bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-08-2011, 04:10   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler Güneş de akıp gitmektedir

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler

Güneş de akıp gitmektedir


Güneş de bir karar yerine doğru akıp gitmektedir. Bu üstün Olan ve Bilen'in takdiridir.

36Yasin Suresi 38

Tarihin çok uzun bir döneminde insanlar Dünya'yı sabit Güneş'i ise Dünya'nın etrafında dönüyor zannetiler. Sonra Kopernik Kepler Galileo ile başlayan süreçte ise insanlar Güneş'in sabit bir şekilde ortada durduğunu Dünya'nın ise sabit bir Güneş'in etrafında döndüğünü zannettiler. Bilimde devrim sayılan bu keşif çok önemliydi ama Güneş'in bu modelde sabit durgun sayılması yanlış bir kanaatti.

Daha sonra ise gelişmiş teleskopların sayesinde ve kozmoloji biliminin oluşturduğu birikimle Güneş'in de hareket ettiği Dünya'nın hareket eden bir Güneş'in etrafında döndüğü anlaşıldı. Oysa Güneş'in bu hareketi Kuran'da 1400 yıl önceden açıklanmıştır. Güneş'in Dünya etrafında kısır döngü yaptığı fikrine ve Güneş'in hareketsiz bir şekilde durduğu fikrine karşın Yasin Suresi'nin 38. ayeti Güneş'in bir hedefe doğru akıp gittiğini söyleyerek doğru modeli ortaya koymuştur. Böylece Kuran birçok konuyu olduğu gibi Güneş'in hareketini de doğru şekilde açıklayan bilinen ilk kaynaktır.


KURAN'IN TARZI VE BİLİMİN TARZI

Bir bilim kitabı ortaya koyduğu tezlerin ispatlarını çıkış noktalarını göstermeye çalışır. Oysa Kuran her tezinin ispatlarını gösterme çabası gütmez. Kuran Evren'in Yaratıcısının gönderdiği vahiydir ve Evren'i Yaratıcısının diliyle bir bilim kitabından farklı bir üslupla açıklar. Evren hakkındaki en temel bilgilerin Kuran'da ortaya konulmasından bin yılı aşkın bir zaman sonra ancak öğrenilebilmesi Kuran'ın birçok ayrı konuda açıklamalar yapıp hiçbir konuda hataya düşmemesi Kuran'ın Evren'in Yaratıcısının kitabı olduğunun delilidir. Kuran bir bilim kitabı gibi neden niçin ispat bilimsel birikim gözetmeden doğrudan sonucu ortaya koymaktadır. Bilim ise tüm bu aşamaları katederek sonuca ulaşmakta; fakat sonunda ulaşılan sonuç Kuran'ın baştan söylediklerinin doğruluğunu ispatlamaktadır.

Görüldüğü gibi Kuran'ın doğrudan sonucu ortaya koyuşu ile bilimin deneylerden gözlemlerden formüllerden geçen süreci farklıdır ve farklı da olmalıdır. Bilim sonuç ortaya konmuş olsa da tüm bu basamakları aşmak ve kendi yöntemiyle sonuca ulaşmak zorundadır. Bu yol bilimsel bilgi yapısının bir zorunluluğudur. Nitekim Kuran'ın gerek Evren'de gerek Dünya'da araştırmalar yapmamızı söyleyen ayetleri bu yöntemi teşvik edici özelliğe sahiptir. Kimse bizim bu yazdıklarımızdan Kuran'ı ve bilimi yarıştırdığımızı sanmasın. Bizim göstermeye çalıştığımız Kuran'ın bilimsel basamakları takip etmeksizin doğrudan bilimsel sonuçları veren açıklamalarının bilimsel basamakların çıkılmasıyla onaylandığı Kuran'ın mucizesinin doğrulandığıdır. Kuran Evren'in Yaratıcısından gelmektedir. Evren'in Yaratıcısı ise zaten Evren ile ilgili tüm bilgilere sahiptir. Bu yüzden Allah Kuran'da Kuran'ın indiği dönemde bilimin ulaşmasına imkan olmayan bilgileri insanlara sonuç olarak aktarır. Günü gelince bilim formüller oluşturarak kullanır gözlemler yapar teknolojik buluşlarını gözlemlerde kullanır ve bilimsel birikim genişler. İşte bilimin takdire değer çabalarıyla varılan bu sonuçlarının önemli bir kısmı Evren'le beraber bilimsel kuralları da Yaratanın kitabında önceden açıklanmıştır.

GÜNEŞ'İN HIZI

Güneş saatte 700.000 km'den daha büyük bir hızla Solar Apex adı verilen bir yörünge boyunca Vega Yıldızı'na doğru hareket etmektedir. Dünya'nın hem kendi ekseni etrafında hem Güneş'in etrafında dönerken aynı zamanda Güneş sistemiyle beraber hareket ettiği de unutulmamalıdır.

Güneş her sabah doğmakta her akşam batmaktadır. Fakat tüm bu doğuşları ve batışları her seferinde Evren'in ayrı bir noktasında gerçekleşmektedir. Dünya Evren'de hiçbir zaman aynı noktadan bir daha geçmeden hareket eden bir Güneş'in etrafında yolculuk yapmaktadır. Kitabımızın sırf bu bölümünün başından bu satırlara kadar geçen süre içinde Güneş'in ve Güneş'e bağlı olarak Dünya'mızın bir kaç bin kilometre yol katettiğini düşünürsek ve inanılmaz hızdaki hareketlerden en ufak bir şekilde negatif olarak etkilenmediğimizi hatırlarsak Allah'ın muhteşem düzeni ile karşı karşıya olduğumuzu kavrayabiliriz.

GÜNEŞ'İN DOĞDUĞU YERLER

O Evren'in ve yeryüzünün ve bu ikisi arasındakilerin Efendisi'dir doğuların (Güneş'in doğduğu yerlerin) da Efendisi'dir O.

37 Saffat Suresi 5

Taşkın Tuna Saffat suresi 5. ayetinin mucizevi işaretini şöyle açıklar: "Dünya'mızın da çok değişik hareketleri vardır. Uzay'ın bir noktasından bir daha geçmemek üzere bütün sistemle birlikte Dünya da hareket halindedir. Dünya'nın yuvarlak oluşu sebebiyle bir yerde doğan Güneş aynı anda bir başka yerde batıyor. Gece gündüzü gündüz de geceyi kovalıyor. O halde Güneş'in doğduğu "yer" değil "yerler" söz konusudur. Yerkürenin her noktası için sabah saatleri değişiktir. Her yer ayrı ayrı saniyelerde Güneş'in doğuşunu bekliyor...Güneş'i Uzay'ın bambaşka yerlerinden "doğarken" seyrediyoruz. Güneş aynı Güneş Dünya aynı Dünya ama Uzay'ın yeri değişik..." Taşkın Tuna Kuran'ın Güneş'in doğduğu yerleri çoğul bir ifadeyle değerlendirmesindeki inceliği bu şekilde açıklamaktadır.

Her sabah doğarken gördüğümüz Güneş'imiz dev bir nükleer reaktördür. Hidrojen atomlarını helyuma dönüştürerek çalışan bu reaktörümüz çok mükemmel bir şekilde ayarlanmış olarak görevlerini yerine getirmektedir. Kuran'ın anlattığı şekilde karar noktasına; duracağı son bulacağı yere doğru hareket halindeki hayat kaynağımızın bu çok hızlı hareketinde hassas dengelerin hiçbiri değişmeden Evren'de yolculuk etmekteyiz. Düşünen araştıran ve samimi şekilde Kuran'ın ve Evren'in ayetlerini (delillerini) değerlendirenler Allah'ın kudretini ve Kuran'ın mucizelerini göreceklerdir.

İşte bunlar bizim insanlara verdiğimiz örneklerdir. Ancak bilgi sahiplerinden başkası bunlara akıl erdiremez.

29Ankebut Suresi 43


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler Güneş de akıp gitmektedir

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler Güneş de akıp gitmektedir konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler Ay'ın yörüngesi nurküllü Dini Bilgiler 1 03-03-2016 06:39
Dualarimzdaki mucizeler mormavi Dua, Ayet, Hadis 2 05-08-2012 08:07
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler Kur'an bir mucizedir nurküllü Dini Bilgiler 5 19-08-2011 03:51
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 03:41
Orhan Gencebay - Zaman Akıp Gider Şarkı Sözü Jülyet Yerli Şarkı Sözleri 0 06-06-2010 03:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats