurban etinden misafirlere ikram etmesi caiz midir?
CEVAP
Kurban etini sünnet merasiminde misafirlere ikramda mahzur yoktur.

Sual: Geçen yıl kurbanlık bir boğa kesilirken kaçıp sokakta birçok şeye zarar verdiği için kurşunlanmıştı. Ayağı da kırılmıştı. Ancak ölmeden önce kesilmişti. Bunun eti yenir mi ve kurban sahih olur mu?
CEVAP
Ölmeden önce kesildiği için eti yenir ve kurban da sahih olur.

Sual: Akika vacib ve adak kurbanı için hisseye giren bir kimse akika ve adak kurbanı hisselerine ait payları aile olarak yiyebilir mi?
CEVAP
Adaklar yenmez. Fakirlere dağıtmak gerekir. Akika yenir.

Sual: Fakir ölen babası için bayramda kestiği kurbandan yiyebilir mi?
CEVAP
Yiyebilir. Yalnız adak yenmez.

Sual:
Kurban adayan bayramdan önce kesse sonra da bayramda kesileceğini öğrense bayramda da keseceği için bunu yiyebilir mi?
CEVAP
Evet.

Sual:
Kurban etini yemek için bekletmek lazım mı?
CEVAP
Kesilir kesilmez yenilebilir. Bir iki gün bekletilirse et tatlılaşır.

Sual: Kestiğimiz kurbanın etini veya bir sadakayı kötü kimselere vermek caiz midir?
CEVAP
Caiz ise de iyi kimseleri tercih etmek gerekir. Kesilen kurban verilen sadaka yapılan her iyilik çeşitli belaları önler. Sadakanın fazileti çoktur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Suyun ateşi söndürdüğü gibi sadaka da günahları yok eder.) [Tirmizi]

(Sadaka kabir azabından korur. Kıyamette de sahibini himayesi altına alır.)
[Beyheki]

(İyilik ömrü artırır sadaka günahları giderir ve kötü ölümden korur.) [Taberani]

Malı çok olup da zekat sadaka vermeyen kimse sıkıntı içinde yaşar. Hadis-i şerifte (Gerçek fakir malı olduğu halde sadaka vermeyendir) buyuruluyor. Az da olsa vermeye alışmalıdır! İmam-ı Şafii hazretleri (Almayı seven vermekten hoşlanmayan kimselerle arkadaşlık etmek uygun değildir) buyuruyor. Peygamber efendimiz yemin ederek (Sadaka malı eksiltmez sadaka vermekle mal eksilmez) buyuruyor. Sadaka verenin malının bereketi artar. Az malı çok iş görür. Hadis-i şerifte (Gizli-açık çok sadaka verin ki rızkınız bollaşsın yardıma mazhar olasınız ve duanız kabul edilsin) buyuruluyor. (İbni Mace)

Sual: Hacca gidenler kurbanlarını kestirdikten sonra suudiler kurbanları toprağa gömüyorlarmış. Yalnızca kurban kesilip eti kimseye verilmeyip atılırsa kurban ibadeti yerine getirilmiş olur mu?
CEVAP
Kurban etini başkalarına verme mecburiyeti yok mecburiyet kanın akmasıdır. Suudiler yani vehhabiler bütün ehl-i sünnet müslümanlara müşrik yani kâfir diyor ve müşrikin kestiği yenmez diyor onun için toprağa gömüyorlar. Şimdi Afrika’ya ve başka ülkelere götürüldüğünü duyduk.

Sual: Kurbanı kesince karnından yavru çıkınca ne yapılır?
CEVAP
Kurbanı kesince hayvandan çıkan yavru diri ise yenmesi için ayrıca kesmek gerekir. Fakat kurban sahibi yavrunun etinden yemez yerse kıymetini fakire sadaka olarak vermesi gerekir. Yavruyu diri olarak tasadduk etmek müstehaptır. Kurbanın karnından çıkan yavru ölü ise yememeli.

Sual: Kurbanlık hayvana sövünce o hayvanın eti yenir mi?
CEVAP
İnsana hayvana ve hele cansıza kızıp sövmek doğru değildir. Hadis-i şerifte (Öfke imanı bozar) buyuruldu. Öfkesini yenen Cennetle müjdelenmiştir. Her ne kadar bir hayvana sövmek uygun değilse de böyle bir hayvanı kesmek kurban etmek ve etinden yemek caizdir. (Hadika)

Ortakların hissesi
Sual:
Üç ortak 350 lira vererek bir inek satın alıyorlar. Biri 50 ikincisi 100 diğeri de 200 lira verse kurbanın eti nasıl paylaşılır?
CEVAP
Herkes verdiği para kadar hisse alır. Kurban yediye bölünür. 50 lira veren bir hisse 100 lira veren iki hisse 200 lira veren de dört hisse alır. Bu kurbanın eti 35 hisse de yapılabilir. Birinci ortak yarım ikincisi bir üçüncüsü de iki hisse alır. En düşük olanın hissesi yedide birden aşağı olmadığı için böyle ortaklık sahih olur.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kurban etinin pay edilmesi ile ilgili soru ve cevaplar

Kurban etinin pay edilmesi ile ilgili soru ve cevaplar konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kurban eti nasıl paylaştırılır, kurban pay edilmeden yenilebilir mi, kurban hissesi ikiye bolunebilirmi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Oruç bozulması ile ilgili soru ve cevaplar Я Dini Bilgiler 1 28-06-2014 04:06
Kurbanla ilgili soru ve cevaplar Я Dini Bilgiler 0 26-09-2010 07:11
Göz check-up'ıyla ilgili soru ve cevaplar daywest Göz Hastalıkları 0 01-09-2010 01:21
Kolik bebeklerle ilgili soru ve cevaplar daywest Bebek Hastalıkları 0 27-04-2010 11:59
Vajinimusla ilgili soru ve cevaplar daywest Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 10-03-2010 12:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:27 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats