bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler > Dini Hikayeler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-09-2008, 01:07   #1 (permalink)
 
zehra35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hayırlısını Ver Allah'ım

Hayırlısını Ver Allah'ım


"Kim Allâh'tan korkarsa Allâh ona bir çıkış yolu ihsân eder ve ona beklemediği yerden rızık verir. Kim Allâh'a güvenirse O ona yeter. Şüphesiz Allâh emrini yerine getirendir. Allâh her şey için ölçü koymuştur." (Talak 2-3)
Fatma hanım sırtına ekin destesini aldı ve düşünceyle ilerlemeye başladı. Birden kayınvâlidesinin sesiyle kendine geldi:
"-Kız Fatma çabuk buraya gel. Sarı inek doğuruyor yardım et!.."
Can havliyle sırtındaki destesini indirdi ve ahıra koştu.
Aman Yâ Rabbi… Hayvan da olsa ne kadar acı çekiyordu. Fatma hanım kayınvâlidesiyle birlikte hayvanın doğum yapmasına yardım ediyordu. Kayınvâlidesi:
"-Bir hayli zor olacak galiba!.." dedi.
"-Evet zora benziyor. Dana toplu herhâlde." diye mırıldandı Fatma hanım da…
Fatma hayvan acı çekmesin diye şifâ âyetlerini ardından bildiği bütün sûreleri okumaya başladı. Kayınvâlidesi:
"-Deli kız ineğe de okunur mu?" dedi. Fatma ise:
"-Ana bak çok acı çekiyor yüreğim dayanmıyor." diye cevap verdi gözyaşlarıyla... Bir saat zorlu bir çabanın ardından sarı kızın bir tosunu oldu. Sarı kız hemen şefkatle onu yalayıp kokladı.
Fatma'nın bütün merhameti sanki gözlerinden yaşlarla ılık ılık akıyordu. Kayınvâlidesi:
"-Bak ineğin bile yavrusu oldu. Dört senedir bu kapıdasın bir torun veremedin kucağımıza!" dedi. Fatma ise:
"-Allâh hayırlı evlat versin ana." dedi. Kayınvâlidesi ise:
"-Hayırlı hayırsız!.. Bir evlâdın olsun. Bizi ele güne dil ettin ya!.." dedi öfkeyle…
Fatma ikindi namazından sonra duâ için secdeye vardı ve:
"Rabbim dört yıldır senden hayırlı evlâd istiyorum. Olmuyor Rabbim! Hep hayırlı istiyorum ben âciz hâlimle nasıl hayırsız bir evlâtla baş edebilirim. Ben kendimi ıslâh edemezken onu nasıl ıslâh edeyim." diye gözyaşlarıyla yıkanan salavâtlarla taçlanan duâsını bitirdi.
* * *
Dört kez hâmile kalmış ama hepsini kaybetmişti. Ve ısrarla "hayırlı evlat ver" diye duâ etti etti. Birkaç ay sonra rüyasında bir ses:
"-Kızım hayırlı bir kız evlâdın olacak adını Hediye koy." dedi. O yine hep "hayırlısını" istedi. Nihâyet Allâh'ın lutf u keremiyle yavrucuğuna kavuştu. İsmini Ayşe Hediye koydu.
Yalnız Ayşe durmadan hasta oluyor her gece doktora götürüyorlardı. Fatma hanım geceleri nefes alıyor mu diye sürekli onu dinliyordu. Uyku nedir bilmez oldu. Bir gece yine doktora götürdüler. Doktor:
"-Kızım sen bu çocuğa köyün zor imkânlarında bakamazsın bünyesi çok zayıf ve hassas ölür! Benim de yıllardır çocuğum olmuyor onu bana ver!" dedi.
Fatma'yı bu teklif iyice bunalttı ve:

"-Aslâ!" dedi. Ve çocuğuyla birlikte eve döndüler. O gece iki rekat hâcet namazı kıldıktan sonra Rabbine yalvardı duâ etti:
"-Rabbim bu evlât hayırlı olacaksa onu bana nasip edip sevindir. Bende büyüsün bir yetimle evlendirip onu sevindireyim." diye duâ etti. Seccâdesini toplarken:
"-Veren de O alan da O bize sadece duâ düşer." dedi.
Ayşe günden güne iyi oluyordu ve gün geçtikçe büyüdü şirin bir kız oldu. Allah Fatma hanıma ardı ardına dört evlat daha ihsân etti. O hep:
"-Hayırlı olursa nasip et hayırsızsa ben nasıl onu ıslâh ederim ben kendimi bile ıslâh edememişken!.." diye duâ etmeye devam etti.
Ayşe ilkokulu bitirince Kur'ân Kursuna verdiler. Orada çok başarılıydı. Edebiyle ahlâkıyla çalışkanlığıyla kendini sevdirmişti hocalarına. Hocaları hâfızlığa başlatmak için ısrar ediyorlardı. Çünkü hıfzı çok kuvvetliydi. Ayşe ise "ya onun hakkını veremezsem Rabbimin huzûruna nasıl çıkarım" diye iç hesapları yapıyordu. Ve nasiptir bu düşünce sebebiyle hıfzına başlamadı.
16 yaşındaydı güzelliği ve edebi onu akranlarından ayırıyordu. Yaşı küçüktü ama çok tâlibi vardı. Bir gün bir genç talip oldu âilesi oldukça varlıklıydı. Diğer taraftan da fakir anasız babasız bir genç tâlipti:
"-Öğretmenlik imtihanlarına girdim. Kazanırsam elimde tek hünerim o… Başkaca verecek hiçbir şeyim yok." dedi.
İki taraf için de zaman istediler. Fatma hanım kızına:
"-Ben çok yokluk gördüm sen görme kızım. Fakir olan çocuk kendine başkasını bulsun. Seni böyle göz göre göre yokluğa atamam." dedi.
Karar verildi. Ertesi gün zengin gencin âilesine haber verilecekti. Fatma hanım o gece rüyâsında Kâbe'nin duvarlarını sıvıyordu. Fakir genç de sırtında harç taşıyıp ona yardım ediyordu. Böylece Kâbe'yi sıvayıp bitirdiler. Uzaktan bir ses duydu:
"-Bir yetimi sevindirmek Kâbe'yi inşâ etmek gibidir. Kızım verdiğin sözü unutma yetimi sevindir. Allâh onu mübârek kılsın."
Bu sesi tanımıştı. 16 yıl önce yine rüyâda kendine çocuğunun olacağını müjdeleyen sesti. Uyandı ve rüyâsını kızına anlattı. Ayşe ise:
"-Anneciğim sen her zaman en hayırlısını istersin Rabbimden. Bu apaçık bir rüya!.. Rabbim gönül evlerimizi lutfuyla zengin kılsın." dedi.
Kur'ân sadâları içinde düğün yapıldı. Her şeyin en sâdesi seçilmişti evi için... Bir takısı yoktu Ayşe'nin ama gönlü îmân dolu bir hazineye sahip olduğu için Allâh'a duâ ediyordu.
Unutmayalım biz insanoğlu çok âciziz. Neyin hayır neyin şer olduğunu bilemiyoruz. Âyet-i kerimede buyurulduğu üzere bazen: "Hayır ister gibi ısrarla şerri istiyoruz." Onun için Rabbimizden her zaman her şeyin en hayırlısını isteyelim.
"Ey Rabbimiz! Bizi Sana boyun eğenlerden kıl neslimizden de Sana itaat eden bir ümmet çıkar bize ibâdet usûllerimizi göster tevbemizi kabul et. Zîrâ tevbeleri çokça kabul eden ve çok merhametli olan ancak Sen'sin." (Bakara 128)


zehra35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 12-09-2008, 06:07   #2 (permalink)
 
SÜKÛT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

çok güsel çok hoşum gitti emeğine sğlık cnm


SÜKÛT isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 13-09-2008, 11:48   #3 (permalink)
 
zehra35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

bişey değil canım Allah her şeyin hayırlısını versin hepimize


zehra35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  Etiketler
oyku

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hayırlısını Ver Allah'ım

Hayırlısını Ver Allah'ım konusu, Dini Bilgiler / Dini Hikayeler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: herşeyin hayırlısı hikayesi, allah herşeyin hayırlısını versin, hayırlısı ile ilgili hikayeler, allahim herşeyin hayirlisini ver, allah herseyin hayirlisini verir, herşeyin hayırlısı ile ilgili hikayeler, allahim hayirlisini ver, allahim herseyin hayirlisini ver, allahım bir çıkış yolu göster, allahım çıkış yolu göster, allahim evlat ver, allah herseyin hayirlisini ver, allahim bir cikis goster, herseyin hayirlisi hikaye, herşeyin hayırlısı dini hikaye,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Allah'ım konuş benimle zehra35 Dini Hikayeler 0 11-09-2008 12:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats