bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 05-09-2011, 10:53   #1 (permalink)
 
nurküllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kabir Ehline Dua İle Hediye Göndermek

Kabir Ehline Dua İle Hediye GöndermekKabir Ehline Dua İle Hediye Göndermek


عَنْ عَبْدِ اللَّهِ ابْنِ عَبَّاسٍ ، قَالَ رَسُولُ اللَّه صلى الله عليه و سلم مَا الْمَيِّتُ فِى الْقَبْرِ اِلاَّ كَالْغَرِيقِ الْمُتَغَوِّثِ يَنْتَظِرُ دَعْوَةً تَلْحَقُهُ مِنْ اَبٍ اَوْ اُمٍّ اَوْ اَخٍ اَوْ صَدِيقٍ ، فَاِذَا لَحِقَتْهُ كَانَتْ اَحَبَّ اِلَيْهِ مِنَ الدُّنْيَا وَمَا فِيهَا ، وَ اِنَّ اللَّهَ لَيُدْخِلُ عَلَى اَهْلِ الْقُبُورِ مِنْ دُعَاءِ اَهْلِ اْلاَرْضِ اَمْثَالَ الْجِبَالِ ، وَ اِنَّ هَدِيَّةِ اْلاَحْيَاءِ اِلَى اْلاَمَوَاتِ اْلاِسْتِغْفِارُ لَهُمْ

Abdullah İbn-i Abbas (r.a.) rivayet etmiştir. Allahın Resulü (s.a.v.) şöyle dedi: Kabirdeki ölü boğulmak üzere olup imdat isteyen kişi gibidir. Babasından anasından kardeşinden veya dostundan kendisine ulaşacak bir duayı bekler. O dua kendisine ulaşınca dünya ve içindekilerden kendisine daha sevgili olur. Allah-u Teâlâ yer ehlinin duasından kabir ehline dağlar gibi (rahmetler) indirir. Muhakkak ki dirilerin ölülere hediyesi onlar için istiğfarda bulunmaktır. (Beyhaki Şuabul İmam No 7905)


Bu hadis-i şerif kişinin kabirdeki hâlinden haber vermekte ve o günün sıkıntı ve umutlarından bahsetmektedir. Cenab-ı Hak rahmetinin hürmetine o günün sıkıntı ve hüzünlerinden bizleri emin eylesin. Âmin!


Hadis-i şerifimizi Abdullah İbn-i Abbas (r.a.) rivayet etmiştir.


قَالَ رَسُولُ اللَّه صلى الله عليه و سلم

Allahın Resulü (s.a.v.) şöyle dedi:


مَا الْمَيِّتُ فِى الْقَبْرِ اِلاَّ كَالْغَرِيقِ الْمُتَغَوِّثِ

Kabirdeki ölü boğulmak üzere olup imdat isteyen kişi gibidir… Evet kabirdeki hâlimiz budur boğulmak üzere olup imdat isteyen kişinin hâli gibi… O anı hayal edebiliyor musunuz? Daracık ve karanlık bir mekânda bütün dünya nimetlerinden mahrum karanlık bir yerde bütün dostlardan uzak yalnız kimsesiz ve tek başına… Ümitler tükenmiş emeller bitmiş hayaller kesilmiş bir hâlde… Kişi imdat ister yardım bekler bir kurtarıcı arar bir yere sığınmak ister… O anı hayal edebiliyor musunuz? Acaba bu hâldeki bir insan ne bekler ve ne ile mutlu olur? Acaba kabrin o karanlık çukurunda yatan kişiyi ne mutlu eder?


يَنْتَظِرُ دَعْوَةً تَلْحَقُهُ

Kendisine ulaşacak bir duayı bekler… Evet onun beklediği bir duadır ruhuna bağışlanmış bir Kurandır sevabı ona bağışlanmış bir sadakadır ve hakeza… Kabirde ve yerin bir metre altında bunlardan başka hiçbir şeyin kıymeti yoktur. Eğer kabir ehline seslenseniz ve deseniz ki: Elimde bir kese altın var kim ister?


Oradan bir ses duyamazsınız bir istek ve bir talep göremezsiniz. Ancak şöyle deseniz: Kimin ruhuna bir Fatiha okuyayım kimin ruhuna bir dua göndereyim? Hepsi ellerini uzatır ve Bana bana oku! derler.


İşte kul kabirde kendisine ulaşacak bir duayı bekler. Peki kimden bekler?


مِنْ اَبٍ اَوْ اُمٍّ اَوْ اَخٍ اَوْ صَدِيقٍ

Babasından anasından kardeşinden veya dostundan… Yani kendisini tanıyanlardan ve dostlarından bekler. Dünyada iken arkadaş olduğu insanlardan bekler. Bu babasıdır anasıdır kardeşidir eşidir evladıdır arkadaşıdır ve hakeza…


Bu arada anasını babasını akrabalarını ve dostlarını unutanların ve bir duayı onlara çok görenlerin kulakları çınlasın!


Peki kendisine bir dua ulaşan kabir ehli ne yapar? Bu duaya ne kadar sevinir? İşte cevabı:


فَاِذَا لَحِقَتْهُ كَانَتْ اَحَبَّ اِلَيْهِ مِنَ الدُّنْيَا وَمَا فِيهَا

O dua kendisine ulaşınca dünya ve içindekilerden kendisine daha sevgili olur… Yani eğer ona dünyada iken dünya ve içindekiler bitamamiha kendisine verilseydi ne kadar sevinirdi! İşte kabirde iken kendisine ulaşan bir duaya bundan daha çok sevinir.


Ne mutlu arkasından dua okunanlara! Ne mutlu öldükten sonra unutulmayanlara! Ne mutlu hayırlı evlatlar ve dostlar tarafından ismi anılanlara! Ne mutlu…


وَ اِنَّ اللَّهَ لَيُدْخِلُ عَلَى اَهْلِ الْقُبُورِ مِنْ دُعَاءِ اَهْلِ اْلاَرْضِ اَمْثَالَ الْجِبَالِ

Allah-u Teâlâ yer ehlinin duasından kabir ehline dağlar gibi (rahmetler) indirir... Evet Allah-u Teâlâ o duadan hâsıl olan nuru ve rahmeti dağlar gibi kabir ehline indirir. Edilen her dua bağışlanan her Kuran ve ölü için yapılan her iş ölüye ulaşır ve sevabı o ölünün defterine yazılır.


وَ اِنَّ هَدِيَّةِ اْلاَحْيَاءِ اِلَى اْلاَمَوَاتِ اْلاِسْتِغْفِارُ لَهُمْMuhakkak ki dirilerin ölülere hediyesi onlar için istiğfarda bulunmaktır… Demek ölen sevdiklerimizin affı için Allaha dua etmeli ve Allahın onları affetmesi için yalvarmalıyız. Bu dirinin ölüye hediyesidir. Eğer ölülerimize kıymet veriyorsak ve dostluğun da hakikatine ulaşmışsak onları hediyesiz bırakamayız.


Ne mutlu o ölülere ki arkalarında hakiki dostlar bırakmışlar ve dostları onlara devamlı hediyeler gönderiyor! Ne mutlu kabre girince unutulmayanlara…


Ehl-i kabrin dua beklemesi ve onlara yapılan duaların bereketinden istifade etmeleri hususunda birçok hadis-i şerif mevcuttur. Makam münasebetiyle bir kısmını burada nakletmeyi uygun buluyoruz:


Ebu Hureyre (r.a.) rivayet etmiştir. Allahın Resulü (s.a.v.) şöyle dedi: Şüphesiz ki Allah-u Teâlâ salih bir kulunun cennette derecesini yükseltir. O: Ya Rabbi! Bu bana nereden geldi? diye sorunca Mevla Teâlâ: Çocuğunun senin için istiğfar etmesi sebebiyle buyurur.(Ahmed İbni Hanbel Müsned No 10615)


Ebu Hureyre (r.a.) rivayet etmiştir. Allahın Resulü (s.a.v.) şöyle dedi: Kim ebeveyninden birine bedel haccederse bu hac ile onun borcunu ödemiş olur. Bu durum semadaki ruhuna müjdelenir. Kişi anne ve babasına karşı isyankâr bile olsa (bu iyiliği sebebiyle) Allahın nezdinde iyi kullar meyanında yazılır. (Taberâni Mucemul-Kebir (3 282)


İbni Abbas (r.a)dan rivayet edildiğine göre bir adam şöyle dedi: Ey Allahın Resulü! Benim annem vefat etti ve vasiyette bulunmadı. Onun adına sadaka vermem kendisine fayda verir mi?


Peygamber Efendimiz: Evet dedi. (Buhari: (55) Kitabul-Vesayâ. Tirmizî: (5) Kitabuz-Zekât)


Ebu Hureyre (r.a.) rivayet etmiştir. Allah’ın Resulü (s.a.v.) şöyle dedi: Kul vefat edince bütün amelleri kesilir; üç ameli müs*tesna: Sadaka-i cariye kendisi ile faydalanılan bir ilim ve kendisine dua eden salih bir evlat. (Müslim: Kitabul-Vesaya Hadîs No:14)


Ebu Üseyd Malik (r.a.) anlatıyor: Bir adam: Ey Allahın Resulü! Anne ve babamın vefatlarından sonra da onlara iyilik yapma imkânı var mı ne ile onlara iyilik yapabilirim?diye sordu. Resulullah (s.a.v.): Evet vardır.dedi ve açıkladı: Onlara dua etmek onlar için Allahtan istiğfar talep etmek onlardan sonra vasiyetlerini yerine getirmek anne ve babasının akrabalarına karşı da sıla-i rahmi ifa etmek ve anne ve babanın dostlarına ikramda bulunmak.(Ebu Dâvud Edeb: 129 (5142); İbnu Mâce Edeb: 2 (3664))


Ayrıca dirilerin ölülere yaptığı dualardan sadece ölüler faydalanmamakta bizzat dirinin kendisi de istifade etmektedir. Bu hakikate şu hadis-i şerif işaret etmektedir:


عَنْ عُباَدَةَ ابْنِ الصَّامِتِ ، قَالَ رَسُولُ اللَّه صلى الله عليه و سلم مَنِ اسْتَغْفَرَ لِلْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ كُتِبَ لَهُ بِكُلِّ مُؤْمِنٍ وَ مُؤْمِنَةٍ حَسَنَةٌ


Ubade İbnis Sâmit (r.a.) rivayet etmiştir. Allahın Resulü (s.a.v.) şöyle dedi: Her kim mümin erkek ve kadınlar için mağfiret dilerse her mümin ve mümineye karşı ona bir hasene (sevap) yazılır. (Buhari et- Tarihul Kebir No: 2564)


Gördüğünüz gibi demek sadece duaya ve kendileri için af dilenmeye ölüler muhtaç değildir bizler de muhtacız. Bu sebeple ahiret yolculuğumuzda bir azık olması için duaya ve ölülerimiz için af dilemeye devam etmeliyiz.


Dilerseniz gelin hadis dersimizi şu dua ile tamamlayalım: Ya Rabbi ölülerimiz için yaptığımız duaları onlara ulaştır! Onları bizden hoşnut ve razı eyle! Arkamızdan bizlere de dua edecek hayırlı bir nesil bırakmayı bizlere nasip eyle! Ölümümüz ile bizleri unutmayacak hakiki dostları bu dünyada bizlere ihsan eyle! Âmin Âmin Âmin!


nurküllü isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nimlahza (05-09-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kabir Ehline Dua İle Hediye Göndermek

Kabir Ehline Dua İle Hediye Göndermek konusu, DİNİMİZİ TANIYALIM / Dini Bilgiler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ölüye dua göndermek, ölülere dua göndermek, dua gönderme, dua göndermek, ölüye rahmet duası, dua gondermek, ölülere rahmet duası, gönderme duası, ölüyegönderilendualar, dua yollamak, ölülere dua gönderme, tek kişiye dua göndermek, oluye dua gondermek, oluye dua göndermek, facededuagönderme,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kabir hayatı ve Kabir Hakkında Bilmediklerimiz elif Dini Bilgiler 1 19-05-2014 05:32
Yazdim Sana Ama Gondermek Nasip Olmadi mormavi Resimli Şiirler 4 08-08-2009 02:00
Sizce, Anneler gününde annenize hediye vermek mi önemlidir, yoksa hediye verebileceği mormavi Anketler 6 24-04-2009 04:01
Kabir Azabı elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 04:16
Kabir hayatı ve azabı elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 02:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats