bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-08-2011, 05:11   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Gökyüzünün tabakaları

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler

Gökyüzünün tabakaları


Birbirleriyle uyumlu bir şekilde (tabakalar halinde) yedi göğü yaratmış olan odur. Merhametli olanın yaratmasında hiçbir uygunsuzluk göremezsin. Gözünü çevirip gezdir. Herhangi bir çarpıklık(çatlaklık) görüyor musun?


Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Gökyüzünün tabakaları


67 Mülk Suresi 3

"Gök" diye çevirdiğimiz Arapça'daki "sema" kelimesinin aynen Türkçe'deki "gök" kelimesi gibi tüm Dünya'nın üstünü tarif ettiğini daha önce söyledik. Nasıl Türkçe'de "gökteki bulutlar" tamlamasında göğü Dünya'nın yakın üstü olarak "gökteki yıldızlar" tamlamasında ise göğü Evren'in tümü olarak kullanıyorsak aynı şey Arapça'daki "sema" kelimesi için de geçerlidir.

Bu yüzden Kuran'ın göğün yedi kat olduğu açıklamasıyla Evren'de yedi ayrı tabakanın yedi ayrı boyutun veya yedi ayrı çekim alanının olduğu düşünülebilir.

Fakat Dünya'nın Atmosfer'ini incelediğimiz zaman çıplak gözle sıradan bir yapıda olduğu zannedilebilecek olan Atmosfer'in apayrı tabakalardan oluştuğunu farkediyoruz. Ayette "birbiriyle uyumlu bir şekilde" diye tercüme ettiğimiz tabaka kelimesi hem bu anlama hem de "tabakalar halinde" anlamına gelmektedir.

Nitekim bu kelime Türkçe'ye de geçmiştir ve "mutabık" kullanımıyla ilk anlamı "tabaka" kullanımıyla ikinci anlamı ifade etmektedir. Ayetin ifadesiyle Atmosfer'imizin uyumlu farklı tabakalardan oluştuğu gerçeği tamamen mütabıktır (uyumludur).

Peygamberimiz dönemindeki bilim seviyesiyle ile bu gerçeğin bilinmesi imkansızdır. Atmosfer'in bu şekilde tarifinin rastgele bir şekilde söylenen bir ifadeyle uyum göstermesi de akla aykırıdır. Görüldüğü gibi Kuran'daki bu ayetin en azından bir işareti Atmosfer'deki tabakalardır. Ayrıca tüm Uzay'da da farklı tabakalar farklı boyutlar olduğu da düşünülebilir.

Allah'ın ayrı ayrı tabakalar yaratması ve bu tabakaların birbiriyle uyumu atomun mikro seviyesinden makro seviyesindeki Evren'imize kadar gözlemlenebilen bir olgudur. Atomu incelediğimizde de çekirdeğin etrafında elektronların oluşturduğu tabakalara yörüngelere rastlarız. Atomun içindeki bu yörüngelerin maksimum yedi tane olabilmesi yediden fazla yörüngeli atomun bulunmaması da ilginçtir.

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Gökyüzünün tabakaları


Yedi sayısının diğer bir özelliğine de dikkat etmemiz gerekir. Arapça'da yedi sayısı aynı zamanda çokluğu ifade etmektedir. "yedi tabakalı gök" tabiriyle "yedi adet gök" anlaşılabileceği gibi "birçok gök" de anlaşılabilir. Arapça'daki bu özelliği tarih boyunca birçok araştırmacı belirtmiştir.

Ayrıca Kuran'da Lokman Suresi 21. ayette "yedi deniz" tabiri geçmesi Tevbe Suresi 80. ayette Peygamber'e hitaben "Onlar için yetmiş kez af dilesen de Allah onları affetmeyecektir." denmesi; yedi yetmiş sayılarının Türkçe'deki yüz sayısı gibi çokluk ifade etmek için de kullanıldığı kanısını güçlendirmektedir. 7 rakamının benzer şekilde kullanımına eski Yunan'da ve Roma'da da rastlayabiliriz.
Konu nurküllü tarafından (19-08-2011 Saat 05:23 ) değiştirilmiştir..
nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nimlahza (19-08-2011)

Alt 19-08-2011, 05:12   #2 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler


ATMOSFER'İN tabakalari VE HİZMETLERİ

Atmosfer'i incelediğimizde birbirinden ayrı tabakalar halinde katmanlarının olduğunu görüyoruz. Atmosfer'in bu katmanları Dünya'mızda hayatı olanaklı kılmaktadır. Bu tabakalardan herhangi birinin yokluğu Dünya'daki hayatı sekteye uğratacak ve canlılığın yok olmasına sebep olacaktır. Evren'in her yerinde kusursuz sanatını gösteren Allah Atmosfer'de yarattığı tabakalarda da sanatını göstermekte ve buna ayetlerle dikkat çekmektedir.

Her tabaka kendisine verilen görevi yerine getirmekte ve Atmosfer'in katmanları arasında paylaştırılan iş bölümüne uyumlu bir şekilde katılmaktadır. Atmosfer'deki cansız atomların bilinçli bir varlık gibi insana hizmet etmeleri Allah'ın bizlere olan merhametinin bir sonucudur. Alıntıladığımız ayette Allah'ın merhametinin vurgulanması bu dediğimizi desteklemektedir.

Atmosfer'in Dünya'mıza en yakın katmanı Troposfer'dir(1). Bu tabakanın kalınlığı kutuplarda 6 km'ye kadar inmekte ekvatorda 12 km'ye kadar çıkmaktadır. Hava olayları Troposfer'in 34 km'lik kısmında oluşur. Atmosfer'in gazlarının %75'i bu katmandadır. Troposfer'in üzerinde 50 km. kadar yüksekliğe uzanan Stratosfer (2) vardır. üçüncü olarak Ozonosfer (3) Ozon Tabakası olarak da anılır ve canlılar için öldürücü etki yapan mor ötesi ışınları tutar. Bunun üzerinde Mezosfer(4) vardır.

Mezosfer'in üstünde Termosfer(5) Termosfer'in üzerinde yeryüzünden 500 km kadar yükseklikteki İyonosfer(6) vardır. Bu tabaka radyo dalgalarını yansıttığı için yeryüzündeki haberleşmeyi mümkün kılmaktadır. Atmosfer'in en üst katı ise Ekzosfer'dir(7) ve 10000 kilometreye kadar uzanır.

Bu katmanda gaz oranı iyice azalmış ve iyonlara ayrılmış durumdadır. Görüldüğü gibi Atmosfer'i 7 tabakaya ayırıp incelememiz mümkündür. Fakat bazı araştırmacılar eğer bu tabakalardan bir kaçını birleştirip incelerlerse 7 sayısının değişmesi mümkündür.

Fakat o zaman da ayetteki 7 sayısının çoğul ifadesi düşünülüp ayetin mucizevi işaretinde bir değişiklik olmaz. 7 sayısının böylece iki türlü değerlendirilmesi hem "7 katman" izahıyla mutabık olmaktadır hem de itiraz olarak gelebilecek diğer sınıflandırmalara cevap vermektedir. Tek bir ayetin tek bir kelimesinde bile sayılamayacak kadar incelik olduğu Kuran'ı iyice araştırdıkça ortaya çıkmaktadır.

Her durumda Atmosfer'in ayrı ve uyumlu tabakalardan oluştuğunu söylemek son yüzyıllarda mümkün oldu. Kuran'ın indiği dönemlerdeki bilimsel seviye ile Atmosfer'in katmanlarının incelenmesi ve katmanların var olduğunun söylenmesi mümkün değildir. Fussilet suresi 12. ayette söylenen "... Her göğe kendi iş ve oluşunu vahyetti" ifadesi de katmanların incelenmesiyle anlaşılmakta ve her tabakanın ayrı bir görevle donatıldığı anlaşılmaktadır. Her tabakanın üzerine düşen görevi yerine getirmesi sayesinde Dünya'mızda yaşayabiliyoruz.

Diğer bir ilginç nokta da Kuran'da 7 gök tabirinin tam 7 kez geçmesidir. Bu geçişler 2Bakara Suresi 29 17İsra Suresi 44 23Muminun Suresi 86 41Fussilet Suresi 12 65Talak Suresi 12 67Mülk Suresi 371Nuh Suresi 15. ayetlerde gerçekleşmektedir


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nimlahza (19-08-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Gökyüzünün tabakaları

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Gökyüzünün tabakaları konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: mucizeler, kuranda gökyüzü ile ilgili ayetler, kuran ve bilim, kuranın mücizeleri, dünya ve gökyüzü ile ilgili resimler, bilimsel gökyüzü resmi, gökyüzü ile ilgili bilgiler, gökyüzü ile ilgili ayetler, gökyüzünde mucize, kuranı kerim bilimsel mucizeleri, gök yüzünün 19katı, gökyüzüyle ilgili resimler, gökyüzü, mücizeler, kuran ı kerim mucizeleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Dünyanın yuvarlaklığı nurküllü Dini Bilgiler 1 25-02-2013 01:38
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler...Aşılayıcı rüzgarlar nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 05:08
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Demirdeki sır nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 04:28
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler Kur'an bir mucizedir nurküllü Dini Bilgiler 5 19-08-2011 03:51
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 03:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats