bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-08-2011, 04:57   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler...Eşler halinde yaratılış

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler


Yeryüzünün bitirdiklerinden kendi benliklerinden ve daha bilmediklerinden hepsini eşler halinde yaratan çok yücedir.

36 Yasin Suresi 36

Ayette geçen "Ezvac" kelimesi "zevc"in çoğuludur ve “çift eş” anlamlarına gelmektedir. Osmanlıca'da karı-kocanın zevc-zevce diye tanımlanması da bu kelimeye dayanmaktadır. Görüldüğü gibi bu kelime benzerler içinde zıtları bu şekilde eş oluşları ifade etmektedir. Ayette eşler halinde yaratılışa 3 örnek verilmektedir.

a) Toprağın çıkardığı eşler: Toprağın çıkardığı eşler deyince akla ilk gelen bitkilerdeki dişilik ve erkeklik özelliğidir.

b) Kendi benliklerimizden eşler: Akla ilk gelen insanların dişierkek şeklinde yaratılışlarıdır. Fakat insan benliğindeki ters karakterleri; cesurlukkorkaklık sevginefret cömertlikcimrilik... de ayetin işareti içinde değerlendirenler olmuştur.

c) Bilinmeyen eşler: Evren'deki eşli yaratılışların birçoğundan Kuran'ın indiği dönemde insanların haberi yoktu. Bu bölümde özellikle bunları işleyeceğiz.
Konu nurküllü tarafından (19-08-2011 Saat 05:00 ) değiştirilmiştir..
nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-08-2011, 04:59   #2 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizelerNOBEL ÖDÜLÜ GETİREN KEŞİF


Evren'deki tüm maddelerin yapı taşı atomlardır. Tüm Evren'de yaratılışın eşler halinde olup olmadığını merak eden bir kişi maddenin bu en küçük parçasını inceleyip bu konuda bir yargıya varabilir. Eğer maddenin en küçük parçasında eşler bulunuyorsa Evren'deki her şey bu küçük parçalardan yaratıldığına göre her şey eşlerden yaratılmış demektir.
Atom üzerindeki çalışmalar ilerledikçe var olan parçacıkların sırf protonlardan nötronlardan elektronlardan oluşmadığı atomun sandığımızdan da kompleks daha hassas daha mükemmel bir yapısı olduğu anlaşıldı. Atomun en küçük parçaları için bile eşler halinde yaratılış hüküm sürmektedir.

Protona karşı eşi antiproton vardır.

Elektrona karşı eşi pozitron vardır.

Nötrona karşı eşi antinötron vardır.

Maddenin eşler halinde yaratılışı fiziğin en önemli keşiflerindendir.

İngiliz bilim adamı Paul Dirac bu konudaki çalışmalarından ötürü 1933 yılında Nobel Fizik ödülü'nü almıştır. Dirac'ın buluşu "Parite" adıyla bilinir ve maddenin antimadde denilen bir eşi olduğu da bu buluşla ortaya konulur.

Allah'ın her şeyi tüm detaylarıyla planlaması Evren'in yaratılışında protonların elektronların nötronların ve bunların eşlerinin sayılarının belirlenmesinde de kendini göstermektedir.

Elektronu ve eşi pozitronu örnek olarak ele alalım. Bu ikisi bir araya gelirse enerji açığa çıkar. 10 birim elektrona karşı 15 birim pozitron olursa 10 birim elektron ile 10 birim pozitron yok olur 5 birim pozitron kalır. İkisinin sayısı eşit olursa sadece enerji açığa çıkar geriye hiç elektron ve pozitron kalmaz.

Yani gerek protonların gerek elektronların gerek nötronların var olabilmesi karşı karşıya geldikleri eşlerinden sayıca fazla olmalarına bağlıdır. Bu arada elektron proton ve nötronların kendi aralarındaki sayısal dengeleri de çok önemlidir. örneğin elektronların sayıca protonlardan az olduğu bir durumda Evren'de canlılık oluşamazdı.Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler...Eşler halinde yaratılış


Şu andaki varlığımız tüm bu hesapların ince bir şekilde yapılmasıyla mümkün olmuştur. Binlerce ayrı oluşumdan biri bile rastlantılara rastgeleliklere bırakılsaydı bugün var olamazdık. Yaratıcımızın her şeyden haberdar olması her şeyi kontrol etmesi sonsuz kudreti sayesinde var olabiliyoruz.
nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-08-2011, 04:59   #3 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizelerZITLIKLARIN BİRLİĞE HİZMETİ


Daha önce de dediğimiz gibi Kuran'ın bilimsel mucizelerinin dikkat edilecek tek yanı Peygamberimiz dönemindeki insanların bilgileriyle bu açıklamaların yapılamayacak olması değildir. Elbetteki bu da çok önemlidir.

Fakat bu ayetlerde geçen bilimsel bilgileri incelediğimizde Allah'ın kudretinin sanatının ilminin planlarının muhteşemliğini görmemiz de çok önemlidir. örneğin Kuran'ın Evren'in bir teklikten bir bitişiklikten yaratıldığını söylemesi (2. bölümde açıkladık: 21Enbiya Suresi 30. ayet) incelenerek; Kuran'ın insan sözü olamayacağının Peygamberin dönemindeki herhangi bir kimsenin bu bilgiyi bilemeyeceğinin ortaya konması çok önemlidir.

Fakat aynı zamanda bu bilginin; Allah'ın maddeyi Evren'i yarattığını ispatladığının Allah'ın Evren'i yaratışını bilinçli bir şekilde belli gayelerle büyük bir kuvvetle gerçekleştirdiğini gösterdiğinin bilinmesi de çok önemlidir.

Bu yüzden kitabımızı yazarken Kuran'ın ayetlerindeki bilimsel mucizelerin varlığı kadar bu bilimsel bilgilerin nasıl Allah'ın varlığını kudretini sanatının ihtişamını gösterdiğini birbirinden ayırmadan içiçe bir şekilde açıklamaya çalışıyoruz. Kısacası bizim için Kuran mucizelerinin varlığı kadar bu mucizeleri gerçekleştiren ayetlerin tüm boyutlarda düşündürdükleri de çok önemlidir.


Maddi Evren'in eşler halinde yaratıldığını söyleyen ayetlerde de aynı noktaya dikkat etmeliyiz. Kuran'ın indiği dönemde Evren'in eşler halinde yaratılışının oynadığı kritik rolün bilinmesi imkansızdır. Bu nokta çok önemlidir.

Fakat bu nokta kadar Evren'deki çiftli yaratılışları incelediğimizde itmeçekme kuvvetlerinden proton antiprotonların nötron antinötronların dengesine kadar görülen harikalar da çok önemlidir. çünkü Kuran ayeti sadece bir mucize olsun diye değil aynı zamanda tüm bu çiftli yaratılışlar üzerinde düşünelim Allah'ın yaratışındaki harikalıkları anlayalım diye de Evren'deki eşli yaratılışlara dikkatimizi çekmektedir.

Evren'deki eşli yaratılışların önemi proton ve nötronların içindeki quarkların keşfiyle de devam etmiştir.

Laboratuvar çalışmalarından quarkların da leptonların da (diğer bir atom altı parçacık) ikişer ikişer yani eşli bir şekilde ortaya çıktıkları anlaşıldı. "Up" "Down" "Charm" "Strange" quarklarından sonra "Bottom" adı verilen quark bulununca çiftli yaratılışın bilinci bilim adamlarına o kadar yerleşmişti ki "Top" adlı quarkın adı daha bu quark bulunmadan koyuldu. Kuran'ın 1400 yıl önce işaret ettiği bilim adamlarının çok yakın zamanlarda kavuştuğu bu öngörü haklı çıktı.

1994 yılının Mayıs ayındaki Time dergisinin kapağı "Top" quarkının keşfini haber veriyordu. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Fermi Laboratuvarları'nda yapılan çalışmalarla "Bottom" quarkının eşi olan "Top" quarkı keşfedilmişti.

Evren'deki tüm eşli yaratılışlar Evren'in birlik bütünlük içindeki düzenine hizmet etmektedir. Ne "Up" ve "Down" quarklarının ne protonun ve antiprotonun ne de Evren'deki artı ve eksi yüklerin bir bilinçleri vardır.

Tüm bu düzenli bilinçli oluşumlar bilinçsiz maddenin en mikro düzeyinde yaratılmaktadır. Ve bu yaratılışlar sayesinde galaksiler yıldızlar gezegenler bitkiler hayvanlar insanlar var olabilmektedir. üstün bir kudret yaratmasaydı birbirine zıteş güçlerin zıteş parçacıkların var olması da mümkün olmazdı.

Bu birbirlerine zıteş güçlerin kaos yerine düzenli renkli olağanüstü bir Evren yaratması da mümkün olmazdı. İlk yaratılışı yapan sondaki hedefleri belirleyen kim ise ilk yaratılış anında eş güçleri ortaya çıkartan son hedeflere varıncaya kadar bu eşleri bir Bir'lik için çalıştıran kimse de O'dur. İbret almaya aklını çalıştırmaya niyeti olanlar için Allah'ın Evren'de koyduğu deliller ortadadır.


Düşünüp ibret almanız için her şeyi eşler halinde yarattık.
51Zariyat Suresi 49

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler...Eşler halinde yaratılış Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 654x785 ve 67KB ) Buraya Tıklayın Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler...Eşler halinde yaratılışBu resim küçültülmüştür. Gerçek boyuta dönmek için tıklayın. 654x785. Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler...Eşler halinde yaratılış


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler...Eşler halinde yaratılış

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler...Eşler halinde yaratılış konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kuranı kerimin özellikleri maddeler halinde, kuran mucizeleri maddeler halinde, kuranı kerimin özellikleri madde madde, kuranı kerim mucizeler protonun kesfi, kuraninmucizeleri, kuranın mucizeleri madde halinde, kuranı kerimde geçen mucizeler madde halinde,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler Ay'ın yörüngesi nurküllü Dini Bilgiler 1 03-03-2016 06:39
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Dağların görevi nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 04:53
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Demirdeki sır nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 04:28
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler Kur'an bir mucizedir nurküllü Dini Bilgiler 5 19-08-2011 03:51
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 03:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats