bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-12-2010, 01:28   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hicri takvim nedir?

Hicri takvim nedir?


Ne zamandan beri uygulanmaktadır?
Hicri yeni yılın ilk ayı olan Muharrem ayına özel bir ibadet var mıdır?
Peygamberimiz yeni yılı nasıl karşılamıştır?
Aşure günü nedir?
Aşure gününe özel bir ibadet şekli var mıdır?
soruları ile ilgili kısaca bilgi vermek istiyoruz...

Hicri tarih Hz. Muhammed (s.a.s.)'in Mekke'den Medine'ye hicretiyle başlar. Ancak takvim başlangıcı olarak bu tarih Hz. Ömer devrinde kabul olunmuştur. Ondan önce arapların belli bir tarihi yoktu. Bazı önemli hadiseleri (Hz. İbrahim'in ateşe atılışı Fil vakası vb.) tarihe başlangıç olarak gösteriyorlardı.

Hicretten on altı yıl sonra (638) dönemin halifesi Hz. Ömer'in emriyle Medine'de bir meclis toplanarak tarih meselesine bir çözüm bulunması istendi. Hz. Ali'nin teklifi ve mecliste bulunanların kabulü ile Hz. Muhammed (a.s)'in hicreti İslâm tarihine başlangıcı ve Muharremin de bu yılın ilk ayı olması kararlaştırıldı.


Böyle bir uygulamanın konulmasına sebep olarak şu iki husus gösterilmektedir. Hz. Ömer devrinde ibraz edilen bir borç senedinde ödeme için vâde tarihi olarak gösterilen Şaban ayının geçen yılın mı yoksa gelecek yılın mı olduğu kestirilememişti. Ayrıca aynı dönemde Basra valisi olan Ebu Musa el-Eş'arî'den gelen bir yazıda; Hilâfet makamından gönderilen kâğıtların hangisi önce hangisi sonra olduğu ve hangisinin hükmüyle hareket edilmesi gerektiğinin bilinmediği cihetle bu sorunun acilen halledilmesi isteniyordu. Bu nedenlerle Hicret İslam tarihine başlangıç teşkil etmişti.

Hicrî-Kamerî yıl on iki aydır. İlk ayı olan Muharrem ile birlikte Receb Zilkade ve Zilhicceye Araplar "eşhur'i hurum" adı verir ve bu aylarda savaştan ve her türlü şiddetten uzak dururlardı.

Hz. Muhammed (s.a.s) bu ayın dokuz on ve on birinci günleri oruç tutmayı ashabına tavsiye etmişti. Peygamber Efendimiz buyurur ki: "Ramazan orucundan sonra tutulan oruçların en faziletlisi Allah'a izafet ile şereflendirilen Muharrem ayındaki oruçtur" (Riyazü's-Sâlihin II 504).

Diğer hadislerde Muharrem ayının onuncu gününe rastlayan ve pek çok önemli olayın cereyan ettiği "Aşûra günü'nde tutulan orucun bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir" (Riyâzü's-Salihin II 509).

Emevilerin ikinci hükümdarı Yezid zamanında ve hicri 61/milâdi 680 yılı Muharrem ayının onuncu cuma gününde vuku bulan Hz. Hüseyin'in şehadeti meselesinden dolayı Şiilerce o gün matem günü sayılmış ve bu matem daha sonraları geniş çapta ve resmi bir hüviyete bürünmüştür.

Aşure günü denilen Muharrem ayının onuncu gününde tarihte pek çok önemli olayın meydana geldiği rivayet edilmektedir. Bunlar arasında şu olayları saymak mümkündür:

- Nuh (a.s)'un gemisinin tufandan kurtulup Cudi dağının tepesine oturması bu güne rastlar. Bilindiği gibi bu olay Hz. Nuh'a inananların bir gemi vasıtasıyla kurtulduğu ve inkarcıların da bütünüyle yok olup gittiği bir olay olmuştu.

- Bunun yanında Hz. Adem'in tevbesi


- Hz. İbrahim'in ateşten kurtulması ve


- Hz. Yakub'un oğlu Hz. Yusuf'a kavuşması bu güne rastlar.


- Öte yandan Muharrem ayının onaltıncı günü Kudüs'ün kıble tayin edildiği ve


- on yedinci günde Fil ashabının geldiği gün olduğu nakledilenler arasındadır.


Muharrem ayının Osmanlılar devrinde de ayrı bir yeri vardı. Bu ay dolayısıyla şairlerin yazdığı ve "Muharremiye" adı verilen manzum şiirlerin sayısı oldukça kabarıktır. Ayrıca yeni sene başı olması hasebiyle bu ayda devlet erkanı padişahın huzuruna çıkarak yeni yılı tebrik eder ve padişahın "Muharremiye" denilen hediyelerini alırlardı.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (11-12-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hicri takvim nedir?

Hicri takvim nedir? konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hicri takvim nedir, hicri takvim nedir kısaca, hicri takvim 2011, hicri takvim nedir kısa bilgi, hicri takvim resmi, hicri takvim resimleri, hicri takvim nedir kısa, hicri nedir, hicri takvim kısa bilgi, hicri takvim nedir kısaca bilgi, kısaca hicri ne demektir, hicri takvim kısaca nedir, hicri takvim kısaca, hicri takvim kısaca bilgi, hicri takvimi nedir kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hicri yeni yılımız mübarek olsun... nurküllü Kutlamalar 3 09-12-2010 07:58
2010 takvim kızları 7nbitirdin Komik Resimler 2 06-01-2010 03:57
Kibrit Takvim... mormavi Komik Resimler 4 01-10-2009 07:20
Bu Takvim Baska Takvim... mormavi Komik Resimler 4 10-08-2009 11:40
Takvim elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 19-10-2008 04:14

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats