bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-03-2008, 04:51   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart Göz Sağlığı ve Beslenme

Beslenme insanın büyüme gelişme sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini vücuduna alıp kullanabilmesidir. Bilimsel araştırmalarla insanın yaşamı boyunca 50''ye yakın besin öğesine gereksinimi olduğu ve insanın sağlıklı büyüme ve gelişmesi sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu öğelerin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir. Bu öğelerin her hangi biri alınmadığında gereğinden az ya da çok alındığında büyüm e ve gelişmenin engellendiği ve sağlığın bozulduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.
İnsanların gereksinimi olan bu besin öğeleri; proteinler yağlar karbonhidratlar mineraller vitaminler ve su'' dur. İlk beş grubun içerisinde her birinde ayrı özellikte ve vücut çalışmasında ayrı işlevi olan değişik türde besin öğeleri vardır. Bu besin öğelerinden her hangi biri veya bir kaçı sağlanamayınca vücut çalışmasındaki aksamalar sonucu büyüme gelişme geriliği ve sağlık bozuklukları görülmektedir. Bunlardan biri de bazı besin ögeleri ile etkileşime sahip olan göz sağlığımızdır.
Besin Ögeleri ve Göz Sağlığımız
A vitamini
Gözlerimizin karanlıkta normal olarak görmesine ve alacakaranlığa alışmasına yardım eder. Gelişmekte olan ülkelerde A vitamini yetersizliği çocukluk çağında körlüğün en önemli sebeplerinden biridir. 251 milyon çocukta vitamin A yetersizliği görülmekte iken 10 milyon ise xerophthalmia veya kuru göz ( gözyaşı miktarındaki azalma göz yaşının kornea ve konjonktiva yüzeyindeki dağılımındaki bozukluk korneayı ıslatmasındaki bozukluk ) kornea epitelindeki düzensizlik veya göz yaşı lipidlerinde ki anomalilere bağlı olarak bazı olumsuz durumlara sebep olmaktadır. 500 bini geri dönüşümsüz körlük ve 3 milyonunda ise A vitamini yetersizliğine bağlı hastalıklar görülmektedir.
A vitamini yetersizliğinde gözün üç bölümü etkilenir; retina konjontiva ve kornea. Retinadaki rod hücreleri A vitamini yetersizliğine karşı hassastır. Dolayısıyla görme etkilenir. Yetersizliğin devamı konjonktiva ve korneada kuruluğa “ kserosiz” neden olur. Konjonktival kuruma “ Bitot lekesi” ile beraber görülür. Bu şartlarda lokal irritasyon ve travma oluşur.
Korneadaki kuruluk kserozis erken devrelerde çocuklarda geri dönüşümlü olabilir. Korneal ülserasyon “keratomalasi” tamamen veya kısmen görme kaybına yol açar. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)''ne göre kseroftalmi (xerophtlamia) deyimi A vitamini yetersizliğine bağlı gözdeki çeşitli problemleri kapsar. Şehir yaşayan Nepalli 1401 hamile kadın üzerinde yapılan çalışmada gece görüş eşiği testleri sonucunda anlaşılmıştır ki A vitamini serumunun düşük olduğu zamanlarda gece görüş eşiği testi sonucunda negatif çıkmıştır.
A vitamininin görme için önemli olduğu bilinmektedir. Yetersizlik durumunda gece körlüğü ve diğer göz sorunları bitot lekesi Korneal Sklerosis Keratomalasia görülür.
Antioksidan vitamin olan A vitamininin yeterli alımı katarakt riskini azaltır.
Organizmamız A vitaminini mutlaka göz sağlığımız amaçlı beslenme kaynaklı almalıdır. Kaynaklarında; hayvansal kaynaklı karaciğer balık yağı yumurta başta gelmektedir.
Karotenoidler
Sarıdan kırmızıya renk veren yağda eriyen pigmentlerdir. Genellikle lipid materyalde klorofil ile birlikte bulunur. Kayısı kantolop kavunu mango havuç kırmızı ve yeşil biber ve tatlı patates ile birlikte koyu yeşil renkli olmalarına rağmen brokoli marul ve ıspanak gibi sebzelerde karoten içerirmektedirler. Bu sebzelerin bileşimindeki sarı ve turuncu renkli karoten yapraklardaki klorofilin koyu yeşil rengi tarafından baskılanır.
Dünyadaki tüm bitkilerin bileşimde 500''den fazla karotenoid olduğu bilinmektedir. Bunlardan besinlerde bulunan 50 tanesi A vitaminine çevrilebilmektedir. Sebze ve meyvelerde bulunan karotenoidlerden sadece birkaç tanesi analiz edilebilmiştir. Bunlar alfa karoten beta karoten gama karoten laykopen lutein ve zeaksantindir.
Majör bir karoten olan laykopen domates ve ürünlerinde pembe greyfurt ve karpuzda esas olarak bulunur. Bunun dışında kuru kayısı palmiye yağı ve kuşburnu püresinde de bulunmaktadır. Bütün karotenler arasında oksijen ile en yüksek doyma oranına sahiptir ve plazma seviyesi β karotenden daha yüksektir.
Yapılan çalışmalar göstermiştir ki laykopen normal lensin antioksidan savunma mekanizmasını önemli bir biçimde geliştirir. Laykopenin besin şeklinde tüketimi sadece kataraktın değil aynı zamanda diğer hastalıkların da başlangıcı ve ilerlemesinde koruyucu etki gösterir.
Lutein – Zeaksantin
A vitamini aktivitesi göstermeyen karotenoidlerdir. Vücutta en yoğun bulundukları dokular gözle ilgili dokulardır. Retina ve makülada 500 kat fazla bulunurlar. Karaciğer dokuları adrenal adipoz pankreas ve böbrek diğer bulundukları dokulardır.
Lutein ve Zeaksantin güçlü antioksidan etki göstererek;
Retina ve makulada yüksek frekanslı ışığa bağlı olarak oksidasyon fazladır. Lutein ve zeaksantin retina ve makülada ışığa bağlı oksidasyonu azaltır.
Yaşa Bağlı Maküler Dejenerasyon (AMD) riskini azaltır.
Diğer retina dejenerasyonları riskini azaltır.
Diyetle alınan Lutein ve Zeaksantinin %78''i sebzelerden gelmektedir. Ispanak (30 gramı 3659 mg lutein ve zeaksantin) semizotu brokoli mısır gibi sarı renkli sebzeler portakal kavun ve bu bitkisel kaynaklarla beslenen hayvanların ürünlerinde bulunur.( yumurta sarısı )
C Vitamini
C vitamini bir antioksidan olarak B karoten ve E vitamini ile benzer yolları izleyerek vücudumuzu zararlı maddelerden korur. C vitamininin en önemli farkı vücut sıvılarında serbest radikallere karşı savaşmasıdır. Yağ dokusunda aynı etkiyi göstermez fakat suda çözünebildiği için vücudumuzda farklı bölgelere koruyucu etki gösterebilme yeteneğine sahip olmaktadır.
Kaynakları genellikle yeşil sebzeler turunçgiller çilek domates kuşburnu gibi yiyecekler olarak sıralanabilmektedir
Çinko
Çinko bir çok enzimin kofaktörüdür ve retina konsantrasyonunun içinde bulunur. Retina''daki rolü tam olarak açıklanmamıştır belki de Superoksit dismutaz ve katalazın kofaktörü olan çinkonun antioksidan fonksiyonuyla ilgili olabileceği belirtilmiştir.
Çinko karanlığa adaptasyonda kemik metobalizmasında oksijen transportunda ve serbest radikal hasarına karşı korumada görev almaktadır.
Riboflavin
Aynı zamanda B2 vitamini olarak da adlandırılan suda eriyen B kompleks vitaminlerden biridir. Işığa çok hassastır. Işık temasında vitamin özelliğini kaybeder. Riboflavin gözün ve derinin sağlığı için çok önemli bir vitamindir. Yetmezliğinde gözde yanma ve kaşınma ışığa hassasiyet korneada vaskülarizasyon (damarlanma) yaygın seboreik dermatit keylozis ve glossit oluşur.
Riboflavinin en zengin kaynakları; et süt ve yumurta gibi hayvansal protein kaynağı yiyeceklerdir. Yeşil yapraklı sebzeler kuru baklagiller ve maya da iyi kaynakları arasında yer almaktadır.
Genel Anlamda Beslenme ve Göz Sağlığında;
Kataraktlar pek çok yaşlı insanı etkilemekte olup dünya çapında körlüğün en önde gelen nedenidir. Mercekteki oksidatif hasar katarakt oluşumu ile ilişkilendirilebildiğinden antioksidan besinler katarakt oluşma riskini azaltabilecek potansiyele sahiptirler.
İnsanda katarakt gelişiminde rol oynayan bir çok risk faktörü tanımlanmıştır. Yaşlanma diyabet diyare yetersiz beslenme yoksulluk güneş ışığı sigara hipertansiyon ve böbrek yetmezliği.
Katarakt multifaktoriyel bir hastalık olmasına rağmen oksidatif stres yetişkin kataraktın gelişmesinde tetikleyici etken olarak tanımlanmıştır. Piruvat gibi fizyolojik antioksidanlar askorbik asit E vitamini ve karotenler gibi beslenme antioksidanlarının deneysel kataraktın gelişmesinde geciktirici etkisi bulunmuştur.
Yaşa bağlı maküler dejenerasyon da genellikle 60 yaş üstü insanı etkileyen yaşa bağlı makülopatinin son aşamasıdır ve sanayileşmiş ülkelerde körlüğün en önemli sebebidir. Bu hastalığın etiyolojisi yaş genetik yüksek tansiyon sigara ve antioksidanların düşük plazma yoğunlaşmasıdır. Dişi cins güneş ışığına maruz kalma renkli iris kardiyavasküler hastalıklar diyet ve alkol bağımlığı yaşa bağlı makülopati (ARM) ile ilişkilendirilebilir.
Yapılan çoğu bilimsel çalışmalar antioksidan vitaminler üzerinedir. Antioksidan vitaminler C E ve karotenoidlerden oluşur. Vücudun serbest radikallerin verdiği zarardan korur. Kanser kardiyovasküler hastalıklar diğer metabolik hastalıklar ile katarakt ve Yaşa bağlı Maküler Dejenerasyon gibi hastalıklarda koruyucu etkisi vardır.
Yapılan bazı çalışmalar çinko ve diyet yağının özellikle omega 3''ün yaşa bağlı hastalıkları önlediği ve azatlığını göstermiştir.
Sonuç Olarak
Beslenmenin göz sağlığı üzerinde göz ardı edilmeyecek bir etkisi olmaktadır. Göz kasları sinirleri müköz membranları ve görme olayı kişinin beslenme durumundan etkilenmektedir.
Kişinin gözünün karanlık ortama adaptasyonu özellikle de A vitaminini yeterli alması ile yakından ilişkilidir. A vitamini yetersizliğinde keratomalasi kseroz Bitot Lekesi ve Kseroftalmi oluşabilirken riboflavin yetersizliği korneada damarlanma konjonktivit fotofobi gözlerde yanma ve kaşınmaya neden oluşturabilmektedir.
Pridoksin ( B6 Vitamini )yetersizliğinde angular blefarit ve konjonktivit oluşur. Esansiyel olan amino asitler C vitamini ve niasin göz lenslerinin sağlığını ve bütünlüğünü korurlar. Son yıllarda n-3 yağ asitlerinden dokozahegzaenoik (DHA) asidin de retinada önemli miktarlarda bulunduğu tespit edilmiştir. Bu durum göz sağlığı ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir.
Yaşlılarda diyete antioksidan vitaminlerin (Vitamin E C ve Beta Karoten) ilave edilmesi yaşlılığa bağlı katarakt riskini azalttığı bildirilmektedir.


Bakimli Bayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
saglikli beslenme, goz sagligi, beslenme, vitaminler

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Göz Sağlığı ve Beslenme

Göz Sağlığı ve Beslenme konusu, SAĞLIK / Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: keylozis, keylozis nedir, keylozis ne demek, bitot lekesi, keylozis ne, keylosiznedir, keylozis hangi vitamin yetersizliginde, kylozis nedir, kevlozis nedir,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats