bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-09-2010, 07:29   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kurbanda seferi olunur mu?

CEVAP
Maddeler halinde bildirelim:
1- Bir zengin bayramın birinci veya ikinci yahut üçüncü günü kurban kesip sefere çıksa vacibi yerine getirmiş olur.Üçüncü günü seferden dönse de artık tekrar kurban kesmesi gerekmez.

2- Zengin bayramın üçüncü günü kurban kesmeden sefere çıkarsa üzerine vacib olduktan sonra çıktığı için günaha girer. Birinci veya ikinci günü çıksaydı kendisine vacib olmadan çıktığı için günah olmazdı.

3- Kurban kesmeden sefere çıkan zengin seferdeyken kurban kesmiş olsa bile bayramın üçüncü günü memleketine gelip mukim olunca tekrar ona kurban kesmek vacib olur.

4- Bir zengin kurban kesmek niyetiyle bir koyun satın aldıktan sonra sefere çıksa ve bayramın üçüncü günü de seferde olsa vekâlet verip o koyunu kestirmesi gerekmez yani seferi olduğu için kurban kesmesi vacib olmaz. Nafile de olsa kurban kesmek çok sevabdır Sırat’tan geçirir. Bu bakımdan zengin olanın sevabdan mahrum kalmaması için seferde de kurban kesmesi iyi olur.

5- Sefere çıkarken kurbanını kesmek için birini vekil eden zengin gittiği yerde mukim olsa vekilin kestiği hayvan vacib kurban olur; çünkü zengin mukimdir ve vekâletle istediği şehirde kestirebilir. Kendisi bulunduğu yerde de kestirebilir.

6- Seferi olan vekil vekâleten mukim kimsenin kurbanını kesebilir vekilin seferi olmasının önemi yoktur.

7- Hacca giden kimse Mekke’de 15 günden fazla kalmışsa mukim olduğundan kendine vacib olan bayram kurbanını telefonla Türkiye’deki bir tanıdığına vekâlet verip kestirebilir. Ancak Mekke’de genelde 15 günden aşağı kalınıyor seferi olunuyor. Seferi olanın bayram kurbanını kesmesi gerekmiyor. Kesilmesi gereken şükür kurbanını ise Harem’de kesmesi gerekir. Vekâletle Türkiye’de veya başka yerde kestiremez.

8- Seferde olan zengin Kurban bayramının üçüncü günü vatan-ı aslisinin içinden transit geçse şehir küçükse içinden geçiyorsa kurban kesmesi vacib olur. Büyük şehirse evleriyle çevre yolu arasında mezarlık fabrika kışla ırmak deniz harman yeri futbol sahası gibi yerler varsa o zaman vatan-ı aslisine girmemiş olur vacib olmaz.Seferde kurban kesmek
Sual:
Evli olup ailesiyle beraber gurbette bulunduğu şehirde uzun yıllar bulunsa; fakat ömür boyu yerleşmeyi düşünmese buradan doğup evlendiği yere bayramlarda 15 günden az süreyle gidip orada kurban kesse kesilen kurbanlar vacib kurban olur mu?
CEVAP
Bir günlüğüne de gitse orada mukim olur kestiği kurban vacib olur.

Memleketinde kurban kesmek
Sual:
Birçok insan Kurban bayramlarında memleketine gidip kurban kesiyor. Bunlar yaşadıkları şehre yerleşmeye niyet etmişse ve bayram vesilesiyle gittikleri memleketlerinde kurban kesseler vacib olan kurban borcundan kurtulur mu?
CEVAP
Sefere gidene kurban vacib olmuyor. Kesmesi iyi olur. Kesmese de günah olmaz.

Başka şehirdekine kurban kestirmek
Sual:
Vatan-ı aslimiz İstanbul. Hanımım nisab miktarı mala sahip olduğu için kurban kesmesi vacib. Bayramda Tekirdağ'a gidiyoruz. Tekirdağ'da birisine kurban için vekâlet verdik; fakat Tekirdağ'da seferi oluyoruz. Vacib sevabı almak için ne yapmak gerekir?
CEVAP
Tekirdağ'da kurban kesilirken İstanbul’da bulunursanız yani mukim olursanız kurban vacib olur. Telefonla öğrenirsiniz. Kestik derlerse buradan hareket edersiniz.

Vatan-ı asliden geçmek
Sual:
Seferde olan zengin Kurban bayramının üçüncü günü vatan-ı aslisinin içinden transit geçse kurban kesmesi vacib olur mu?
CEVAP
Şehir küçükse içinden geçiyorsa vacib olur. Büyük şehirse evleriyle çevre yolu arasında mezarlık fabrika kışla ırmak deniz harman yeri futbol sahası gibi yerler varsa o zaman vatan-ı aslisine girmemiş olur vacib olmaz.

Maliki’yi taklit eden
Sual:
Namazda Maliki’yi taklit eden bir zengin 10 gün kaldığı yerde kurban kesmesi gerekir mi?
CEVAP
Kurbanda taklit edilmiyor. 10 gün kalan Hanefi’de seferi olur kurban kesmesi gerekmez.

Sual: Bir zengin bayramın ilk günü kurban kesmeden sefere çıksa günaha girer mi?
CEVAP
Hayır.

Nafile de olsa kurban kesmeli
Sual:
Bir zengin kurban kesmek niyetiyle bir koyun satın aldıktan sonra sefere çıksa ve bayramın üçüncü günü de seferde olsa vekâlet verip o koyunu kestirmesi gerekir mi?
CEVAP
Kestirmesi gerekmez yani seferde olduğu için kurban kesmesi vacib olmaz ama alınmış bir kurbanı kesmek nafile de olsa çok sevabdır Sırattan geçirir. Bu bakımdan zengin olanın sevabdan mahrum kalmamak için seferde de olsa kurban kesmesi iyi olur. Kendi kesemezse kesen birine vekâlet verip kestirebilir.

Üçüncü günü sefere çıkmak
Sual:
Zengin bayramın üçüncü günü kurban kesmeden sefere çıkarsa günaha girer mi?
CEVAP
Üçüncü günü kesmeden çıkarsa üzerine vacib olduktan sonra çıktığı için günaha girer. Bedelini bir fakire altın olarak vermesi gerekir. Birinci veya ikinci günü çıksa idi kendisine vacib olmadan çıktığı için günah olmazdı.

Seferde mukim olunca
Sual:
Zengin sefere çıkarken kurbanını kesmek için birini vekil etse gittiği yerde mukim olsa vekilin kestiği hayvan vacib kurban olur mu?
CEVAP
Evet vacib olur; çünkü zengin mukim olmuştur. Misafir olana bile kestirebilir.

Hac ve şükür kurbanı
Sual:
Hacca giden kimse vacib kurbanını Türkiye'de kestirebilir mi?
CEVAP
Mekke’de 15 günden fazla kalmışsa mukim olduğundan kendine vacib olan bayram kurbanını kestirmek üzere telefonla Türkiye’deki bir yakınına vekâlet verip kestirebilir. Ancak Mekke’de genelde 15 günden aşağı kalınıyor seferi olunuyor. Seferi olanın bayram kurbanını kesmesi gerekmiyor. Kesilmesi gereken şükür kurbanını ise Harem’de kesmesi gerekir vekâletle Türkiye’de veya başka yerde kestiremez.

Seferde kurban kesmek
Sual:
İstanbul’a temelli yerleştik. Bayramda memleketim olan Ankara’ya gidip orada kurban kesmemde mahzur var mıdır?
CEVAP
Hiç mahzuru yoktur. İstanbul’a temelli yerleşmekle memleket olan Ankara vatan-ı asli olmaktan çıkar. 15 günden az kalmak üzere memlekete yani Ankara’ya gidince orada seferi olunur. Seferde kurban kesmek gerekmez. Kesilirse sevab olur.

Kurbanı kesip sefere çıkmak
Sual:
Bayramın birinci veya ikinci günü kurbanını kesip sefere çıkan vacib sevabı alır mı? Üçüncü günü seferden dönenin tekrar kurban kesmesi gerekir mi?
CEVAP
Bayramın birinci veya ikinci günü kurbanını kesip sefere çıkarsa vacib sevabı alır. Üçüncü günü seferden dönene artık tekrar kurban kesmek gerekmez.

Mukimken kurban kesmek
Sual:
Bayramın üçüncü günü seferden memleketine gelen zengin kurban keser mi?
CEVAP
Kurban kesmeden sefere çıkan zenginin seferdeyken kurban kesmiş olsa bile üçüncü günü mukim olunca tekrar kesmesi vacibdir.

Vatan-ı aslide seferi olunmaz
Sual:
Vatan-ı aslim Van; ama bir yılı aşkın bir zamandır yurt dışındayım. Birkaç yıl daha kalırım. Kurban bayramı için gideceğim Van’da 10 gün kalırsam seferi miyim kurban kesmem vacib mi?
CEVAP
Vatan-ı aslide bir saat bile kalan seferi olmaz. Kurban kesmek vacib olur.

Sual: İstanbul’da oturuyorum. Her yıl bayramda memleketim olan Kayseri’ye gidip kurban kesiyorum. Bir mahzuru oluyor mu?
CEVAP
Kayseri vatan-ı asliniz ise bir günlük için de gidilse mukim olursunuz ve kurban kesmeniz vacib olur. Eğer İstanbul’a temelli yerleşmişseniz Kayseri vatan-ı asli olmaktan çıkar. Gittiğinizde seferi oluyorsanız kurban kesmek gerekmez. Şayet keserseniz çok sevap alırsınız.

Seferi olan vekil
Sual:
Seferi olan vekil vekâleten kurban kesebilir mi?
CEVAP
Kesebilir vekilin seferi olmasının önemi yoktur.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kurbanda seferi olunur mu?

Kurbanda seferi olunur mu? konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kurbanda seferilik, seferi kurban, kurbanda seferilik olur mu, kurbanda seferi, seferi kurbanı, kurbanı başka şehirde kesmek, kurbanda seferi olmak, kurbanda seferi olurmu, seferilikte kurban, kurban seferi olur mu, kurbanda seferi olur mu, kurbanı memlekette kesmek, seferde kurban, seferi olan kurban keser mi, seferi kurban keser mi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tebük Seferi Ne Zaman yapılmıştır? Sonuçları Nelerdir? Я Tarih 1 04-01-2013 10:14
Ölü için kesilecek kurbanda aranan şartlar nelerdir? Я Dini Bilgiler 0 26-09-2010 07:09
Taif Seferi Ne Zaman Yapılmıştır? Sonuçları Nelerdir? Я Tarih 0 12-04-2010 03:32
Son Haçlı Seferi ve 13. Yüzyıl Avrupası nimlahza Tarihi Gizemler 0 25-02-2009 11:30
Gözlüklü de güzel olunur! Bkmlyz Moda Hakkında Herşey 0 19-03-2008 09:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats