bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-08-2011, 04:46   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Korunmuş tavan

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler

Korunmuş tavan


Kuran'da Allah gökyüzünün ilginç bir özelliğine şöyle dikkat çeker:

“Gökyüzünü korunmuş bir tavan kıldık;
onlar ise bunun ayetlerinden yüz çeviriyorlar. „

(Enbiya Suresi 32)

Ayette belirtilen gökyüzünün bu özelliği 20. yüzyıldaki bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Yerküremizi çepeçevre kuşatan atmosfer canlılığın devamı için son derece hayati işlevleri yerine getirir. Dünyaya doğru yaklaşan irili ufaklı pek çok gök taşını eriterek yok eder ve bunların yeryüzüne düşerek canlılara büyük zararlar vermesini engeller.


Atmosfer bunun yanısıra uzaydan gelen ve canlılar için zararlı olan ışınları da filtre eder. İşin ilginç olan yanı atmosferin sadece zararsız orandaki ışınları yani görünür ışık kızıl ötesi ışınlar ve radyo dalgalarını geçirmesidir. Bunların tümü yaşam için gerekli ışınlardır.

Örneğin atmosfer tarafından belirli oranda geçmesine izin verilen ultraviyole ışınları bitkilerin fotosentez yapmaları ve dolayısıyla tüm canlıların hayatta kalmaları açısından büyük önem taşır. Güneş tarafından yayılan şiddetli ultraviyole ışınlarının büyük bölümü atmosferin ozon tabakasında süzülür ve Dünya yüzeyine yaşam için gerekli olan az bir kısmı ulaşır.


Atmosferin koruyucu özelliği bunlarla da kalmaz. Dünya uzayın ortalama eksi 270 derecelik dondurucu soğuğundan yine atmosfer sayesinde korunur.

Atmosfer sadece canlılar için gerekli olan ışınların yeryüzüne geçmesine izin verir. Örneğin bu ışınlardan ultraviyole ışınları belirli oranlarda bize ulaşır. Bu oran bitkilerin fotosentez yapmaları ve dolayısıyla tüm canlıların hayatta kalması için en uygun ölçüye sahiptir.

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Korunmuş tavan

Bu temsili resimde Dünya'ya çarpmak üzere olan gök taşları görülmektedir. Uzayda dolaşan gök taşları Dünyamız için çok önemli bir tehlike oluşturabilirdi. Ancak Allah kusursuz yaratışı ile atmosferi koruyucu bir tavan kılmıştır. Bu özel koruma sayesinde gök taşlarının büyük çoğunluğu atmosferde parçalandığı için Dünya'ya zarar vermez.Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Korunmuş tavan

Gökyüzünü seyreden insanların çoğunun aklına atmosferin koruyucu yapısı gelmez. Bu yapı olmasa Dünya'nın nasıl bir yer olacağını da insanlar çoğu zaman düşünmez.

Yukarıdaki resimde Dünya'ya düşen bir gök taşının ABD Arizona'da açtığı dev çukur görülmektedir. Eğer atmosfer olmasaydı bu gök taşlarının milyonlarcası dünya yüzeyine düşer ve gezegen yaşanılmaz bir hale gelirdi. Ancak atmosferin koruyucu özelliği sayesindedir ki Dünya'daki canlılar güven içinde yaşamlarını sürdürürler. Bu elbette Allah'ın insanlar üzerindeki bir korumasıdır ve Kuran'da haber verilmiş bir mucizedir.
Dünya'yı zararlı etkilerden koruyan yalnızca atmosfer değildir.

Atmosferin yanısıra "Van Allen Kuşakları" denilen ve Dünya'nın manyetik alanından kaynaklanan bir tabaka da gezegenimize gelen zararlı ışınlara karşı bir kalkan görevi görür. Güneş'ten ve diğer yıldızlardan sürekli olarak yayılan bu ışınlar insanlar için öldürücü etkiye sahiptir. Özellikle Güneş'te sık sık meydana gelen ve "parlama" adı verilen enerji patlamaları Van Allen Kuşakları olmasa Dünya'daki tüm yaşamı yok edebilecek güçtedir.


Van Allen Kuşakları'nın yaşamımız açısından önemini Dr. Hugh Ross şöyle anlatmaktadır:

Dünya Güneş Sistemi'ndeki gezegenler arasında en yüksek yoğunluğa sahiptir. Bu geniş nikel-demir çekirdeği büyük bir manyetik alandan sorumludur. Bu manyetik alan Van Allen radyasyon koruyucu tabakasını meydana getirir. Bu tabaka yeryüzünü radyasyon bombardımanından korur. Eğer bu koruyucu tabaka olmasaydı Dünya'da hayat mümkün olmazdı. Manyetik alanı olan ve kayalık bölgelerden oluşan diğer tek gezegen Merkür'dür. Fakat bu manyetik alanın gücü Dünya'nınkinden 100 kat daha azdır. Van-Allen radyasyon koruyucu tabakası Dünya'ya özeldir.1
Geçtiğimiz yıllarda tespit edilen bir parlamada açığa çıkan enerjinin Hiroşima'ya atılanın benzeri 100 milyar atom bombasına eş değer olduğu hesaplanmıştır.

Parlamadan 58 saat sonra pusulaların ibrelerinde aşırı hareketler gözlenmiş Dünya atmosferinin 250 km üstünde sıcaklık sıçrama yapıp 2500° C'ye yükselmiştir.

Kısacası Dünya'nın üzerinde kendisini sarıp kuşatan ve dış tehlikelere karşı koruyan mükemmel bir sistem işler. İşte Dünya göğünün bu koruyucu kalkan özelliği yüzyıllar öncesinden Kuran'da bizlere Allah tarafından bildirilmiştir.


Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Korunmuş tavan Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Korunmuş tavan Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Korunmuş tavan


Güneş parlamasında açığa çıkan enerji insan aklının anlamakta zorlanacağı kadar şiddetlidir: Tek bir parlama Hiroşima'ya atılan 100 milyar tane atom bombasına eş değerdir. Dünya bu yıkıcı enerjiden atmosfer ve Van Allen Kuşakları'yla korunur. Canlı yaşamı için son derece elverişli olan Dünya'dan atmosferin dışına yani uzaya çıkıldığında dondurucu bir soğukla karşılaşılır.

Dünya uzayın ortalama -270 derecelik dondurucu soğuğundan yine atmosferi sayesinde korunur.
Dünya'nın manyetik alanının oluşturduğu manyetosfer tabakası yeryüzünü gök taşlarından zararlı kozmik ışın ve parçacıklardan koruyan bir kalkan gibidir.

Yukarıdaki resimde Van Allen Kuşakları adı da verilen bu manyetosfer tabakası görülmektedir. Dünya'nın on binlerce kilometre uzağındaki bu kuşaklar yeryüzündeki canlıları uzaydan gelebilecek öldürücü enerjiden korumaktadır.
Tüm bu bilimsel bulgular Dünya'nın özel bir şekilde korunduğunu kanıtlamaktadır. Önemli olan bu korunmanın "gökyüzünü korunmuş bir tavan kıldık" ayetiyle 1400 sene önce Kuran'da haber verilmiş olmasıdır.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Korunmuş tavan

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Korunmuş tavan konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ilginç dini bilgiler, kurandaki ilginç bilgiler, dini ilginç bilgiler, kurandan ilginç bilgiler, dünyadaki mucizeler, kuranda ilginç bilgiler, dini ile ilgili ilginç bilgiler, ilginc dini bilgiler, kuranı kerim ilginç bilgiler, çok ilginç dini bilgiler, kuranı kerim ile ilgili ilginç bilgiler, kuran ı kerim hakkında ilginç bilgiler, ilginç mucizeler, kuran ile ilgili ilginç bilgiler, kurandaki ilginç mucizeler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler Ay'ın yörüngesi nurküllü Dini Bilgiler 1 03-03-2016 06:39
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Dünyanın yuvarlaklığı nurküllü Dini Bilgiler 1 25-02-2013 01:38
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Demirdeki sır nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 04:28
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler Kur'an bir mucizedir nurküllü Dini Bilgiler 5 19-08-2011 03:51
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 03:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats