bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > DİNİMİZİ TANIYALIM > Dini Bilgiler > Dini Hikayeler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-09-2010, 04:56   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow ilahi Hediye


Hastalık insana Rabb’inin üstün gücü karşısındaki aczini hatırlatır. İnsan gözle görünmeyen mikroskobik bir virüsün bedeninde meydana getirdiği zayıflığa engel olamadığında aczini ve Allah’ın yardımına ne denli muhtaç olduğunu daha iyi kavrar.
Sağlıklı olan ağrısı acısı olmayan insan genellikle sağlığının değerini tam anlamıyla bilemez. Sık hastalanmayan dolayısıyla ağrı ya da acı çekmeyen insan hep o şekilde sağlıklı yaşayacağını zanneder. Ancak ani bir hastalık durumunda sağlıklı olmanın büyük bir nimet ve lütuf olduğunun bilincine varır.

Ciddi ve zorlu bir hastalıkta insan ölümü ve ahireti daha çok düşünür. Tedavisi zor bir hastalığa yakalandığında ya da bir organını yitirdiğinde insan bunu kötü bir olay olarak değerlendirebilir. Oysa bu hastalık dert ya da musibet olarak değil yalnızca Kendisine yönelmesi için Allah Katından bir nimet olarak verilmiştir.

Hastalık insanın Allah’a olan duasını ve yakınlığını artırır. Örneğin iyileşme süresi uzadıkça insan ölümü daha fazla düşünmeye başlar ve gönülden Allah’a yönelerek sağlık vermesi için dua eder.

Allah’a tam olarak teslim olmamış kişi belki hastalığı vesilesiyle güzel özellikler kazanabilir. Geçici ve sonlu dünya hayatındaki sıkıntılara sabretmesi karşılığında sonsuz yaşamında nimetlere kavuşmayı umut edebilir.

Geleceği için yaptığı planların her zaman tasarladığı şekilde gerçekleşmesini bekleyen bir insanın bir hastalıkla karşılaştığı anda tüm yaşamı alt üst olur. Çünkü yaptığı planlarda hastalık ya da kaza gibi bir olayın yeri yoktur. Her gün binlerce kişinin başına gelebilecek bu gibi olaylarla kendisinin de karşılaşabileceğini hiç düşünmemiştir.

Aniden ihtimal dışı böyle bir olayla karşılaşan kişi isyankar bir tutum içine girebilir. "Neden benim başıma bu geldi?" gibi düşüncelerle kadere imana uygun olmayan bir davranış sergileyebilir. Kur’an ahlakından uzak yaşayan kimseler hastalık ya da kaza anında tevekkül edemez yaşadıkları olaya hayır gözüyle bakamazlar.

Oysa insan birçok acizliğe sahiptir. Çabuk hastalanır gözle görülemeyen bir virüsün etkisiyle günlerce hasta yatabilir. Hatta grip soğuk algınlığı gibi sıradan hastalıklar dahi insanın vücut direncini ciddi anlamda güçsüzleştirebilir.

Birçok insan başına gelen hastalığın nedeni olarak yalnızca virüsleri veya mikropları görür. Oysa hastalığa neden olan her mikroorganizma Allah’ın sebep olarak yarattığı varlıktır. Ve hiçbiri başıboş değildir; Allah’ın kontrolündedir. Bir virüs tesadüfen insan bedenine girmez. Hastalığı meydana getiren tedaviyi yapan doktoru ve ilacı yaratan onları şifaya vesile eden Yüce Allah’tır.

İnsan ne yaparsa yapsın kaderinden tek bir anı bile değiştiremez; çünkü kader bir bütün olarak yaratılır. Hastalıklar musibet gibi görünse de sonu hayırla bitecek geçici imtihanlardır. Önemli olan sonsuz güç sahibi Allah’a ve O’nun yaratmış olduğu kadere teslim olarak zorluk ve hastalık anlarında güzel ahlak göstermektir.

Hastalık anında dua eden Rabb’ine tevekkül eden ve O’ndan şifa bekleyen insan kullandığı ilaçlar etki etse de etmese de bunda bir hayır olduğunu bilir. Hastalığı iyileşmiyor gibi görünse de o kişi sabrı tevekkülü ve gösterdiği güzel ahlak özellikleri sebebiyle Allah’ın hoşnutluğunu kazanabilir.

Allah ilacı hastalığın iyileşmesi için sebep olarak yaratır. Hastalığı iyileştiren ilaç olsaydı aynı tedavi şeklinin uygulandığı tüm hastaların iyileşmesi gerekirdi. Bu ilacın yalnızca bir sebep olduğunun kanıtıdır.

Fiziksel bir rahatsızlıkla karşılaşmak güzel ahlak göstermek için bir imtihandır; hastalığı da şifayı da yaratan yalnızca Allah’tır. Kuşkusuz mümin din ahlakını tebliğ edebilmek için Allah’tan sağlık ister hastalığa dua etmez. Ancak hastalandığında ardınaki hayır ve hikmeti düşünür sabreder. Hastalığı şükür ecir kazanma ve Rabb’ine yakınlaşma fırsatı olarak görür. Allah’a olan sevgisini -hastalık dahil- O’ndan gelen her şeyden hoşnut olarak kanıtlar. Hastalığın getirdiği eksikliği musibet olarak değil sonsuz ahireti için rahmet olarak görür.

Bediüzzaman hastalıkların Allah’tan bir hediye olduğunu söyler. “Ey hastalıktan şikâyet eden biçare adam! Hastalık bazılara ehemmiyetli bir hazinedir gayet kıymetli ilahi bir hediyedir. Her hasta kendi hastalığını o çeşit hayal edebilir. Madem ecel vakti belli değil; Cenab-ı Hak insanı mutlak ümitsizlik ve mutlak gafletten kurtarmak için korku ve ümit ortasında hem dünya ve hem ahireti muhafaza etmek noktasında tutmak için hikmetiyle eceli gizlemiş. Madem her vakit ölüm gelebilir; eğer insanı gaflet içinde yakalasa ebedî hayatına çok zarar verebilir. Hastalık gafleti dağıtır ahireti düşündürür ölümü hatırlatır öylece hazırlanır. Bazı öyle bir kazancı olur ki; yirmi senede kazanamadığı bir mertebeyi yirmi günde kazanıyor.

Madem hastalıkların böyle menfaati var ondan şikayet değil tevekkül sabır ile belki şükredip ilahi rahmete itimat etmektir.”

Hastalıkların hem dünyanın geçiciliğini hem de Allah’ın sonsuz gücünü kavrayabilmemiz açısından birçok hikmeti olduğu gerçeğini kalben kavrayabilmemiz ve zorluk anlarında güzel ahlak sergileyebilmemiz çok önemlidir.

"Ki beni yaratan ve bana hidayet veren O’dur; bana yediren ve içiren O’dur; hastalandığım zaman bana şifa veren O’dur; beni öldürecek sonra diriltecek olan da O’dur."(Şuara Suresi 78-81)


Fuat Türker


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


ilahi Hediye

ilahi Hediye konusu, Dini Bilgiler / Dini Hikayeler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
ilahi sözleri elif İlahiler 1 14-01-2012 12:34
Sizce, Anneler gününde annenize hediye vermek mi önemlidir, yoksa hediye verebileceği mormavi Anketler 6 24-04-2009 04:01
çok pişmanım ya ilahi elif İlahiler 0 15-07-2008 02:23
10 Ilahi elif İlahiler 0 14-07-2008 12:14
ALLAH'IM // ilahi... elif İlahiler 0 14-07-2008 03:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats