bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-08-2011, 05:35   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler .... GÖKYÜZÜ NASIL DURUYOR

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler

GÖKYÜZÜ NASIL DURUYOR

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler .... GÖKYÜZÜ NASIL DURUYOR

Binlerce yıllık Dünya tarihinde insanoğlu Atmosfer'in niteliğinden faydalarından yaşamımız için olmazsa olmaz şart olmasından habersiz yaşadı. Tüm tabakalarıyla Atmosfer denen gaz topluluğu nasıl olmuştur da bir araya gelmiştir? Nasıl oluyor da sabit kalıyor? Gökyüzünün koruyucu bir tavan olması (19. bölüm) geri döndürücü özellikleri (20. bölüm) ayrı tabakalardan oluşması ve her tabakanın kendi görevlerini yerine getirmesi (17. bölüm) gibi gökyüzünün direksiz bir şekilde durması da (21. bölüm) Allah'ın muhteşem sanatın bir sonucudur.

Güneş sistemimizin gezegenlerinde yapılan araştırmalar hiçbir gezegenin çevresinde yaşamı olanaklı kılacak bir Atmosfer olmadığını göstermiştir. Dünya'mızın çevresindeki Atmosfer'in varlığı ve daha da önemlisi bu Atmosfer'in yaşam için her türlü olanağı sağlayacak yaşamı koruyacak şekilde yaratılması; Allah'ın içinde bulunduğumuz Dünya'yı yaşamı burada yaratmak için seçtiğinin bir delilidir.

Gezegenin yüzeyinde yakınlarında ortaya çıkan gaz molekülleri süratli bir şekilde hareket eder. Eğer gezegenin çekim gücü bu sürate üstün gelirse gezegen gaz moleküllerini çeker ve gezegenin yüzeyi gaz moleküllerini emer. Eğer gaz molekülleri süratle hareket ederlerse ve gezegenin çekim alanından kurtulurlarsa uzaydaki seyahatlerine devam ederler. Görüldüğü gibi Atmosfer ve buna bağlı oluşan dengeler Dünya'nın oluşumundan sonraki bir aşamada meydana gelmiştir.

Bu da Kuran'ın "Göğü yükseltti ve dengeyi koydu" (55Rahman 7) ayetinde belirtilen göğün sonradan oluşması ve dengenin kurulması ile ilgili ifadelerle mucizevi bir şekilde uyumludur. Gaz moleküllerinin Dünya'mızın çevresinde olduğu gibi bir Atmosfer şeklinde oluşması ve durması çok düşük olasılıktaki bir dengenin sağlanmasıyla mümkündür. Bu denge yerkürenin çekimiyle gaz moleküllerinin hızının tam bir dengede durması halidir.

Allah gökyüzünü direksiz yükseltirken böyle hassas bir denge sağlamıştır. Fakat iş bununla bitmemektedir. Bu dengenin sağlanması kadar sürekli devam etmesi de gereklidir. Allah yeryüzünü ve Atmosfer'i yaratırken bunun devamı için gerekli tüm dengeleri de kurmuş ve bu dengenin devamını sağlamıştır.

Bilimin ilerlemesiyle öğrendiğimiz bu dengenin sürekliliğinin önemine Kuran şöyle işaret etmektedir:

Allah gökleri ve yeri yok olmasınlar diye tutuyor...

35 Fatır Suresi 41

Bu denge için çok fazla verinin ayarlanması zorunludur. örneğin yerkürenin Güneş'e göre konumunun ayarı önemlidir; çünkü bu ayar sayesinde yeryüzünün ısı dengesi sağlanacaktır ve de bu gaz moleküllerinin hareketini etkilemektedir. Yeryüzünün dönüş hızı da yine ısının homojenliği açısından önemlidir. Bu dönüş hızlanırsa Atmosfer dağılır yavaşlarsa homojenlik bozulur çünkü arka yüzdeki Atmosfer toprak tarafından emilir. Atmosfer'in devamı için ekvator ve kutup bölgeleri arasındaki ısı farkı da bu ısı farkından ortaya çıkacak hava akımlarının korkunç sonuçlarını önleyen Himalayalar'daki Toroslar'daki Alpler'deki sıra dağlar da çok önemlidir. Sıradağlar yerküremizin yüzeyinde rüzgarları bloke ederek soğuk havayı yüksek kesimlerde toplayarak dengenin korunmasına katkıda bulunurlar.

Ayrıca Atmosfer'imizin bileşimindeki gazlar da Atmosfer'in devamı için önemlidir. örneğin Atmosfer'de yüzde olarak çok az miktarda bulunan karbondioksit toprağı gece yorgan gibi örterek ısı kaybının olmasını önler. Atmosfer için yüzey ısısının kararlı kalması gece ısı kaybının önlenmesi önemlidir.

Görüldüğü gibi sıradağların varlığından karbondioksitin yaratılmasına Dünya'nın büyüklüğünden Güneş'e konumuna yüzey ısısının dengelenmesinden Atmosfer'deki gazların hızlarına ve özelliklerine kadar her şey çok ince bir şekilde birbirleriyle bağlantılı olarak ayarlanmış ve bu sayede göğün direksiz yükselmesi mümkün olmuştur.

Tüm bu yaratılışlar ve buraya sığdıramadığımız birçok ince oluşum sayesinde Atmosfer Dünya'nın çekimiyle Dünya'ya yapışmadan kendi hızına rağmen Uzay'a dağılmadan tepemizde durmakta ve bize hizmet ettirilmektedir.
...Bunlarda aklını çalıştıran bir topluluk için elbette deliller vardır.

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler .... GÖKYÜZÜ NASIL DURUYOR Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 917x1093 ve 72KB ) Buraya Tıklayın Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler .... GÖKYÜZÜ NASIL DURUYOR


Gökyüzünün yaşamamızı mümkün kılacak şekilde var olması Yaratıcı'mızın her şeyi çok mükemmel şekilde planlaması sayesindedir.

13 Rad Suresi 4 .


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nimlahza (19-08-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler .... GÖKYÜZÜ NASIL DURUYOR

Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler .... GÖKYÜZÜ NASIL DURUYOR konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dünya havada nasıl duruyor, dünya nasıl havada duruyor, gökyüzü bilimi, gezegenler nasıl havada duruyor, gökyüzü nasıldır, dünya nasıl duruyor, güneş havada nasıl duruyor, dunya havada nasıl duruyor, dünya havada nasıl durur, dünya boşlukta nasıl duruyor, dünya nasıl havada durur, gökyüzü nasıl, gezegenler havada nasıl durur, gokyuzu bilimi, gökyüzündeki mucizeler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler... Direksiz yükselmiş gökyüzü nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 05:27
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Dağların görevi nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 04:53
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler...Atmosferin katmanları nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 04:50
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler....Demirdeki sır nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 04:28
Kuran'ı Kerim'deki bilimsel mucizeler nurküllü Dini Bilgiler 0 19-08-2011 03:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats