bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-08-2011, 04:50   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler...Atmosferin katmanları

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler


Kuran ayetlerinde evren hakkında verilen bilgilerden biri gökyüzünün yedi kat olarak düzenlendiğidir:


“Sizin için yerde olanların tümünü yaratan O'dur.
Sonra göğe istiva edip de onları yedi gök olarak
düzenleyen O'dur. Ve O herşeyi bilendir. „

(Bakara Suresi 29)
“Sonra duman halinde olan göğe yöneldi;
Böylece onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı
ve her bir göğe emrini vahyetti...„

(Fussilet Suresi 11-12)

Dünya yaşam için gerekli olan özelliklerin tümüne sahiptir. Bunlardan bir tanesi de canlıları koruyan özel bir kalkan görevini yerine getiren atmosferdir. Bugün Dünya atmosferinin üst üste dizilmiş farklı katmanlardan meydana geldiği bilinmektedir. Atmosfer aynen ayette bildirildiği gibi tam yedi temel katmandan oluşmaktadır. Bu elbette ki Kuran'ın mucizelerinden biridir.


Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler...Atmosferin katmanları

Kuran'da pek çok ayette kullanılan gök kelimesi tüm evreni ifade etmek için kullanıldığı gibi Dünya göğünü ifade etmek için de kullanılır. Kelimenin bu anlamı alındığında Dünya göğünün bir başka deyişle atmosferin 7 katmandan oluştuğu sonucu ortaya çıkmaktadır.
Nitekim bugün Dünya atmosferinin üst üste dizilmiş farklı katmanlardan meydana geldiği bilinmektedir. Üstelik aynen ayette bildirildiği gibi tam yedi temel katmandan...

Bilimsel bir kaynakta bu konu şöyle açıklanır:

Bilim adamları atmosferin birçok katmandan oluştuğunu keşfettiler. Katmanlar basınçları ve bunları oluşturan gazların bileşimi gibi belirgin fiziksel özelliklerle birbirlerinden farklılaşırlar... atmosferin Dünya'ya en yakın katmanı "TROPOSFER"dir. atmosferin toplam kütlesinin %90'ını oluşturur... Troposfer'in üzerindeki katman "STRATOSFER" dir...

Stratosfer'de ultraviyole ışınlarının emildiği katmana "OZONOSFER" adı verilir... Stratosfer'in üzerindeki tabakaya ise "MEZOSFER" adı verilir... Mezosfer'in üzerinde "TERMOSFER" yer alır... İyonize olmuş gazlar Termosfer'in içinde "İYONOSFER" adı verilen başka bir katman oluştururlar... Dünya atmosferinin en dış tabakası ise 450 km. den 960 km. ye kadar uzanır. Bu katmana "EKZOSFER" adı verilir.

14 asır önce gökyüzünün yekpare bir bütün sanıldığı dönemlerde Kuran'da gökyüzünün katmanlardan meydana geldiği üstelik bu katmanların sayısının "yedi" olduğu mucizevi bir biçimde haber verilmekteydi. Çağdaş bilim ise Dünyamız'ı çevreleyen atmosferin belli başlı "yedi" ana tabakadan meydana geldiğini ancak yakın zamanlarda ortaya koydu.

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler...Atmosferin katmanları
Bu kaynakta belirtilen katmanlarını saydığımızda atmosferin ayette bildirildiği gibi tam olarak 7 tabakadan oluştuğunu görürüz:

1- TROPOSFER
2- STRATOSFER
3- OZONOSFER
4- MEZOSFER
5- TERMOSFER
6- İYONOSFER
7- EKZOSFER
Bu konuyla ilgili bir diğer önemli mucize de Fussilet Suresi'nin 12. ayetinde geçen "Her bir göğe emrini vahyetti" ifadesinde yer almaktadır. Yani ayette Allah'ın her tabakayı belli bir görevle görevlendirdiği belirtilmektedir. Gerçekten daha önceki bölümlerde de gördüğümüz gibi yukarıda saydığımız tabakaların her birinin insanların ve yeryüzündeki tüm canlıların yararı açısından çok hayati görevleri vardır. Yağmurların oluşmasından zararlı ışınların engellenmesine radyo dalgalarının yansıtılmasından gök taşlarının zararsız hale getirilmesine kadar her tabakanın kendine özgü bir işlevi bulunmaktadır.
Örneğin bu görevlerden biri bilimsel bir kaynakta şöyle bildirilmiştir:
Dünya'nın atmosferi 7 katmandan oluşmaktadır. En alttaki tabaka Troposfer'dir. Yağmur kar ve rüzgar yalnızca Troposfer'de oluşur.
20. yüzyıl teknolojisi olmadan tespit edilmesi hiçbir biçimde mümkün olmayan bu bilgilerin 1400 yüzyıl önce indirilmiş olan Kuran-ı Kerim'de açıkça bildirilmesi ise çok büyük bir mucizedir.


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler...Atmosferin katmanları

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler...Atmosferin katmanları konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: bilimsel dini bilgiler, din hakkında bilimsel veriler, atmosfer hakkında dini bilgi, dunyada dını katmanlar, dini bilimsel bilgiler, bilim hakkinda dini bilgiler, din hakkında bilimsel bilgiler, dünyanın atmosferinde mucize, kuranı kerim atmosferle ilgili bilgi, dünyanın katmanlarını tanıyalım, bilimsel dini bilgi, atmosfer hakkında bilgi din, kuran i kerim de hangi konular yer alır, gokyuzuyle ilgili dini bilgiler, bilimsel ve dini bilgiler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Dünyanın yuvarlaklığı nurküllü Dini Bilgiler 1 25-02-2013 01:38
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler...Geri döndüren gök nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 04:48
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Korunmuş tavan nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 04:46
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Demirdeki sır nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 04:28
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 03:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats