bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-03-2008, 04:46   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart Şifalı Bitkiler Hakkında Bilmedikleriniz

1) Bitkileri ıhlamur gibi kaynatıp balla tatlandırarak içiniz. Fokur fokur uzun süre kaynatmayınız. Sıcak suda akşamdan sabaha kadar bekletin sıcak-soğuk tavsiyeye göre içiniz.
2) Devamlı kullandığınız marul soğan roka ceviz vs. gıdaların yan tesirine ve telafilerini gözönünde bulundurun çok önemlidir.
3) Bitkilerle te davi yan tesirini ve telâfisini bilince çok yönlü ve ucuz tedavi şeklidir. Yalnız uzun süre kullanmak gerekebilir.
4) Usaresi (özü) acı olan bitkiler şifalıdır.
5) Usaresi (özü) ekşi olan bitkiler (limon gibi) kabızlık yapıcı ve kan temizleyicidir.
6) Çoğu bitki ve meyvelerin yan tesirini yine aynı bitkinin kendisinin başka yeriyle telâfisi Allah''ın (cc) kudret ve azametinin bir delilidir. Sineğin bir kanadı zehir diğer kanadı panzehir fındık sivilce ve kaşıntı yapıyor yaprağı önlüyor kayısı ishal yapıyor çekirdeğinin içi ishali önlüyor.
7) Meyvelerin (Kayısı incir şeftali gibi) hazmı kolaylaştırma etkisi kuru bitkilerden daha fazladır.
8) Bir bitki içilerek bir hastalığı tedavi ediyorsa sürülerek de aynı hastalığa faydası vardır. Bir bitki sürülerek bir hastalığı tedavi ediyorsa içten (yenerek-içerek) aynı bitkiyle tedaviyi de uygulamak gerekir. (Sarımsak yağı romatizmaya faydalıdır sarımsak yemek daha çok faydalıdır.) Bazı zehirli bitkilerin yenmesi zararlıdır.
9) Nohut mercimek fasulye pirinç gibi baklagillerin suları iyi temizleyicidir. Islatılıp bekletildikten sonra çamaşır makinasına konursa bu sular beyazlatıcı görevi yapar. Sirke çamaşır makinasına yıkama esnasında konursa çamaşırları dezenfekte eder.
10) Eğer bitkiyi kendiniz topladınızsa mutlaka gölgede kurutun.
11) Çoğu yaş bitkiler kurusundan daha tesirlidir.
12) Kitabı okuyup da şu hastalığa şu şu bitki iyi geliyor diye not alıp 10-20 çeşit bitkiyi karıştırıp kafanıza göre terkip yapmayın çünkü karışım çoğaldıkça bitkilerin tesir gücü azalıyor ya da kayboluyor. Bitkilere şifayı veren bitkilerde mevcut olan kimyasal elementlerdir bunlar birbiriyle fazla tepkimeye girince farklı bir kimyasal bağ oluşuyor.
13) Tedaviyi iyi bildiğiniz severek yiyip içtiğiniz evinizde ve manavda bulunan temel meyve hububat ve sebzelerle uygulayın. Eğer dikkatlice bunları incelerseniz çoğu hastalıklar şifa olarak salata olarak yediğimiz bitkilerle tedavi edilebilir biz size sadece yol gösterdik. Un var şeker var helva yapmasını tarif ettik.
14) Bir bitki ya da meyve size dukunuyorsa çok da seviyorsanız mutlaka telâfısiyle beraber kullanın. Atin Ölümü arpadan olsun zihniyetinden vazgeçin.
15) Bal çörek otu misvak incir hurma sarmısak gibi tıbbı nebevide tavsiye edilen bölümleri iyi okuyun ve yerken "Resûlullah (sav) Efendimiz tavsiye ettiği için yiyorum" diye yiyin. Bunlar tabiplerin tabibi Efendimiz (sav) tarafından seçilmiş çok yönlü şifa verici Allah''ın kullarına ihsan ettiği nimetlerdir. Hem şifa hem gıda hem sünnet sevabı kazanmak için buyrun afiyet olsun.
16) Her işte olduğu gibi bitkilerle tedavide de "amellerin hayırlısı orta olandır" "amellerin hayırlısı az ve devamlı olanıdır" hadislerinin ışığı altında az fakat uzun süre kullanımı tercih edin. Ne olacaksa olsun deyip çok kısa sürede çok fazla tedavi uygulamak beden makinasının sistemini bozar. "Kütük gibi kısa ve kalın olmak yerine ince ve uzun olmak daha iyidir."
17) Önce hastalığınızın mahrecini nereden kaynaklandığını iyi tespit edin. Ondan sonra ona uygun bitkiyi deneyip tedaviye devam edin.
18) Batı''da doktorlar tarafından önce bitkisel tedavi tavsiye edildiğini bir gün tüm dünyada bu sisteme geçileceği gerçeğini aklınızda bulundurun.
19) Bitkilerle ilgili Hadis-i Şeriflere uydurma diyenlere Resûlullah (sav) Efendimizin melek olmadığını onun da bedeni olduğunu yiyip-içtiğini ve irtihal ettiğini hatırlatın.
20) Baldıran gibi zehirli otlardan uzak durun çocuklarınıza zehirli olduğunu tembih edin köylerde birçok çocuk bu otu yediğinden Ölmüştür. Socrates hakkında verilen idam cezası baldıran içirilerek infaz edilmiştir.
21) Bazı kitaplarda Batı''dan direkt tercüme olduğu için bitkilerin alkolde bekletilip içilmesi önerilmektedir. Alkolün çözücü özelliği olduğundan mıdır? Yoksa haramı şifa kabında sunup içirmek için midir bilemiyoruz. "Alkol bitkinin olan şifasını da alır içene sarhoşluk kalır."
22) Allah (cc) şifa verdiği hastalığın sırrını bitkide belirtmiştir. Bu bazısında çok bariz (ceviz beyin şeklinde) bazısında rumuzlu (dulavrat otu pıtrağı sakal bölünmesine karşı) bazen de tadında kokusunda veya renginde (san olgun salatalık sanlığa karşı) hastalığın şifası gizlidir. Rabbim kâinatı zaten Kitabullah olarak yaratmış. Kuran-ı Kerim''de de "Siz hiç göğe deveye bakmaz mısınız; nasıl yaratıldı?" diye bize kâinatı ibret nazarıyla incelememiz emredilmiştir. İbrahim (as) Halik-ı Zülcelâli Kitabullah olan kâinatı incelerken bulmamış mıydı?
23) Bu bağlamda bütün diken familyaları (türleri) ucu sivri iğne gibi olduğundan tıkanıklık çözücü idrar söktürücü ve özellikle karaciğer tıkanıklıklarını çözücü karaciğeri güçlendirici diyebiliriz.
24) Özellikle yabani hayvanlar Allah''ın (cc) ilhamı ile (iç güdüleriyle) hastalandıklarında kendileri hastalıklarına deva olan otu bulurlar. Yılan kış uykusundan uyanınca rezeneye gözlerini sürter. Ehilleşmiş hayvanlarda bu içgüdü körelmiştir. Allah (cc) ehilleşmiş hayvanın sorumluluğunu da sahibi olan insana yüklemiştir. Yabani hayvanlar takip edilerek (ciddi bir çalışma ile) otların şifası tespit edilebilir.
25) İçinde sümüksü madde bulunan bitkiler (ıhlamur keten tohumu sinirli ot gibi) yara iltihap üzerine etkilidir. Cilt temizleme Özelliğine sahiptir.
26) Bütün ağaç sakızlarının yara iyileştirici özelliği vardır.
27) Bitkilerden yeme-içme pansuman dışında aynı şifayı el-ayak şifalı suda yarım-1 saat bekletilerek istifade edilebilir. Çünkü parmak aralarından vücuda sirayet eder.
28) Şifalı bitkilerle hayvan hastalıkları da tedavi edilebilir. Hayvanın sevdikleri lahana-kekik-yonca-kabak palamut vs. direkt yedirilir. Yemedikleri mürver-civanperçemi vs. yeme karıştırılıp yedirilir.
29) Anne sütünü arttıran anason-mürver-lahana- rezene vs. gıdalar hayvanın sütünü de arttırır. Süt artırmak için her yola başvuran yem fabrikalarının dikkatine arz olunur. Anason hayvanda (cola gibi) alışkanlık da yapabilir. Aynı zamanda yerne rayiha (aroma) katar. Hayvanın hazım ve gaz gibi problemlerini de halleder.
30) Bebeklerin tedavisinde anneye rahatsızlığı gideren gıdalar yedirilir. Anne sütünden çocuğa bu şifa geçer. Meselâ bebelerde sık sık görülen sarılık vakasında anne san salatalık rendesiyle bal karışımını bol bol yer bebeye de az yedirir. Biz buna şifa içinde şifa metodu ismini uygun gördük.


Bakimli Bayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
sifali bitkiler

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Şifalı Bitkiler Hakkında Bilmedikleriniz

Şifalı Bitkiler Hakkında Bilmedikleriniz konusu, SAĞLIK / Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats