bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-08-2011, 04:06   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler Ay'ın yörüngesi

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler

Ay'ın yörüngesi


Ay'a da bir takım evrelerle ölçü biçtik. Nitekim o eski ve eğri hurma dalı gibi döner.

36Yasin Suresi 39

Ay Güneş sisteminin diğer uydularıyla karşılaştırıldığında çok büyük bir uydudur. Ay'ın oluşumuyla ilgili farklı teoriler vardır. En yaygın teoriye göre Dünya'mız ile bir gökcismi çarpışmış bu çarpışmanın etkisiyle Dünya'nın kabuğundan büyük bir parça kopmuş ve sonra bu parça Ay'a dönüşmüştür. Kesin olmasa da son zamanlarda Amerikan sonda aracı "Lunar Prospector" dan gelen bilgiler bu teoriyi desteklemektedir. Ay'ın küçük çekirdeği Dünya'nın dış kabuğuyla büyük benzerlik göstermektedir.

Kuran Ay'a ve Ay'ın hareketlerine birçok ayetinde dikkat çekmiştir. Modern bilimin sağladığı verilerle Ay'ın varlığının Dünya'daki yaşam için ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır. Ay bir uyduya göre oldukça büyük hacmi ve ayarlanmış uzaklığıyla Dünya'mızın dönme merkezini sabitleştirmektedir. Bu da gezegenimizin yaşam için elverişli iklim koşullarını milyarlarca yıldır korumasını sağlamaktadır. Bazı bilim adamları Ay'ın çekim gücü sayesinde Dünya'nın merkez çekirdeğinin sıvı konumunu koruduğunu söylemektedirler. Bu da gezegenimizin manyetik alanını güvence altına almaktadır. (18. ve 19. bölümde de bu konuya değineceğiz.) Eğer bu manyetik alan olmasaydı kozmik radyasyonlar Dünya'ya doğrudan ulaşacaklardı. Bu da yeryüzünde yaşamı yok edecekti. Yine Ay olmasaydı Dünya'nın kendi çevresinde 10 saat içinde döneceği tahmin edilmektedir. Bu ise gece ve gündüzün tamamen değişmesi yeryüzündeki yaşamın ciddi bir darbe yemesi demektir. Ay okyanusları kendisine çekerek Dünya'nın dönüş hızını yavaşlatmış ve bugünkü şekline getirmiştir.AY VE MATEMATİK

Tüm bu oluşumlar Ay'ın kütlesinden dönüş hızına kadar ince matematiksel hesapların yapılması Allah'ın yaratışlarını bu matematiksel hesaplarla gerçekleştirmesi sayesindedir. Nitekim Allah Evren'de kullandığı matematiğe "kader" kelimesiyle dikkat çekmiştir. Kader kelimesinin din adına uydurulanların etkisiyle yanlış yorumlanmasına burada değinmek istemiyoruz. "Kader" kelimesi Arapça'da ölçüyü ölçü konulmasını yani matematiksel düzenlemeyi ifade eder. "Kader" kelimesi Türkçemizde bu anlamın dışında kullanılsa da "Kader" kelimesinden türeyen "miktar" kelimesi dilimizde "ölçü" anlamında kullanılmaktadır. Bu bölümde incelediğimiz Yasin suresinin 35. ayetinde de Allah'ın matematiksel düzenlemesi "kader" kelimesiyle ifade edilmiştir. Ay'ın Dünya'ya uzaklığından kütlesinden dönüş hızına Dünya ile karşılıklı çekimlerinden Güneş'e karşı konumu ve çekimlerine kadar her şey matematiksel olarak ince bir şekilde hesaplanmıştır.(Kaderi belirlenmiştir.) Bu hesaplardaki ufak bir oynama bile yeryüzündeki yaşamın yok olmasına sebep olurdu. Ay ile ilgili verdiğimiz örneklerde de Allah'ın planlı yaratışının matematiksel düzenlemelerinin örneklerini görüyoruz. Ay yalnızca romantik gecelerin aktörü şairlerin ilham kaynağı değil yeryüzü yaşamının olmazsa olmaz dostu ve şartıdır da.

Ay Dünya'nın çevresinde çok sayıda kuvvetlerin birbirini dengelemesi ile dolanır. Dünya'nın Güneş'in çekimleri kadar diğer gezegenlerin çekimleri de burada etkili olmaktadır. Ay'ın hareket denklemindeki ölçü yüzlerce ayrı parametre arasından ayarlanmıştır. Dünya'daki yaşam için ise binlerce gerekli parametrenin art arda gelmesi şarttır. Ay bu parametrelerden sadece biridir. İşte Allah öyle bir sistem yaratmıştır ki Dünya'da yaşamın var olması için gerekli unsurlardan sadece biri olan Ay'ın Dünya'daki yaşamı sağlayacak şekilde varlığı ve yörüngesinde dolaşımı yüzlerce parametreye büyük bir matematiksel incelikle bağlıdır. Bunun sonucundaki oluşum ise yaşamamız için gerekli binlerce unsurdan sadece biridir.

EĞRİ ESKİ HURMA DALI


Ay Dünya etrafındaki eliptik dolanımını 27 gün 7 saat 43 dakika 11 saniyede tamamlar. Ay (Kamer) kelimesinin Kuran'da 27 kez geçmesi ise Kuran'ın ayrı bir mucizesidir (Kitabın matematiksel mucizeler ile ilgili kısmında bu konuya değineceğiz.) Ay Dünya etrafında kıvrılan sarılan bir yörüngede hareket eder. Dünya'nın Güneş etrafındaki dolaşımı gerçekleşirken Ay da Dünya'nın etrafında bazen önünde bazen arkasında olmak üzere sarmal bir yol izler. Böylece Ay Dünya'nın yörüngesi boyunca kıvrım kıvrım dönerek yol alan bir yörüngeye sahip olur. Tıpkı kıvrılan ve bükülen bir dal gibi. Bu bölümde incelediğimiz ayette Ay'ın yörüngesine "urcun" kelimesiyle işaret edilir. "Urcun" "hurmanın eğri salkım dalı"nı ifade eder. Ayette bu eğri salkım dalı "eski" ifadesiyle de tasvir edilmiştir ki hurma çöpünün eskisi daha ince ve daha eğri olmaktadır. Bu çok hoş çok güzel tasvir edici bir benzetmedir. Bu benzetmeyle Ay'ın evrelerindeki ilk ve son şekliyle beraber Ay'ın Dünya etrafında katettiği yörüngenin şekline de işaret vardır. Ayetin matematiksel ölçülendirmeye dikkat çekmesi kadar eğri ve eski hurma dalıyla yaptığı benzetme de mucizevi niteliktedir ve o dönemin bilgi seviyesiyle ne Ay'ın yörüngesindeki matematiksel inceliklerin ne de Ay'ın Dünya'nın etrafında dolanırken çizdiği yörüngenin şeklinin bilinmesi mümkündür.


Ay Dünya'nın yörüngesi boyunca kıvrım kıvrım dönerek yol alan bir yörüngeye sahiptir. Bu yörünge aynen hurma dalı şekline sahiptir. Resimde Ay'ın Uzay'daki yörüngesi görülüyor.


AY'IN GÜNEŞ'E BAĞIMLI OLMASI


1. Ve Güneş ve onun parıltısı

2. Ve uyup onu izlediğinde Ay'a

91 Şems Suresi 12

Kuran "eğri eski hurma dalı" benzetmesiyle Ay'ın Evren'deki yörüngesini mükemmel bir şekilde açıklamıştır. Yukarıda alıntıladığımız ayette ise Ay'ın Güneş ile ilişkisi açıklanır. Ayette kullanılan "fela" kelimesini "Uyup izlemek" diye çevirdik. Bu kelime bağımlı olmayı birine uyup ardınca gitmeyi ifade etmektedir. Gerçekten de Ay uydusu olduğu Dünya ile beraber Güneş'in etrafında döner ve Evren'in içinde Güneş nereye doğru hareket ediyorsa Ay ve Dünya da oraya doğru hareket eder. Hareket edip ilerleyen bir Güneş'in etrafında Ay ve Dünya döner. Yani Ay ve Dünyamız tamamen Güneş'in hareketine bağımlıdırlar. Güneş'in ardı sıra hareket ederek Evren'de konum değiştirirler.

Ay'ın içinde bulunduğu sistemin hareket merkezi Güneş'tir. Ay'ın Güneş'e tabi olup onu izlediğinin söylenmesi de Kuran'ın sayısız mucizelerinden biridir. Her mucizede hayranlık hissimiz daha da artmaktadır…


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 03-03-2016, 06:39   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Hadid suresinde demirin indirildiği yazar.45 milyar yıl önce Theia adında Mars büyüklüğündeki bir gezegenin dünyaya çarptığını bilim ispatlamıştır.Gezegen demirden oluşuyordu.Çarpma sonucu kopan parçalar birleşerek Ay'ı oluşturur.


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler Ay'ın yörüngesi

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler Ay'ın yörüngesi konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ayın yörüngesi, kuranı kerim bilimsel mucizeleri, kuranı kerimde dünyanın şekli, kuranı kerimin bilimsel mucizeleri, kuranı kerim, bugünküayınşekli, kuranda ay mucizesi, kuranı kerimde ayın oluşumu, ayın bugünkü şekli, kuranı kerim bilimsel, bugünkü ayın şekli, ayın evreleri, kuran ı kerim bilimsel, kuranı kerimdeki bilimsel mucizeler, bilimsel mucizeler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dualarimzdaki mucizeler mormavi Dua, Ayet, Hadis 2 05-08-2012 08:07
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler Kur'an bir mucizedir nurküllü Dini Bilgiler 5 19-08-2011 03:51
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 03:41
Apsis Yörüngesi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:17
Ay'ın Evreleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 01:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats