bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-09-2010, 08:31   #1 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kurban kesmek kimlere vacibdir?

CEVAP
Maddeler halinde bildirelim:
1-
Kurban davar [koyun keçi] sığır [manda inek dana öküz boğa] veya deveyi Kurban bayramının ilk üç gününde kurban niyeti ile kesmek demektir. Kurban vacib vazifesini yerine getirerek sevaba kavuşmak için kesilir. Mukim olan akıllı büluğa ermiş hür ve Müslüman erkeğin ve kadının ihtiyaç eşyasından fazla nisap miktarı malı veya parası varsa Kurban bayramı için niyet ederek belli günlerde belli bir hayvanı kurban kesmeleri vacib olur.
Dinen karı kocadan hangisi zengin ise kurbanı o keser ikisi zengin ise ikisi de keser ikisi de fakir ise ikisi de kesmez. Fakir kurban kesmek zorunda değildir ama keserse çok sevap olur.

Kurban dünyada vacib vazifesini yerine getirmiş olmak ve ahiretteki sevabına nail olmak için kesilir. Babanın çocuğu için çocuğun malından da kurban kesmesi gerekmez. Deli ile bunak çocuk hükmündedir. Büyük çocuk ve hanımdan izinsiz onlar adına kurban kesilmez.

2-
Mukim akıl-baliğ müslümanın ihtiyacından fazla nisap miktarı malı veya parası varsa kurban kesmesi vacib olur. Kurban kesmenin vacib olmasında bayramın üçüncü gününe itibar olunur. Bayramın birinci ve ikinci günü zengin-fakir mukim-misafir akıllı-deli baygın-ayık olmaya bakılmaz. Bayramın üçüncü günü nisaba malikse diğer şartlar da varsa kurban kesmek vacib olur.
Demek ki bayramın ikinci günü de baliğ olmayıp üçüncü günü büluğa erene bayramın ilk günü fakirken üçüncü günü zengin olana bayramın ilk günü seferiyken üçüncü günü mukim olana diğer şartlar da varsa kurban kesmek vacib olur.

3- Bayramın ilk günü komada iken üçüncü günü ayılanın diğer şartlar da varsa kurban kesmesi vacib olur. Bayramın ikinci günü bayılıp üçüncü günü güneş battıktan sonra ayılan zenginin kurban kesmesi vacib olmaz.

4-
Fakir bir kimse bayramın birinci veya ikinci günü bir kurban kesse bayramın üçüncü günü zengin olsa bir kurban daha kesmesi lazımdır. Çünkü üstüne vacib olmadan kesmiştir. Ancak Bezzaziyye gibi muteber eserlerde sonradan gelen âlimler “Fakir bayramın birinci günü kurban kesse üçüncü günü zengin olsa tekrar kurban kesmesi gerekmez” demişlerdir.

5- Üçüncü günü zengin olacağını bilenin ilk günü kurban kesmesinde mahzur yoktur.

6- Bir zengin bayramın birinci ve ikinci günü kurban kesmeden ölse kurban borcu ile ölmüş olmaz.

7- Kurban bayramının üçüncü günü fakir olacağını veya sefere çıkacağını bilen kimseye birinci günü kurban kesmek vacib olmaz. Keserse vacib olarak eda etmiş olur.

8-
Mukim iken bayramın birinci ve ikinci günü sefere çıkanın kurban kesmesi vacib olmaz. Daha önce kesmişse vacib sevabı alır. Kesmemişse sefere çıktığı için borç üzerinden düşer.

9-
Mukim bir zengin seferdeki bir vekile kurban kestirse vacib sevabı alır.

10-
Esir iken üçüncü günü hür olanın diğer şartlar da varsa kurban kesmesi vacib olur. Hür iken bayramın üçüncü günü esir olup güneş batana kadar esir kalanın kurban kesmesi vacib olmaz.

11-
Tarlasından aldığı mahsul veya tarlanın evin dükkanın [atölyenin kamyonun] bir senelik kirası ne kadar çok olursa olsun bir yıllık ev ihtiyacını veya aylık geliri ve aldığı maaş ve ücret aylık ihtiyacını ve kul borcunu karşılamayan kimse imam-ı Muhammed’e göre fakirdir. Fetva da böyledir. Şeyhayn’a göre zengin sayılır. Mülkü olan tarlanın ve bu demirbaş malların değeri ihtiyacını karşılar ve nisabı da bulursa bunun kirayı her alışta bir miktar ayırıp biriktirerek fıtra vermesi ve kurban keserek büyük sevaba kavuşması gerekir. Böyle bir kimse fıtra vermez ve kurban kesmezse imam-ı Muhammed’e göre günahtan kurtulur. Tarlasından hiç mahsul almayan kiraya da veremeyen kimse ve ihtiyacından fazla malı olup da parası bulunmayan kimse imam-ı Muhammed’e uyarak fıtra vermez ve kurban kesmez. Verir ve keserse ikinci ictihada göre fıtra ve kurban sevabına kavuşur.

Aldığı kira ile güç geçinen kişi nisaba malik ise para biriktirip fıtra vermeli ve kurban kesmelidir. Etin hepsini kavurma yapıp birkaç ay et parasından biriktirip gelecek yılın fıtra ve kurban parası olarak saklamalıdır. Böylece fıtra ve kurban sevabından mahrum kalmamalıdır. Aile efradı çok olup güç geçinenin kurbanın etini evinde bırakması müstehaptır.

Sual:
Akıl baliğ olma yaşı kaçtır? 13 yaşındaki oğluma kurban düşer mi?
CEVAP
Kızlar 9 yaşında erkekler 12 yaşında büluğa erebilirler. Bazıları gecikebilir. 15 yaşını geçtiği halde ergenliğe ermezse artık o ergen kabul edilir.

Büluğa ermişse ve 96 gram altın veya o kadar parası varsa kurban kesmesi gerekir. Büluğa ermemişse zengin de olsa kurban kesmez.

Sual:
Annem zengin ama şuursuzdur. Kurban kesmesi gerekir mi?
CEVAP
Şuuru yerinde iken kes derse kesersiniz. Bilmiyorsa kesilmez.

Sual:
Zekat nisabına ulaşmış altınları olan çocukların kurbanlarını babaları mı keser?
CEVAP
Büluğa ermemiş olan çocuğa zengin de olsa kurban kesmek vacib olmaz. Babasının da zengin çocuğu için kesmesi gerekmez.

Sual: Tam İlmihal’de (Kurban bayramının üçüncü günü fakir olacağını veya sefere çıkacağını bilen kimseye birinci günü kurban kesmek vacib olmaz. Üçüncü günü zengin olacağını bilenin kurban kesmesi Zilhiccenin onuncu günü yani bayramın birinci günü fecr vaktinde vacib olur) deniyor. Hemen devamla yine (Bayramın birinci günü zengin veya fakir ve mukim veya misafir olmaya bakılmaz) deniyor. İlk ifadedeki (..fecr vaktinde vacib olur) ne demek?
CEVAP
(Keserse vacib sevabı alır) demektir.

Sual: Zengin ailenin fakir oğlunun da kurban kesmesi gerekir mi?
CEVAP
Hayır zengin olan keser. Ana babanın zenginliği oğlunun kurban kesmesini gerektirmez.

Çocuk için kurban kesmek
Sual:
Almanya’da 154 Euro kindergeld (çocuk parası) veriliyor. Burada bazı derneklerin dağıttıkları broşürlerde çocuklar için kurban kesmek vacib deniyor. Çocuk için kurban parası topluyorlar. Çocuğun kurban kesmesinin vacib olduğu Dürer’de yazıyor diyorlar. Dedikleri doğru mu?
CEVAP
Hayır yanlıştır. Büluğa ermemiş çocuk için zengin de olsa kurban kesmek gerekmez. Şeyhayn’a göre babasının zengin çocuğu için de çocuğun malından kesmesi gerekirse de fetva İmam-ı Muhammed’in kavlidir. Fetva verilen bu kavle göre babanın zengin çocuğu için kendi malından da çocuğun malından da kurban kesmesi gerekmez. (Dürer)

Fakirin kurbanı ölse
Sual:
Fakirin aldığı kurban Arefe günü ölse bunun yerine başka bir kurban kesmesi gerekir mi?
CEVAP
Fakir olduğu için gerekmez.

Şuuru yerindeyse
Sual: Dinen zengin olan bir alzheimer hastasının bayramda kurban kesmesi gerekir mi?
CEVAP
Fıkıh kitaplarında (Bayramın üçüncü gününü baygın halde geçiren zengine kurban kesmek vacib olmaz) deniyor. Üçüncü günü ayık olmak önemlidir. Birinci günü ayık olsa ve kurban kesse üçüncü günü baygın geçirse de kestiği kurban vacib olur.

Bunayanın da üçüncü günü şuuru yerindeyse (Bugün kurban bayramıdır bana kurban kesin) diyorsa kurban kesmek gerekir. Bayramın kurbanın ne olduğunu anlamıyorsa kurban kesmesi gerekmez. Kurban kesmek zengin olan akıllı Müslümana vacibdir.

Kurban kesmede üçüncü gün
Sual:
Bir fakir kurban bayramının üçüncü günü zengin olsa veya bir zengin üçüncü günü fakirleşse yahut ölse kurban kesmek vacib olur mu?
CEVAP
Fakirlik zenginlik ve ölüm için vaktin sonuna itibar edilir; bayramın başında zenginken üçüncü günü fakirleşse veya ölse o kimsenin üzerine kurban vacib olmaz. Üçüncü günü zengin olana da kurban kesmek vacib olur. (Dürer ve gurer)

Şafii’de kurban
Sual:
Şafii’de ailenin geçimini sağlayan kimse kurban kesse diğer ev halkı kesmese de olur mu?
CEVAP
Evet olur. Bir ev halkı için bir kurban kesilmesi sünnet-i kifâyedir. Aile reisi kesince diğerlerinin kesmesi gerekmez. Hanefi’de ise ailede kurban nisabına malik olan herkesin kesmesi vacibdir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kurban kesmek kimlere vacibdir?

Kurban kesmek kimlere vacibdir? konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kurban kesmek kime düşer, kurban kesmek kimlere düşer, borcu olana kurban düşer mi, borclu olana kurban düsermi, cocuklara kurban duser mi, borcu olana kurban düşermi, borcu olana kurban kesmek düşermi, kurban borcu olana düşermi, kadına kurban düşer mi, kadınakurbandusermı, arabaya kurban düşer mi, borcluollankurbandusermi, kurban kime düser, borcun varsa kurban kesmek düsüyomu, çalışmayan kadına kurban düşer mi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kurban kesmek âyet ve hadisle meşru kılınmış bir ibadet değil midir? Я Dini Bilgiler 1 12-10-2012 01:50
Gece kurban kesmek caiz midir? Я Dini Bilgiler 0 26-09-2010 08:21
Alınan ev ya da araba için kurban kesmek gerekir mi? Я Dini Bilgiler 0 20-08-2010 08:10
Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilir ? Bakimli Bayan Epilasyon 1 28-02-2009 08:43
Tüp Bebek Tedavisi kimlere Yapılır? elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 06:03

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats