bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler > Dini Hikayeler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-10-2008, 01:21   #1 (permalink)
 
zümrüt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Allah'ı niçin göremiyoruz?

ALLAH'I NİÇİN GÖREMİYORUZ?

Ama inançsız adamın bütün kozları bitmemiş. Öyle ise bir soru soracağım demiş. Tam olarak ALLAH'a inanmam için bunada cevap vermelisin.

İmam-ı Azam gayet rahat ve korkusuz bir tavırla sor demiş. İnançsız adam biraz morali bozuk bir şekilde şu soruyu sormuş.

Peki ALLAH varsa Onu niçin göremiyoruz. ?

İmam-ı Azam soruyu pek kolay bulmuşçasına tebessüm etmiş.Önce demiş bize biraz süt versinler de sohbetimiz biraz daha tatlansın. inançsız adam dudaklarını kemirerek iyi olurya demiş hem içer hem konuşuruz.

Sütler gelmiş. O zaman sütü tatlandırmak için içine pekmez katılırmış. Tabii şimdiki şekerler yok henüz. Adam sütünü tatlandırıp içmeye başlamış. Fakat İmam-ı Azam adama bir kaşık daha pekmez sunmuş buyurun sütünüzü tatlandırın... Adam sağ ol demiş ben pekmezi karıştırdım sütüm pekmezlidir. Sen benim soruma cevap ver şimdi.

İmam-ı Azam önce sütün pekmezini bugünkü tabiriyle şekerini halledelim demiş. Adam biraz daha kızgın söylenmiş:

Benimkisinin pekmezi vardır dedim ya...

İmam-ı Azam :

İnanmam demiş.

Adam büsbütün kızgın :

Niçin inanmıyorsun deyince de şu cevabı vermiş:

Ben görmediğim şeye inanmam . süte karıştırdığın pekmezi gösterirsen inanırım...

Adam çattık belaya der gibi başını iki yana sallayıp bağırmış:

Süte karıştırılmış pekmez görünür mü? Onu gözüne gösteremem ama ama içersen tadını dilin anlar. Çok merak ediyorsan gözünle değil ama dilinle sütün tatlandığını görebilirsin. Hem bununla da niye uğraşıyoruz? Sen bana sorumun cevabını söyle bakalım...

İmam-ı Azam tatlı tatlı tebessüm ederek demiş ki :

Bana fırsat vermediniz ki.. sorunuzun cevabını kendiniz verdiniz.

Nasıl yani?

Nasılı var mı ? sütün içine karıştırılmış pekmezi nasıl görülmezse ALLAH vardır ve bu gözümüzle görünmez. İçtiğimiz sütün yağını da gösteremezsiniz. Ama süt çok güzel ve yağlıdır. Onu da gözümüzle değil dilimizle tadınca anlarız. Demek ki bu dünyada ki pek çok şeyi de biz gözümüzle göremiyoruz. Ancak onları meydana getirdikleri tesirlerden ve eserlerden anlıyoruz. Yada bir başka duyu organımızla varlıklarını anlıyoruz. Siz sütün yağını ve şekerini bile göremediğiniz halde ALLAH'ı görmek istiyorsunuz. halbuki bu gözümüz dünyadaki her şeyi de göremeyen sınırlı bir gözdür.

Aynen bunun gibi bizde ALLAH'I gözümüzle bu dünyada göremiyoruz ama Onun yarattıklarını eserlerini görüyoruz. Meydana getirdiği tesirleri anlıyoruz. Ama kafa gözümüzle değil akıl gözümüzle oluyor bu iş...

İnançsız adam biraz daha bozulmuş vaziyette şaşkın ve üzgün ne yapacağını bilemez bir halde düşünmeye başlamış...

Peki demiş. Son bir soru daha.. Eğer buna da cevap verirsen bende ALLAH’a inanıp Müslüman olacağım...

İmam-ı Azam hedefe yaklaşmanın verdiği tatlı bir sevinçle sor demiş.. adam son bir hamle çabasıyla doğrulmuş ve demiş ki :

Peki kabul ediyorum ki ALLAH vardır. Onun görünmediğini de anladım. Öyle ise bu gözümüzle görmediğimiz ve varlığına aklımızla inandığımız ALLAH şimdi yapıyor?

Bu sorunuz da çok kolay demiş İmam-ı Azam ... Ama cevabı sizin oturduğunuz kürsüden vermek isterim . iner misiniz aşağıya...

Adam çok şaşkın bir vaziyette kalkmış oturduğu yüksek kürsüden ve inmiş aşağıya. İmam-ı Azam çıkmış ve kurulmuş adamın boşalttığı kürsüye. Şöyle bir etrafı ve kendisine şaşkın şaşkın bakan adamı süzdükten sonra demiş ki:

ALLAH şimdi senin gibi inançsız bir adamı bu kürsüden aşağı indirdi ve yerinede benim gibi imanlı bir çocuğu oturttu.

Neticede adam Müslüman olmak zorunda kalmış.


zümrüt isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 10-10-2008, 01:29   #2 (permalink)
 
zümrüt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart ALLAH beni sevıyormu

Allah beni seviyor mu?

Allahın bizleri sevdiği ispatlanmış bir hadisedir. Asıl bizim bu dünyaya gönderilmemizin gayesi Allahı sevip sevmediğimizi ispat etmek içindir. Zira yokluk aleminin karanlıklarından varlık aleminin en nurani tepelerine çıkarıp bizi Müslüman yapıp ve yine kimseye açmadığı esmasının tecellilerini 6.5 milyar içinde bize açarak bizi sevdiğini ispatlamış olmuyor mu?

zümrüt isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 10-10-2008, 01:29   #3 (permalink)
 
zümrüt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Bir düşünün sevmediğimiz birisine neden özelliklerimizi sevdiğimiz şeyleri sevmediğimiz şeyleri anlatalım ki? Onunla muhatap bile olmayız değil mi?

Hem Allah bizi sevmese ve itimat etmese bir çok mahlukuna vermediği yüzlerce organı neden bize versin ki ve neden özellikle akıl ruh kalp vs..gibi kıymeti kainat ağırlığında olan lüks mücevheratı boynumuza taksın ki? Birisinin bizi sevmesinin ölçüsü bize verdiği hediyenin kıymetiyle doğru orantılı değil mi?

Biz bu dünyada peşinen aldığımız bu nimetler karşısında Allahı sevme ve Ona itaat etme sınavına tabi tutulmuşuz. Allahın sevilmeye layık olduğuna zaten bizler iman edeceğiz.Bu bizi ilgilendiren bir durum.

Bazı şeylerin bize perdeli gelmesi sınavda olmamız nedeniyledir. Allahın elmayı bizzat elimize vermesi belki gönlümüze daha hoş gelebilirdi. Kendimizi daha çok sevilen olarak hissettirebilirdi. Ama ağaçtan vermesi de bundan farksız değil mi? Zira ağacı elmayı yapmada iktidarsız bırakması zaten buna delildir.

O halde bir tür okuyamama problemiyle karşı karşıyayız. Sizi çok iyi anlıyorum. Gerçekten iyi okunmadığında altından kalkılması zor bir durum. Ama herhalde zihnimizde bir tür toptancı bir anlayış var. İnsanların içinde kaynadığımızı zannediyoruz. Sanki bize özel bir şey yokmuş gibi... Yine birisinin bizi sevme derecesi "bize özel" ikramlarıyla doğru orantılı görüyoruz. Ama emin olun etrafınız yalnızca size özel ikramlarla dolu...


zümrüt isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 10-10-2008, 01:29   #4 (permalink)
 
zümrüt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Örneğin yaşamanız. Siz bunun fabrikasyon bir şey olduğunu mu sanıyorsunuz? Hemen bir biyologla konuşun. Ya da bir fizikçiyle veya bir doktorla veya kitaplarla… "zira okuduğunuz fenlerden her fen lisan-ı mahsusu ile" size bunu ispat edecektir.

Örneğin; sizin bu soruyu sormanız için gerekli olan hayatın hikayesinin 14 milyar ışık yılı önce başladığını biliyor musunuz?

Yani evren o müthiş patlama ile yaratılmaya başladığı anda 10 üzeri 45 santigrat derece sıcaklıktan yaklaşık 5 milyar yıl öncesine kadar genişleyerek -233 derece sıcaklığa düşmesinin sizin hayatınızla münasebetini biliyor musunuz? Bütün uzayın o sıcaklıkta bırakılması dünya gibi bir gezegenin yaratılması için en önemli ve ilk şart olduğunu bugün bütün fizik dünyası açıklıyor. Yani sizin bu soruyu sormanız için evren bu sıcaklığa gelmek zorunda...

Dünyamızın yaratılması emin olun bize özel. Çünkü bizim bu dünyada insan olarak hayatınızı sürdürmemiz biyologlara göre 250 milyonda bir ihtimaldir...

Hadi doğduk... Bize aklın verilmesi ve yine Müslüman olmamız aklı çatlatacak ihtimal oranlarıyla önümüze gelmiş. Ve verilen bu hayatın devam etmesi bütün kainatın tıkır tıkır işlemesi gibi sayıların aciz kaldığı bir ihtimal oranı ile bize her an ikram ediliyor Ve hayatımız devam ederken güneşin göz bebeğimize vuran ışık öpücüğü... Bunun bize özel olduğunu anlamak istiyorsanız körlere bakın felçlilere bakın geceden gündüze çıkamayan yani o gün güneşi görmeden ölenlere bakın. Emin olun bu size özel...

Bütün bunların dışında yalnızca size özel iltifatlarda var. Parmak iziniz kan grubunuz ses tonunuz göz bebeğiniz ve her şeyden öte kimseninkine benzemeyen kaderinizle


zümrüt isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Allah'ı niçin göremiyoruz?

Allah'ı niçin göremiyoruz? konusu, Dini Bilgiler / Dini Hikayeler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: allaha nasıl inanırız, allaha neden inanırız, niçin allaha inanırız, allah ın varlığına nasıl inanırız, neden allaha inanırız, allah a niçin inanırız, allah i neden göremiyoruz, allah ı neden göremiyoruz, allaha neden inanmalıyız, şeytanın varlığına niçin inanırız, allahı neden göremiyoruz, allah ı niçin göremiyoruz, allah neden inanırız, şeytanın varlığına neden inanırız, allah ın varlıgına nasıl inanırız,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
En Son Ne Zaman Ağladınız Ve Niçin? Neden, hadi duyguları görelim merve59 Forum Oyunları 40 23-12-2010 05:26
Şeytan, Cehennem'e Gideceğini Bildiği Hâlde Niçin Küfürde Israr Ediyor? elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 02:35
Cinler niçin yaratıldı gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 10:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats